قیمت خودروهای چینی در بازار جهانی

قیمت خودروهای چینی در بازار جهانی

برخی خودروسازان خصوصی، خودروهای چینی را که قیمت جهانی آنها 17 تا 20 هزار دلار است و باید با قیمت 375 تا 450 میلیون عرضه شوند، را 750 تا 990 میلیون تومان می‌فروشند.

به گزارش تجارت‌نیوز، هادی سلیمی‌زاده، کارشناس اقتصادی در مورد وضعیت صنعت خودروسازی گفت: بسیاری از مردم توقع خودروی با کیفیت دارند و خودروسازانی که همپای ایران وارد این صنعت شدند، اکنون جزو غول‌های این صنعت هستند و کشور چین حدود 50 خودروساز دارد.

وی گفت: برخی بر این باورند که مشکل صنعت خودروسازی ایران دولتی بودن آن است، اما تجربه های موفق در مورد خودروساز دولتی وجود دارد. در عین حال خودروسازهای خصوصی نیز هستند که کارنامه قابل قبولی ندارند.

وی با بیان اینکه مجموعه تصمیمات غلط باعث بروز مشکلات شده است، تصریح کرد: مشکل خودروسازان یک شبه حل نمی‌شود و باید موضوع را به صورت ریشه ای حل کرد. ‌ثبت‌نام های یک سال گذشته با عنوان قرعه کشی باعث شد تا بیش از 50 هزار میلیارد تومان رانت به جیب دلالان برود. فراموش نکنیم که دلالان همان افرادی هستند که به منظور کسب سود یا حفظ ارزش پول وارد این بازار شدند.

به گفته این کارشناس اقتصادی، به دلیل اختلاف قیمت کارخانه و بازار محصولات ایران خودرو نسبت به سایپا تقاضای خودرو 80 به 20 است که این موضوع نشان می‌دهد افراد به دنبال خودرو نیستند، بلکه قصد بهره مندی از رانت آن را دارند.راهکار درست این بود که قیمت همان ابتدای نوسان قیمت به حاشیه بازار می‌رسید تا دلالان از بازار خارج شوند.

وی با تاکید بر اینکه با تعارف مشکل کشور حل نمی‌شود،گفت: متاسفانه اجرا نکردن تصمیمات درست در زمانی که به آن نیاز است باعث شده تا به مشکلات افزوده شود.

سلیمی زاده با بیان اینکه سرکوب قیمتی باعث مشکلات تولید خواهد شد، تصریح کرد: اگر اجازه قیمت گذاری در حاشیه بازار داده می‌شد اکنون قیمت خودرو حداقل 30 درصد پایین تر از قیمت های فعلی بود، ضمن اینکه عرضه زیاد قیمت را دوباره کاهش خواهد داد که با افزایش قیمت معقول و اصولی خودروساز تمایل به افزایش تولید پیدا می کند.

وی به خودروسازهای خصوصی ناموفق اشاره کرد و گفت: اکنون برخی خودروسازهای خصوصی قطعات خودروهای چینی را وارد و پس از اسمبل وارد بازار می‌کنند. خودروهایی که قیمت جهانی آنها 17 تا 20 هزار دلار است و با محاسبه قیمت جهانی باید با قیمت 375 تا 450 میلیون در بازار ایران فروخته شود اما از 750 تا 990 میلیون تومان قیمت دارند. این در حالی است که پول مشتری یک سال نزد آنها می‌ماند، در نتیجه سیاست گذاری صنعت خودرو نیازمند تغییرات اساسی است.

 

خودروسازان سهام خودشان را خریدند

میلاد بیگی، کارشناس صنعت خودرو نیز در برنامه تلویزیونی پایش با اشاره به مشکلات خودرو، گفت: صنعت خودرو در چند دهه گذشته اتصال زیادی با فضای سیاسی و اقتصادی و اجتماعی داشته و اصلاح این صنعت بدون اینکه بخواهد اتفاقات عمیق و مستمری در این سه حوزه رخ دهد امکان ندارد.

وی به ترسیم راه دولت آینده در صنعت خودروسازی پرداخت و افزود: مشکلات صنعت خودروسازی به سه حوزه کلان برمی‌گردد که رابطه حاکمیت دولت با بنگاه و حاکمیت شرکتی، سیاست‌های صنعتی و همچنین فساد بنگاه‌های تولیدکننده بخشی از آن را تشکیل می‌دهد و نیازمند تحول است.

بیگی تاکید کرد: دولت با دارا بودن 14 درصد از سهام ایران خودرو به صورت مستقیم این شرکت را تعیین تکلیف می‌کند. 13 درصد سهام این شرکت خصولتی و 29 درصد توسط مردم خریداری شده است. مابقی سهام توسط یکی از شرکت های زیرمجموعه ایران خودرو خریداری شده که چالش اصلی در این بخش است.

