ریزش شاخص زیر سر دلار بود؟

ریزش شاخص زیر سر دلار بود؟

شاخص کل بورس تهران دیروز همگام با بازگشت قیمت دلاربه کانال 27هزار تومان با افتی سنگین مواجه شد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از دنیای اقتصاد؛ شاخص کل بورس تهران دیروز همگام با نزول و بازگشت قیمت دلار به کانال 27هزار تومان با یک افت سنگین مواجه شد و معادل 1.5درصد افت کرد. این نزول بعد از آن اتفاق افتاد که قیمت هر دلار پس از یک دور صعود بار دیگر به کانال 27هزار تومان بازگشت.

 گزارش عملکرد شش‌ماهه شرکت‌های بورس در حال انتشار است. این گزارش‌ها نشان می‌دهد درآمد شرکت‌های بورس به نحو مطلوبی در حال افزایش است به‌نحوی که جمع کل درآمد شرکت‌های بورس از مرز 400هزار میلیارد تومان هم عبور کرده است.

با وجود این شاخص‌های بورس در حال نزولند و این روند نزولی همچنان ادامه دارد. این روند از هفتم شهریور آغاز و موجب شده نسبت قیمت به در آمد بازار سهام به محدوده 9مرتبه برسد. به‌عبارت دقیق‌تر قیمت سهام شرکت‌های بورس تحت‌تاثیر نزول‌های یک‌ماه گذشته ارزان‌تر شده و این شرکت‌ها بخش زیادی از ارزش‌شان را از دست داده‌اند.

مطابق آمار‌های بورس تهران در یک‌ماه گذشته تحت‌تاثیر نزول شاخص‌های بورس ارزش بازار شرکت‌های تولید‌کننده محصولات پتروشیمی به‌طور میانگین 9درصد و ارزش بازار تولید کننده‌های محصولات فلزی شامل فولاد، مس و آلومینیوم 8درصد کاهش یافته است.

شرکت‌های معدنی نیز در این مدت 14درصد از ارزش‌شان را از دست داده‌اند این گروه‌ها ازجمله بزرگ‌ترین گروه‌های بازار سهام هستند. طبق این اطلاعات جز 8صنعت بقیه صنایع بازار سهام در یک‌ماه گذشته با افت سنگین ارزش سهامشان مواجه شده‌اند. این روند نزولی دیروز هم ادامه یافت و شاخص کل بورس تهران با افتی سنگین 22هزار واحد معادل 1.5درصد کاهش یافت.

دیروز همچنین نزدیک به 1000میلیارد تومان از نقدینگی سهامداران حقیقی از بازار سهام خارج شد و نزدیک به 110میلیارد تومان نقدینگی وارد اوراق بدهی و صندوق‌های با درآمد ثابت شد. اما چرا با وجود افزایش درآمد شرکت‌های بورس، شاخص کل بورس تهران درحال افت است؟ تحلیلگران می‌گویند نوسان‌های قیمت دلار، افزایش نرخ بهره، سرنوشت برجام و نامشخص بودن سیاست‌های اقتصادی با توجه به آغاز به‌کار دولت جدید ازجمله دلایل نزول بازار سهام است.

اثر قیمت دلار

نگاهی به نمودار قیمت دلار و شاخص بورس اثبات می‌کند اثر هر نوع نوسان در قیمت ارز به‌ویژه ارز نیمایی بلافاصله در شاخص بورس منعکس می‌شود و شاخص کل بازار سهام انطباق زیادی با قیمت ارز پیدا کرده است.

هر نوع کاهش قیمت ارز در بازار ارز در بازار نیمایی هم تاثیر دارد و این می‌تواند روند در آمد‌زایی شرکت‌های بورس به‌ویژه شرکت‌های صادرات محور را تحت‌تاثیر قرار دهد، به همین دلیل شاخص بورس همبستگی زیادی با نوسان‌های قیمت ارز دارد.

امیر تقی‌خان تجریشی، رییس هیات مدیره بورس تهران با تاکید بر اینکه عوامل زیادی در نوسان شاخص بورس تاثیر دارند اما یکی از عوامل موثر بر شاخص بورس نوسان‌های قیمت ارز است می‌گوید: اگرچه در روزهای اخیر نوساناتی در نرخ ارز رخ داده که به لحاظ روانی روی تصمیمات سرمایه‌گذاران تاثیر می‌گذارد اما این موضوع توجه سرمایه‌گذاران را به اهمیت نرخ نیمایی که مبنای محاسبات شرکت‌ها در سودآوری و تسعیر ارز درصورت‌های مالی است، جلب می‌کند که بیشتر با رشد همراه بوده و سعی بر آن دارد فاصله با نرخ آزاد ارز را کم کند.

با این حال او تاکید می‌کند: برای بررسی دقیق و علمی پدیده‌ها در بازارهای مالی و حتی کاهش ریسک در سرمایه‌گذاری، باید از نگاه تک مولفه‌ای پرهیز کرد و تمام عوامل موثر درنظر گرفته شود تا از گزند آسیب‌های احتمالی به دور بود. بهروز زارع، کارشناس بازار سرمایه هم تاثیر نوسان‌های قیمت ارز را بر بازار سهام تایید می‌کند و می‌گوید: قیمت ارز در ماه‌های آینده از مهم‌ترین ابهام‌های بازار سرمایه است.

اثر نرخ بهره

یکی دیگر از عوامل موثر بر شاخص بورس در شرایط فعلی تغییرات نرخ بهره است. در ماه‌های گذشته دولت برای کنترل نرخ تورم سیاست افزایش نرخ بهره را در پیش گرفت و این موضوع روی نرخ بهره اوراق بدهی تاثیر داشت و چون نرخ بهره اوراق بهادار با درآمد ثابت ریسک کمتری نسبت به سرمایه‌گذاری در بورس دارد توانست بخشی از نقدینگی را جذب خود کند.

امیر تقی‌خان تجریشی درباره اثر تغییرات نرخ بهره ‌بر بازار سهام می‌گوید: نکته‌ای که این روز‌ها ذهن فعالان بازار را مشغول کرده افزایش نرخ بهره بین بانکی به حدود 19.47درصد است. بازار بیم این را دارد که نرخ سپرده‌ها نیز افزایش یابد. البته زمزمه‌هایی هم در برخی بانک‌ها پیرامون این موضوع به گوش می‌رسد که در برخی موارد هم افزایش نرخ سپرده‌های بلندمدت رخ داده است.

منصور اصغری، مدیر سبد شرکت سبدگردان آسمان در این‌باره می‌گوید: افزایش نرخ بهره بین بانکی و به‌دنبال آن افزایش نرخ بازده اوراق با درآمد ثابت، همچنین افزایش نرخ بهره سپرده‎های بانکی در ساده‌ترین حالت به کاهش نسبت قیمت به درآمد انتظاری بازار منجر می‎شود. او توضیح می‌دهد: وقتی چشم‌انداز تورمی با بازده اوراق بدون ریسک، اختلاف معنی‌‌داری نداشته باشد، بسیاری از سرمایه‌گذاران حاضر به پذیرش ریسک سرمایه‌گذارای در بازار سرمایه نیستند و کسب بازده بدون ریسک از طریق سرمایه‎گذاری در اوراق را ترجیح می‌‎دهند.

به‌گفته او این موضوع جریان نقدینگی را به سمت اوراق بدهی سوق می‌دهد و بازار سرمایه را در رکود قرار می‌دهد؛ البته یک نکته را باید به سرمایه‌گذاران در اوراق یادآور شد که این افراد پیوسته در معرض ریسک افزایش تورم قرار دارند.

اثر مذاکرات هسته‌ای

در کنار نوسان‌های قیمت دلار یکی دیگر از موضوعاتی که ریسک بازار سهام را افزایش داده است نامشخص بودن آینده مذاکرات هسته‌ای است. زیرا سرانجام مذاکرات هسته‌ای می‌تواند بر کاهش یا تشدید تحریم اثر بگذارد، این موضوع می‌تواند درآمد شرکت‌های بورس، به‌ویژه شرکت‌های صادرات محور را که بخش بزرگی از بازار را در اختیار دارند، تحت‌تاثیر قرار دهد. امیر تقی‌خان تجریشی در این‌باره می‌گوید: نخستین عامل نوسان بازار سرمایه را می‌توان چشم‌انداز مذاکرات هسته‌ای دانست که نظرات متفاوتی نسبت به آن وجود دارد. رییس هیات مدیره بورس تهران اضافه می‌کند: آنچه مهم است رویکرد منطقی سیاست خارجی ایران نسبت به مذاکرات است که می‌تواند در کنار تقویت قدرت ژيوپلتیک ایران در منطقه، کفه خوش‌بینی به نتایج سیاست خارجی را سنگین کند. این عامل می‌تواند پیام‌آور روندی آرامش‌بخش و متعادل برای بازار سرمایه نیز باشد.

