تخلفی دیگر در سیستم بانکی / بانک‌ها سود قانونی تسهیلات را دور می‌زنند؟

تخلفی دیگر در سیستم بانکی / بانک‌ها سود قانونی تسهیلات را دور می‌زنند؟

دلشان خون است. چند ده هزار نفر برای دریافت تسهیلات بانکی اقدام می‌کنند و تعدادشان تک تک با بهانه‌های مختلف از سوی بانک‌ها کم می‌شود. دست آخر هم کسانی که گردن رستم می‌شکنند و وام می‌گیرند درگیر عملکرد به قول خودشان غیرشفاف شبکه بانکی در محاسبه سود تسهیلاتشان می‌شوند.

به گزارش تجارت‌نیوز، زمانی گلایه‌ها از وام بانکی به بروکراسی خسته‌کننده آن محدود می‌شد. کم‌کم با افزایش سختگیری بانک‌ها هفت خان ضامن و وثیقه هم به آن اضافه شد. حالا اما اعتراضی جدیدی به فرایند تسهیلات‌دهی بانک‌ها شنیده می‌شود: دریافت سود با مکانیزمی غیرشفاف!

با این که ادعا می‌شود وام‌های بانکی عموما مطابق با آخرین مقررات شورای پول و اعتبار و با سود 18 درصد اعطا می‌شود اما مردم معتقدند طرح‌های مختلفی که برای تسهیلات ارايه می‌شود بعضا با مکانیزمی غیرشفاف برای مشتریان، قوانین را دور زده و سود بیشتری نصیب بانک‌ها می‌کند.

البته با توجه به اختلاف چشمگیر نرخ سود تسهیلات با نرخ تورم، می‌توان گفت تسهیلات بانکی مقرون به صرفه محسوب می‌شوند اما ظاهرا آنچه بیشتر موجب نارضایتی مشتریان شده، شفاف نبودن عملکرد بانک در مواجهه با آن‌هاست.

در زیر تعدادی از گلایه‌های مخاطبان تجارت‌نیوز در مواجهه با این مساله آمده است:

«در دوسال گذشته بانک‌ها به مردم خیانت کردند چون بخشی از پول رو بلوکه میکنن و هر سال مبلغ هنگفتی بابت کارمزد و بیمه وغیره از وام گیرنده دریافت میکنن که وقتی محاسبه کنید میبینید وام با سود سی درصد به بالا به شما داده‌اند که این موضوع را درزمان گرفتن وام به شما نمی‌گویند»

« واقعا این بانک‌ها دست نزول خورها را از پشت بستن! این چه وامی است که میدن! یا باید پول سپرده کنی یا چنان ضامنهایی میخوان که نتونی پیدا کنی و در آخر با بهره 18 درصد که اسمش 18 درصد است، 28 درصد پات حساب میکنن با فرمول های خودشون که هیج جور نفهمی چیشد. 18 درصد اسمشه دوبرابر باید پس بدی!»

« کدوم ادمی میاد پولشو بزاره بانک تا بلوکه بشه بعد پول خودشو بهش وام بدن اونم باسود 18 درصد که خودشون میگن؟! البته سود دراصل پنجاه درصد هستش. بریم نزول برداریم ازاین بانک‌ها سودش کمتره»

« بانک‌های ایران رسما رباخواران. مطمين باشید وام با سود 50درصدی هم به این راحتی نمی‌دن»

« وام‌ها با این وضعیت هیچ گره‌ای ازمشکلات مردم را حل نمیکند. اینها اصلا وام نیستند فقط بانک‌ها سود خوبی می‌برد»

« همش دروغه، من حساب دارم. همش دروغ پشت دروغ. دیروز رفتم ازشون واسه وام بپرسم، گفتم سند خونه میزارم، وام بهم بدین. گفتن200 میلیون بهت میدیم اما باید 270 میلیون پرداخت کنی. یعنی 70 میلیون سودشه. همش دروغه. فقط این حرفا رو میزنن دل ما رو خوش کنن. حالا شما حساب کنید این وام چند درصدی هستش؟ با تازه اینکه اونجا سپرده 300 میلیونی هم دارم. یعنی سند و سپرده خودم اونجا ضامنم میشن ولی تهش باز سوذ آن چنانی می‌گیرن»

« برای همه وام‌ها میگن سودش 18 درصده ولی تهش یه حساب سرانگشتی کنی می‌فهمی به بهانه‌های مختلف خیلی بیشتر از اینا از جیبت رفته. دور هم جمع شید از این وام‌های خونگی بذارید حداقل دست کسی تو جیبتون نمیره»

مطالعه بیشتر: «از وام ازدواج به وام طلاق رسیدیم!»/ گلایه‌های مردم از مشکلات معیشتی
خبر مهم برای سهامداران/ اولتیماتوم وزیر اقتصاد به بانک‌ها/ واکنش همتی به کم و زیاد کردن نرخ سود

خبر مهم برای سهامداران/ اولتیماتوم وزیر اقتصاد به بانک‌ها/ واکنش ه...

