بیش از 50 درصد از بار مصرفی شبکه برق امسال کنترل‌پذیر می‌شود

بیش از 50 درصد از بار مصرفی شبکه برق امسال کنترل‌پذیر می‌شود

ایلنا: برنامه‌ها و اقدامات جامع شرکت توانیر در راستای مدیریت مصرف برق، حفظ پایداری و عبور از اوج بار تابستان 1402 تشریح شد.

به گزارش ایلنا از وزارت نیرو، همزمان با فرارسیدن دوره اوج بار 1402، همایش مشترک وزارتخانه‌های نیرو، کشور و صمت با استانداران و مدیران ارشد صنعت برق با هدف هماهنگی و تبادل نظر سه وزارتخانه برای عبور بی دغدغه از اوج بار تابستان در وزارت نیرو برگزار شد.

مدیرعامل شرکت توانیر در این نشست با ارایه گزارشی از برنامه‌ها و اقدامات جامع این شرکت در بخش مدیریت مصرف و حفظ پایداری و گذر از اوج بار شبکه، ضمن قدردانی از اقدامات مجموعه برق کشور در تابستان 1401 و همراهی مشترکان با برنامه‌های مدیریت مصرف برق، قضاوت مردم عزیز کشور را ملاک این موفقیت عنوان کرد.

"آرش کردی" قابلیت اعتماد و اطمینان از اجرای موفق برنامه‌ها برای گذر موفق از تابستان را با ایجاد اعتماد به نفس در مجموعه برق کشور همراه دانست و با تاکید بر تداوم شاکله کلی برنامه‌های مدیریت مصرف در تابستان پیش رو، از پیشرفت در بخش هوشمندسازی و کنترل پذیری بارهای مصرفی خبر داد.

وی میزان رویت پذیری بارهای مصرفی شبکه در سال گذشته را 55.7 درصد عنوان کرد که امسال به بیش از 65 درصد افزایش می‌یابد.

کردی، کنترل پذیری بار مصرفی را از قابلیت‌های جدید عنوان کرد و افزود: سال کذشته با کنترل پذیری 23.4 درصد از بارهای اولویت دار آغاز شد و امسال بیش از 50 درصد از بار مصرفی شبکه کنترل پذیر می‌شود و مشترکان خانگی با 750 کیلوواتساعت مصرف ماهانه و بالاتر، چنانچه تمهیدی برای کاهش مصرف اتخاذ نکنند در اولویت نصب کنتورهای هوشمند قرار می‌گیرند.

کردی 2 هزار مگاوات صرفه‌جویی در بخش خانگی را قابل حصول عنوان کرد و فرهنگسازی و اطلاع‌رسانی با استفاده از ظرفیت‌های صدا و سیما و رسانه‌ها و جراید را از اقدامات عمده برشمرد که از سوی روابط عمومی‌های وزارت نیرو، توانیر و شرکت‌های برق در حال پیگیری است.

وی از کاهش متوسط مصرف ماهانه برق خانوار از 266 کیلووات‌ساعت در سال 1400 به 258 کیلوواتساعت در سال گذشته خبر داد که امسال کاهش مصرف به 253 کیلووات‌ساعت برای این بخش پیش‌بینی شده است.

کردی با اشاره به تنفیذ مصوبه سال گذشته هیيت وزیران برای امسال، این مصوبه را ملاک عمل و غیر قابل تخطی عنوان کرد و کاهش 30 درصدی مصرف برق ادارات در ساعات کاری و کاهش 60 درصدی مصرف در ساعات غیر اداری را از مصوبات مربوطه برشمرد و از قابلیت تنظیم از راه دور کنتورهای برق ادارات و بخش دولتی خبر داد.

وی تاکید کرد: مدیریت بار مصرفی صنایع باید به گونه ای اعمال شود که عرضه محصولات در بازار دچار چالش نشود و امکان جا به جایی بار و مدیریت مصرف صنایع انرژی بر نیز طی دو سوم از سه ماه تابستان فراهم شده است.

وی تصریح کرد: سال گذشته امکان مدیریت بار صنایع خارج از شهرک‌ها به دلیل تغذیه این صنایع از فیدرهای عمومی قابل انجام نبود و امسال درصد عمده‌ای از بار مصرفی این صنایع از طریق هوشمندسازی و رویت پذیری قابل مدیریت شده و برای بخش تجاری نیز 300 مگاوات مدیریت مصرف در بخش کسبه و 200 مگاوات در بخش مشترکان دیماندی پیش‌بینی شده است.

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد