استفاده از ظرفیت بورس برای صادرات سیمان

استفاده از ظرفیت بورس برای صادرات سیمان

رییس انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان کشور گفت: تولید فعلی سیمان و کلینکر در کشور بیش از میزان نیاز داخل است و باید به صادرات توجه ویژه داشت، در این زمینه در آینده نزدیک از ظرفیت تالار صادراتی بورس کالا استفاده خواهیم کرد.

به گزارش تجارت‌نیوز، رضا جمارانیان افزود: با توجه به تولید 55.4 میلیون تنی سیمان در سال 97، 60.4 میلیون تنی در سال 98 و 68.3 میلیون تنی در سال گذشته، شاهد رشد همه ساله تولید در این صنعت هستیم.

به گفته این مقام صنفی، پارسال 63.7 میلیون تن از سیمان تولیدی در داخل کشور به فروش رفت و بقیه 4.6 میلیون تن دیگر صادر شد.

وی خاطرنشان‌کرد: اگر قطعی هم‌زمان برق و گاز را در سه ماهه پایانی پارسال شاهد نبودیم، به‌طور قطع میزان تولید به بیش از 70 میلیون تن می‌رسید.

جمارانیان ادامه‌داد: ظرفیت عملی این صنعت سالیانه 75 میلیون تن است و با روند در پیش گرفته شده فاصله تولید با ظرفیت عملی هر روز در حال کاهش است.

وی ابراز امیدواری‌کرد تا با برداشته شدن احتمالی تحریم‌ها، بقیه ظرفیت هفت تا هشت میلیون تنی تا ظرفیت عملی صنعت سیمان فعال‌سازی شود و با راه افتادن فروش و به‌ویژه صادرات، شاهد تاثیر بسزایی در سوددهی شرکت‌های سیمانی باشیم.

رییس انجمن صنفی کارفرمایان صنعت سیمان کشور بیان‌داشت: برنامه امسال صنعت سیمان دستیابی به رکورد تولید بیش از 70 میلیون تن است، به شرطی که با قطعی برق مواجه نشویم.

وی اضافه‌کرد:‌ از حدود 20 روز دیگر با مشکل قطعی برق در صنایع مواجه خواهیم بود و صنعت سیمان هم که جزو پرمصرف‌های انرژی قلمداد می‌شود، به‌طور قطع در برنامه قطعی‌ها قرار خواهد گرفت و این مساله تولید را تحت تاثیر منفی قرار خواهد داد.

جمارانیان، به قطعی برق و گاز کارخانجات در سه ماهه پایانی 99 اشاره کرد و گفت: این مساله منجر به کاهش تولید و در نتیجه افزایش قیمت‌ها شد، با اینکه هر پاکت سیمان درب کارخانه 16 هزار تومان فروخته می‌شد اما مصرف‌کننده نهایی آن را با قیمت 50 تا 60 هزار تومان دریافت می‌کرد و این فاصله قیمتی به جیب دلالان می‌رفت.

این مقام صنفی تاکید کرد:‌ بزرگترین مزیت ورود شرکت‌های سیمانی به بورس کالا این است که اگر به هر دلیل محدودیتی در تولید به وجود آید، این مکانیسم عرضه و تقاضا است که تعیین‌کننده قیمت‌ها خواهد بود و اگر حتی قیمت‌ها با افزایش مواجه شود به جیب تولید خواهد رفت نه دلالان و واسطه‌ها.

وی با اشاره به بومی‌سازی بخش اعظم صنعت سیمان، خاطرنشان‌کرد: صنعت سیمان از پیشینه حدود 70 ساله در کشور برخوردار است و اکنون به‌ جز برخی قطعات و تجهیزات، وابستگی آن‌چنانی به واردات در آن وجود ندارد.

عضو میز نخبگان صنعت سیمان، تاثیر اصلی برداشته شدن تحریم‌ها را بر رونق صادرات سیمان توصیف کرد و گفت: با رفع احتمالی تحریم‌ها، مشکلاتی نظیر انتقال پول، مشکلات بیمه‌ای، کرایه‌های حمل و نقل بالاتر به دلیل ریسک حضور در سواحل ایران و غیره کاهش خواهد یافت.

