اقتصاد ایران گرفتار تصمیمات لحظه ای است

اقتصاد ایران گرفتار تصمیمات لحظه ای است

زنگنه گفت: اینکه دولت به صورت ناگهانی اقلامی را 30، 40 درصد گران کند و بگوید تاثیری در تورم ندارد بسیار حرف عجیبی است،...

اخیرا بانک مرکزی طی ابلاغیه‌ای به وزارت نفت با اشاره به نرخ تسعیر ارز مبنای محاسبه خوراک پتروشیمی‌ها اعلام کرد که قیمت پایه این محصول در بورس کالا از 28500 تومان به نرخ مرکز مبادله یعنی 37500 تومان افزایش پیدا کرده است.

در واکنش به ابلاغیه مذکور وزارت امور اقتصادی و دارایی در اطلاعیه‌ای ضمن اعلام حمایت از این اقدام بانک مرکزی با بیان اینکه «تصمیم جدید ارزی دولت نیز به طور توامان مهار تورم و رشد تولید را مد نظر دارد و به همین دلیل اصلاح مصوبه پیشین نرخ خوراک درهفته های اخیر انجام شد. افزایش نرخ خوراک موجب افزایش درآمدهای تبصره 14 قانون بودجه سال 1402 می شود و طبق محاسبات، هر یک هزار تومان افزایش نرخ خوراک گاز، حدودا 40 همت درآمد سالیانه دولت را بهبود می‌بخشد.» تورم ناشی از تغییر قیمت پایه نرخ خوراک پتروشیمی‌ها را توجیه کرد و در ادامه با اعتراف به اشتباه دولت در ابلاغیه قبلی ادامه داد «اما مصوبه قبلی هم در نحوه ابلاغ و هم در تعیین روش قیمت گذاری، دارای اشکالاتی بود.»

در اقتصاد دچار نابه‌سامانی در تصمیم‌گیری هستیم

حمایت تمام قد وزارت اقتصاد از تصمیم جدید بانک مرکزی واکنش محسن زنگنه، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی به دنبال داشت، چنانچه او در گفتگو با خبرنگار گسترش‌نیوز در واکنش به افزایش ارز مبنای خوراک پتروشیمی‌ها از 28 هزار و 500 تومان به 37 هزار و 500 تومان گفت:  ما در اقتصاد دچار نابه‌سامانی در تصمیم‌گیری هستیم به این ترتیب که تصمیمات گرفته شده در حوزه اقتصادی بخشی است.

او در توضیح تصمیمات بخشی افزود: منظور از تصمیمات بخشی این است که برای نمونه در حال حاضر وضعیت بورس قرمز است اما دولت می‌خواهد این وضعیت به زنگ سبز تغییر کند، بنابراین تصمیم جدید می‌گیرد اما به اینکه تصمیم گرفته شده برای سبز شدن بورس چه آثاری دارد، را دقت نمی‌کند.

زنگنه همچنین تصریح کرد: نکته دیگر درباره تصمیمات بخشی این است که هیچ‌کس مسيولیت تصمیم خود را برعهده نمی‌گیرد، به این معنی که وزیر اقتصاد می‌گوید ما سه ماه پیش تصمیمی گرفتیم که در نتیجه آن دو میلیارد دلار به بیت‌المال آسیب وارد شده است. در حال حاضر سوال این است که چه کسی چنین تصمیمی را گرفته؟ چه کسی باید پاسخ بدهد و مواخذه شود؟ چه کسی استعفا داد؟ هیچ‌کس.

تصمیمات دولت مقطعی هستند

این نماینده مجلس شورای اسلامی ضمن انتقاد به تصمیم دولت برای حذف ارز خوراک پتروشیمی‌ها اظهار کرد: بعد از آن تصمیم دولت که دو میلیارد دلار به کشور ضرر رسید، در حال حاضر تصمیم جدیدی در راستای حذف ارز خوراک پتروشیمی‌ها گرفتند. نکته دیگر این است که تصمیم‌های دولتی مقطعی و بخشی هستند و در نتیجه به کشور آسیب وارد می‌کنند. در حقیقت اینکه دولت به صورت ناگهانی اقلامی را 30، 40 درصد گران کند و بگوید تاثیری در تورم ندارد بسیار حرف عجیبی است، مگر چنین چیزی می‌شود؟

زنگنه همچنین ادامه داد: اینکه تصمیم‌های دولت درست یا غلط محسوب می‌شود، یک بحث است و از طرفی اینکه هر روز تصمیمات جدیدی در حوزه اقتصاد گرفته می‌شود، بحث دیگری است.

این عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه وضعیت فعلی اقتصاد کشور نتیجه اقدامات تیم اقتصادی دولت است، به تاثیر تورم خدمات صنایع بر کارآمدی آنها اشاره و خاطرنشان کرد: وقتی مواد اولیه گران می‌شوند طبیعی است که خود به خود تورم در زنجیره شکل می‌گیرد اما اینکه تورم تا چه اندازه است و از طرفی هزینه و فایده آن تا چه  میزان است، بحث دیگری محسوب می‌شود، اما در مجموع اینکه گفته شود در نتیجه حذف دلار از خوراک پتروشیمی‌ها و در نتیجه افزایش هزینه‌ها هیچ تورمی صورت نمی‌گیرد حرف عجیبی است.

زنگنه در پایان یادآور شد: در حقیقت طبیعی است که وقتی مواد اولیه گران می‌شوند، افزایش قیمت بر روی محصول نهایی تاثیر بگذارد.

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد