آینده بزرگ‌‌ترین انتخابات اقتصادی کشور چگونه پیش خواهد رفت؟

آینده بزرگ‌‌ترین انتخابات اقتصادی کشور چگونه پیش خواهد رفت؟

مدیریت سهام عدالت مشمولانی که روش غیرمستقیم را انتخاب کرده‌ بودند، به شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت سپرده شد. قرار بر برگزاری انتخابات این شرکت‌ها در 20...

اقتصادآنلاین سارا محسنی؛ بنابر تصمیم شورای عالی بورس در جلسه‌ 12 اسفندماه سال جاری، برگزاری انتخابات در تاریخ 20 اسفندماه لغو و به آینده موکول شد.

تعجیل در اجرای انتخابات و بروز تخلفاتی در اجرای قانون تجارت، تخلفات در انتخابات هیات مدیره مجامع شرکت‌ها، اجبار سهامداران به سجامی شدن برای حضور در انتخابات الکترونیکی و همچنین عادلانه نبودن انتخابات اینترنتی از جمله دلایلی بود که براساس آن شورای عالی بورس، برگزاری انتخابات را متوقف کرد.

انتخابات شرکت‌های سرمایه‌گذاری سهام عدالت استانی به دلیل اینکه حد نصاب لازم برای برگزاری را نداشتند، لغو شدند (حداقل نصاب لازم جهت رسمیت جلسه، بیش از نیمی از سهامداران است). این در حالی است که عوامل بسیار دیگری نیز در لغو انتخابات تاثیرگذار بودند. از سوی دیگر، هنوز دلیل تعجیل دولت برای برگزاری انتخابات شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی مشخص نشده و توضیحی درخصوص این موضوع، ارايه نشده است. 

به گفته فرهاد دژپسند، وزیر اقتصاد، به حد نصاب نرسیدن نامزدها و نیامدن استعلام آنها دلیل تعویق بود. اما پیش از لغو انتخابات، موضوعات دیگری از سوی برخی از مسيولان شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی و نمایندگان مجلس مطرح شد که برگزاری انتخابات را از پایه و اساس دچار مشکل می‌دانستند. 

چالش‌های اصلی برگزاری بزرگ‌ترین انتخابات اقتصادی کشور پیش از لغو شدن

اطلاع رسانی در زمینه انتخابات شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت به شدت ضغیف بود و میتوان گفت که این موضوع، فکر عدم شفافیت در اقدامات دولت را بیش از پیش تقویت کرد. هیچ سازوکاری مبنی بر اینکه افرادی که به عنوان هیات مدیره انتخاب می‌شوند، صلاحیت حرفه‌ای را دارا هستند یا خیر، وجود نداشت و این امر، احتمال ایجاد رانت را به دنبال داشت. باید توجه داشت که وزارت اقتصاد، یکی از اصلی‌ترین متولیان برگزاری این انتخابات است و با برگزاری انتخابات با چنین شیوه اشتباهی، زمینه را برای ایجاد فساد در این وزارتخانه را ایجاد می‌کرد.

از سوی دیگر، در آیین‌نامه آزادسازی سهام عدالت به وضوح مشخص شده است که اساسنامه شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی باید اصلاح شود، اما این نکته مورد توجه قرار نگرفته بود. آیین‌نامه بر این موضوع تاکید دارد که در ابتدا اساسنامه به گونه‌ای اصلاح شود که صلاحیت حرفه‌ای مدیران را تضمین دهد و بر اساس اساسنامه جدید، مدیران انتخاب شوند تا این وضعیت نابسامان مدیریتی اصلاح شود. اما این اتفاق رخ نداد. 

اکبر حیدری، سخنگوی شرکت‌های سرمایه گذار استانی سهام عدالت نیز پس از لغو انتخابات مجامع گفت: رعایت قانون اصلی در همه قوانین است و همه باید به آن پایبند باشند. بعد از ابلاغیه 9 اردیبهشت رهبری، مقرر شد شورای عالی بورس مقررات انتقال سهام به صاحبان سهام را تدوین کند. بر این اساس، آیین‌‌‌نامه‌ای تدوین شد که به اعتقاد بخش غیردولتی و مردمی سهام عدالت یعنی مدیران شرکت‌های سرمایه گذاری استانی و تعاونی‌های شهرستانی واجد ابهامات قانونی و حقوقی بود، اما در هر صورت تا زمانی که اصلاح نشده همه مکلف به اجرای آن هستند.

