درس‌های گذشته برای ساختن آینده صنعت خودرو؛ سایپای نوین؛ الگوی ایده آل

درس‌های گذشته برای ساختن آینده صنعت خودرو؛ سایپای نوین؛ الگوی ایده آل

صنعت خودرو ایران بدون شک یکی از بزرگترین پوست اندازی هایش را طی 3 سال اخیر تجربه کرده است. رکورد شکنی تحریم ها، شیوع ویروس کرونا و خروج شرکای خارجی تولد تفکری نوین را رقم زده اند که بارزترین نمود آن در سایپای نوین به چشم می خورد.

سایپا نیوز: صنعت خودرو ایران بدون شک یکی از بزرگترین پوست اندازی هایش را طی 3 سال اخیر تجربه کرده است. رکورد شکنی تحریم ها، شیوع ویروس کرونا و خروج شرکای خارجی تولد تفکری نوین را رقم زده اند که بارزترین نمود آن در سایپای نوین به چشم می خورد.

به نقل از پایگاه خبری «عصر خودرو»، سایپا از حدود 3 سال قبل با تغییر رویه، ضمن خروج پراید از خط تولید و خروج شرکای خارجی، تولد خانواده ای تمام سایپایی را آغاز کرد که در کلاس های مختلف، سبد کاملی از محصولات بومی را در بر می‌گیرد.

این مساله به معنای پشت کردن کامل سایپا به گذشته نبود چرا که این خودروساز هفته گذشته اولین بازارچه قطعات یدکی در کشور را در راستای خدمت رسانی با قطعات اصل به محصولاتش راه اندازی کرد. سید جواد سلیمانی، مدیرعامل سایپا در این مراسم گفت: حدود 50 درصد از خودروهایی که در سطح کشور در حال تردد هستند، متعلق به گروه خودروسازی سایپا است، از این‌رو ضرورت داشت که شرکت سایپایدک در راستای ارايه خدمات مناسب به مشتریان محترم، سطح کیفی خدمات پس از فروش خود را ارتقاء دهد.

سایپا پیشتر علاوه بر ایجاد تنوع گسترده در سبد محصولاتش با اختصاص گارانتی 3 سال یا 60 هزار کیلومتر به سدان جدید شاهین نشان داده بود که تنها در مسیر معرفی محصولات جدید با نشان اختصاصی و داخلی سازی حداکثری گام بر نمی دارد و زمینه های خدمات پس از فروش و رضایت مشتریان در همه ابعاد با استانداردهای جدید را در دستور کار دارد.

ایمنی یکی دیگر از سرلوحه ها و کلیدواژه های سایپای نوین است. سایپا خودروسازی است که پیشتر از همین ناحیه از سوی مردم و مسيولان در زمان تولید پراید مورد انتقاد قرار می گرفت اما تحول های این خودروساز در حوزه ایمنی به خصوص در خودرویی مانند شاهین به حدی بوده که نگاه ها را کاملا تغییر داده است. توجه ویژه به ایمنی نظیر پاس کردن استاندارد های ECE اروپایی و انتشار ویدیوهای آن به صورت عمومی، بهره گیری از آلیاژ جدید در ساخت بدنه شاهین و ... یکی از مهمترین نشانه های پشت سر گذاشتن گذشته و نگاه به آینده برای ساختن تفکر خودروسازی از نو است.

سایپا بدون شک با اتکا به تحول های اخیر الگویی ایده آل برای صنعت خودرو کشور به شمار می رود. در صورتی که در آینده نزدیک یا دور بار دیگر تحریم ها سنگین تر شود، سبد محصولات سایپا در مقابل آن ضد ضربه خواهد بود چرا که تمامی محصولات این سبد با نشان سایپا هویت گرفته اند.

یکی از راهکارهای محافظه کارانه در دوران گذار تحریم ها، مشکلات اقتصادی و شیوع ویروس کرونا، استمرار و تاکید بر تولید محصولاتی نظیر تیبا، ساینا و حداکثر کوییک بود. سایپا با تفکر گذشته می توانست با این راه بدون حرکت بیشتر و حذف تمامی هزینه ها بدون هیچ نوآوری روزگار بگذراند اما از حدود 3 سال قبل راه سخت در این مسیر انتخاب شد و اصلی ترین تاکتیک این مسیر، تغییر در هر لحظه و تدوین استانداردهای جدید ایمنی و کیفی سازی محصولات بود. آینده از امروز، متفاوت آغاز می شود.

در حالی که زمزمه های بازگشت شرکای خارجی در صورت رفع تحریم ها به گوش می رسد، بر خلاف گذشته بیش از آنکه در انتظار پیشنهادهای جذاب خودروسازان به خارجی ها برای تولید محصولات باشیم، شاهد قدرت‌نمایی خودروسازانی مانند سایپا در این زمینه هستیم. مسیری که سایپا از حدود 3 سال قبل پیش گرفته و شاکله کنونی این خودروساز، تقریبا آن را از حضور خارجی ها بی نیاز می کند به گونه ای که پلت فرم تندر90، بستری برای یکی از محصولات جدید سایپا خواهد بود.

سایپا تا پیش از تحریم ها و آغاز بحران های صنعت خودرو تنها 2 تا 3 محصول در کلاس B به شکل سدان و هاچ بک داشت. این خودروساز امروز ضمن گسترش خانواده خودروهای کلاس B با فیس لیفت های جدید و نسخه های مینی کراس مانند اطلس، شاهین را به عنوان سدان کلاس C و آریا را به عنوان نخستین کراس اوور بومی ایران در کلاس C به بازار ایران معرفی کرده است و سربازانش در کلاس های مختلف نه تنها به خوبی جای خارجی ها را پر کرده اند بلکه فراتر از آن نیز قدم گذاشته اند و نارنجی پوشان را در موضع مذاکره با خودروسازان خارجی در بالاترین موضع قدرت قرار داده اند.

سایپای امروز آبستن تحولات لحظه ای و اخبار تازه برای صنعت خودرو کشور است. آنچه امروز در حال پایه گذاری است بدون شک در آینده ثمره جذابی را برای صنعت خودرو به ارمغان خواهد آورد و سرعت این تحولات به حدی زیاد است که هر هفته می توان منتظر معرفی محصولی جدید از این خودروساز نوین بود.

دوران تک محصولی و اتکا به خودروسازان خارجی برای یک خودروساز بزرگ به پایان رسیده و امروز این خودروساز، خودش هویت آینده را نوشته و به تنهایی با سربازان جدیدش در مسیر آن قدم بر می دارد. این رویکرد بدون شک الگویی متفاوت، زاده شده از دل بحران ها، تحریم ها و ملی گرایانه است که می تواند چهره صنعت خودرو کشور طی سال های آینده را نیز متحول کند.

local_offerبرچسب‌ها:
وانت‌نیسان‌ها پلاک نمی‌شوند/ خودرو ثبت‌نام کنید، تحویل نگیرید!

وانت‌نیسان‌ها پلاک نمی‌شوند/ خودرو ثبت‌نام کنید، تحویل نگیرید!

وانت نیسان توسط شرکت خودروسازی سایپا پیش فروش می‌شود، اما به گفته خریداران این خودرو‌ها به مشتریان تحویل داده نمی‌شود.

TejaratNews.com/
قیمت گذاری خودرو در کمیسیون صنایع بررسی می‌شود

قیمت گذاری خودرو در کمیسیون صنایع بررسی می‌شود

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس از بررسی موضوع قیمت گذاری خودرو در جلسه این کمیسیون با حضور مسيولان مربوطه خبر داد و گفت: قرار است پیشنهادات وزارت صنعت، خودروسازان، قطعه سازان و شورای رقابت در این ب...

TejaratNews.com/
چینی‌ها با صنعت خودرو ایران چه می‌کنند؟

چینی‌ها با صنعت خودرو ایران چه می‌کنند؟

عضو هیيت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران می‌گوید در هر قراردادی، دو طرف به فکر منافع ملی خود هستند و ایران نیز باید همین هدف را دنبال کند.

TejaratNews.com/
چرا قطعات خودرو گران شد؟/ افزایش قطعات تقلبی

چرا قطعات خودرو گران شد؟/ افزایش قطعات تقلبی

عضو انجمن قطعه سازان خودرو کشور در خصوص علت گران شدن 25 درصدی قطعات لوازم یدکی توضیحاتی داد.

TejaratNews.com/
گسترش خدمات خودرو در محل سایپا با هدف تشویق ماندن در خانه

گسترش خدمات خودرو در محل سایپا با هدف تشویق ماندن در خانه

شرکت امداد خودرو سایپا که وظیفه امداد رسانی به محصولات گروه خودروسازی سایپا را بر عهده دارد با سرمایه گذاری و گسترش ناوگان خودرویی و در راستای تشویق مالکان خودرو برای در خانه ماندن، دور جدید از همیاری...

Bartarinha.ir/

تولید و عرضه خودروهای جدید در سایپا برای پاسخگویی به نیازهای مشتریان

واکنش ريیس شورای رقابت به قیمت‌گذاری خودرو

واکنش ريیس شورای رقابت به قیمت‌گذاری خودرو

رضا شیوا، ريیس شورای رقابت گفت: اگر خودرویی نسبت به قیمت اعلام شده نمی‌ارزد مردم آن را خریداری نکنند.

Bartarinha.ir/
ریزش قیمت خودرو در راه است؟

ریزش قیمت خودرو در راه است؟

سال 1400 با اخبار غیرمنتظره خودرویی شروع شده است. در حالی که حدود سه سال است که واردات خودرو ممنوع شده است، اخباری از واردات و مونتاژ خودروهای شاسی بلند روسی و پژو 308 به گوش می‌رسد. از آن سمت فروش فو...

TejaratNews.com/

دلار خودرو را گران کرد/ کسی حاضر به معامله نیست

قیمت روز خودرو در 21 فروردین 1400

زمان اعلام اسامی منتخبان در دومین فروش فوق‌العاده سایپا

زمان اعلام اسامی منتخبان در دومین فروش فوق‌العاده سایپا

اسامی افراد منتخب در قرعه‌کشی دومین فروش فوق‌العاده سایپا، ویژه پنج محصول سایپا، پس از تايید نهایی توسط نهاد‌های نظارتی، فردا دوشنبه 24 خرداد در سایت رسمی این گروه منتشر می‌شود.

TejaratNews.com/
اولین واکنش بازار خودرو به انتخابات/ بازار خودرو ریزشی شد

اولین واکنش بازار خودرو به انتخابات/ بازار خودرو ریزشی شد

با اعلام نتیجه انتخابات ریاست جمهوری بازار خودرو واکنش مثبتی نشان داد و خودرو در ساعت اولیه اندکی ارزان شد. دبیر انجمن واردکنندگان خودرو گفت: کاهش قیمت خودرو مقطعی است و احتمال دارد دوباره افزایشی شود...

TejaratNews.com/
گرانی مجدد در کمین بازار خودرو

گرانی مجدد در کمین بازار خودرو

دولت در حالی مبنای محاسبه حقوق ورودی کالا در گمرک را در بودجه 1400، نرخ حاشیه بازار ارز در نظر گرفته که این موضوع سبب رشد هزینه تولید خودروهای داخلی خواهد شد.

TejaratNews.com/
قیمت خودرو در اردیبهشت سقوط می‌کند؟

قیمت خودرو در اردیبهشت سقوط می‌کند؟

علیرضا رزم حسینی، وزیر صمت بهمن پارسال وعده داد که با حذف دلالان و افزایش تولید، قیمت خودرو حداکثر تا اردیبهشت 1400 کاهش خواهد داشت.

TejaratNews.com/
قیمت خودرو در 1400 چقدر تغییر کرد؟

قیمت خودرو در 1400 چقدر تغییر کرد؟

در این گزارش میزان تغییرات نرخ خودر‌های پرفروش داخلی را نسبت به آخرین معاملات 99 بررسی کرده ایم.

