خرید و فروش برق، شفاف‌‌ و ارزان‌تر خواهد شد/ بخش خصوصی برنده این تصمیم

خرید و فروش برق، شفاف‌‌ و ارزان‌تر خواهد شد/ بخش خصوصی برنده این تصمیم

مدیر عملیات بازار برق بورس انرژی ایران گفت: دلیل توقف خرید برق شرکت‌های توزیع از بورس انرژی در سال‌های گذشته، نبود نقدینگی در وزارت نیرو بوده است.


محمود کریمی مدیر عملیات بازار برق بورس انرژی ایران در گفت‌وگو با خبرنگار بورس گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان؛ به این موضوع که حدود دو سال و نیم است، خرید برق شرکت‌های توزیع از بورس انرژی متوقف شده است اشاره کرد و گفت: دلیل این توقف را می‌توان نبود نقدینگی در وزارت نیرو دانست.

بیشتر بخوانید 

  • زیر و بم معاملات گواهی سپرده کالایی

وی ادامه داد: خرید برق توسط شرکت‌های توزیع از بورس انرژی، توسط منابع وزارت نیرو و به صورت ویژه شرکت توانیر به عنوان ارگان بالا دستی شرکت توزیع صورت می‌گیرد.

مدیر عملیات بازار برق بورس انرژی ایران عنوان کرد: آخرین مبلغ تامین اعتبار برای شرکت‌های توزیع در سال 97 صورت گرفته است و بعد از آن در سال‌های 98، 99 و تا پایان شهریور 1400 هیچ تامین مالی برای خرید برق از بورس انرژی، صورت نگرفته است. اما اخیرا شرکت‌های توزیع برای خرید برق از بورس انرژی، در 29 شهریور امسال 50 میلیارد تومان تامین اعتبار شدند.

کریمی ادامه داد: به جز بازار برق بورس انرژی، یک بازار عمده فروشی مدیریت شبکه وجود دارد که در این بازار شرکت‌های توزیع با قیمت بالاتری موظف می‌شوند، نسبت به تامین برق مشترکین خودشان به صورت تعهدی اقدام کنند‌. زمانی که شرکت‌های توزیع نیروی برق، برقشان را از بورس انرژی خریداری نمی‌کنند، این امر تعهد وزارت نیرو به نیروگاه‌ها را بیشتر می‌کند و زمانی که معاملات به صورت تعهدی انجام می‌شود قیمت هم بالاتر می‌رود. اتفاقی که باعث ایجاد یک فاصله قیمتی می‌شود که از نظر منطق اقتصادی قابل قبول نیست.

مدیر عملیات بازار برق بورس انرژی ایران عنوان کرد: معاملات برق شرکت‌های توزیع در بورس انرژی از سال 91 آغاز شده است و بالاترین مبلغ شارژ شدن شرکت‌ها توزیع در سال 1394 انجام شده که این شرکت‌ها نزدیک به 960 میلیارد تومان برای خرید برق از بورس انرژی تامین اعتبار شدند. بعد از آن یک روند کاهشی را در سال‌های 95 و 96 شاهد هستیم که در سال 95 و 96 به 560 میلیارد تومان و در سال 96 نزدیک به مقدار 470 میلیارد تومان تامین اعتبار شدند. در سال 97 این تامین اعتبار به 20 میلیارد تومان رسید و بعد از آن به مدت دو سال و نیم شرکت‌های توزیع برای تامین برقشان از بورس انرژی تامین اعتبار نشدند.

کریمی تشریح کرد: دوران طلایی بورس انرژی از جهت شفافیت معاملات شرکت‌های توزیع در کشف نرخ بهینه در سال 94 بوده است. بعد از آن در سمت نیروگاه‌ها با سرکوب قیمتی مواجه بوده ایم. در این 4 و 5 سال اخیر این امر نارضایتی بخش خصوصی را به همراه داشته است. مبالغ تامین اعتبار شرکت‌های توزیع نیز بسیار کم شد و بیشتر معاملات به سمت بازار عمده فروشی شبکه سوق پیدا کرد. در این بازار معاملات به صورت تعهدی انجام می‌شود و زمان تسویه با شرکت‌های نیروگاهی مشخص نیست. از طرفی دیگر نیز شرکت‌های توزیع با قیمت بالاتری برق را تهیه می‌کنند که این امر موجب ضرر شرکت‌های توزیع می‌شود.

وی به این پرسش که چه اتفاقی باعث شده این خریدها مجدد از بورس انرژی صورت بگیرد؟ پاسخ داد: این اتفاق خاصی نیست و باید بر عکس این سوال را مطرح کنیم که چرا طی این چند سال، خرید از بورس انرژی صورت نگرفته است؟ و جواب این است که، به علت کمبود نقدینگی در وزارت نیرو، قوانین بالا دستی که تاکید به کشف قیمت برق از طریق بورس انرژی دارند اجرا نشده است.

کریمی در پایان عنوان کرد: حالا برق شرکت‌های توزیع توسط بورس انرژی تامین می‌شود و مجموعه وزارت نیرو به این نتیجه رسیده که عمل به قوانین بالا دستی باید در اولویت باشد. مزایای خرید از بورس انرژی برای شرکت‌های توزیع، خرید با قیمت کمتر و برای بخش نیروگاهی نیز انجام معاملات به صورت نقدی است. همچنین برخورداری از معافیت مالیاتی از سایر مزایای این روش هستند.

انتهای پیام/

مداخله دولت در بازار سرمایه باید شفافیت را افزایش دهد

مداخله دولت در بازار سرمایه باید شفافیت را افزایش دهد

مداخله دولت در بازار سرمایه باید به این شکل باشد که شفافیت را افزایش دهد و نظارت کافی بر معاملات و انتشار اطلاعات داشته باشد.

TejaratNews.com/
ثبات در بازار سرمایه با اعتمادسازی میسر می‌ شود

ثبات در بازار سرمایه با اعتمادسازی میسر می‌ شود

عشقی گفت: وظیفه اصلی سازمان بورس تجهیز منابع برای شرکت هاست، بنابراین باید تجهیز سرمایه در شرکت‌های تولیدی افزایش پیدا کند.

EghtesadOnline.com/
متن و حاشیه بورس در هفته سوم مهر/ رشد 290 درصدی خروج پول از بازار سرمایه

متن و حاشیه بورس در هفته سوم مهر/ رشد 290 درصدی خروج پول از بازار ...

بازار سرمایه در هفته سوم مهر‌ رکوردهای منفی دیگری را به ثبت رساند تا روند خروج از پول از بورس رشدی 290 درصدی را طی یک هفته تجربه کند.

FarsNews.ir/
4 پیش‌بینی مهم برای بازار سرمایه / سهامداران چه راهی را در پیش بگیرند؟

4 پیش‌بینی مهم برای بازار سرمایه / سهامداران چه راهی را در پیش بگی...

بازار سهام روزهای گذشته با افت شاخص کل رو به رو شد و بیشتر گروه‌های بازار با افت قیمت مواجه شدند. حالا با توجه به وضعیت فعلی بازار سرمایه روزهای آینده بورس چگونه خواهد بود؟

TejaratNews.com/
از سرمایه‌های مردم در بورس مراقبت می‌کنیم / دولت به تقویت بازار سرمایه کمک می‌کند

از سرمایه‌های مردم در بورس مراقبت می‌کنیم / دولت به تقویت بازار سر...

معاون اقتصادی ريیس جمهور با بیان اینکه ما باید با دلسوزی از سرمایه‌های مردم در بورس مراقبت کنیم، گفت: دولت به تقویت بازار سرمایه کمک می کند و از سرمایه‌گذاران خرد حمایت خواهد کرد. باید از تجارب قبلی د...

TejaratNews.com/
تاکید وزیر اقتصاد بر حمایت دولت از بازار سرمایه

تاکید وزیر اقتصاد بر حمایت دولت از بازار سرمایه

وزیر امور اقتصادی و دارایی بر حمایت دولت از بازار سرمایه تاکید کرد.

Irinn.ir/
هفته تلخ برای بازار سرمایه به پایان رسید؛ خروج بیش از 3 هزار میلیارد در 5 روز معاملاتی

هفته تلخ برای بازار سرمایه به پایان رسید؛ خروج بیش از 3 هزار میلیا...

به نظر می‌آید عوامل متعددی از جمله، فروش گسترده اوراق دولتی در بازار سرمایه، بر شرایط فعلی بازار سرمایه تاثیر گذار است.

YJC.news/
عرضه انواع فرآورده های هیدروکربوری در بورس انرژی

عرضه انواع فرآورده های هیدروکربوری در بورس انرژی

امروز نفت و گاز در رینگ بین الملل بورس انرژی ایران عرضه خواهد شد.

YJC.news/
وضعیت قرمز در بازار سرمایه/ وزیر اقتصاد به اتفاقات بورس ورود کند

وضعیت قرمز در بازار سرمایه/ وزیر اقتصاد به اتفاقات بورس ورود کند

بورس در حالی در روزهای اخیر قرمزپوش شده است که برخی سهامداران خواستار ورود وزیر اقتصاد به عنوان ريیس شورای عالی بورس به ماجراهای بازار سرمایه هستند.

FarsNews.ir/
یک امتیاز مثبت بزرگ برای بازار سرمایه

یک امتیاز مثبت بزرگ برای بازار سرمایه

افزایش قیمت نفت و سایر حامل‌های انرژی اثر مثبتی بر بازار سرمایه ما خواهد داشت؛ مشروط بر آنکه قیمت گاز در کشور ما دستخوش تغییر نگردد.

BourseNews.ir/
عرضه نفت و پتروشیمی در رینگ بین المل بورس انرژی

عرضه نفت و پتروشیمی در رینگ بین المل بورس انرژی

امروز یکشنبه 18 مهر ماه انواع نفت و پتروشیمی در رینگ بین الملل بورس انرژی عرضه خواهد شد.

YJC.news/
جزيیات عرضه های امروز بورس انرژی اعلام شد

جزيیات عرضه های امروز بورس انرژی اعلام شد

بورس انرژی امروز ( 17 مهرماه) میزبان محصولاتی از پتروشیمی مارون، پتروشیمی پارس و شرکت نفت ستاره خلیج فارس، خواهد بود.

YJC.news/
سوال بزرگ بورس نیوز از فعالان بازار سرمایه

سوال بزرگ بورس نیوز از فعالان بازار سرمایه

گزارش پنج و نیم امروز نیم نگاهی دارد به کاهش قیمتی که درد داشت و رونقی به ضرب توپ و تانک و فشفشه و...

BourseNews.ir/

پیش‌بینی بورس کارشناسان از بازار سرمایه (اینفوگرافیک)

ظرفیت تولید برق در نیروگاه بوشهر به سه برابر افزایش می‌یابد

ظرفیت تولید برق در نیروگاه بوشهر به سه برابر افزایش می‌یابد

ريیس جمهور گفت: خوشحالیم که نیروگاه بوشهر در نهایت ظرفیت اسمی خود درحال بهره‌برداری است و هزار مگاوات برق تولید می‌کند و این میزان، در فازهای توسعه ای آن، به سه برابر افزایش خواهد یافت و سازمان انرژی ...

TejaratNews.com/
بورس با مدیران جدید اعتماد مردم را جلب خواهد کرد؟ زوایای پنهان شاخص‌های بورس را بشناسید هدف جدید سفته‌بازان مسکن در پایتخت تحویل بوگاتی 9.3میلیون دلاری به مشتریان 10 هزار مگاوات واحد نیروگاهی برای تعمیرات دوره‌ای از مدار خارج شد دستگیری 3 کارمند یک موسسه قرض‌‎الحسنه بانک‌ها 37میلیون متر زمین و ساختمان دارند سوخت زمستانی با واردات گاز از ترکمنستان تامین می‌شود انفجار سنگ 3هزار تنی در آزادراه تهران - شمال تشکیل کارگروهی در مجلس برای واردات خودرو با فیلترشکن ببینید 1400/07/25 ببینید کمبود بنزین در اروپا با مردم چه کرده! چگونگی پرداخت سود شستا هنوز تعیین نشده است/ پرداخت به سجام یک ماه زمان می‌برد ترویج فرهنگ سهام داری عامه مردم ؛ ضرورت بازار سرمایه واردات محدود خودرو به کشور انجام خواهد شد پایان اولین روز سیزدهمین دوره بین‌المللی بازار سرمایه اسلامی (ICM) ريیس بانک مرکزی: کشور از منابع ارزی کافی برخوردار است اختصاص 150 میلیون تسهیلات بلاعوض به زلزله‌زدگان اندیکا سعودی‌ها از ایران درخواست وساطت کردند فراهم شدن امکان گشایش ال‌سی بین ایران و روسیه 10 هزار مگاوات واحد نیروگاهی از مدار خارج شد تجارت 22.5 میلیارد دلاری ایران با همسایگان وام مسکن 300 میلیون تومانی ایثارگران به شعب بانک عامل ابلاغ شد 60 ثانیه 25 مهر 1400 1٫6 هزار میلیارد تومان در جیب پولدارها/ از پولدارها مالیات گرفته نشد شادی قورباغه ها در دیگ آبجوش قرعه‌کشی خودرو سال آینده حذف می‌شود بازار فردا چگونه است؟ / اصلاح شاخص ادامه‌دار است؟ ماهی قزل‌ آلا به 125هزارتومان رسید احتمال افزایش 100 درصدی قیمت روغن افراد فاقد دانش بورسی با سرمایه‌گذاری در صندوق‌ها از ریسک خود بکاهند پیش‌بینی بازار ارز / راه‌اندازی آزمایشی رمز ارز ملی نیم‌نگاهی به مجمع گروه صنایع پتروشیمی خلیج فارس فروش سهام یک شرکت در مزایده " وسینا " توضیح " غچین " درخصوص افزایش سرمایه/سند تک برگی غچین آماده شد " غچین " متوقف شد/ " غمارگ " و " سهرمز " آماده انجام معامله شدند سهامداران " تاصیکو " در جریان باشند " قشیر " هیات مدیره را انتخاب کرد تطبیق اساساسنامه "دعبید" در نیمه آبان ماه برگزاری مجمع " حفاری " در هفته آینده بورس از افزایش قیمت جهانی گاز، هم سود و هم زیان می برد رمز ارز ملی در آینده راه اندازی می‌شود سقف کارت اعتباری مرابحه به 200 میلیون تومان افزایش یافت مهارت تصمیم‌گیری در برنامه‌ریزی مالی افراد فاقد دانش بورسی با سرمایه‌گذاری در صندوق‌ها از ریسک خود بکاهند ارزش سهام عدالت امروز 25 مهرماه دلار از اقتصاد ایران خارج می‌شود؟ به روزرسانی یک زیرساخت مشکل‌ساز شد؛ شرایط سایت tsetmc پایدار است حذف دلار از اقتصاد ایران دلار 285 هزار تومانی صحت ندارد