تلاش برای ایجاد بازاری شفاف در حوزه معاملات نفت خام

تلاش برای ایجاد بازاری شفاف در حوزه معاملات نفت خام

مدیرعامل بورس انرژی ایران گفت: بورس انرژی در سال‌های گذشته تلاش کرد تا وظیفه خود در چهارچوب ماموریت‌ها و همچنین الزامات قانونی حاکم بر آن از جمله سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، قانون وظایف و اختیارات وزارت نفت، قانون برنامه ششم و بودجه‌های سالانه مصوب را ایفا نماید.

به گزارش بورس نیوز، علی نقوی، مدیرعامل بورس انرژی ایران در مراسم رونمایی از گواهی سپرده نفت خام و میعانات گازی در بورس انرژی اظهار کرد: در آستانه سال جدید شمسی و در اسفندماهی که هم برای صنعت نفت و هم برای بورس انرژی مهم و تاثیرگذار بوده است.

وی افزود: در ابتدای امر از تشریف فرمایی جناب آقای اوجی وزیر نفت، احسان خاندوزی وزیر امور اقتصادی و دارایی، روسای کمیسیون‌های اقتصادی و انرژی و نمایندگان مجلس شورای اسلامی معاونین وزرا و سایر بزرگواران فعال در حوزه نفت و بازار سرمایه و بازار پول که شرف حضور دارند کمال تشکر را داشته و خیرمقدم عرض می‌کنم.

مدیرعامل شرکت بورس انرژی ادامه داد: 19 اسفندماه سالروز آغاز معاملات بورس انرژی ایران در سال 1391 بوده و سال گذشته هم در همین ایام از قرارداد‌های آتی در بورس انرژی رونمایی کردیم وامروز هم با استعانت از درگاه احدیت از یک ابزار جدید برای سرمایه گذاری و فروش نفت رونمایی خواهد شد.

نقوی خاطرنشان کرد: بورس انرژی ایران طی یک دهه از فعالیت خود و در راستای ایفای ماموریت‌ها و وظایف خود در ایجاد بازاری کارا و شفاف در حوزه معاملات نفت خام، میعانات گازی و فرآورده‌های نفتی تلاش‌های زیادی را انجام داده که جا دارد از همه همکاران این بورس به ویژه از دو سرور بزرگوار و استاد ارجمندم جناب آقای دکتر محمدی و حسینی مدیران عامل قبلی این بورس که در طراحی، راه اندازی و توسعه این بورس خیلی تلاش کردند تشکر و قدردانی نمایم.

گواهی سپرده نفت:

مدیرعامل بورس انرژی ایران درباره گواهی سپرده نفت بیان کرد: موضوع عرضه نفت خام در بورس از مطالبات جدی در سطوح مختلف حاکمیتی و رسانه‌ای بوده و هست و تلاش‌هایی هم در این زمینه شده، از دی ماه سال گذشته و تغییرات رخ داده در مدیریت امور بین الملل شرکت ملی نفت ایران، این موضوع و راه اندازی اصطلاحا بازار کاغذی نفت یا همان قرارداد‌های آتی نفت مورد توجه و تاکید شرکت نفت قرار گرفت و در همین زمینه کارگروه مشترکی فیمابین بورس و امور بین الملل نفت تشکیل شد.

وی توضیح داد: پس از بررسی‌های مقدماتی و آسیب شناسی انواع مدل‌های قابل انجام انتشار گواهی سپرده به عنوان یک ابزار استاندارد که پیش از این در شورای عالی بورس به عنوان ابزار مالی تصویب شده و مقررات حاکم بر آن نیز تصویب شده بود پیشنهاد و مورد توافق قرار گرفت سپس نظرات کلیه ذینفعان داخلی شرکت نفت اخذ و پس از آن موضوع با سایر ذینفعان مطرح چهارچوب‌های قانونی آن بررسی و پس از چندین ماه کار فشرده در سطوح مختلف و طرح موضوع در هیات مدیره شرکت ملی نفت ایران در نهایت چهارچوب اجرایی این کار در شهریورماه سال جاری در هیات مدیره شرکت نفت به تصویب رسید و پس از طی فرایند‌های قانونی و ابلاغ آن درخواست پذیرش مخازن متعلق به شرکت ملی نفت در بورس مطرح و پذیرش شد. همچنین با همکاری سازمان برنامه و بودجه این موضوع در شورای اقتصاد هم به تایید و تصویب رسید.

