مقصران وضعیت بورس در 1400

مقصران وضعیت بورس در 1400

عواملی چون مذاکره بر سر برجام، انتخابات ریاست‌جمهوری و احتمال کاهش قیمت دلار به تغییر استراتژی سرمایه‌گذاران و سکته در معاملات بورس منجر شده است.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از همشهری، شاخص کل بورس تهران از ابتدای امسال تاکنون 45هزار واحد کاهش یافته و ارزش معاملات به پایین‌ترین حد خود در یک‌سال و نیم گذشته رسیده است. بررسی ریشه‌های این نزول نشان می‌دهد سهامداران در انتظار تعیین‌تکلیف عوامل سیاسی ازجمله توافق دوباره برسر برجام و انتخابات ریاست‌جمهوری هستند و این موضوع باعث شده سهامداران سیاست صبر و انتظار را در پیش بگیرند که این امر به کاهش شدید و سکته در معاملات بازار سهام منجر شده است.

 آمارها نشان می‌دهد امسال میانگین ارزش روزانه معاملات در بازار سهام به 3هزار میلیارد تومان رسیده که پایین‌ترین میزان معاملات در یک‌سال و نیم گذشته است. انتظار می‌رفت ارزش روزانه معاملات از ابتدای سال‌جاری بهبود پیدا کند، اما روند نزولی معاملات بازار سهام که از اواخر سال گذشته تشدید شده، در سال‌جاری هم ادامه یافته است؛ به‌طوری که در معاملات 3 روز ابتدای هفته جاری حتی ارزش معاملات خرد به کمتر از 3هزار میلیارد تومان رسید. مقایسه آمار معاملات روزانه پارسال که در برخی روز‌ها حتی به 35هزار میلیارد تومان هم رسیده بود، نشان می‌دهد سهامداران وارد فاز انفعال شده‌اند و منتظر تعیین‌تکلیف عوامل سیاسی هستند؛ این موضوعی است که تحلیلگران هم با استناد به آمار معاملات آن را تایید می‌کنند. به موازات این انفعال حتی برخی سهامداران حقیقی در حال خروج از بازار سهام هستند و از ابتدای امسال تاکنون 2500میلیارد تومان نقدینگی از بازار سهام خارج شده است.

اثر دلاری

کارشناسان تاکید می‌کنند آنچه این روزها به انفعال سهامداران منجر شده عوامل سیاسی ازجمله تعیین‌تکلیف در مورد بازگشت آمریکا به برجام، انتخابات ریاست‌جمهوری و حتی امضای تفاهمنامه میان ایران و چین است. به‌زعم سهامداران هرگونه توافق احتمالی بر سر جام می‌تواند به کاهش قیمت دلار منجر شود و چون قیمت دلار یک عامل مهم در نوسان‌های شاخص است، نزول آن می‌تواند منجر به کاهش شاخص‌ها شود، اما این استدلالی است که تحلیلگران خبره آن را تایید نمی‌کنند. از طرف دیگر برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری که در پایان بهار برگزار می‌شود بر ابهام‌های موجود اضافه کرده است؛ زیرا کسی نمی‌داند راهبرد رییس‌جمهوری جدید در مورد اقتصاد چه خواهد بود.

حقیقت ابهام‌های موجود

تحلیلگران بر این باورند آنچه به‌عنوان کاهش قیمت دلار به‌عنوان یک پیش‌فرض (پس از بازگشت آمریکا به برجام) به عکس‌العمل سهامداران منجر شده نمی‌تواند در بلندمدت تعیین‌کننده نوسان‌های شاخص بورس باشد؛ به‌ویژه آنکه انتظار می‌رود تحت‌تاثیر رشد تورم در سال 1400 که اجتناب‌ناپذیر به‌نظر می‌رسد، قیمت دلار و به‌تبع آن سایر بازار‌ها در بلندمدت با رشد مواجه شوند.

ولید هلالات، کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه بازگشت به برجام اتفاق بدی برای بورس نیست و این موضوع به اشتباه بیان شده است، گفت: گره زدن همه‌‌چیز به دلار موجب شده زمانی که اسم برجام به میان می‌آید همه تصور کنند دلار و به‌دنبال آن بازار سهام با نزول مواجه خواهد شد. او تاکید کرد: در ماه‌های اخیر این ذهنیت در بازار سهام شکل گرفته که باید منتظر ماند تا فضا درباره کرونا، انتخابات و برجام شفاف شود. سیاست صبر همیشه در اقتصاد و بازار‌ها موجب رکود می‌شود. به‌گفته او، این موضوع موجب قفل شدن بازار سرمایه شده و سهامداران از خرید دست کشیده‌اند تا بتوانند پس از اتفاقات پیرامونی تصمیم درستی بگیرند.

هلالات تاکید کرد: هم‌اکنون 500 نماد در صف فروش قفل هستند و بازار از حرکت ایستاده، به‌نظر می‌رسد با شرایط فعلی گذشت زمان می‌تواند چاره‌ساز باشد تا فضا شفاف شود.

