سیگنال امید در بازار سهام

سیگنال امید در بازار سهام

انتشار گزارش فصلی شرکت‌ها در نخستین فصل سال حاکی از آن است که شرکت‌ها نسبت به سال گذشته وضعیت بهتری دارند.

  به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از دنیای اقتصاد؛ کارشناسان و فعالان بازار سرمایه با تحلیل شرایط پیش‌روی بازار سرمایه معتقدند با این روند وضعیت بازار در فصل تابستان نیز امیدوار‌کننده است. «گزارش‌های سه‌ماهه اول سال نشان می‌دهد شرکت‌ها نسبت به بهار سال گذشته رشد داشتند»؛ این تحلیل یوسف امین‌داور از گزارش شرکت‌ها در سه‌ماه اول نیمه اول سال 1400 است که روی سامانه کدال منتشر شده است.

او  توضیح می‌دهد: گزارش‌ها حتی از رشد 4 برابری سخن می‌گویند که این نشان می‌دهد رشد سریعی که بازار سال گذشته داشت به دلیل پیش‌بینی همین شرایط بود. بازار سال گذشته ابتدا سریع رشد کرد، بعد از این رشد احساس شد آنقدر که فکر می‌شد بازار رشد نمی‌کند به همین دلیل به فاز اصلاح رفت.

او با اشاره به گزارش سه‌ماه نخست شرکت‌ها یادآور می‌شود: گزارش‌های بهار شرکت‌های بورسی نشان می‌دهد که حتی شرکت‌ها در زمستان هم وضعیتشان خوب خواهد بود. به عبارت دیگر گزارش‌ها حاکی از آن است که وضعیت شرکت‌ها در زمستان حداقل پایین‌تر نیست. با اینکه قیمت دلار چندان رشد نکرده اما بازار به نوعی نسبت به تداوم این فروش خوب و قیمت‌های بالا در تابستان امیدوار می‌شود. این کارشناس بازار سرمایه دلیل رشد قیمت‌ها که موجب بهبود وضعیت شرکت‌ها شده را ناشی از قیمت‌های جهانی و همچین افزایش قیمت‌های دلار می‌داند.

گزارش‌های جذاب سه‌ماهه نخست شرکت‌ها در سال 1400

امیرعلی امیرباقری، دیگر کارشناس بازار سرمایه هم گزارش سه ماه نخست شرکت‌ها در سال‌جاری را گزارش‌های جذابی ارزیابی می‌کند و می‌گوید: گزارش‌هایی که منتشر شده گزارش‌های جذابی بودند، به‌ویژه وضعیت سهام بنیادی یا سهامی که دارایی‌های مناسبی دارند و می‌توانند به بازدهی خوبی از آن دارایی‌ها کسب کنند، خوب بوده است. او می‌افزاید: در کل آمار چه از لحاظ مقدار فروش و چه از لحاظ مبلغ کل فروش تا حدودی بهبود پیدا کرده است. سود عملیاتی شرکت‌ها به‌ویژه شرکت‌های بزرگ نیز نسبت به سال گذشته افزایش چشمگیری داشته که عمدتا به دلیل انعکاس فشار تورمی بر بدنه صورت‌های مالی است. این کارشناس بازار سرمایه در پاسخ به این سوال که کدام صنایع وضعیت بهتری داشتند نیز می‌گوید: عمدتا گروه‌های معدنی و فلزی و برخی از شرکت‌های پتروشیمی به نسبت سال گذشته توانستند درخشش بهتری داشته باشند.  او با بیان اینکه «مبلغ کل فروش عمدتا آثار تورمی را انعکاس می‌دهد» می‌افزاید: اما اینکه مقدار فروش نسبت به سال گذشته افزایش پیدا کرده نشان از افزایش ظرفیت تولید واقعی دارد که هم برای شرکت‌های بورسی، هم کلیت اقتصاد و رشد اقتصادی سیگنال مثبتی می‌تواند باشد.  امیرباقری سپس به سرمایه‌داران و سهامداران توصیه کرد بر روی شرکت‌هایی که بنیاد و چشم‌انداز بهتری دارند، سودمحور هستند و دارایی مناسبی دارند سرمایه‌گذاری کنند.

وضعیت بهتر فولادی‌ها و فلزی‌ها

فرهاد رمضان، کارشناس بازار سرمایه از اینکه گزارش‌های امسال از نگاه کارشناسان حرفه‌ای بسته شده استقبال می‌کند و آن را باعث شفاف‌تر شدن وضعیت شرکت‌ها و در نهایت واقعی‌تر شدن تحلیل‌ها می‌داند. او  می‌گوید: خیلی خوب است که امسال گزارش شرکت‌ها از نگاه کارشناسان حرفه‌ای، کارشناسانی که وظیفه حسابرسی و بازرسی شرکت را عهده‌دارند و مکلفند اطلاعات را به خوبی از زیر تیغ نگاه خود رد کنند، ارايه شده است و این کار عملا ضریب خطا را پایین می‌آورد.

او در همین حال یادآور می‌شود: اما چون الان به تازگی این اتفاق افتاده احتمال دارد که در سه ماه اول، دوم و سوم سال گزارش‌ها نسبت به مثبت یا منفی بودن ارقام انحراف داشته باشد اما اگر کار با همین دقت و همت جلو برود اتکا به صورت‌‌های مالی قبل از اینکه به مجمع برسند بیشتر می‌شود و این مساله می‌تواند کمک کند که اطلاعات شرکت‌ها شفاف‌تر و تحلیل‌ها هم به واقعیت نزدیک‌تر شود. چون یکی از مشکلاتی که در بازار وجود داشت این بود که گزارش‌ها خام بیرون می‌آمد. نتیجه اینگونه گزارش‌ها این بود که هر کارشناسی با توجه به توانمندی ذهنی یا برآوردهای خودش عدد متفاوتی را برای قیمت سهام تحلیل می‌کرد! به همین دلیل یکباره می‌دیدیم که یک گروهی یک عدد بزرگی یا نازلی را برای یک سهم یا P/ E آن تعیین می‌کردند.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه «وقتی پالایش شکل می‌گیرد قاعدتا می‌تواند کمک زیادی به شفافیت بکند» ادامه می‌دهد: به نظر می‌رسد بعد از این اتفاق تحلیل‌ها و نگرش‌ها تفاوت پیدا کرده و بازار سمت‌وسوی خود را پیدا می‌کند و فعالان بازار سرمایه و اقتصادی بهتر می‌توانند معاملات خود را برای سه ماه دوم سال هدفمند کنند و این مساله قطعا می‌تواند روی بازار اثر مثبت بگذارد.

رمضان می‌افزاید: با توجه به اینکه دوره بعدی گزارش‌دهی شرکت‌ها مصادف با تغییر وضعیت سیاسی و اقتصادی کشور می‌شود (چون دولت تغییر کرده) به یقین می‌تواند کمک کند که فعالان بازار برای پایان نیمه دوم سال 1400 و سال جدید میلادی که از سه‌ماهه سوم هر سال شروع شود معاملات بهتری داشته باشند. مطمينا شرایط بازار تغییر می‌کند و در نوع معاملات و میزان آن بهبود مشاده خواهیم کرد.

او قیمت‌های جهانی و همچنین تقاضای داخلی را از دلایل بهبود وضعیت شرکت‌ها می‌داند و اظهار می‌‌کند: با توجه به گزارش سه‌ماهه فصل بهار که منتشر شده شرکت‌های فلزی و فولادی از اقبال بیشتری برخوردار بودند. همچنین شرکت‌هایی که وابسته به این صنایع هستند مثل صنایع معدنی و کانی فلزی و غیرفلزی.

البته برای سه‌ماهه دوم سال شاید شرایط مقداری متفات‌تر باشد چون بحث محدودیت‌های انرژی مطرح شده است. با توجه به شرایط اقلیمی کشور ممکن است محدودیت‌های تامین برق و آب درباره برخی صنایع اعمال شود ولی با توجه به گزارشی که اکنون آمده صنایع فلزی و معدنی و فولادی رکورد بهتری داشتند. این وضعیت بهتر نیز به دلیل قیمت‌های جهانی و شرایطی است که برای شرکت‌ها با فروش کالاهایشان با توجه به نیاز بازارها داخلی و خارجی و حجم صادراتی که داشتند، به وجود آمده است. فلزی‌ها و فولادی‌ها هم بیشترین اقبال را در این فصل داشتند.

local_offerبرچسب‌ها:
دلایل بحران بازار سهام در سال گذشته/ پیش‌بینی بورس در تابستان 1400 + فیلم

دلایل بحران بازار سهام در سال گذشته/ پیش‌بینی بورس در تابستان 1400...

برای پیش‌بینی بورس در تابستان 1400 متغیرهای مختلفی اهمیت دارند از جمله نرخ سود بین بانکی و تغییرات قیمت ارز.

TejaratNews.com/
سیگنال‌های مثبت برای بازار سهام

سیگنال‌های مثبت برای بازار سهام

معاملات هفته دوم فروردین ماه با روند نزولی و حالتی فرسایشی همراه شده و این در حالیست که پیش‌بینی می‌شد بازار سهام در هفته اول معاملات سال 1400 متعادل شود. چرا بورس متعادل نمی‌شود؟

TejaratNews.com/
پیش‌بینی هفتگی بازار سهام / کارشناسان هفته سوم خرداد ماه بورس را چگونه پیش‌بینی می‌کنند؟

پیش‌بینی هفتگی بازار سهام / کارشناسان هفته سوم خرداد ماه بورس را چ...

در هفته‌ای که گذشت بازار سهام، روندی متعادل و رو به صعود را پشت‌سر گذاشت و علاه بر رشد 3٫5 درصدی، ارزش معاملات هم بیشتر شد. اما این هفته کارشناسان روند بازار سرمایه را چگونه پیش‌بینی می‌کنند؟

TejaratNews.com/
تاثیر قیمت دلار بر بازار سهام / دلار چند شود بورس ضرر می‌کند؟

تاثیر قیمت دلار بر بازار سهام / دلار چند شود بورس ضرر می‌کند؟

بعد از خبر مذاکرات روز سه‌شنبه در وین قیمت دلار در بازار آزاد حدود هزار و 300 تومان ریزش کرد. حالا سوال اینجاست که ریزش بیشتر قیمت دلار چقدر محتمل است و این قیمت چه تاثیری بر بازار سهام دارد؟

TejaratNews.com/
دلایل افت بازار سهام چه بود؟ / تبلیغات زیاد بازار را هیجانی کرد؟

دلایل افت بازار سهام چه بود؟ / تبلیغات زیاد بازار را هیجانی کرد؟

بازار سرمایه در سال 99 شرایط نوسانی زیادی را تجربه کرد و رفتارهای هیجانی زیادی چه در زمان صعود شاخص و چه در زمان نزولی بودن آن در بازار رخ می‌داد. اما دلیل این رفتارهای هیجانی چه بود؟

TejaratNews.com/
حذف دامنه نوسان، بهترین گزینه برای بهبود وضعیت بازار سهام

حذف دامنه نوسان، بهترین گزینه برای بهبود وضعیت بازار سهام

بورستهران- ایرنا- مدیرعامل فرابورس ایران به تغییر دامنه نوسان اشاره کرد و گفت: ممکن است زمانی اعلام شود که برای بهبود وضعیت بازار سرمایه، دامنه نوسان حذف شود یا دامنه نوسان 10 درصدی وجود داشته باشد، ک...

Irna.ir/
چرا بورس احیا نمی‌شود؟ / بازار سهام گرفتار در تله برجام!

چرا بورس احیا نمی‌شود؟ / بازار سهام گرفتار در تله برجام!

یک کارشناس بازار سرمایه معتقد است بازار سهام در این روزها در تله برجام افتاده و فاکتورهایی که اعلام می‌شود باعث افت عملکرد بازار شده است.

TejaratNews.com/
5 پیش‌بینی از آینده بورس / بازار سهام پس از تعطیلات چه می‌شود؟

5 پیش‌بینی از آینده بورس / بازار سهام پس از تعطیلات چه می‌شود؟

بازار سهام با وجود اینکه از مرداد ماه سال 99 تا پایان سال روند نزولی شدیدی را تجربه کرد اما در نهایت با بیش از 155 درصد بازدهی، بیشترین بازدهی در سال گذشته را داشت. اما برای پس از تعطیلات، پیش‌بینی می...

TejaratNews.com/
نشانه‌های بازگشت امید به بورس / بازار سهام چه می‌شود؟

نشانه‌های بازگشت امید به بورس / بازار سهام چه می‌شود؟

در آخرین روزهای اسفند ماه وضعیت بازار سهام بهبود قابل توجهی داشته است. آیا این روند ادامه‌دار است و نشانه‌های برگشت امید پایدار هستند؟

TejaratNews.com/
عملکرد بازار سهام در هفته مناظره‌های انتخاباتی چگونه بود؟

عملکرد بازار سهام در هفته مناظره‌های انتخاباتی چگونه بود؟

در پایان معاملات این هفته بازار سهام، شاخص کل بورس اگر چه رشد 0٫3 درصدی را تجربه کرد اما شاخص کل هم‌وزن منفی شد.

TejaratNews.com/

پیش‌بینی بورس امروز 14 فروردین 1400 / بازار سهام امروز منفی است؟

بهبود ارزش معاملات بازار سهام / اعتماد به بازار سهام بازگشته است؟

پایان هفته راکد بازار سهام / ارزش معاملات این هفته بورس معادل ارزش روزانه سال گذشته!

پایان هفته راکد بازار سهام / ارزش معاملات این هفته بورس معادل ارزش...

