استفاده از صندوق تثبیت بازار سرمایه در مواقع بحرانی

استفاده از صندوق تثبیت بازار سرمایه در مواقع بحرانی

بورستهران- ایرنا- ريیس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه استفاده از صندوق تثبیت بازار سرمایه برای مواقع بحرانی است، گفت: دولت به منظور حمایت از بازار سرمایه، بندی را در خصوص این صندوق در لایحه بودجه 1401 در نظر گرفته است.

به گزارش چهارشنبه شب ایرنا از سازمان بورس و اوراق بهادار، مجید عشقی در گفت وگویی به روند فعلی معاملات بازار سرمایه اشاره کرد و افزود: همیشه در بازار دارایی‌ها به خصوص دارایی‌های مالی صعودهای پرشتاب همراه با سقوط خواهند بود، به گونه‌ای که شاهد بودیم شاخص بورس ناگهان از 500 هزار واحد به دومیلیون و 80 هزار واحد رسید.

او گفت: این امر سبب شد تا ارزش تعدادی از شرکت‌ها بسیار بالاتر از حد واقع شوند و بسیاری سهامداران در زمانی که روند صعودی شاخص بورس در اوج قرار گرفته بود به بازار سرمایه ورود و اقدام به سرمایه‌گذاری در این بازار کردند.

عشقی افزایش شفافیت از طریق ارايه اطلاعات درست را اقدام لازم برای بازگردان اعتماد سهامداران به این بازار عنوان و اظهار کرد: مشکلات صنایع باید برطرف شود که در این رابطه در حال تشکیل میزهای حمایتی برای صنایع هستیم.

ريیس سازمان بورس و اوراق بهادار افزود: همچنین باید فعالیت نظارت بر بازار شفاف شود زیرا در این مدت اعتراض‌های زیادی در خصوص رفتارهای ناطر صورت گرفت که در گام بعد لازم است تا زیر ساخت‌هایی را مهیا کنیم، به دنبال چنین اتفاقی اکنون در حال انجام اقداماتی در حوزه دامنه نوسان هستیم.

وی بیان کرد: ریسک جزو ماهیت بازار سرمایه است، قیمت‌ سهام براساس عرضه و تقاضا مشخص می‌شود که این امر نیز خود وابسته به مولفه‌های کلان اقتصادی است.

عشقی تصریح کرد: اکنون بازار از ثبات خوبی برخوردار است اما ناگفته نماند که رشد قیمت‌ها براساس شرایط اقتصاد کمی زمان‌بر است، سازمان بورس ناظر بازار است و نمی‌تواند اقداماتی در راستای قیمت‌ها انجام دهد.

ريیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: اکنون سودآوری شرکت‌ها در موقعیت بسیار خوبی قرار دارد، به طور قطع در صورت انتشار گزارش 9 ماه شرکت‌ها در کدال شاهد رشد بیشتر نیز خواهیم بود.

وی اظهار کرد: در ابتدای سال 1400 شاخص در کانال یک میلیون و 300 هزار واحد قرار داشت اما اکنون در محدوده یک میلیون 400 هزار واحد قرار دارد و به طور قطع با توجه به اتفاقات رخ داده در سال گذشته نمی توان در انتظار بهبود وضعیت بازار در طول یک یا چند هفته بود.

عشقی تصریح کرد: اکنون در حال انجام اقداماتی بر روی ابزارهای سرمایه گذاری غیرمستقیم هستیم، طرح عایدی مالیات سرمایه در مجلس در حال بررسی است که در صورت تصویب آن به طور حتم شاهد رشد بازار خواهیم بود.

ريیس سازمان بورس و اوراق بهادار در ادامه کنترل مولفه‌ها را جزو نقش‌های سازمان بورس در بازار سرمایه عنوان کرد و گفت: به طور مثال در بحث اوراق در تلاش برای حضور در کمیته‌های مربوطه هستیم، امسال حدود 15 هزار میلیارد تومان نقدینگی از طریق اوراق وارد بازار سرمایه شد.

وی افزود: ما سعی بر این داریم که از طریق برگزاری جلسات با بانک مرکزی اقدام به کنترل و کاهش نرخ بهره بین بانکی کنیم.

عشقی اظهار کرد: صندوق ETF پالایشی‌ها در زمان اوج شاخص بورس در این بازار عرضه شد، اکنون در حال تامین منابع مالی برای صندوق‌های ETF هستیم تا قیمت این صندوق‌ها به حالت قبل باز گردد، تلاش ما این است که این امر تا پایان سال برای صندوق پالایش یکم محقق شود.

ريیس سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه برخی از نمادها به خصوص نمادهای حاضر در بازار پایه جزو سهام پرریسک بازار هستند، گفت: بارها و در مراحل مختلف سرمایه‌گذاری به سرمایه گذاران این هشدار را داده‌ایم که وارد این سهم‌ها نشوند، متاسفانه قیمت این سهم‌ها افزایش یافتند و در نهایت ناگهان متوقف شدند، به همین دلیل راهکاری را برای آن ها در نطر گرفتیم به طوری که اینگونه سهم‌ها از امروز با حجم مبنای یک معامله می‌شوند.