به گفته وی، در این آیین‌نامه آمده است که بعد از افزایش سرمایه شرکت‌های سرمایه گذاری استانی ابتدا باید اساسنامه آنها برای انطباق با آيین‌نامه‌های مجامع الکترونیکی براساس مصوبه سازمان بورس اصلاح شود، سپس انتخاب مدیران صورت گیرد. پس از آن، این سهام از توثیق سازمان خصوصی‌سازی آزاد شود و در نهایت در بورس پذیرش شوند. اما متاسفانه هیات پذیرش بورس اوراق بهادار تهران به محض افزایش سرمایه شرکت‌ها نسبت به پذیرش و معاملاتی شدن این شرکت‌ها اقدام کرده است. یعنی ترتیبات اجرایی آیین‌نامه را حتی زیر مجموعه خود سازمان بورس نیز رعایت نکرده است.

نکته حايز اهمیت دیگر این است که در اساسنامه شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی، اشاره‌ای به برگزاری انتخابات مجامع الکترونیک نشده و این موضوع خلاف قانون تجارت است. در ماده 72 قانون تجارت اشاره شده که مجامع شرکت‌های سهامی باید بر اساس اساسنامه آنها برگزار شود.

مدیریت و مالکیت شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی همچنان در اختیار دولت

در بند 4 فرمان 8 ماده‌ای رهبری تاکید شده که شرکت‌های سرمایه گذاری استانی طبق قانون تجارت فعالیت کنند و همین موضوع در مواد 34 تا 38 اصل 44 نیز تاکید شده که دولت از دخالت در امور سهام عدالت چه در شيون مالکیتی و چه در شيون مدیریتی منع شود، اما شورای عالی بورس، هیات ريیسه مجامع را به صورت انتصابی و با ترکیب دولتی قرار داده بود. از سوی دیگر بر اساس ماده 101 قانون تجارت نیز، اختیار تکلیف مجامع و دعوت برعهده هیات‌مدیره شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی است. اما اختیار انتشار آگهی دعوت را به مدیران کل اقتصاد دارایی استان‌ها داده‌اند. این مسايل نقض صریح قوانین جاری کشور چه در حوزه قانون اصل 44 چه در حوزه قانون تجارت و چه در حوزه فرمان 8 ماده‌ای رهبری است.

باوجود تمام اشکالات و نواقص در شیوه برگزاری انتخابات و نقض بسیاری از قوانین در صورت برگزاری، انتخابات شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت لغو شد. اما همچنان صورت مسيله‌هایی مانند عدم دخالت دولت در مدیریت سهام عدالت، برخورداری مردم از نتایج آزادسازی سهام عدالت که خود، مدیران اصلی آن هستند، برگزاری انتخابات با اتخاذ شیوه‌ای درست و شفاف، جلوگیری از ایجاد فساد و رانت و... پاک نشده‌اند. بدیهی است که تمام دست‌اندرکاران و مجریان برگزاری انتخابات مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت باید حداکثر تلاش خود را برای رفع چنین موانعی به کار گیرند تا مردم به حقوق خود دست یابند. 

باقیمانده سود سهام عدالت تا چند روز آینده پرداخت می شود

باقیمانده سود سهام عدالت تا چند روز آینده پرداخت می شود

سخنگوی ستاد آزاد سازی سهام عدالت گفت: پنجاه درصد باقیمانده سود سهام عدالت بزودی به دارندگان این سهام پرداخت می‌شود.

Bartarinha.ir/
هشدار ورود بورس به دوره رکود / آیا مذاکرات بازار را نجات می‌دهد؟

هشدار ورود بورس به دوره رکود / آیا مذاکرات بازار را نجات می‌دهد؟

کارشناسان بازار سرمایه درباره تاثیرات برجام در بازار نظرات مختلفی دارند و برخی معتقدند برجام اگر نتیجه نهایی و بزرگی داشته باشد شاید بتواند به نفع روند بورس باشد.

TejaratNews.com/
پیش‌بینی بورس در هفته اول سال 1400

پیش‌بینی بورس در هفته اول سال 1400

بازار سهام در یک تلاطم بی‌سابقه در سالیان اخیر بالاخره به روز آخر رسید و فارغ از هر گونه نتیجه یا داوری، درس‌های زیادی برای سرمایه‌گذاران داشت. احتمال سناریوهای جدید در مختصات اقتصاد ایران، انتظارات ج...