وی بیان‌داشت: اکنون عمده صادرات سیمان و کلینکر (ماده اولیه تولید سیمان) به دو کشور همسایه عراق و افغانستان انجام می‌شود که بیشتر آن نیز کلینکر است.

جمارانیان همچنین با اشاره به کشورهای CIS، افزود: برخی کارخانجات سیمان مازندران و گیلان، همچنین شرکت‌های سیمانی استان‌های آذربایجان شرقی و غربی صادراتی به این کشورها دارند، اما با بازار مصرف کوچکی مواجه‌اند.

وی اظهار داشت:‌ ترکیه به عنوان یک رقیب بزرگ حضوری قدرتمند در بازار کشورهای CIS دارد، ضمن اینکه قوانین این کشورها نیز به سرعت تغییر می‌کند و در یک سال و نیم گذشته حوادثی مانند جنگ قره‌باغ و محدودیت عبور و مرور کامیون‌ها و تریلی‌ها، کرونا و تغییر ضوابط گمرکی آنها، همین میزان صادرات را نیز تحت تاثیر منفی خود قرار داد.

به گزارش ایرنا، پارسال بیش از 68 میلیون و 300 هزار تن سیمان در کشور تولید شد و به اعتقاد کارشناسان، امسال قابلیت تولید بیش از 70 میلیون تنی در این صنعت وجود دارد.

یکشنبه گذشته (9 خردادماه) در نخستین روز عرضه سیمان در بورس کالا، 29 هزار و 700 تن از این محصول به فروش رفت و طلسم ورود آن به بورس کالا شکسته شد.

فعالان این صنعت امیدوارند با تداوم این مهم، همه شاهد شفافیت معاملات، واقعی شدن قیمت این محصول و رسیدن آن به دست مصرف‌کننده نهایی باشند.

 

منبع: ایرنا

آخرین اخبار اقتصادی را در کانال تلگرامی تجارت‌نیوز دنبال کنید.

local_offerبرچسب‌ها:
خبر مهم برای سیمانی‌های بورس | سیمان 40 درصد گران شد

خبر مهم برای سیمانی‌های بورس | سیمان 40 درصد گران شد

دبیر انجمن تولیدکنندگان سیمان از افزایش 40 درصدی قیمت سیمان خبر داد و گفت: قیمت یک کیسه 50 کیلویی بدون ارزش افزوده برای تولیدکنندگان 28 هزار تومان تمام می‌شود.

NabzeBourse.ir/
پیش‌بینی بورس 24 خرداد / بورس مثبت می‌شود؟

پیش‌بینی بورس 24 خرداد / بورس مثبت می‌شود؟

بسیاری از کارشناسان بازار معتقدند در بیشتر بازارها روند رکودی حاکم شده است. اما معضل اساسی بازار سرمایه علاوه بر رکود، تحرکات منفی است که در نتیجه اقدامات نادرست دولت و نهاد ناظر در بازار ایجاد شده اس...

TejaratNews.com/

پیش‌بینی بورس 26 خرداد / بازار فردا مثبت می‌ماند؟

پیش‌بینی بورس 12 خرداد 1400 / اثرات مثبت مالیات بر عواید سرمایه بر بورس

پیش‌بینی بورس 12 خرداد 1400 / اثرات مثبت مالیات بر عواید سرمایه بر...

یک کارشناس بازار سرمایه معتقد است؛ جریان نقدینگی در بازار سرمایه خوب نیست و نقطه روشنی برای بالا رفتن حجم معاملات و در نتیجه افزایش ارزش معاملات وجود ندارد.

TejaratNews.com/
پیش‌بینی بورس هفته آخر اردیبهشت 1400 / بازار به تعادل می‌رسد؟

پیش‌بینی بورس هفته آخر اردیبهشت 1400 / بازار به تعادل می‌رسد؟

پیش‌بینی بورس هفته آخر اردیبهشت 1400 از نگاه کارشناسان بازار سرمایه نشان می‌دهد بازار سهام احتمالا روندی متعادل را پشت سر بگذارد.

TejaratNews.com/
بورس در هفته‌ای که گذشت/ زنگ خطر برای بورس به صدا درآمد

بورس در هفته‌ای که گذشت/ زنگ خطر برای بورس به صدا درآمد

بورس در هفته گذشته در روندی مطابق ماه گذشته، کاهشی قرار گرفت و شاخص کل با کاهش 3.4 درصدی به یک کانال پایین تر وارد شد و باید دید حمایت از شاخص کل فعال می شود یا خیر؟

FarsNews.ir/
نیاز اصلی بورس چیست؟ / سیگنالی برای تحرک وجود دارد؟

نیاز اصلی بورس چیست؟ / سیگنالی برای تحرک وجود دارد؟

با توجه به روند تکراری بازار سهام در جریان معاملات فروردین 1400، برخی از سیگنال‌های مثبت برای بازار بی‌اثر شده‌اند. کارشناسان، بازار را در شرایطی می‌دانند که نمی‌توان اظهار نظر تخصصی درباره روند آن ار...

TejaratNews.com/
پیش‌بینی بورس هفتگی بازار سرمایه / نظر کارشناسان بازار سرمایه درباره روند بازار هفته دوم خرداد 1400

پیش‌بینی بورس هفتگی بازار سرمایه / نظر کارشناسان بازار سرمایه دربا...

در اواخر هفته گذشته بازار سهام روندی متعادل و مثبت را داشت و شاخص کل به محدوده یک میلیون و 109 هزار واحد رسید. باید دید بازار سرمایه در هفته آینده از نگاه کارشناسان بازار سرمایه چه روندی را می‌گذراند؟

TejaratNews.com/

مروری به عملکرد بورس در هفته دوم خرداد 1400

پیش‌بینی بورس چهارشنبه 15 اردیبهشت / بازار در انتظار نتیجه جلسه سران قوا

پیش‌بینی بورس چهارشنبه 15 اردیبهشت / بازار در انتظار نتیجه جلسه سر...

در جریان معاملات امروز بازار سرمایه شاخص کل 13 هزار واحد افت داشت و رکوردی دیگر در افت شاخص کل زده شد. بازار امروز تحت تاثیر کاهش نرخ دلار و ابهامات در نتیجه مذاکرات برجام بود. به گفته یک کارشناس بازا...

TejaratNews.com/

پیش‌بینی بورس 28 اردیبهشت / صف‌های فروش فردا جمع می‌شوند؟

دومین عرضه اولیه امسال بورس آخر هفته انجام می‌شود

دومین عرضه اولیه امسال بورس آخر هفته انجام می‌شود

دومین عرضه اولیه بورس در سال جاری،‌ مربوط به شرکت لیزینگ کارآفرین در روز چهارشنبه انجام می‌شود.

TejaratNews.com/
هشدار ورود بورس به دوره رکود / آیا مذاکرات بازار را نجات می‌دهد؟

هشدار ورود بورس به دوره رکود / آیا مذاکرات بازار را نجات می‌دهد؟

کارشناسان بازار سرمایه درباره تاثیرات برجام در بازار نظرات مختلفی دارند و برخی معتقدند برجام اگر نتیجه نهایی و بزرگی داشته باشد شاید بتواند به نفع روند بورس باشد.

TejaratNews.com/
برش سنگین شرکت نفت ستاره خلیج فارس مهمان بورس انرژی

برش سنگین شرکت نفت ستاره خلیج فارس مهمان بورس انرژی

برش سنگین شرکت نفت ستاره خلیج فارس در رینگ بین الملل بورس انرژی عرضه خواهد شد.

BourseNews.ir/
سرمایه‌گذاری بخشی از دارایی سازمان بورس در صندوق تثبیت بازار سرمایه

سرمایه‌گذاری بخشی از دارایی سازمان بورس در صندوق تثبیت بازار سرمای...

بورستهران- ایرنا- مدیر امور مالی سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه سازمان بورس می‌تواند بخشی از دارایی خود را در صندوق تثبیت بازار سرمایه‌گذاری کند، گفت: سازمان بورس باید حدود 450 میلیارد تومان...