وی افزود: این موضوع در شرکت سایپا هم اتفاق افتاده با این تفاسیر که 17.3 متعلق به دولت، 15.6 متعلق به شرکت‌های غیر دولتی است. 40 درصد سهام شرکت هم به مردم واگذار شده که البته سهام بالای یک درصد متعلق به یک شرکت نیست. مابقی سهم نیز توسط یکی از شرکت های زیر مجموعه سایپا خریداری شده است.

به گفته وی، فضای کشور یک فضای بسته برای تولید است و قطعه سازان تنها امکان همکاری با دو شرکت خودروساز را دارند، هر چند این بازار نیز جذابیت هایی را برای آنها به دنبال دارد.

این کارشناس صنعت خودرو با اشاره به واگذار نشدن کل سهام به بخش خصوصی تاکید کرد: گفته می‌شود به دلیل اینکه سهام شرکت به بخش خصوصی واگذار نمی‌شود موضوعات امنیتی است اما قطعا دولت آینده باید در این مسیر گام بردارد.

وی با بیان اینکه تعرفه قیمت گذاری در قطعه سازی و خودروسازی طی سال های گذشته هماهنگ نبوده است، گفت: حضور دستگاه‌ها و نهادهای مختلف در تصمیم گیری خودرو باعث شده تا تصمیم درستی از اتاق فکر این بخش بیرون نیاید. بررسی ها نشان می‌دهد قیمت قطعات گرانتر از قیمت کارخانه است که این موضوع زیان خودروساز را به دنبال دارد.

بیگی با تاکید بر کاهش قدرت خرید مردم توضیح داد: همه مشکلات صنعت خودرو با افزایش قیمت حل نخواهد شد بلکه باید یک بسته سیاستی در نظر گرفته شود.

دولت از صنعت خودرو خداحافظی کند

حسن قره‌يی، کارشناس صنعت خودرو نیز به مشکلات این صنعت و راهکارهای موجود پرداخت و تصریح کرد: تصمیمات اخیری که در حوزه خودروسازی گرفته شده سود را به جیب دلالان برده و این در حالی است که خودروسازان طی دو سال گذشته زیان زیادی را متحمل شدند.

وی به نقش شورای رقابت اشاره کرد و افزود: وظیفه شورای رقابت ایجاد رقابت است، نه قیمت گذاری که در این مسيله توجه لازم وجود نداشته است. به همین منظور تغییر ترکیب سهامداری حتما در خودروسازان باید اتفاق بیفتد و دولت باید خارج شود.

این کارشناس صنعت خودرو با بیان اینکه دولت با حداقل سهام حداکثر دخالت را دارد، تصریح کرد: بررسی خودروسازان بزرگ جهان نشان می‌دهد، برخی آنها توسط اشخاص و برخی توسط دولت اداره می‌شوند اما هدفشان بزرگ تعریف شده است. در ایران وقتی خودروساز سود می‌کند، دولت به دنبال پوشش هزینه های خود است، در حالی که آن سود باید در خود شرکت سرمایه گذاری شود.

قره‌يی با تاکید بر اینکه نسخه واحد در همه کشورها جواب نمی دهد، توضیح داد: افزایش هزینه های تولید و سرکوب قیمتی باعث زیان خودروساز شده و سیستم قرعه کشی نه تنها موفق نبوده بلکه سود را از جیب خودروساز گرفته و به جیب دلال واریز کرده است. در این صورت ظرفیت تولید نیز کاهش می‌یابد که منجر به دامن زدن گرانی خودرو خواهد شد.

منبع: خبرآنلاین

آخرین اخبار اقتصادی را در کانال تلگرامی تجارت‌نیوز دنبال کنید.

چینی‌ها با صنعت خودرو ایران چه می‌کنند؟

چینی‌ها با صنعت خودرو ایران چه می‌کنند؟

عضو هیيت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران می‌گوید در هر قراردادی، دو طرف به فکر منافع ملی خود هستند و ایران نیز باید همین هدف را دنبال کند.

TejaratNews.com/
مجلس حامی صنعت خودرو است

مجلس حامی صنعت خودرو است

صنعت خودرو باید حمایت جدی شود و باید با اتکا به ظرفیت و توانمندی‌های داخلی در جهت تامین قطعات خودرو در داخل اقدام شود.

Bartarinha.ir/
خروج سیمان از نظام قیمت گذاری در گام نهایی

خروج سیمان از نظام قیمت گذاری در گام نهایی

ريیس اداره نظارت بر بازار بورس‌های کالایی سازمان بورس ، آخرین اقدامات برای خروج سیمان از نظام قیمت‌گذاری و الزام شرکت‌های سیمانی به پذیرش و عرضه در بورس کالا را تشریح کرد.

FarsNews.ir/
پیگیری جدی برای کنار رفتن سایه «قیمت گذاری» از سر بازار سرمایه

پیگیری جدی برای کنار رفتن سایه «قیمت گذاری» از سر بازار سرمایه

پیگیری جدی برای کنار رفتن سایه «قیمت گذاری» از سر بازار سرمایه

BourseNews.ir/
نفس های آخر قیمت گذاری دستوری

نفس های آخر قیمت گذاری دستوری

مصطفی طاهری با بیان اینکه طرح توسعه و تولید پایدار زنجیره فولاد که در کمیسیون صنایع و معادن بررسی شده و اکنون در نوبت صحن علنی قرار دارد گفت: در این طرح، فولاد در...

EghtesadOnline.com/
قیمت گذاری دستوری بازی در زمین تحریم

قیمت گذاری دستوری بازی در زمین تحریم

جمعی از کارشناسان و سهامداران بازارسرمایه با انتشار نامه‌ای سرگشاده از به حاشیه کشیده‌شدن منویات مقام معظم رهبری توسط سیاست‌های چپ‌گرایانه دولت در قیمت‌گذاری دستوری و رانت‌جویانه ابراز نگرانی کردند.

BourseNews.ir/
«قیمت گذاری کالاها» از دیروز تا امروز

«قیمت گذاری کالاها» از دیروز تا امروز

غلامعباس زنگی آبادی ناظر تالار معاملات بورس فلزات تهران از سال 1382 و از قدیمی‌های بازار سرمایه است که تا یکسال پس از تاسیس شرکت بورس کالا یعنی تا سال 87 نیز ناظر تالار بود. کارگزاران و فعالان قدیمی ب...

BourseNews.ir/
ساماندهی صنعت خودرو یا نمایش انتخاباتی

ساماندهی صنعت خودرو یا نمایش انتخاباتی

واردات خودرو موقتا توسط دولت ممنوع شده و مجلس مخالف واردات خودرو نبوده که حالا با قید شروطی، اجازه واردات خودرو بدهد.

BourseNews.ir/
یک حرکت اشتباه در صنعت خودرو

یک حرکت اشتباه در صنعت خودرو

صنعت خودروی ما به اشتباه تولید خودروی ارزان قیمتی همچون پراید را متوقف کرد و تمرکز خودروسازان به سمت تولید خودروهای گرانقیمت تر با استانداردهای بالاتر رفت!

BourseNews.ir/
عرضه خودرو در بورس کالا از اساسی‌ترین محورهای طرح «ساماندهی صنعت خودرو»

عرضه خودرو در بورس کالا از اساسی‌ترین محورهای طرح «ساماندهی صنعت خ...

حجت‌الله فیروزی، سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس الزام به عرضه خودرو در بورس کالا را از اساسی‌ترین محورهای طرح «ساماندهی صنعت خودرو» دانست.

EghtesadOnline.com/
پیش‌بینی 10 ساله از صنعت خودرو ایران

پیش‌بینی 10 ساله از صنعت خودرو ایران

موسسه فیچ در تحلیلی از وضعیت صنعت خودروسازی ایران پیش‌بینی کرد تولید خودرو در ایران طی دوره ده ساله 2021 تا 2029 به طور متوسط رشد سالانه 12.4 درصدی را تجربه کند و از سال 2024 تولید خودرو ایران بیش از ...

TejaratNews.com/
خداحافظی صنعت خودرو با موتور‌های پرمصرف

خداحافظی صنعت خودرو با موتور‌های پرمصرف

شرکت توسعه قوای محرکه تیوان حاصل سرمایه‌گذاری مشترک گروه بهمن و شرکت دانش‌بنیان توسعه فناوری پارس رایزن است که با استفاده از توانمندی‌های داخل و همکاری و مشارکت قطعه‌سازان بزرگ کشور، به دنبال اجرای طر...

BourseNews.ir/
در اولین جلسه کلینیک قیمت گذاری خودرو چه گذشت؟

در اولین جلسه کلینیک قیمت گذاری خودرو چه گذشت؟

نخستین جلسه کلینیک خودرو هفته گذشته برگزار شد، آن‌طور که برخی حاضران در این جلسه عنوان می‌کنند، مسيولان شورای رقابت در مورد خودروهای جدید نیز بنای قیمت‌گذاری در حاشیه بازار را ندارند و همچنان اصل بر ن...

TejaratNews.com/
قیمت گذاری محصولات پالایشی بر مبنای 5 تصمیم جدید

قیمت گذاری محصولات پالایشی بر مبنای 5 تصمیم جدید

انجمن صنفی پالایشگاه 5 تصمیم جدید در مورد قیمت گذاری محصولات پالایشگاه ها اتحاذ کرد و تایید نهایی این موارد منوط به تایید در جلسه ایی با کارگروه تنظیم بازار شد.

NabzeBourse.ir/
ویروس کرونا با صنعت خودرو چه کرد؟

ویروس کرونا با صنعت خودرو چه کرد؟

فروش خودرو در کشور چین تحت تاثیر شیوع کرونا در سه‌ماهه ابتدایی سال جاری با افت 42 درصدی مواجه شده است. این در حالی است که سلامت این صنعت در چین برای دیگر نقاط جهان هم از اهمیت برخوردار است.

TejaratNews.com/
عرضه اولیه لطیف بخریم یا نخریم؟ واردات 16 میلیون و 410 هزار گوشی در یکسال گذشته لبنیات 70 درصد گران می‌شود؟ سهام عدالت امروز یک تیر چقدر شد؟ / سبد سهام عدالت به 11 میلیون می‌رسد؟ کاهش قیمت مسکن در پردیس/ وضعیت بازار اجاره مسکن در شرق پایتخت توضیح توانیر در مورد جدول‌های خاموشی‌ برق تلیسه چقدر سود توزیع کرد؟ | آیا شرکت برنامه‌ای برای افزایش سرمایه دارد؟ عرضه اولیه لطیف چهارشنبه 2 تیر 1400 می‌آید| چقدر نقدینگی نیاز دارد؟ + فیلم بیت کوین کانال 30 هزار دلاری را هم از دست داد پراید 111 امروز چند؟ وضعیت قرمز در بازار رمزارزها رشد 351 درصدی خالص درآمد کارمزدی بانک تجارت طی 3 سال چین وضعیت بازار رمزارز‌ها را قرمز کرد 40 درصد کالاهای بورسی، مشمول قیمت‌گذاری دستوری کشف بزرگترین مزرعه استخراج رمزارز در تهران تحلیل قیمت بیت کوین | آیا سقوط نزدیک است؟ پیش‌بینی بورس دوم تیر 1400 / شاخص به یک میلیون و 200 هزار واحد می‌رسد؟ پیش بینی بورس فردا چهارشنبه 2 تیر 1400 قیمت لحظه‌ای دلار و یورو در بازار + قیمت انواع سکه | گرانی دلار در کانال 24/ سرعت خرید دلار در بازار... ثبت سرمایه "وسنا" در مرجع ثبت شرکت‌ها افزایش قیمت 30 درصدی محصولات بتنی "سفاسی" "غبهپاک" نرخ را بالا برد ارزش روز سهام عدالت چقدر شد؟ چین بر رمزارزها سایه انداخت انعقاد قرارداد میان "دبالک" و "دسبحان" تحلیل صورت های مالی یک بانک | زیان انباشته وبصادر کاهش یافت نرخ رسمی تورم خرداد اعلام شد آغاز چهارمین نمایشگاه بین‌المللی کاغذ، مقوا، فرآورده‌های سلولزی و ماشین‌آلات وابسته خاموشی‌های بیشتری در راه است/ لطفا صرفه جویی کنید 30 دستگاه استخراج رمز ارز غیرمجاز در اهواز کشف شد کشف و ضبط 24 دستگاه ماینر در استان سمنان تحلیل تکنیکال و بنیادی یک نماد پالایشی | شبریز صعودی می ماند؟ شناسایی بزرگترین مزرعه استخراج رمزارز کشور با 7 هزار ماینر در تهران "غپاذر" آماده پرداخت سود شد "کگل" از ماه آینده سود می‌دهد "کماسه" روز مجمع را مشخص کرد افت قیمتی کم‌سابقه ارزهای دیجیتال دیدار سهامداران "غاذر" در مجمع جلسه مجمع عمومی عادی سالانه شرکت احیا استیل فولاد بافت برگزار شد بیمه مرکزی به دنبال ساخت سریال طنز 300 میلیارد ریالی قیمت طلا و سکه در بازار امروز علت صف مقابل صرافی‌ها چیست؟ ارزش سهام عدالت امروز 1 تیرماه گزارش عملیات اجرایی سیاست پولی ایران برای ساخت مسکن در سوریه رقیب ندارد بورس امروز اول تیر ماه چگونه به پایان رسید؟ افزایش 70 درصدی قیمت لبنیات از هفته آینده چرا بازار بیت کوین و ارزهای مجازی ریزشی شد؟ رونمایی از گران‌ترین سوپراسپرت قرن ارزش پالایشی یکم 1 تیر 1400 چقدر است؟

در حال بارگیری...