TejaratNews.com/

روش عرضه اولیه‌های بورس در سال 1400 تغییر می‌کند

تعیین ‌تکلیف مدیریت سهام 30میلیون مشمول سهام عدالت با برگزاری انتخابات

تعیین ‌تکلیف مدیریت سهام 30میلیون مشمول سهام عدالت با برگزاری انتخ...

بورستهران- ایرنا- سخنگوی آزادسازی سهام عدالت گفت: از 19 میلیون نفر مشمول روش مستقیم، حدود سه میلیون و 200 هزار نفر سهام خود را فروخته‌اند، سود سهام سهامدارانی که سهام عدالت را به فروش نرساندند پرداخت ...

Irna.ir/
قیمت واقعی ارز 14 هزار تومان بود / وضعیت بورس از زبان دژپسند

قیمت واقعی ارز 14 هزار تومان بود / وضعیت بورس از زبان دژپسند

وزیر امور اقتصادی و دارایی ‌برآوردهای علمی ما نشان می‌دهد که در آن زمان قیمت ارز حدود 14 هزار تومان بود. گفت: موضوع قیمت در بازار سرمایه دستوری نیست، بارها گفتم که بورس در ذات خود نوسان دارد و لطفا «م...

TejaratNews.com/

تجمع سهامداران مقابل ساختمان سازمان بورس

سود مرحله دوم سهام عدالت به محض دریافت واریز می شود/ سهام داران سجامی شوند

سود مرحله دوم سهام عدالت به محض دریافت واریز می شود/ سهام داران سج...

مدیر سیستم‌های تسویه و پرداخت شرکت سپرده‌گذاری مرکزی گفت: سود مرحله دوم سهام عدالت به محض دریافت از شرکت‌های سرمایه‌پذیر به حساب مشمولان واریز می‌شود.

FarsNews.ir/
آغاز صدور کارت اعتباری خرید با وثیقه سهام عدالت یا یارانه

آغاز صدور کارت اعتباری خرید با وثیقه سهام عدالت یا یارانه

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از آغاز صدور کارت اعتباری خرید با وثیقه سهام عدالت یا یارانه خبر داد.

TejaratNews.com/
سرمایه‌ها از بورس به بازار مسکن هجوم آورد

سرمایه‌ها از بورس به بازار مسکن هجوم آورد

یک کارشناس اقتصاد مسکن با بیان اینکه در سال گذشته به دلیل تخلیه حباب بورس و ثبات ارز، سرمایه‌ها از این دو حوزه به بازار مسکن هجوم آوردند گفت: از طرف دیگر پول پرقدرت وارد اقتصاد کشور شد که به رشد قیمت ...

Bartarinha.ir/
"صبر"، قانون اول "بورس"

"صبر"، قانون اول "بورس"

"صبر"، قانون اول "بورس"

BourseNews.ir/
دامنه نوسان معاملات بورس افزایش می‌یابد

دامنه نوسان معاملات بورس افزایش می‌یابد

بورستهران- ایرنا- سخنگوی شورای عالی بورس از تصویب سه سیاست کلی در خصوص افزایش دامنه نوسان در جلسه امروز این شورا خبر داد.

Irna.ir/
خبری جدید درباره انتخابات سهام عدالت

خبری جدید درباره انتخابات سهام عدالت

معاون وزیر اقتصاد اظهار داشت: 30 میلیون نفر سهامدار غیرمستقیم شرکت‌های سهام عدالت در 31 استان دارای 380 هزار میلیارد تومان سرمایه هستند و حق آنهاست که بخواهند درباره سرنوشت سرمایه خود تصمیم بگیرند.

TejaratNews.com/
عقب‌نشینی 1365 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 7 هزار میلیارد تومان گذشت

عقب‌نشینی 1365 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 7 ه...

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با عقب‌نشینی 1365 واحد روبه‌رو شد.

FarsNews.ir/
پیش بینی وضعیت بورس پس از انتخابات

پیش بینی وضعیت بورس پس از انتخابات

یک کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: کاهش نرخ ارز تقریبا منتفی شده است و این جزو سیاست‌های دولت بود که در انتهای دوره خدمت خود از لحاظ روانی در بازار سرمایه اثر بگذارد.