در پایان معاملات این هفته که با افت 3٫4 درصدی شاخص کل همراه بود، ارزش معاملات به کمترین میزان یکسال و نیم اخیر رسید.

TejaratNews.com/

روند معاملات بازار سهام چگونه بود؟ / آیا بازار سهام جمع شد؟

رشد یک‌دست بازار سهام / بانکی‌ها پیشرو بازار سهام بودند

رشد یک‌دست بازار سهام / بانکی‌ها پیشرو بازار سهام بودند

در پایان معاملات امروز بازار سهام شاخص کل با رشد 1٫72 درصد به یک میلیون و 540 هزار تومان رسید و رشد شاخص هم‌وزن نیز بیانگر رشد یک‌دست بازار سهام است.

TejaratNews.com/
خارج‌شدن کشتی به گل نشسته ایران در آستراخان 112 هزار سهامدار تیرماه در سامانه سجام احراز هویت شدند زنگنه: تلاش کردیم بابک زنجانی درست نشود موج مهاجرت کشاورزان ایرانی به عمان/ هورالعظیم مصنوعی خشک شد قیمت انواع مرغ و تخم‌مرغ در 11 مرداد 1400 + فهرست قیمت‌ها توزیع سرم تزریقی در داروخانه‌های شهری ممنوع شد سهام عدالت امروز 11 مرداد چقدر شد؟ قیمت گوشت در 11 مرداد 1400 + فهرست قیمت چه خبر از بزرگان بورس؟ | چرا فرمان در اختیار خودرویی ها بود؟ کشتی باری ایران در آستراخان به گل نشست سهام شاراک | روند قیمتی این نماد در روزهای آینده بورس چگونه خواهد بود؟ پتک آماده سنا برای فرود بر صنعت رمزارزها خبر جدید برای متقاضیان وام ودیعه مسکن / تکلیف نیمه دوم سال چیست؟ اخبار بورس فردا | افزایش سرمایه بیش از 4000 درصدی یک نماد قیمت لحظه‌ای دلار و یورو در بازار + قیمت انواع سکه | عقب گرد دلار با کاهش تقاضا در فضای تغییر دولت /... وضعیت اقتصادی، مردم را هنرمند کرد! اجاره و خرید مسکن در کدام مناطق تهران ارزان شد؟ قیمت اجاره و خرید مسکن در شیراز با 300 تا 650میلیون چه خودرویی می‌توان خرید؟ محبوبیت شاهین از زبان شاهین‌سوار‌ها 7 سامانه‌ای که سهامداران عدالت باید با آن آشنا باشند احراز هویت 112 هزار سهامدار در تیرماه در سامانه سجام شناسایی 3 دستگاه ماینر در یک منزل مسکونی پیش‌بینی کارشناسان از گروه‌های پیش‌رو بورسی/ پتروشیمی‌ها رشد می‌کنند؟ "شپلی" در مجمع سودی تقسیم نکرد کاهش بسیار اندک ارزش سهام عدالت افزایش ارزش بازار جهانی ارز‌های دیجیتالی قیمت اتریوم درحال کاهش است اقدام به کلاهبرداری در حوزه ارزهای دیجیتالی زمزمه ورود سعودی‌ها به استخراج بیت کوین/ آرامکو تکذیب کرد افزایش سرمایه نماد گران قیمت بورس بعد 14 سال پذیره‌نویسی یک صندوق جدید و با درآمد ثابت پیش بینی قیمت دوج کوین برای هفته‌های پیش رو تخفیف 50 درصدی به مالکان مسکن مهر! اولین طرح تامین‌مالی جمعی در پلتفرم هم‌آفرین معرفی شد خبر خوب برای بازار طلا / بازارهای مالی در هفته پیش رو افزایش ناگهانی قیمت اقلام خوراکی در بازار افزایش سرمایه 100 درصدی فولاد طی سه ماه آینده | به ازای هر سهم چقدر سود توزیع شد؟ کمبود قطعه تولید برخی لوازم خانگی را متوقف کرد سیمان سفید نی ریز و افزایش 47درصدی سود خالص آغاز تحول در «وصنا» با شروع کار مدیری هوشمند! حلال‌ های پالایش نفت اصفهان در بورس انرژی معامله شد "شکف" آماده برگزاری مجمع می شود مجمع "لکما" بدون تقسیم سود کاهش بیش از یک دلاری قیمت نفت عرضه ناکافی سیمان به دلیل کمبود برق مراحل نهایی سیمان آبیک در حال انجام است رکوردشکنی تولید آلومینیوم چین در نیمه نخست 2021 اقدام به افزایش سرمایه "پترول" در مجمع معرفی اولین طرح تامین‌مالی جمعی در پلتفرم هم‌آفرین

در حال بارگیری...