ابهام در سیاست‌های اقتصادی

دولت سیزدهم از زمان آغاز به کارش برنامه متنوع اقتصادی را در پیش گرفته، با این حال هنوز به‌طور دقیق سیاست‌های اقتصادی دولت شفاف نیست. این موضوع ابهام‌های زیادی برای بازار سرمایه ایجاد کرده است، به‌ویژه آنکه انتخاب رییس‌کل بانک مرکزی به‌عنوان یکی از مهم‌ترین نهاد‌های اقتصادی با تاخیر زیادی انجام شد.

بهروز زارع، کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه فعلا سیاست‌های بانک مرکزی شفاف نیست و مشخص نیست آیا بانک مرکزی سیاست‌های انقباضی را دنبال خواهد کرد یا خیر، توضیح می‌دهد: با تغییر دولت، بسیاری از سیاست‌های اقتصادی دولت مبهم است. برای مثال در دو‌ ماه گذشته مرتب در مورد تثبیت قیمت‌ها اظهارنظر شده و هم‌اکنون صنایع فلزی، پتروشیمی و حتی شرکت‌های فعال در بخش مسکن در مورد موضوع تثبیت قیمت با ابهام مواجه هستند و سرمایه‌گذاران ترجیح می‌دهند تا شفاف‌تر شدن شرایط محتاطانه‌تر عمل کنند. به‌گفته او طبیعی است که بازار سرمایه حرکت‌ با ثباتی نداشته باشد و به نوعی درجا بزند. او همچنین به عامل ترس در بازار سهام اشاره می‌کند و می‌گوید: به‌دلیل نزول‌های سال گذشته بازار سهام با ترس مواجه است و این ترس هنوز مجال رشد را به بازار نداده است.

local_offerبرچسب‌ها:
نقش عرضه‌‌‌های اولیه در ریزش بورس

نقش عرضه‌‌‌های اولیه در ریزش بورس

در حالی که یکی از لوازم حیات، رشد و بالندگی بازار سهام، عرضه‌‌‌‌‌‌های اولیه هستند اما در دو هفته اخیر برخی صاحبان کانال‌‌‌های بورسی و به تبع آن بعضی از سهامداران،...

EghtesadOnline.com/
ریزش بورس و اما و اگر دامنه نوسان

ریزش بورس و اما و اگر دامنه نوسان

افت شاخص بورس و مطرح شدن چرایی این موضوع از سوی سهامداران خرد در فضای مجازی یکی از سوژه‌های داغ دیروز در جمع بورسی‌ها بود.

EghtesadOnline.com/
ریزش بورس در سال 99 چه تفاوتی با سال 92 دارد؟

ریزش بورس در سال 99 چه تفاوتی با سال 92 دارد؟

بازار سهام در سال 92 همچون سال 99 افت شدیدی را تجربه کرد. اما آیا دلایل افت بورس در این دو بازه زمانی متفاوت است؟ تفاوت ریزش بورس در این دو دوره چیست؟

TejaratNews.com/
شدیدترین ریزش بورس چگونه شکل گرفت؟/ بایدها و نبایدهای بازار سرمایه

شدیدترین ریزش بورس چگونه شکل گرفت؟/ بایدها و نبایدهای بازار سرمایه

در برنامه دوازدهم اقتصاد ایران در گذار از بحران به بررسی اتفاقات اخیر بازار سرمایه پرداخته شد. آنچه که طی یک سال گذشته منجر به رشد حبابی شاخص کل شد، نرخ سود حقیقی...

EghtesadOnline.com/
در بورس اعتمادسوزی شد / مسببان ریزش بورس معرفی می‌‌‌شوند

در بورس اعتمادسوزی شد / مسببان ریزش بورس معرفی می‌‌‌شوند

یک عضو کمیسیون اقتصادی مجلس مهمترین تبعات ریزش بورس را اعتمادسوزی دانست و گفت: دولت تبعات نقش مخرب خود را در بورس ببیند و در این زمینه تغییر رویه دهد.

TejaratNews.com/
وزیر اقتصاد ریزش بورس را گردن وزیر صمت انداخت

وزیر اقتصاد ریزش بورس را گردن وزیر صمت انداخت

وزیر امور اقتصادی و دارایی گفت: برخی دخالت‌ها مانند قیمت‌گذاری‌های دستوری و همین طور بالا رفتن نرخ بهره بین‌بانکی به‌طور مستقیم بر بازار سرمایه تاثیر منفی می‌گذارد.

EghtesadOnline.com/
واکنش قالیباف به ریزش بورس +فیلم

واکنش قالیباف به ریزش بورس +فیلم

قالیباف گفت: این وضعیت بازار سرمایه را قابل قبول نمی‌دانیم. دولت باید در این خصوص پاسخگو باشد.

EghtesadOnline.com/
عامل ریزش بورس چیست؟ / حقوقی‌ها مقصرند یا قضیه سیاسی است؟

عامل ریزش بورس چیست؟ / حقوقی‌ها مقصرند یا قضیه سیاسی است؟

در حالی که سهامداران خود را برای رسیدن شاخص کل به محدوده یک میلیون و 800 هزار واحدی آماده می‌کردند، غافلگیر شدند. شاخص کل افت بی‌سابقه‌ای را طی دو روز گذشته تجربه کرد و شاخص به یک میلیون و 400 هزار وا...

TejaratNews.com/
نخستین عرضه اولیه پس از ریزش بورس/ «چخزر» چهارشنبه عرضه اولیه می‌شود

نخستین عرضه اولیه پس از ریزش بورس/ «چخزر» چهارشنبه عرضه اولیه می‌ش...

تعداد 35 میلیون سهم شرکت صنایع چوب خزر کاسپین متعلق به هلدینگ سلولزی، از شرکتهای تابعه هلدینگ نفت و گاز و پتروشیمی شستا (تاپیکو) روز چهارشنبه 12 آذر به عنوان بیست...

EghtesadOnline.com/
افزایش نرخ سود بازار بین‌بانکی، عامل ریزش بورس؟

افزایش نرخ سود بازار بین‌بانکی، عامل ریزش بورس؟

بررسی گزارش‌های بانک‌ مرکزی نشان می‌دهد در مدت چهار هفته در مجموع 2/ 19 هزار میلیارد تومان نقدینگی توسط بانک‌ مرکزی به بازار بین‌بانکی کشور تزریق شده که از این...

EghtesadOnline.com/
سهامداران تازه‌وارد در مواجهه با ریزش بورس چه باید کنند؟

سهامداران تازه‌وارد در مواجهه با ریزش بورس چه باید کنند؟

بورس در ماه‌های اخیر به جذابترین محل سرمایه‌گذاری تبدیل شد و در نتیجه در مدتی کوتاه، میلیون‌ها سهامدار تازه‌وارد به امید کسب سودهای یک‌شبه و رویایی وارد آن شدند،...

EghtesadOnline.com/
اولین موضع‌گیری دژپسند پس از ریزش بورس

اولین موضع‌گیری دژپسند پس از ریزش بورس

دژپسند پس از افزایش دیروز شاخص بورس با حضور در یک برنامه زنده تلویزیونی اولین موضع گیری خود درباره بورس را کرد.

EghtesadOnline.com/
تحلیل سهامداران از علت ریزش بورس / مقصر کیست؟

تحلیل سهامداران از علت ریزش بورس / مقصر کیست؟

در حالی که پیش‌بینی می‌شد خبر عرضه دارا دوم در شهریور ماه باعث افزایش شاخص بورس شود اما شاخص بورس حدود 13 هزار واحد ریزش کرد. برخی می‌‌گویند دستکاری دولت در بازار دلیل ریزش است، برخی می‌گویند تازه‌وار...

