صندوق سرمایه گذاری چیست و چه مزایایی دارد؟

صندوق سرمایه گذاری چیست و چه مزایایی دارد؟

بیشتر افراد به دلیل اینکه با روش‌های سرمایه‌گذاری در بورس آشنایی ندارند، خود را به زحمت نینداخته و پول خود را در بانک پس‌انداز می‌کنند و به این ترتیب فرصت کسب سود بیشتر و سرمایه‌گذاری را از خود می‌گیرند.

به گزارش بورس نیوز، اگر شما هم جزو افرادی هستید که دوست دارید از طریق پول خود سودآوری داشته باشید، با ما همراه باشید تا با یکی از روش‌های سرمایه‌گذاری غیرمستقیم در بورس به نام صندوق سرمایه گذاری آشنا شوید.

بیشتر افراد به دلیل اینکه با روش‌های سرمایه‌گذاری در بورس آشنایی ندارند، خود را به زحمت نینداخته و پول خود را در بانک پس‌انداز می‌کنند و به این ترتیب فرصت کسب سود بیشتر و سرمایه‌گذاری را از خود می‌گیرند. همان‌طور که می‌دانید با پس‌انداز پول، نه تنها سود زیادی به آن افزوده نمی‌شود. بلکه ارزش آن نیز روز به روز کاهش می‌یابد. شما می‌توانید کالا‌هایی مانند طلا، خودرو، ملک و مواردی از این دست را بخرید و با گذشت زمان و با افزایش قیمت آن‌ها کالای خود را بفروشید و به سود برسید.

روش‌هایی هم وجود دارند که لازم نیست حتما اطلاع کافی از فعالیت در بورس داشته باشید و یا کل وقت خود را برای آن صرف کنید. صندوق سرمایه گذاری شرایطی برای این گونه افراد فراهم می‌کند تا بتوانند با یک روش غیرمستقیم میزان سودی بالاتر از سود‌های بانکی عاید خود کنند.

عملکرد صندوق سرمایه گذاری چگونه است؟

فعالیت در بورس نیازمند شناخت، تحلیل و بررسی و اطلاعات کامل است. همه افراد وقت برای چنین فعالیت‌هایی ندارند، اما دوست دارند در بورس سرمایه‌گذاری داشته باشند. در صندوق سرمایه گذاری، افراد با هر نوع سرمایه اعم از طلا، اوراق بدهی، بورس، سپرده بانکی و... در یک صندوق جمع می‌شود و در نهایت توسط یک تیم حرفه‌ای از تحلیل گران مدیریت می‌شوند. میزان کل سرمایه موجود در صندوق در بخش‌های کوچکی به نام واحد سرمایه‌گذاری تقسیم‌بندی می‌شود. هر یک از سرمایه‌گذاران نیز با توجه به میزان سرمایه خود تعدادی از این واحد‌ها را در اختیار دارند. واحد‌هایی که خرید و فروش می‌شوند به نام واحد‌های صدور و ابطال نام‌گذاری می‌شوند.

یک صندوق سرمایه گذاری خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟

انتخاب یک صندوق سرمایه گذاری خوب اهمیت بالایی دارد. همیشه به یاد داشته باشید که بهترین صندوق، صندوقی است که میزان بازدهی آن نسبت به تورم موجود بالاتر باشد. به دلیل اینکه در این صورت در عین حال که ارزش پول افراد حفظ می‌شود، قدرت خرید نیز افزایش می‌یابد. به هنگام انتخاب صندوق‌های سرمایه‌گذاری باید به مواردی همچون میزان حداقل سرمایه مورد نیاز، سادگی سرمایه‌گذاری، مدت زمان نقد شوندگی، میزان ریسک و مواردی از این دست توجه داشته باشید.

معرفی انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری

انواع صندوق سرمایه گذاری بر اساس فاکتور‌های مختلفی مانند میزان بازدهی، ریسک‌پذیری، ترکیب دارایی‌ها و نوع فعالیت صندوق تقسیم‌بندی می‌شوند که در ادامه به معرفی برخی از صندوق‌های سرمایه‌گذاری می‌پردازیم.

 صندوق‌های سرمایه‌گذاری سهامی:
بیشتر دارایی‌های این صندوق در سهام سرمایه‌گذاری می‌شود. این نوع صندوق سرمایه گذاری ریسک‌پذیری بالایی دارد و بازار در هر شرایطی که باشد، میزان سود نیز بر همان اساس تعیین می‌شود.

صندوق سرمایه‌گذاری درآمد ثابت:
صندوق درآمد ثابت بیش از 70 درصد از دارایی‌های خود را به اوراق درامد ثابت اختصاص می‌دهد؛ بنابراین ریسک و بازدهی کمتری دارد. صندوق درآمد ثابت می‌تواند جایگزین مناسبی برای سپرده‌های بانکی باشد.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری مختلط:
در این نوع صندوق، نیمی از دارایی‌ها در بورس به صورت سهام و نیمی دیگر به صورت اوراق با درآمد ثابت، سرمایه‌گذاری می‌شوند.

 صندوق‌های سرمایه‌گذاری طلا و سکه:
دارایی‌ها در این صندوق‌ها به صورت اوراق مبتنی بر طلا و سکه سرمایه‌گذاری می‌شوند. این نوع صندوق‌ها نیز همانند صندوق‌های سهامی ریسک بالایی دارند.

صندوق سرمایه گذاری شاخصی:
در این نوع صندوق، یک شاخص به عنوان مبنا در نظر گرفته می‌شود. هزینه‌های این صندوق و ریسک آن نسبتا کم است.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری پروژه:
در این صندوق‌ها سرمایه افراد به منظور سرمایه‌گذاری در پروژه‌های مختلف کشوری جمع‌آوری می‌شود و جزو جدیدترین صندوق‌های سرمایه‌گذاری هستند.

صندوق‌های سرمایه‌گذاری نیکوکاری:
سرمایه افراد در این صندوق‌ها به منظور امور نیکوکارانه مانند حمایت از تیم‌های ورزشی و یا ساخت مراکز فرهنگی جمع‌آوری می‌شود و سود سرمایه‌گذاری نیز به افراد شرکت‌کننده تعلق می‌گیرد.

صندوق etf:
صندوق etf یا قابل معامله در بورس، صندوقی است که واحد‌های آن مانند سهام عادی در بازار بورس خرید و فروش می‌شود؛ بنابراین برای سرمایه گذاری در آن، داشتن کد بورسی و دسترسی به سامانه معاملاتی کارگزاری‌ها ضرورت دارد.

صندوق مبتنی بر صدور و ابطال:
برای سرمایه‌گذاری در صندوق‌های مبتنی بر صدور و ابطال باید به سامانه مخصوص صندوق یا شعب صندوق مراجعه کرد. صدور و ابطال واحد‌های این صندوق‌ها در لحظه انجام نمی‌شود و چند روزی زمان می‌برد.

صندوق سرمایه گذاری چه مزایایی دارد؟
صندوق سرمایه گذاری برای افرادی که وقت کافی برای فعالیت در بورس و تحلیل بازار ندارند، مزایای بسیاری دارد. از جمله:

• نظارت شفاف و کامل بر صندوق: صندوق‌های سرمایه‌گذاری به صورت دوره‌ای توسط حسابرس، متولی و سازمان بورس و اوراق بهادار مورد ارزیابی قرار می‌گیرند. به همین خاطر صندوق از شفافیت کافی برخوردار است.

• ریسک‌های سرمایه‌گذاری کاهش می‌یابد. صندوق‌های سرمایه‌گذاری طبق دستور سازمان بورس و اوراق بهادار باید سبد‌هایی متفاوت از دارایی‌های نقدی و یا اوراق بهادار را برای سرمایه‌گذاری ارايه دهند که همین مسيله به شدت ریسک‌های سرمایه‌گذاری را کاهش می‌دهد. به دلیل اینکه این دارایی‌های متنوع دارای درآمد ثابتی هستند و همانند اوراق مشارکت و سپرده‌های بانکی عمل می‌کنند.

• قابلیت نقد شوندگی بالایی دارد. یکی از مهم‌ترین دلایل انتخاب صندوق سرمایه گذاری برای افراد، سرعت تبدیل سرمایه به پول است. شما حتی اگر در بورس سرمایه‌گذاری کرده باشید، ممکن است سهمی را تا مدت‌ها نتوانید به پول نقد تبدیل کنید. اما در صندوق‌های سرمایه‌گذاری به دلیل وجود ضامن نقد شوندگی خیالتان از این بابت راحت است که هر زمان که بخواهید در کوتاه‌ترین زمان ممکن می‌توانید سرمایه خود را نقد کنید.

• تیم حرفه‌ای تحلیل گران، مدیریت صندوق را به عهده دارند. از آنجا که مدیران صندوق‌های سرمایه‌گذاری همگی افرادی با تجربه و پخته در زمینه تحلیل وضعیت بورس و بازار هستند، همیشه شرایط به گونه‌ای خواهد بود که صندوق بالاترین بازدهی را از سرمایه افراد داشته باشد.

کلام پایانی
در این مطلب با صندوق سرمایه گذاری، مزایا و ویژگی‌های آن آشنا شدید. اگر شما هم جزو افرادی هستید که تمایل دارید دارایی‌های خود را سرمایه‌گذاری کنید، اما وقت و دانش فعالیت در بورس را ندارید، می‌توانید به صورت غیرمستقیم و با استفاده از سرمایه‌گذاری در انواع صندوق‌های سرمایه‌گذاری، سودی بالاتر از سود‌های بانکی به دست آورید. برای فعالیت در این صندوق‌ها ابتدا میزان ریسک و شرایط کلی صندوق را در نظر بگیرید و با توجه به خدمات و سابقه‌ای که دارند، صندوق مورد نظر خود را انتخاب کنید.

هشدار تولید کنندگان برای کاهش تولید مرغ رشد فعالیت ایران در عرصه بانکرینگ منطقه با تولید سوخت کم‌سولفور شناورها‌ 12 نماد در پایان معاملات امروز متوقف می‌شوند| دلیل توقف این نماد‌ها چیست؟ دو برابر مصرف پارسال سفارش واردات گوشی آیفون ثبت شد اثر افزایش نرخ های اخیر بر دو صنعت بورسی چهارمین روز افزایشی قیمت نفت/ نفت بالای 114 دلار قزاق ها خواستار روابط تجاری با ایران شدند حجم تجارت ایران و روسیه به 4.5 میلیارد دلار رسید شوینده گران نمی شود محموله‌های نفت روی آب روسیه رکورد زد آشوب بازار پس از انتشار یک خبر / آیفون های 80 میل... کاهش قیمت طلا در معاملات امروز 4 خرداد افزایش سرمایه 66 درصدی این نماد بورسی قیمت شوینده‌ها باید به نرخ قبلی برگردد/ خودروساز‌ روسیه به قطعات ساخت ایران نیاز دارد‌ ترس از بورس پر زد قیمت جدید سکه اعلام شد / 4 خرداد تجار ایران و روسیه ارتباط مستقیم با یکدیگر ندارند رایزنی ایران و عراق در مورد پرداخت بدهی‌ها مبنای محاسبه ارزش گمرکی از 4200 به ETS تغییر کرد متاورس بنگاه اقتصادی آینده دنیا است کاهش نرخ 13 ارز/ نرخ 22 ارز افزایش یافت تشکیل کارگروه ویژه در سازمان تجارت برای توسعه روابط بازرگانی با روسیه افزایش قیمت نفت با تاثیر از افزایش تقاضا هزینه خرید خانه در منطقه 2 + جدول درخواست عجیب ثروتمندان : از ما بیشتر مالیات بگیرید! برگزاری دوره‌های مهارتی برای جویندگان شغل در بازار سرمایه برخورد با اقدامات سودجویانه در حوزه تغییر کاربری اراضی کشاورز ارزش معاملات بازار قرارداد‌های آتی حدود 2 همت شد قیمت دلار وارد کانال جدید شد | قیمت دلار در بازار امروز تاسیس دفتر مرکزی توسعه صادرات روسیه در ایران امضای موافقتنامه آزاد تجاری ایران و روسیه تا آذر 1401 قیمت دلار در صرافی ملی اعلام شد / 4 خرداد هند به ایران خودرو برقی می فروشد؟ | قیمت خودرو برقی هندی نرخ رسمی 22 ارز افزایشی شد دعوت‌ از فعالان اقتصادی روس برای سرمایه‌گذاری در ایران روابط جدیدی میان ایران و رسیه وضع می‌شود عربستان: هر کاری می‌توانستیم برای بازار نفت انجام دادیم سیگنال جدید آمریکا به بازار ارز ایران/ دلار کانال عوض می‌کند؟ پرداخت 5473 میلیارد ریال تسهیلات بانک توسعه تعاون به مددجویان نهاد‌های حمایتی جهش 7 درصدی تولید تختال در فولاد هرمزگان مجلس شورای اسلامی در حوزه قانونگذاری، یاریگر صنعت فولاد است نوتیفیکیشن‌های ویندوز را چطور مدیریت کنیم؟ نرخ 22 ارز افزایش یافت | 4 خرداد 1401 پرداخت تسهیلات با 3 نرخ مختلف به بنگاه‌های تولیدی دام و طیور ورود شبکه‌های نسل ششم به بازار تا 8 سال دیگر پیش بینی قیمت سکه امروز 4 خرداد ایست قیمت در بازار خودرو/ رکود سنگین بر بازار حاکم است صف خرید و فروش سهام در چهارم خرداد زمینه فعالیت سرمایه گذاران روس در ایران را فراهم می‌کنیم افزایش سقف اعتباری دامدارکارت به 200 میلیون تومان