وی همچنین با بیان اینکه برخی از بازگردانان به وظیفه خود عمل نکردند که ما اکنون در حال بررسی پرونده آن‌ها هستیم، افزود: جرایمی را از جمله سلب صلاحیت در نظر گرفتیم و در تلاش هستیم تا بحث بازگردانی را فعال کنیم.

عشقی با اشاره به اینکه صندوق تثبیت بازار سرمایه برای مواقع بحرانی است، گفت: به همین خاطر دولت در بودجه 1401 به منظور حمایت از بازار سرمایه بندی را برای آن در نظر گرفته است.

ريیس سازمان بورس و اوراق بهادار تصریح کرد: براساس برنامه ریزی های صورت گرفته باید رقمی معادل 500 میلیون دلار از طریق صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت تزریق می‌شد که اکنون 100 میلیون دلار آن واریز شده است و مابقی هم به طور مکرر در هر ماه واریز خواهد شد.

وی گفت: کارمزدهایی که از سوی کارگزاری‌ها اخذ می‌شود صرف توسعه زیر ساخت‌های کارگزاری‌ها می‌شود، زیرا ما در خصوص خروج سرمایه‌ها حساس هستیم.

عشقی در پایان بیان کرد: قرار است تا هرچه سریع تر بحث کانون سهامداران حقیقی به منظور حمایت از حقوق سهامداران راه‌اندازی شود.

برنامه خرید هزار دستگاه لوکوموتیو/ آیا مشکل کمبود لوکوموتیو است؟ قطر جای روسیه را در بازار گاز اروپا می گیرد پاتک بودجه‌ای به بازنشستگی خنثی شد/ این گروه از بازنشستگان نزدیک بود مستمری و پاداش کمتری بگیرند پیش‌بینی جالب 18 تحلیلگر از قیمت طلا/ طلا اوج می‌گیرد؟ خیزش بی‌سروصدای اجاره‌بهای مسکن/ 600 میلیون تومان این خانه را رهن کنید خبر خوش دولت به مردم/ اعلام جزییات پرداخت وام بدون... رایزنی اروپا برای منابع جایگزین گاز روسیه رشد 29 دلاری قیمت نفت ایران در سال 2021 ابهامات طرح حمایت از کارخانجات و واحدهای تولیدی/امکان سوء‌استفاده مفسدان‌ به اسم حمایت از تولید افزایش قیمت شکر در بازار رشد بی رمق بورس در نخستین روز هفته تکمیل حدود 9 هزار خودرو ناقص در یک هفته قیمت خودرو امروز 2 بهمن 1400/ سمند گران شد قیمت جدید انواع یخچال در بازار + جدول عامل گرانی برنج اعلام شد همتی درمورد رشد تند پایه پولی؛ من آنچه شرط بلاغ است... وام و تسهیلات عالی فرزندآوری اعلام جزيیات پرداخت وام بدون ضامن در بانک ها | چه کسانی می توانند بدون ضامن وام بگیرند؟ آغاز پرداخت بدون ضامن وام‌های زیر 100میلیون ابراز تمایل ريیس جمهوری ترکیه به توسعه روابط اقتصادی با ایران طرحی داخلی برای حمایت از سیگار خارجی! قیمت دنا ریخت؛ سمند بالا رفت نرخ سود بین بانکی کاهش یافت بانک‌ها مکلف به پرداخت تسهیلات بدون ضامن شدند خاندوزی: پرداخت وام‌های بدون ضامن آغاز شد با فیلترشکن ببینید 1400/11/02 دنا ریخت؛ سمند بالا رفت/ جدول قیمت‌ها نحوه عمل‌کردن ایربگ در خودروهای داخلی! تغییر شرایط ورود به عراق برای مسافران هوایی/همه پروازها به لندن انجام می شود خبر خوش بانک مرکزی برای بدهکاران بانک‌ها ارزان قیمت‌ترین آبگرمکن در بازار + جدول هدفگذاری بانک مرکزی برای لغو اخذ سود از دیرکرد اقساط تسهیلات گاز رایگان خانوارهای محروم، معطل کاغذبازی وضعیت قابل قبول ذخایر ارزی کشور ذخیره سازی 20 میلیارد مترمکعب آب در سدها بررسی لغو اخذ سود از دیرکرد اقساط وام‌ها در بانک مرکزی برق واحدهای فولادی از امروز قطع شد فرافکنی در بورس ممنوع! پایان یک ابهام در مورد بازنشستگان در بودجه 1401 پرتقاضاترین کالای ایرانی در هند را بشناسید ادعای تازه در مورد آینده تورم در ایران پیش‌ بینی مهم از آینده قیمت طلا و دلار توسعه میادین نفت و گاز ایران با مشارکت شرکت‌های ر... هشدار همتی در مورد رشد تند پایه پولی جدیدترین قیمت خودروهای داخلی و خارجی | آخرین قیمت پژو، ساینا و کويیک ؛ 2 بهمن 1400 هدیه اتحادیه تعاونی‌های عمرانی شهر تهران در بهمن/ تخفیف ویژه برای بانوان به مناسبت ولادت حضرت فاطمه ... معاملات مشکوک دو دارویی در بورس خرید تبلت ایسوس چقدر خرج برمی دارد؟ + جدول قیمت علت نوسان قیمت دلار در معاملات امروز چه بود؟ طرح درج قیمت تولیدکننده متوقف نشده بلکه پرقدرت‌تر در حال اجراست