نقوی عنوان کرد: در طراحی و پیاده سازی این گواهی با توجه به نظرات ذینفعان مختلف و به منظور ارايه یک مدل مناسب از مشارکت عمده فعالان حوزه نفت و بازار سرمایه استفاده شده و بسیاری از ریزساختار‌های معاملاتی این گواهی در پاسخ به دغدغه‌ها و پیشنهاد فعالان این بازار بوده است. مدت دوره معاملاتی 36 ماهه، سفارش گذاری به صورت ارزی، امکان غلطاندن نماد معاملاتی به دوره‌های معاملاتی بعدی، تضمین شرکت ملی نفت ایران مبنی بر اولویت داشتن دارندگان گواهی در تحویل، قبولی وکالت شرکت نفت برای دارندگانی که امکان تحویل ندارند، اجازه اخذ موقعیت در بازار مشتقه توسط شرکت ملی نفت ایران، تخصیص منابع برای بازارگردانی و ایجاد صندوق‌های بازارگردانی، روز‌های معاملاتی، ورود اشخاص حقیقی به صورت غیر مستقیم، عدم اخذ هزینه انبارداری تا 18 ماه، اعمال تخفیف حجمی و پذیرش این گواهی به عنوان ابزار توثیق و تضمین نزد شرکت ملی نفت ایران و سایر نکات اعلامی از جمله مواردی بوده با کار جمعی و کارشناسی حاصل شده، و جادارد از تلاش همه عزیزانی که در این زمینه ما را همراهی و راهنمایی کردند صمیمانه تشکر کنم.

مدیرعامل بورس انرژی خاطرنشان کرد: بورس انرژی ایران در سال‌های گذشته تلاش داشته تا وظیفه خود در چهارچوب ماموریت‌ها و همچنین الزامات قانونی حاکم بر آن از جمله سیاست‌های کلی اقتصاد مقاومتی، قانون وظایف و اختیارات وزارت نفت، قانون برنامه ششم و بودجه‌های سالانه مصوب را ایفا نماید؛ و افتخار دارد در کنار سایر مجموعه‌ها سهمی در توسعه صادرات و افزایش درامد‌های کشور ایفا کرده است.

وی ادامه داد: صادرات بالغ بر 14 میلیارد دلار فرآورده‌های نفتی از مسیر بورس انرژی در طی 5 سال گذشته، افزایش درآمد‌های دولت و عرضه کنندگان ناشی رقابت حاصله در رینگ صادراتی به میزان بالغ بر 108 میلیون دلار که نزدیک به یک سوم آن به میزان 32 میلیون دلار صرفا در سال جاری حاصل شده و افزایش 43 درصدی حجم صادرات گاز مایع در سال جاری، معامله بیش از 3 میلیون 600 هزارتن بنزین در یک روز و کسب رکورد بازار سرمایه در سال 1399، افزایش تعداد خریداران در برخی از فرآورده‌ها از یک مشتری به بیش از 40 مشتری و ایجاد بازار‌های جدید در منطقه؛ همه حاکی از آن است که در صورت نظم و استمرار در عرضه فرآورده‌های نفتی و تاکید بر حضور در مسیر شفاف بورس، شاهد افزایش درامد‌های عرضه کنندگان خواهیم بود. گرچه این نکته را هم نباید از نظر دور داشت افزایش شدت مصرف داخلی در برخی از فراوده‌های اصلی مانند بنزین و گازوییل تهدیدی برای درامد‌های صادراتی کشور خواهد بود.

وی ادامه داد: در سال آینده با برنامه ریزی صورت گرفته در نظر داریم علاوه بر عمق بخشی و افزایش سهم معاملات گواهی سپرده نفت خام، با همکاری شرکت ملی نفت و با توجه به پذیرش قرارداد‌های آتی نفت خام و میعانات گازی در بورس، معاملات این قرارداد‌ها را برای فعالین برقرار کنیم و در گام بعدی از قرارداد‌های اختیار معامله رونمایی خواهیم کرد. همچنین با توجه به ناترازی ناشی از افزایش مصرف و لزوم بهینه سازی مصرف، با همکاری سازمان برنامه و شرکت ملی گاز ایران اماده انجام معاملات گواهی صرفه جویی گاز هستیم. ضمن آنکه افزایش حجم مبادلات در بازار فیزیکی را با توجه به تنوع مدل‌های قراردادی و امکان عرضه محموله به صورت زمینی و دریایی را هم در دستور کار داریم.

نقوی در پایان گفت: بر خود لازم می‌دانم از زحمات و تلاش‌های وزرای نفت و امور اقتصادی و دارایی، مدیرعامل و اعضای هیات مدیره شرکت ملی نفت ایران، مدیر بین الملل نفت برادر ارجمند جناب آقای محمدی پور، مشاور ایشان جناب آقای شیروی و سایر همکارانشان، ريیس و اعضای هیات مدیره سازمان بورس، ريیس کل و معاون ارزی بانک مرکزی، مدیران سازمان برنامه، مدیران روابط عمومی‌های وزارتخانه‌های نفت و اقتصاد و شرکت ملی نفت ایران، همکارانمان در شرکت‌های سپرده گذاری و مدیریت فناوری، همکاران شرکت رایان هم افزا برای راه اندازی امکان معاملات برخط گواهی ها، نهاد‌های مالی بازار سرمایه و همه بزرگوانی که در این راه ما را یاری کردند تشکر و قدردانی نمایم.

افتتاح فاز دو پالایشگاه آبادان با حضور رییس جمهوری زمان پرداخت حقوق فرهنگیان مشخص شد تشریح دلیل تاخیر در واریز حقوق فرهنگیان از زبان مدیر سازمان برنامه/ منتظر واریز حقوق تا ساعت 14 امرو... جرقه‌ «افول سرمایه اجتماعی» با مرگ مهسا امینی اوجی: فرآوری هر بشکه نفت در پالایشگاه آبادان 12 دلار سود دارد فرزین: بزودی شاهد بهبود عملکرد بازار ارز نیمایی و مبادله‌ای خواهیم بود/ با توافقات اخیر وضعیت ارزی ب... عرضه 257 میلیون دلار به صورت حواله زمان شارژ سهمیه بنزین فروردین عبور ارزش معاملات از هزار هزار میلیارد تومان و مبادله بیش از 117 میلیون تن کالا در بستر بورس کالا فاز 2 پالایشگاه آبادان؛ پروژه‌ای با رکوردهای بی‌نظیر/ سرمایه گذاری 1.2 میلیارد دلاری برای یکی از بزر... نماینده کارگران: از مصوبه مزدی راضی نیستیم! سرمایه گذاری کلان مرسدس بنز در صنعت خودرو های الکترونیک رشد 8.3 درصدی اشتغال بخش معدن تاملی بر یک آرزوی دیرینه؛ پنجره‌ای که منجر به هوشمندی دولت شد اقامت در مشهد فقط با 35 هزار تومان! افزایش 16 درصدی اعزام و پذیرش مسافر در پروازهای داخلی اجزيیات کامل افزایش حداقل حقوق کارگران در سال 1402مطلع شوید ؛ پایه سنوات چقدر شد؟ آیفون به این 9 دلیل از جذابیت افتاد 60 لیتر سهمیه بنزین فروردین‌ماه امشب شارژ می‌شود لغو 4 پرواز شرکت ماهان در مسیر تهران - دمشق و بالعکس جهش قیمت خودرو در بازار/ آخرین قیمت پژو، تیبا، ساینا... ريیس‌جمهوری وارد آبادان شد مقایسه حقوق 1401 و 1402 در یک نگاه + جدول 60 لیتر سهمیه بنزین فروردین‌ماه امشب شارژ می‌شود 29 اسفند روز ملی شدن نفت ایران برای ملت ایران/ تشریح اجزای فراموش شده ملی شدن صنعت نفت سهمیه بنزین فروردین بدون تغییر واریز می شود جزییات افزایش حداقل دستمزد کارگران از زبان وزیر کار جزيیات دستمزد سال 1402 کارگران/ مزد خود را چگونه محاسبه کنیم؟ ترافیک رایگان 4 پیام رسان داخلی و دو نرم افزار تصویری در ایام نوروز ظرفیت نیروگاهی کشور به 91 هزار مگاوات رسید/ ورود هفت هزار مگاوات نیروگاه جدید به مدار تولید سامانه 131 آماده دریافت گزارش‌های مردمی برای حفاظت اراضی کشاورزی قیمت این هفت سین 50 میلیون آب می خورد! + عکس ترافیک رایگان 4 پیام‌رسان‌ داخلی و 2 نرم‌افزار ارتباط تصویری در ایام نوروز سخنان نماینده کارگران پس از تعیین حداقل دستمزد در سال 1402 + فیلم حداقل حقوق دریافتی کارگران تعیین شد کاهش پروازهای نوروزی در مسیرهای خارجی/ زلزله ترکیه و نرخ دلار باعث کاهش شدند نحوه عرضه کالا و خدمات زیر ذره بین/ تلفن 1517 پاسخگوی شکایات است افزایش 16 درصدی اعزام و پذیرش مسافر در پروازهای داخلی ماراتن تهران-آنکارا برای تسخیر جایگاه هاب انرژی منطقه/گاز ایران به اروپا می‌رود؟ بالاخره میزان افزایش دستمزد کارگران اعلام شد/ 27 درصد مصوب شد! حادثه تلخ برای مردم ایران بعد از 1402 اتفاق افتاد عراق به توافق عرضه نفت اوپک‌پلاس متعهد است اشتغال 130 هزار نفر در معادن/ تعداد شاغلان 8.3 درصد افزایش یافت قیمت انواع کوییک در بازار/ کوییک R پلاس اتوماتیک چند؟ سهمیه بنزین فروردین‌‌ چه زمانی شارژ می‌شود کدام بانک بیشترین وام فرزندآوری را داده است؟ سخنان عجیب نماینده کارگران درباره دستمزدها جزيیات دریافتی کارگران در سال 1402 جادوی ایرانی مرسدس‌بنز را به این شکل درآورد/ عکس با ماشین شخصی سفر کنیم یا تور؟