همزمان با اعلام خبر برگزای نشست ريیس سازمان بورس، ريیس شورای هماهنگی بانک‌ها و دبیر کانون بانک‌های خصوصی درباره بازار سهام، مدیر نظارت بر نهادهای مالی سازمان بورس خبر داد بانک‌ها موظف به رعایت دقیق نر...

NabzeBourse.ir/
احتمال کاهش نرخ سود وام 450 میلیون تومانی مسکن

احتمال کاهش نرخ سود وام 450 میلیون تومانی مسکن

عضو هیيت مدیره بانک مسکن از احتمال کاهش نرخ سود وام مسکن در صورت کاهش نرخ سود سپرده‌ها از سوی شورای پول و اعتبار یا تخصیص یارانه از سوی دولت خبر داد.

TejaratNews.com/
هشدار نسبت به اثر تورمی تغییر نرخ سود بانکی

هشدار نسبت به اثر تورمی تغییر نرخ سود بانکی

یک کارشناس معتقد است مساله الزام به تغییر نرخ سود با هدف احیای بازار سرمایه در حالی مطرح می‎شود که نه در دوره صعود و نه در دوره نزول بورس ، نرخ سود تغییری نکرده است.

EghtesadOnline.com/
روند نرخ سود در بازارهای مالی هفته نخست اردیبهشت

روند نرخ سود در بازارهای مالی هفته نخست اردیبهشت

در هفته نخست اردیبهشت ماه، نرخ سود بازارهای مالی تغییراتی گوناگون را ثبت کرده که در مهم‌ترین آنها وام مسکن با گرانی همراه بوده و نرخ سود بین بانکی نیز به کمترین میزان خود در سال جدید رسیده است.

TejaratNews.com/

یک سیگنال مهم برای بورس امروز | نرخ سود بین بانکی باز هم کاهش یافت

نرخ سود بین بانکی افزایش یافت

مهمترین سیگنال یک ماهه اخیر بورس / اتفاق مهم در نرخ سود بین بانکی

مهمترین سیگنال یک ماهه اخیر بورس / اتفاق مهم در نرخ سود بین بانکی

از نگاه برخی کارشناسان بازار سهام از جمله مهدی سماواتی، قاتل اصلی بورس و عامل ریزش شاخص بورس نرخ سود بین بانکی است. این نرخ در دوره ریزش بورس تا 22 درصد هم افزایش یافته بود اما اکنون به زیر 18 درصد تق...

TejaratNews.com/

سود بین بانکی 18٫3 درصد شد/ علت افزایش نرخ سود بین بانکی چیست؟

افزایش 42 درصدی سپرده‌ها و 44 درصدی تسهیلات بانکی در پایان سال 99

افزایش 42 درصدی سپرده‌ها و 44 درصدی تسهیلات بانکی در پایان سال 99

آمارهای بانک مرکزی از افزایش 42.7 درصدی مانده سپرده‌ها و 44.3 درصدی مانده تسهیلات بانکی در پایان اسفند ماه 99 نسبت به...

Borna.news/
سیگنال مهم بانکی به بورس | نرخ سود بین بانکی باز هم کاهش یافت!

سیگنال مهم بانکی به بورس | نرخ سود بین بانکی باز هم کاهش یافت!

یکی از عوامل بسیار تاثیرگذار بر بورس از دیدگاه کارشناسان نرخ سود بین بانکی است و کاهش این نرخ می تواند به رونق بورس کمک کند. جدیدترین نرخ سود بین بانکی خبر از کاهش دوباره این نرخ می دهد.

NabzeBourse.ir/
عملیات بازار باز امکان هدایت نرخ سود بازار بین‌بانکی را فراهم کرد

عملیات بازار باز امکان هدایت نرخ سود بازار بین‌بانکی را فراهم کرد

بورستهران - ایرنا - معاون اداره عملیات بازار باز بانک مرکزی گفت: عملیات بازار باز نه تنها امکان هدایت نرخ سود بازار بین‌بانکی را برای بانک مرکزی فراهم کرد بلکه از طریق الزام به ارايه وثیقه در قالب توا...

Irna.ir/
دستکاری نرخ سود در روز‌های بحرانی بازار‌ها

دستکاری نرخ سود در روز‌های بحرانی بازار‌ها

پایان هفته گذشته، رییس کل بانک مرکزی در پستی اینستاگرامی از کاهش میانگین نرخ سود بین بانکی به 19.7 درصد خبر داد. با وجود اینکه ناصر همتی این کار را در راستای کاهش تورم و رکود در کشور می‌داند، اما برخی...

Bartarinha.ir/
بی‌اثر بودن افزایش نرخ سود بین‌بانکی بر سقوط بورس

بی‌اثر بودن افزایش نرخ سود بین‌بانکی بر سقوط بورس

یک کارشناس اقتصادی با رد تحلیل سقوط ارزش سهام بدلیل افزایش نرخ سود بین بانکی گفت: سال های گذشته نرخ سود بین بانکی افزایش یافت و بورس از آن متاثر نشد.