TejaratNews.com/
نگرانی‌های مردم از وضعیت بازار سهام / ریزش بورس ادامه دارد؟

نگرانی‌های مردم از وضعیت بازار سهام / ریزش بورس ادامه دارد؟

ریزش 13 و 65 هزار واحدی شاخص بورس طی دو روز، این سوال را در بین سهامداران ایجاد کرده که ریزش بورس تا چه زمانی ادامه دارد؟ سهامداران واکنش های متفاوتی به این سوال داشته‌اند.

TejaratNews.com/
فرصت سرمایه‌گذاری فراهم شده است؟ / کدام گروه‌ها در سه ماهه آینده سودساز هستند؟ زمان‌بندی عرضه‌های بورس کالا در هفته آینده اعلام شد رو آوردن نیروگاه‌های برق به نفت، تقاضا را افزایش داد ثبات قیمت جهانی طلا در روز جاری نگاهی به عرضه های امروز بورس انرژی بیش از 16 هزار تن فرآورده هیدروکربوری در بورس انرژی معامله شد افزایش قیمت انرژی نتیجه عدم سرمایه گذاری برای تامین انرژی راه اندازی رمزارز ملی به صورت آزمایشی در آینده هیات مدیره جدید " سمازن " انتخاب شد شروع قرمز بورس در 26 مهر نقطه حمایتی اصلاح شاخص بورس کجاست؟ عرضه مس، فولاد و شمش طلا در تالار محصولات صنعتی و معدنی سامانه بومی پس از معاملات بورس داریم، اما مجوز استفاده نه مزایده فروش " تنوین " متقاضی نداشت شاخص همچنان قرمزپوش است «کلینکر» بورس کالایی شد روسیه سومین ماینر بزرگ بیت‌کوین در جهان " تماوند " از ثبت افزایش سرمایه گفت عوامل گزارش پیش‌بینی قیمت دلار معرفی شد! سنگین‌ترین صف‌های خرید و فروش سهام در 26 مهرماه لزوم ترویج فرهنگ سهام داری عامه مردم عرضه انواع فرآورده هیدروکربوری در بورس انرژی جزيیاتی از افزایش سرمایه چند شرکت بورسی / افزایش سرمایه 4000 درصدی یک نماد مسکن‌های جدید دولتی به بازار امسال نمی‌رسد! نقطه حمایتی اصلاح شاخص بورس کجاست؟ شاخص کل افت 3600 واحدی دارد بازداشت کارمندان متخلف یک موسسه قرض‌الحسنه بورس 755 واحد افت کرد خبری برای سهامداران دو بانک شهر و سرمایه عرضه انواع فرآورده هیدروکربوری در بورس انرژی روابط تجاری ایران با عربستان کلید خورد آمار جدید از خودروهای ناقص ایران خودرو و سایپا درخواست محاکمه روسای سابق بانک مرکزی قیمت مسکن در منطقه شش تهران پیر‌های بازار خود را به خرفتی زدند! صورت مالی 9 ماهه حسابرسی نشده " وآتیه " منتشر شد تصمیمات مجمع " فملی " به ثبت رسید " حپترو " تصمیمات مجمع عمومی را ثبت کرد مجمع صندوق سرمایه گذاری اختصاصی بازارگردانی تاک دانا در اول آبان ماه وام ساخت طرح جهش مسکن چقدر است؟ دعوت از سهامداران صندوق سرمایه گذاری توسعه تعاون صبا به مجمع دورهمی صندوق سرمایه گذاری اختصاصی بازارگردانی سهم آشنا یکم در هفته آینده این هم از انتشار صورت مالی میاندوره ای " خراسان " صورت مالی 3 ماهه " غچین " منتشر شد " حگهر " صورت مالی حسابرسی شده منتشر کرد مجتمع صنایع و معادن احیاء سپاهان صورت مالی شرکت تابعه خود را منتشر کرد " ساروج " صورت مالی میاندوره ای منتشرکرد شفافیت قراردادهای بانکی عایدی بورس را بالا می‌برد افزایش قیمت ساینا در کنار ثبات قیمت در بازار خودرو / قیمت خودرو امروز 26 مهر نسخه جدید برای یارانه‌های مردم / یارانه‌ها چه تغییری می‌کنند؟