Bartarinha.ir/
شرکت سبدگردان برلیان مجوز فعالیت گرفت بازگشت صف دلار به صرافی‌ها / سود یک میلیونی حتی به قیمت کرونا! قیمت طلا امروز 29 فروردین 1400/ عقب‌نشینی قیمت انواع سکه ریزش 9 هزار واحدی شاخص در پایان معاملات ورود کامل زنجیره فولاد به بورس کالا در حال عملیاتی شدن است شرکت سبدگردان تدبیر مجوز فعالیت گرفت بهبود نقدشوندگی بازار سهام با ورود سریع منابع مالی محدودیت اخذ موقعیت خرید فزاینده در قراردادهای آتی زعفران نگین لغو شد بورس انرژی میزبان عرضه انواع فرآورده پالایشی و پتروشیمی می‌شود قیمت خودرو‌های کار کرده در بازار امروز اوراق اجاره سهام منبع جدیدی برای تامین مالی از بازار سرمایه اطلاعیه اولیه عرضه محصولات فولاد مبارکه اصفهان برای روز دوشنبه مورخ 1400/01/30 قیمت دلار امروز 29 فروردین 1400 چقدر شد؟ نقدشوندگی بورس فدای دامنه نوسان؟! بررسی موضوع بورس در جلسه سران قوا بهبود نقدشوندگی بازار سهام با ورود سریع منابع مالی حاصل از انتشار اوراق برخورد قانونی با قرارداد‌های صوری مالکان "بورس" قربانگاه سهم‌های کوچک عرضه واحدهای سرمایه‌گذاری تعهد شده و تادیه نشده در نماد معاملاتی(فنابا4) گشایش مجدد حق تقدم خرید در نماد معاملاتی (زگلدشتح1) ویترین متنوع تالار صنعتی و معدنی بورس کالا افزایش نرخ 17 درصدی دو محصول صنعتی "بموتو" فروش املاک مشهد، تهران و قزوین "کقزوی" از طریق مزایده پذیرش میلگرد و شمش طلای دو شرکت در بازار اصلی نرخ رسمی 46 ارز ثابت ماند نحوه اخذ مالیات از بازیگران و اینفلوينسر‌ها قیمت دلار و یورو اعلام شد/ نرخ ارز صرافی ملی امروز 1400/1/29 ارز تخصیص دهند؛ کمتر از یک ماه نهاده دامی وارد می‌کنیم "اخابر " با افت 2 درصدی دارای صف فروش 36 میلیونی صف فروش 13 میلیونی در "حکشتی" معاملات منفی همراه با افت 2 درصدی در این بیمه ای‌ها "تنوین" در صفر تابلو سبزپوش است نمادهای معاملاتی "ونیکی"، "و آتی"، "غمارگ" بازگشایی شدند فوتی‌های تهران به بیش از 130 نفر در روز رسید// ريیس شورای شهر تهران: آمار فوتی‌های کرونایی در تهران ... تغییر دوباره دامنه نوسان بورس از ابتدای اردیبهشت‌ماه حمایت واقعی دولت از بورس به چه معناست؟ اسامی برندگان قرعه‌کشی ایران‌خودرو مشخص شد "فرابورس" و "انرژی 3" با افت 2 درصدی در حال معاملات گروه قندی نیز همسو با دیگر گروه ها معاملاتی پر عرضه را تجربه می کنند گروه انبوه سازان سراسر قرمزپوش است تعداد سهام مجاز (باز): 484| تعداد سهم های صف فروش :377| درصد تقریبی:78درصد "رنیک" و "رمپنا" بر مدار منفی معاملات "ثفارس" همراه با افت یک درصدی شاخص کل با گذشت یک ساعت از بازار افت 5 هزار واحدی را تجربه کرد افت 2 درصدی "های وب" و "اپرداز" باز هم سهم‌های کوچک "بورس" را سر بریدند قیمت بیت کوین به بیش از 61 هزار دلار رسید + قیمت ارزهای دیجیتالی رکورد تاریخی فروش «بی‌ام‌و» در اقتصاد کرونازده یک میلیون بشکه نفت ایران آماده بازگشت فوری به بازار جهانی دامنه نوسان بورس از اردیبهشت تغییر می‌کند

در حال بارگیری...