EghtesadOnline.com/
کاهش نرخ سود بانکی چقدر واقعیت دارد؟ / حمایت از بورس از کانال بانک مرکزی

کاهش نرخ سود بانکی چقدر واقعیت دارد؟ / حمایت از بورس از کانال بانک...

صحبت‌های علی صحرایی درخصوص برگزاری جلسه با مقامات پولی کشور این فرض را هم تقویت کرده که شاید متولیان اقتصاد بخواهند در جهت حمایت از بازار سرمایه به کاهش سود بانکی مبادرت کنند. اگر این فرضیه درست باشد ...

TejaratNews.com/
افزایش سود تسهیلات "ونوین" نسبت به سود سپرده پرداختی

افزایش سود تسهیلات "ونوین" نسبت به سود سپرده پرداختی

عملکرد شرکت در مهرماه و مبلغ فزونی سود تسهیلات به سود سپرده‌ها یکی از ماه‌های استثنایی در عملکرد این شرکت بوده است.

BourseNews.ir/
"فتوسا" تصمیمات مجمع را به ثبت رساند تصمیمات مجمع عمومی "قاسم" ثبت شد "سفار" تصمیمات مجمع عمومی عادی را ثبت کرد صورت سود و زیان میاندوره ای "کاذر" منتشر شد انتشار صورت مالی 3 ماهه حسابرسی نشده "ساوه" ثبت تصمیمات مجمع "زنگان" "دحاوی" هم صورت مالی میاندوره‌ای منتشر کرد "قرن" صورت مالی 3 ماهه حسابرسی نشده منتشر کرد از سلطان شکر و سکه به سلطان سیمان رسیدیم؟ رونمایی کمپانی «کیا» از مدل پیشرفته اسپورتیج مرغ 100هزار تومانی؛ از شایعه تا واقعیت ورود و خروج نقدینگی زیر تابلوی بورس، سبز شد روزهای خوب ارزهای دیجیتالی در راهند؟ سهم خوزستان از اقتصاد ایران سیگنال‌های مثبت به بازار سهام / بورس به کدام جهت حرکت می‌کند؟ از سلطان شکر و سکه به سلطان سیمان رسیدیم!؟ ريیس بنیاد مسکن بر اثر کرونا درگذشت ريیس بنیاد مسکن بر اثر ابتلا به کرونا درگذشت قیمت‌گذاری دستوری ، عامل نابودی صنعت برق آب خوزستان به کویت صادر می‌شود؟ مصوبه نرخ 6400 تومان برای شیرخام اجرایی شد؟ مناطق ارزان کرج برای اجاره‌نشینی کدامند؟ / اندیشه ارزان‌تر است یا گوهردشت؟ امروز هر کیسه سیمان چند قیمت خورد؟ پیش‌بینی تورم افسارگسیخته در دولت ريیسی قیمت سکه طرح قدیم به 10400000 تومان رسید / قیمت دلار و یورو امروز 1400/5/2 چگونه مالیات عایدی مسکن محاسبه می‌شود؟ احتمال گرانی نرخ شیرخام در روزهای آینده قیمت لحظه‌ای دلار و یورو در بازار + قیمت انواع سکه | رشد نسبی دلار در بازار آزاد پیش‌بینی قیمت طلا فردا سوم مرداد بیسکوییت و شکلات هم گران شد آغاز اخذ مالیات از خانه‌های خالی پیش‌بینی بورس بعد از تعطیلات / فشار فروش در بازار بعد از تعطیلات موقتی است ظرفیت «دیوار» برای کسب و کار‌های کوچک بازگشت عقلانیت به معاملات در بازار سرمایه رمز ارزی که به ماه پرتاب شد توانمندی فولاد مبارکه برای صادرات اسلب گاز ترش/ بی‌اثر بودن تحریم‌ها نتیجه خودکفایی کشور است تنور داغ معاملات بورس در نخستین ماه تابستان حرکت به سمت نوآوری‌هایی فراتر از دیفای در شبکه اتریوم معرفی گوشی جدید شیايومی پوکو F3 GT + قیمت هر کیسه سیمان به بالای 110هزار تومان رسید سود و زیان 3 ماهه محصولات شیمیایی بازار ارزهای مجازی دوباره مثبت شد/ بیت کوین 4 درصد رشد کرد چه کسی پشت رشد اخیر قیمت بیت کوین است؟ ابزار جدیدی در راه بورس است؟ آخرین قیمت اجاره و فروش مسکن در کرج "خفولا" در دهم ماه جاری به مجمع می‌رود زنگ مجمع "مارون" به صدا درآمد ارزش بیت کوین 8 درصد بیشتر شد شناسایی 8 دستگاه استخراج رمزارز دیجیتال در لرستان تهدیدی برای کاربران استیبل کوین

در حال بارگیری...