Irna.ir/
ال‌جی فروشنده آیفون می‌شود؟ پیش‌بینی هفته آخر خرداد 1400 از نگاه تحلیلگران بازار سرمایه مدیرعامل گروه سایپا رای خود را به صندوق انداخت قیمت خودرو چه تغییری کرد؟ کرونا بنادر جنوب چین را از کار انداخت مسیر قیمت دلار بعد از انتخابات 1400/ پیش‌بینی 5 کارشناس از آینده بازار ارز دلار به کانال 23 هزارتومانی باز می‌گردد؟ گرانی رینگ خودرو؛ قیمت‌ها 4 تا 8برابر شد! مدل 2022 سریع‌ترین پورشه جهان رونمایی شد چین در یک قدمی ارز دیجیتال ملی قیمت سبد نفتی اوپک کاهش یافت رقابت داغ برای خرید بنزین در بورس انرژی فهرست پروازهای خارجی ایران اعلام شد پیش‌بینی بورس شنبه 29 خرداد / بازار نوسانی و رنج خواهد بود آغاز رسمی فروش خودرو شاسی بلند فیدلیتی تاب‌آوری اقتصاد ایران در وضعیت نامطلوب حال و هوای بازار مسکن در جنوب پایتخت + قیمت ورق قیمت‌ها در بازار سکه و طلا برگشت قیمت گوشت قرمز در بازار بورس در هفته‌ای که گذشت/ سهامداران منتظر مشخص شدن نتایح انتخابات تهدید جدی صادرات گاز ایران/ بازار عراق از دست می‌رود؟ یک هفته با صنایع بورسی سیمان زنجان و سیمان سفید نی ریز هم بورس کالایی شدند 3 قطعه زمین به زودی روی تابلوی بورس کالا می‌رود یک هفته با بورس کالا کارنامه تجارت خارجی ایران در سال 99 منتشر شد اگر روحانی نبود| قیمت‌گذاری دستوری بلای جان بازار سرمایه/ ریسکی که دولت به شرکت‌های بورسی تحمیل می‌ک... بورس، گزینه‌ای معقول برای سرمایه‌گذاری در سال 1400 آخرین قیمت دلار پیش از امروز 28 خرداد / دلار در روز انتخابات چگونه است؟ روند هفتگی صندوق‌های دولتی هفته آخر خرداد 1400 عرضه مرغ بالاتر از قیمت مصوب/ دستگاه‌های ناظر پاسخگو باشند معرفی 4 واحد متخلف تولید فراورده‎‌های گوشتی + اسامی ابلاغ آیین‌نامه اجرایی طرح ملی مسکن/ وام ساخت چقدر است؟ عینک هم‌قیمت ربع سکه شد / گرانی، تعمیر عینک را زیاد کرد رستوران هات‌پات چینی با ظرفیت 7200مشتری آغاز فروش فوق‌العاده 4 محصول زامیاد از شنبه اعلام جزيیات فروش نقدی خودرو فیدلیتی + جدول خبر خوش در مجمع/ "شپترو" از زیان‌دهی و ماده 141 خارج شد بررسی بازارها نسبت به انتخابات سال 96 / کدام بازار 1300 درصد رشد کرده است؟ ارايه 2 طرح ویژه برای حمایت از بورس امروز سکه چقدر شد؟ / قیمت دلار و یورو امروز 1400/3/27 بنیانگذار علی بابا، نقاش می‌شود؟ جزيیات حمله به خط انتقال برق ایران در عراق پیش‌بینی بورس هفته آخر خرداد 1400 / چه نمادهایی بعد از توافقات برجام پیش‌رو هستند؟ فروش 4محصول زامیاد از روز شنبه ماشین‌های برقی به ایران می‌آید؟ مهلت ثبت‌نام و سقف تسهیلات کمک ودیعه اجاره مسکن آخرین خبرها از انفجار خط انتقال برق ایران به عراق/ وضعیت صادرات برق سایپا با تنوع در طراحی به دنبال جلب رضایت است تعداد و ارزش چک‌های برگشتی زیاد شد

در حال بارگیری...