TejaratNews.com/
مرتفع‌ترین هتل لوکس جهان گشایش یافت پیش‌بینی بورس هفته دوم تیر / اعتماد به بازار چگونه برمی‌گردد؟ دلیل تجمع کارگران صنعت نفت چیست؟ / وزارت نفت چه می‌گوید؟ قیمت لحظه‌ای دلار و یورو در بازار + قیمت انواع سکه | رشد نسبی اسکناس آمریکایی در آخرین روز هفته خبری برای سهامداران «خاهن» / مجمع این شرکت کی برگزار می‌شود؟ روند هفتگی سهام عدالت در پایان هفته اول تیر ماه حمایت قوه قضايیه از واحد‌های صنعتی و تولیدی مقصر جدید گرانی ارز / چه چیزی مردم را به صف خرید دلار کشاند؟ خبرنگاران نقش مهمی در توسعه و اعتلای کشور دارند در مجمع عمومی "ساراب" چه گذشت؟ افتتاح واحد شیرین‌سازی پتروشیمی بوعلی سینا بازدهی هفتگی بورس بیشتر از 5 درصد شد / آیا روند صعودی بورس ادامه دارد؟ ورق بورس در هفته پایانی خردادماه برگشت فصل نوین "ذوب‌" و "ونوین" در تامین سرمایه پروژه‌های توسعه پیش‌فروش گروه صنعتی ایران‌خودرو با حذف دو محدودیت دیدار سهامداران "فلوله" در چهاردهم ماه جاری "های وب" در مجمع 90 ریال تقسیم کرد آینده قیمت بیت کوین | ارزش ارز‌های دیجیتال امروز پنجشنبه 3 تیر1400 قیمت دلار و یورو اعلام شد/ نرخ ارز صرافی ملی امروز 1400/4/3 یورو دیجیتالی در راه است؟ تحلیل گزارش ماهانه یک نماد عرضه اولیه | عملکرد چخزر در بهار 1400 چگونه بود؟ جهش 65 درصدی ارزش معاملات بورس در مازندران بالاخره بورس سبز شد / دلار چند برابر سکه و ارز رشد کرد؟ محبوب‌ترین ارز‌های دیجیتال در ژوين 2021 ضرورت اصلاح نظام قیمت گذاری خودرو "خبازرس" در مناقصه با موضوع خدمات بازرسی شرکت کرد "دهدشت" و ترکیب جدیدی از هیات مدیره طرح نذر آب چیست؟ ارزش بازار مایکروسافت به 2تریلیون دلار رسید 10 درصد از سهام "وسینا" روی میز مزایده داچیا داستر 2022 معرفی شد تقسیم سود 450 ریالی در مجمع "هرمز" "حرهشا" قرارداد حمل و توزیع منعقد کرد قیمت امروز سورن پلاس چقدر است؟ آیا بیت‌کوین می‌تواند پول ملی شود؟ با 100 میلیون صاحب خودرو ملی شوید! قیمت مسکن در غرب و مرکز تهران "غالبر" صورت سودوزیان شرکت آرپی نصر خمین را منتشر کرد رمز‌ارز، کپسول قرمز یا کپسول آبی فروش طلا برای تامین اجاره خانه! چرا بورس این روزها سبز است؟ درآمد بورس از اجاره تالار حافظ چقدر است؟ انتشار اوراق حقوقی‌ ها برای خرید سهام به 4 هزار میلیارد تومان رسید تحلیل بیت کوین برای روزهای آینده/ مردم گول رشد امروز را نخورند سیمان مشمول قیمت گذاری و نظام سهمیه بندی نیست واردات خودروهای خارجی با سوخت الکل! افزایش قیمت شیرخام هنوز ابلاغ نشده است فولاد در خرداد ماه 12هزار میلیارد تومان درآمد کسب کرد چرا ایران خودرو زیان‌ده است؟ سهام عدالت امروز 2 تیر چقدر شد؟ / سبد سهام عدالت به محدوده یازده میلیون تومان رسید

در حال بارگیری...