بودجه 1403 ابلاغ شد

بودجه 1403 ابلاغ شد

قانون بودجه سال 1403 که از حیث منابع و مصارف بیش از 6458 هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده، از سوی سرپرست ریاست...

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از ایسنا، محمد مخبر، سرپرست ریاست جمهوری، قانون بودجه سال 1403 کل کشور را در روز دوازدهم خرداد ماه برای اجرا ابلاغ کرد.

متن کامل قانون بودجه سال 1403 اینجا قابل مشاهده است.

گفتنی است روند بررسی لایحه بودجه سال 1403 طبق اصلاحات انجام شده در ماده 182 آیین نامه داخلی، تغییر کرد. بر این اساس، دولت بودجه را در دو بخش به مجلس تقدیم کرد؛ بخش اول شامل ماده واحده مشتمل بر احکام مورد نیاز برای اجرای بودجه کل کشور، سقف منابع بودجه عمومی دولت به تفکیک درآمدها و واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای و مالی و اجزای اصلی آن‌ها، ترازهای عملیاتی، سرمایه‌ای و مالی بودجه عمومی دولت و فروض برآورد منابع و مصارف بودجه است.

سال گذشته بخش اول لایحه بودجه تبدیل به قانون شد، اما بخش دوم به سال جاری موکول شد. با این حال بودجه به شکل یک دوازدهم هم تصویب نشد و به جای آن مجلس مجوزی به دولت داد تا دولت معطل بخش دوم بودجه نماند و بر این اساس، دولت می‌تواند دریافتی‌ها و پرداختی‌ها را به صورت علی‌الحساب انجام دهد.

بودجه سال 1403 کل کشور از حیث منابع و مصارف بیش از 6458 هزار میلیارد تومان در نظر گرفته شده است. به طور کلی بودجه سالانه از دو بخش منابع بودجه عمومی دولت و بودجه شرکت‌های دولتی، موسسات انتفاعی وابسته به دولت و بانک‌ها تشکیل می‌شود که امسال سهم این بخش به ترتیب نزدیک به 44 و 58 درصد برآورد شده است. منابع بودجه عمومی شامل درآمدها، واگذاری دارایی‌های سرمایه‌ای، واگذاری دارایی‌های مالی و درآمدهای اختصاصی دولت است.

البته منابع و مصارف سال جاری در لایحه بودجه 6347 هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده بود. بنابراین آنچه در قانون در نظر گرفته شده، حدود 111 هزار میلیارد تومان بیش‌تر از پیش‌بینی اولیه دولت است.

از جمله مهم‌ترین نکاتی که در لایحه بودجه دیده شده بود می‌توان به افزایش درآمدهای مالیاتی و کاهش درآمدهای نفتی است. بر این اساس پیش‌بینی درآمدهای مالیاتی در سال جاری نسبت به سال قبل 56 درصد افزایش و درآمدهای نفتی 3.5 درصد کاهش یافته است. از طرف دیگر در سال جاری در بخش بودجه عمرانی کشور 400 هزار میلیارد تومان پیش‌بینی شده که این عدد در حدود یک‌پانزدهم منابع عمومی کل کشور است.

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد