عربستان و عراق به کمک پالایشگاه‌های نفت اروپا رفتند

عربستان و عراق به کمک پالایشگاه‌های نفت اروپا رفتند

عربستان سعودی و عراق میزان بیشتری از نفت خود را به اروپا ارسال کرده و به پالایشگاه‌های این منطقه کمک می‌کنند به وابستگی به واردات روسیه چیره شوند.

به گزارش ایسنا، آمار رهگیری کشتی که توسط بلومبرگ گردآوری شده است، نشان می‌دهد بیش از یک میلیون بشکه در روز نفت در سه هفته نخست ژوییه از طریق خط لوله‌ای که از مصر می گذرد، از خاورمیانه به اروپا صادر شده است. این حجم در مقایسه با سال گذشته بیش از دو برابر افزایش پیدا کرده است.

حمله نظامی روسیه به اوکراین، بسیاری از شرکتهای اروپایی را به واکنش واداشت و تصمیم گرفتند معامله با مسکو را متوقف کنند. با این حال، این تحریم خودخواسته این پرسش را برانگیخت که آیا آنها منابع جایگزینی پیدا خواهند کرد.

نفت عربستان، عمده صادرات از طریق این خط لوله را تشکیل داد اما عراق هم صادراتش را افزایش داده است. شرکتها می‌توانند نفت را از طریق خط لوله سومد (SuMed) که از مصر عبور می‌کند، انتقال دهند یا اگر کشتیهای آنها به حد کافی کوچک باشد می‌توانند از طریق کانال سويز عبور کند. محموله‌های عراقی بیشتر با کشتی حمل می‌شوند. حجم انتقال یافته از طریق خط لوله، در آوریل سال 2020 که سقف تولید برای مدت کوتاهی برداشته شد، از حدود 800 هزار بشکه در روز در ماه افزایش پیدا کرد و به بالاترین رکورد رسید.

علاوه بر صادرات از خط لوله، در سه هفته نخست ژوییه، حدود 1.2 میلیون بشکه در روز نفت از خلیج فارس از طریق کانال سويز حمل شده است که عمده آن از سوی عراق بوده است. در نتیجه، مجموع صادرات نفت از خاورمیانه به اروپا، به 2.2 میلیون بشکه در روز رسید که حدود 90 درصد از ژانویه افزایش نشان داده است.

این تغییر در حالی روی داده است که حجم بیشتری از نفت روسیه از بنادر دریای بالتیک و سیاه به هند و چین ارسال می شوند و این دو کشور آسیایی را از نفت ارزان روسیه بهره مند کرده است.

جیووانی استونوو، تحلیلگر کالا در گروه یو بی اس می‌گوید: ما اکنون شاهد تغییر مسیر جریان تجارت نفت از آسیا به اروپا هستیم. اروپا خرید نفت روسیه را کاهش داده است و روسیه نفت خود را به آسیا می‌فرستد که بازار اصلی نفت خاورمیانه بوده است.

این که جریان نفت از خاورمیانه به اروپا استمرار پیدا کند، چندان معلوم نیست. در پایان سال میلادی جاری، تحریمهای اتحادیه اروپا علیه نفت روسیه به اجرا گذاشته می‌شود. بخشی از این بسته تحریمها، شامل ممنوعیت بیمه حمل نفت روسیه به خریداران دیگر است. اگر ممنوعیت بیمه شامل کل صادرات نفت روسیه شود، در این صورت رقابت برای خرید نفت از خاورمیانه را تشدید خواهد کرد.

شرکت نفتکش عربستان سعودی (بحری)، هفته گذشته ابرنفتکشی را برای حمل نفت از مدیترانه به روتردام کرایه کرد که برای این شرکت کم‌سابقه محسوب می‌شود و بارزکننده تغییر جریان تجارت نفت است.

تغییر در کریدورهای تجارت نفت همچنین یادآور چالشهای لجستیکی است که ممکن است با تلاش خریداران برای رهایی از وابستگی به نفت روسیه بروز کنند. محموله‌های نفتی باید مسیرهای طولانی‌تری را بپیمایند و فعالیت ناوگان نفتکشهای جهان افزایش پیدا می‌کند.

بر اساس گزارش بلومبرگ، درآمد پایه ابرنفتکشهایی که قادرند دو میلیون بشکه نفت حمل کنند، هفته گذشته به بالاترین میزان از آوریل رسید؛ با این حال از نظر استانداردهای تاریخی، نسبتا ضعیف محسوب می‌شود.

کدام بانک‌ها بیشتر وام دادند؟ هزینه وام مسکن باز هم کاهش یافت ایران چه جایگاهی در بین ابرتولیدکنندگان گاز در دنیا... توضیح رییس اسبق کانون صرافان درباره تغییرات قیمت دلار/... قیمت جدید برنج اعلام شد تلاش دولت بر این است که کارها معطل نماند وداع با یارانه نقدی؟ خاندوزی: افق روشنی در انتظار اقتصاد کشور است قیمت جدید برنج اعلام شد/ گزارش رسمی دولت از افزایش... سخنان جدید رییس کانون بازنشستگی درباره حقوق بازنشستگان/... قیمت این نوع پنیر به بیش از 100 هزار تومان رسید+ لیست قیمت خبرگزاری دولت خیال مردم را بابت ارزانی راحت کرد! بحران پیش رو مانند بحران بزرگ مالی است قیمت این خودرو در تهران از 11میلیارد فراتر رفت نخستین واحد نیروگاهی احداثی توسط صنایع وارد مدار شد فاکتور الکترونیکی یک گام دیگر به اجرا نزدیک تر شد دستورالعمل‌های بهداشتی ذبح دام در مراسم تاسوعا و عاشورا اعلام شد تراکنش‌های بانکی تیر ماه 686 هزار میلیارد تومان شد افتتاح حساب به صورت گروهی در بانک‌ها ممنوع شد صفر تا صد پیکان از اولین تا آخرین تولید / آنچه درباره خودرو مجبوب نمی دانید قیمت جدول خانه در چیتگر قیمت این خودرو آلمانی در بازار تهران از 11 میلیارد... قیمت آپارتمان در چیتگر ؟ + جدول قیمت نقل قول‌ها از افزایش 38 درصدی حقوق بازنشستگان حکایت دارند اما این اخبار به معنی افزایش حقوق ماه مردا... اقتصاد در رکود است؛ منتظر آمار نباشید اقتصاد در رکود است؛ منتظر آمار نباشید / کافی است نگاهی به جست‌وجوهای گوگل بیاندازید اولین چاه نفت خاورمیانه در ایران / «چاه شماره یک» ، اکنون موزه شده + عکس ها در یارانه‌ پنهان کالاها اقشار مرفه بیشترین بهره را می‌بردند اما با واقعی شدن قیمت ها یارانه هم به اق... تلاش‌های ستودنی ایران خودرو در عبور از روزهای سخت میزان خسارت هنگفت سیل به کشور اظهارنظر نماینده تبریز، کاربران را شاکی کرد نقش سامانه مودیان در شفافیت اقتصادی و کارآمدی بیشتر نظام مالیاتی/ مشخصات پایانه‌های فروشگاهی نهایی ش... گرانی، سفره مردم را جارو کرد بنگلادش قیمت نفت و بنزین را برای مردم بیش از 50 درصد افزایش داد تور شناسایی قاچاقی ها و تقلبی ها پهن تر شد / ممنوعیت عرضه کالای بدون شناسه در 5 گروه کالایی ، به ویژ... دلیل عدم اجرای قانون تسهیل صدور مجوزهای کسب و کار چیست؟ گرانی ، سفره مردم را جارو کرد / مقایسه قیمت کالاهای پرمصرف در سال 1391 با 1401 رخ سرخ بورس در دولت ريیسی ادعای عجیب دولت / نقدینگی در دولت ريیسی کاهش یافت؟ رونمایی از پر معامله ترین منطقه در بازار ملک پایتخت / چند درصد افزایش قیمت را تجربه کرد ؟ رخ سرخ بورس در دولت ريیسی / طی یک سال گذشته 63 هزار و 238 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس تهران خارج... سیل چقدر به راه های کشور خسارت زد؟ 4 محموله کشتی غلات و دانه روغنی دیگر از اوکراین صادر شد ویژگی‌ها و مشخصات پایانه‌های فروشگاهی نهایی شد وزیر جهادکشاورزی : چرا ایام عید بوقلمون در آمریکا به... تعیین تکلیف دولت برای کارت نان به کجا رسید؟ بغداد: استان کربلا‌ در ایام عاشورا قطعی برق ندارد بغداد: طوفان گرد و خاک روزانه 10 میلیارد دینار به عراق خسارت می‌زند زنگ خطری بزرگ برای اقتصاد و تجارت کشور یارانه مرداد نقدی است؟