4 مدل قوانین کشورها برای برای بیت‌کوین

4 مدل قوانین کشورها برای برای بیت‌کوین

السالوادور بیت کوین را به عنوان پول رسمی این کشور اعلام کرده است، قوانین برای رمزارزها در کشورهای دیگر جهان به چه شکل است؟

خراسان: بازار رمزارزها چند سالی است که یکی از پدیده‌های جدید اقتصاد دنیا محسوب می‌شود. رشد سریع قیمت‌های بازار، افزایش حجم قابل ‌توجه معاملات در کنار نوسانات سریع قیمت، به ‌کارگیری فناوری و تسریع معاملات باعث شده است که بازار رمزارز مورد توجه قرار گیرد.

اما طی یک دهه اخیر، نوع رویکرد دولت‌ها در قبال رمزارزها نیز در حال تغییر است. به تازگی کشور السالوادور بیت‌کوین را به عنوان پول رسمی کشورش اعلام کرده و مجلس این کشور به ‌صورت رسمی با اکثریت قاطع آرا، لایحه استفاده از بیت کوین را به‌ عنوان پول قانونی و ابزار مبادله رسمی تصویب کرده است. کتابخانه ملی آمریکا در گزارشی آورده است که 130 کشور دنیا قوانینی برای رمز ارزهای دیجیتال تدوین کرده اند. نکته جالب این گزارش این جاست که موضع بیشتر کشورها در زمینه نظارت بر این بازار شامل سه اقدام است.

اقدام اول: آگاه سازی مردم از تفاوت ارز کاغذی با ارز دیجیتال. اقدام دوم: هشدار سرمایه گذاری با مسيولیت شخصی و اقدام سوم: وضع قوانینی در زمینه پول شویی، مبارزه با تروریسم و جرایم سازمان یافته که این بازار را تهدید می کند. با توجه به آن چه نوشتیم در ادامه نگاهی به وضعیت قانون کشورهای مختلف در مواجهه با رمز ارزها انداخته ایم.

کشورهایی که بیت کوین را به رسمیت می شناسند

در کنار السالوادور که بیت کوین را به عنوان پول رسمی کشورش انتخاب کرده کشورهایی هم هستند که رمزارزها را به رسمیت می‌شناسند که می توان به کشورهای آمریکا، استونی، دانمارک، سويد، کره جنوبی، هلند، فنلاند، کانادا، استرالیا و انگلستان اشاره کرد. در ادامه هم به قوانین تعدادی از این کشورها می پردازیم.

آمریکا - پیشرو در عرصه ارزهای دیجیتال

همان طور که چندان هم دور از انتظار نیست، آمریکا میزبان بیشترین تعداد کاربران ارز دیجیتال و بالاترین حجم معاملات بیت کوین در جهان است. این کشور از همان ابتدا با حمایت سیلیکون ولی، که مراکز متعدد ارزهای رمزپایه، استارت آپ‌های مربوط به بلاکچین و دستگاه‌های خودپرداز بیت کوین در آن جا قرار دارند، در عرصه ارزهای مجازی پیشتاز بوده است.

از سوی دیگر با توجه به زیرساخت ‌های بزرگ مالی این کشور مبدا پیدایش برخی از رمز ارزها بوده است؛ دولت آمریکا با توجه به گسترش بیت کوین و ارز رمزنگار در این کشور این پدیده فناوری مالی را به صورت قانونی پذیرفته و قوانینی نیز برای آن تعیین کرده است. همچنین آمریکا برای گسترش درآمدهای مالیاتی از طریق ارزهای رمزنگاری شده تصمیم گرفت تا یک درصد مالیات از سود حاصل از تولید یا معامله رمز ارزها را به صورت خود اظهاری دریافت کند.

کشورهایی که بیت کوین در آن غیر قانونی است

در کنار کشورهایی که بیت کوین را به رسمیت شناخته اند، کشورهایی هم هستند که این حقیقت دنیای نوین را نپذیرفته و سعی در انکار آن داشته اند. چین، الجزایر، قرقیزستان، بولیوی، مراکش، نپال، پاکستان، ویتنام و ... از جمله این کشورها هستند. در این کشورها خرید و فروش رمز ارز غیر قانونی است.

چین - ممنوعیت های شدید

سه انجمن صنعت مالی چین روز سه‌شنبه با گوشزد کردن ممنوعیت سال 2017، اعضای خود را که شامل بانک‌ها و شرکت‌های ارايه‌ خدمات پرداخت آنلاین هستند، از ارايه‌ هرگونه خدمات ارز دیجیتال از جمله افتتاح حساب، ثبت نام، ترید، تسویه وجوه و بیمه به مشتریان منع کردند. اما ممنوعیت جدید که توسط بانک خلق چین (PBOC) اعلام شده است، شامل خدماتی می‌شود که در ممنوعیت قبلی وجود نداشت. به‌ عنوان مثال، ممنوعیت جدید به ‌طور واضح موسسات مالی را از پذیرش ارزهای دیجیتال یا استفاده از آن‌ها برای پرداخت و تسویه حساب منع کرده است.

همچنین این موسسات نمی‌توانند ارزهای رمزپایه را با یوان یا ارزهای خارجی مبادله کنند. از بانک‌ها و شرکت‌های ارايه ‌دهنده‌ خدمات پرداخت نیز خواسته شده نظارت خود را بر جریان پول در معاملات رمزارزی افزایش بدهند و در شناسایی این خطرات با یکدیگر هماهنگی نزدیک‌تری داشته باشند. این قوانین سخت به این دلیل وضع شد که معاملات سفته‌بازی بیت کوین در چین به اوج رسیده بود و این اقدام چین باعث کاهش قیمت بیت کوین و دیگر رمزارزها هم شد.

کشورهایی که نه ممنوع است و نه آزاد

بعضی از کشورها هنوز فکر این را نکرده اند که با بیت کوین چه کار کنند و به این معناست که شما می توانید مالک رمزارز باشید، اما هیچ قانون یا محافظت قانونی مشخصی درباره وضعیت آن وجود ندارد. این کشورها یا هم اکنون در حال تدوین قانونی برای رمزارزها هستند یا رویکرد انتظار و دیدن را پیش گرفته اند تا با توجه به تجربه دیگر کشورها در این زمینه اقدام کنند.

ایران - رمز ارزها در بی قانونی

یکی از کشورهایی که هنوز وضعیت مشخصی درباره رمز ارزها ندارد ایران است. کشورمان تا دی سال 1396 در زمینه ارزهای دیجیتال کاملا خنثی بود اما با ورود گسترده رمزارزها در این سال به کشورمان قرار بر ایجاد قانون و سازوکار شد که این اتفاق تاکنون نیفتاده و جلسه ای هم که قرار بود در اواخر اردیبهشت امسال در بانک مرکزی تکلیف رمزارزها را مشخص کند بدون خروجی بود و با رفتن همتی از بانک مرکزی باید دید در این دولت یا دولت آینده تکلیف رمزارزها و ایجاد قانون و سازوکار مشخص می شود.

کشورهایی با قوانین عجیب

همان طور که خواندید در برخی کشورها خرید و فروش رمزارزها کاملا قانونی است و در برخی ممنوع و همچنین کشورهایی داریم که هنوز برای این حوزه قانون گذاری نکرده اند و به همین دلیل خرید ، فروش و استفاده از ارزهای دیجیتال در آن ها نه قانونی است و نه ممنوع. اما در کنار این کشورها کشورهایی مثل قطر و بحرین هم وجود دارند که در خصوص رمزارزها رویکرد متفاوتی انتخاب کرده اند. آن ها امکان مبادله رمز ارزها را تنها در داخل مرزهای کشورهای شان از شهروندان شان سلب کرده اند اما دست آن ها برای معاملات رمز ارزی در خارج از مرزها باز است و می توانند در خارج از کشورشان اقدام به تبادل و خرید و فروش این رمزارزها کنند.

ضرورت وضع قوانین

سرعت رشد فناوری همواره از سرعت قانون گذاری در تمامی کشورهای جهان بیشتر است و همین مسيله باعث شده تا کشورها در صورت بررسی نکردن و تعیین تکلیف یک پدیده متضرر شوند. این مسيله باعث شده تا فناوری بلاکچین و محصول برجسته آن یعنی ارزهای دیجیتال هم در زمینه قانون گذاری رفتارهای متفاوتی را تجربه کرده باشند. بنابر این نیاز است تا برای این پدیده نوین فناوری و مالی الزامات و چارچوب‌هایی ایجاد شود تا کشورها علاوه بر بررسی هر گونه تهدیدات آن برای نظام اقتصادی کشور خود به مزایای آن برای اقتصاد و سیستم تبادلات مالی نگاهی داشته باشند و بتوانند با بررسی همه جانبه قوانین این حوزه را اعلام کنند.

local_offerبرچسب‌ها:
داستان سقوط بیت کوین/ این بار چینی‌ها کار دست بیت کوین‌بازها دادند

داستان سقوط بیت کوین/ این بار چینی‌ها کار دست بیت کوین‌بازها دادند

حدود یک هفته‌ای است که شاهد عرضه و تشکیل صف فروش سنگین در بازار بیت کوین هستیم و امروز هم بیت کوین رقم زیر 39 هزار دلار را هم لمس کرد.

FarsNews.ir/

مجلس السالوادور هم قانونی شدن بیت کوین را تایید کرد

تويیتربازی با بیت کوین کار دست ایلان ماسک داد

تويیتربازی با بیت کوین کار دست ایلان ماسک داد

تويیتربازی‌های ایلان ماسک درباره ارزهای مجازی باعث شده که وی جایگاه ثروتمندترین فرد جهان را از دست بدهد.

FarsNews.ir/
چرا بیت کوین سقوط کرد؟

چرا بیت کوین سقوط کرد؟

ایلان ماسک دوباره با یک کلمه بازار ارز مجازی را بهم ریخت و باعث شد تا بیت کوین سقوط کند.

FarsNews.ir/

چرا امروز بیت کوین و ارزهای مجازی قرمز شدند؟

شرکت همیار ماینر، بهترین آموزگار و همیار در بازار بیت کوین

شرکت همیار ماینر، بهترین آموزگار و همیار در بازار بیت کوین

این شرکت همیار شما در اجاره ماینر و استخراج بیت کوین هم هست و پیشنهادهای ویژه‌ای را برای رساندن شما به سود در این حوزه در نظر گرفته است.

BourseNews.ir/
با بیت کوین، خودرو بخرید

با بیت کوین، خودرو بخرید

ایلان ماسک مدیر شرکت خودروسازی تسلا از استفاده بیت‌کوین برای خرید خودروهای گران قیمت این کمپانی خبر داد.

TejaratNews.com/
بیت کوین 58 هزار دلاری شد

بیت کوین 58 هزار دلاری شد

برای سومین بار در یک هفته اخیر بیتکوین موفق به فتح کانال 58 هزار دلاری شد.

Bartarinha.ir/
بیت کوین باز هم فتیله را پایین کشید

بیت کوین باز هم فتیله را پایین کشید

قیمت بیت کوین در معاملات یکی ـ دو روز گذشته بازار جهانی چند هزار دلار عقب‌نشینی کرد.

FarsNews.ir/

نوسان هزار دلاری بیت کوین در معاملات امروز

سقوط 9 هزار دلاری بیت کوین تنها در چند روز

بیت کوین همچنان زیر 50 هزار دلار

بیت کوین رکورد تاریخی خود را شکست

بیت کوین رکورد زد / ارزش بیت کوین به بیش از 63 هزار دلار رسید

بیت کوین رکورد زد / ارزش بیت کوین به بیش از 63 هزار دلار رسید

اطلاعات کوین دسک نشان می‌دهد ارزش بیت کوین در روز سه شنبه بیش از 4 درصد افزایش یافته است. بزرگترین ارز مجازی دنیا از...

Borna.news/
قیمت بیت کوین امروز 8 فروردین 1400 + قیمت ارزهای مهم دیجیتالی

قیمت بیت کوین امروز 8 فروردین 1400 + قیمت ارزهای مهم دیجیتالی

ارزش بیشتر ارزهای مهم دیجیتالی افزایش پیدا کرد.

Borna.news/
قیمت خودرو پس از انتخابات کاهش می‌یابد خبر خوب برای سهامداران «شبندر» تحلیل بورس 26 خرداد / دخالت دولت شفافیت در بازار را بر هم می‌زند جزيیات پرداخت وام ودیعه مسکن و افزایش اجاره + جدول کیفیت خودروی شاهین فقط آماری نیست شاخص کل با افت 1190 واحدی مواجه است "قلرست" شکر را گران کرد "ساروم" ساختمان دفتر تهران را فروخت سرمایه گذاری خارجی 1,300,000 یورویی در "دروز" "تماوند" به بازار دوم فرابورس رفت تقسیم سود 1005 ریالی در مجمع "لخانه" دولت آینده و اعتماد از دست رفته سهامداران وضعیت قیمت مسکن بعد از انتخابات ممانعت از انحصار در بورس/ سرمایه‌گذاری مردم باید سود بدهد نه هزینه! نرخ رسمی 28 ارز کاهش یافت رانت حرف اول را در بورس نباید بزند! / اصلاح ایرادات بازارثانویه ارايه راه‌حل برای برون رفت از مشکلات بورس/ اهمیت شکل‌گیری "شورای ثبات" با اضلاع بورس، بیمه و بانک بازار اولیه اصالت دارد نه بازار ثانویه! / سوداگری که با غلبه بازارثانویه رواج گرفت شرایط جدید ثبت‌نام در طرح‌های پیش‌فروش خودرو اعلام شد افت 269 واحدی شاخص کل بورس قیمت ارز‌های دیجیتالی در 26 خرداد/ افت 0.4 درصدی قیمت بیت کوین پیش‌بینی قیمت مسکن بعد از انتخابات آغاز ثبت‌نام وام ودیعه مسکن، از ساعت 12 ظهر امروز اولین خبر از عرضه اولیه ومدیر / ثبت سفارش کی آغاز می شود؟ اولین جزییات از شروع بورس امروز 26 خرداد افت 92 درصدی تولید خودرو / هشدار برای گرانی خودرو بازی سیاسی نامزدها در زمین بورس در دقایق ابتدایی بازار شاخص قرمزپوش است "چکارن" صورت مالی تلفیقی را منتشر کرد کارگران خوزستانی یکسال حقوق نگرفتند!/چالش‌های عجیب آب در اهواز این هم از گزارش فعالیت یک ماهه "سهرمز" مجمع "سپهر" بازار برگزار می شود انتشار صورت‌های مالی میاندوره‌ای 9 ماهه صندوق سرمایه گذاری اوج ملت انتشار صورت مالی شرکت صنایع زنگان پارت قطعه سرمایه توسط "بسویچ" چند سيوال درباره افزایش سرمایه پتروشیمی گچساران "سپید" صورت‌های مالی تلفیقی 12 ماهه را منتشر کرد آخرین وضعیت پرواز‌های خارجی انتشار صورت مالی تلفیقی حسابرسی نشده "کساوه" "اروند" صورت سود و زیان 12 ماهه را منتشر کرد "بکام"صورت‌های مالی تلفیقی 12 ماهه را منتشر کرد عرضه‌هایی با هدف نمایش "کت تن کیست!" انتشار گزارش فعالیت ماهانه یک ماهه منتهی به 1399/12/30 "نوری" بازار امروز 26 خرداد با چه خبرهایی شروع به کار می‌کند؟ افزایش آسانسوری قیمت در بازار اجاره آخرین قیمت دلار پیش از امروز 26 خرداد پیش‌بینی بورس امروز 26 خرداد تصاویری از خودروی جذاب MG6 Pro مدل 2022 تثبیت و ارتقاء فروش سیمان در بورس کالا توسط شستا رشد 3.6 درصدی اقتصاد ایران در سال 1399 بانک‌هاو موسسه‌های اعتباری، سفارشی درسامانه بازار بین‌بانکی ثبت نکردند

در حال بارگیری...