این تحلیلگر بازارهای مالی با تاکید بر اینکه بازگشت به برجام به هیچ عنوان برای بازار اتفاق بدی نیست، گفت: تحریم تنها عامل تعیین‌کننده قیمت دلار نیست، بلکه تورم بالا و خلق نقدینگی هم بر قیمت دلار و شاخص‌های بورس تاثیر دارد.

 امیرعلی باقری دیگر تحلیلگر بازار سرمایه هم سناریوی انفعال سهامداران، تحت‌تاثیر عوامل سیاسی را تایید کرد و گفت: اکنون مهم‌ترین پارامتر تاثیرگذار بر بدنه بازار سرمایه، پارامتر ابهام است که باعث شده خریداران و فروشندگان از انجام معاملات در بازار سهام عقب‌نشینی کنند.

او تاکید کرد: در مورد مناسبات سیاسی تاثیرگذار بر بازار سهام، بحث بازگشت آمریکا به برجام و انتخابات ریاست‌جمهوری ایران مطرح است که به‌دلیل وجود ابهام در نتیجه این اتفاقات، ریسک بازار افزایش پیدا کرده است. او در مورد اثرگذاری قیمت ارز بر بازار سهام با سایر کارشناسان هم‌نظر است و معتقد است باوجود آنکه بازگشت آمریکا به برجام می‌تواند بر افزایش عرضه در بازار سهام منجر شود، اما این موضوع تنها عامل تعیین‌کننده برای بازار سهام نیست.

کورش آسایش، تحلیلگر بازار سرمایه در این‌باره گفت: سهامداران تازه‌وارد و حتی قدیمی‌تر به‌دلیل فضای سیاسی به‌وجود آمده با ابهام‌هایی مواجه شده‌اند که نمی‌توانند آثار آن را به‌طور کامل برآورد کنند؛ به‌طور مثال سهامداران نمی‌دانند بعد از روی کار آمدن رییس‌جمهور بعدی روند بازار چگونه پیش خواهد رفت یا آنکه آیا ایران به برجام بازمی‌گردد یا خیر؟

به‌گفته او، عامل اصلی نزول و کاهش شدید ارزش معاملات سهام همین موضوع است و باعث شده امسال مانند سال گذشته خریدار چندانی در بازار وجود نداشته باشد.

local_offerبرچسب‌ها:
هشدار ورود بورس به دوره رکود / آیا مذاکرات بازار را نجات می‌دهد؟

هشدار ورود بورس به دوره رکود / آیا مذاکرات بازار را نجات می‌دهد؟

کارشناسان بازار سرمایه درباره تاثیرات برجام در بازار نظرات مختلفی دارند و برخی معتقدند برجام اگر نتیجه نهایی و بزرگی داشته باشد شاید بتواند به نفع روند بورس باشد.

TejaratNews.com/
پیش‌بینی بورس در هفته اول سال 1400

پیش‌بینی بورس در هفته اول سال 1400

بازار سهام در یک تلاطم بی‌سابقه در سالیان اخیر بالاخره به روز آخر رسید و فارغ از هر گونه نتیجه یا داوری، درس‌های زیادی برای سرمایه‌گذاران داشت. احتمال سناریوهای جدید در مختصات اقتصاد ایران، انتظارات ج...

TejaratNews.com/

روش عرضه اولیه‌های بورس در سال 1400 تغییر می‌کند

قیمت واقعی ارز 14 هزار تومان بود / وضعیت بورس از زبان دژپسند

قیمت واقعی ارز 14 هزار تومان بود / وضعیت بورس از زبان دژپسند

وزیر امور اقتصادی و دارایی ‌برآوردهای علمی ما نشان می‌دهد که در آن زمان قیمت ارز حدود 14 هزار تومان بود. گفت: موضوع قیمت در بازار سرمایه دستوری نیست، بارها گفتم که بورس در ذات خود نوسان دارد و لطفا «م...

TejaratNews.com/

تجمع سهامداران مقابل ساختمان سازمان بورس

سرمایه‌ها از بورس به بازار مسکن هجوم آورد

سرمایه‌ها از بورس به بازار مسکن هجوم آورد

یک کارشناس اقتصاد مسکن با بیان اینکه در سال گذشته به دلیل تخلیه حباب بورس و ثبات ارز، سرمایه‌ها از این دو حوزه به بازار مسکن هجوم آوردند گفت: از طرف دیگر پول پرقدرت وارد اقتصاد کشور شد که به رشد قیمت ...

Bartarinha.ir/
دامنه نوسان معاملات بورس افزایش می‌یابد

دامنه نوسان معاملات بورس افزایش می‌یابد

بورستهران- ایرنا- سخنگوی شورای عالی بورس از تصویب سه سیاست کلی در خصوص افزایش دامنه نوسان در جلسه امروز این شورا خبر داد.

Irna.ir/
"صبر"، قانون اول "بورس"

"صبر"، قانون اول "بورس"

"صبر"، قانون اول "بورس"

BourseNews.ir/
انتخابات 1400 چه تاثیری بر بورس دارد؟ / بورس از اولویت‌های دولت بعد نیست!

انتخابات 1400 چه تاثیری بر بورس دارد؟ / بورس از اولویت‌های دولت بع...

روند بورس در سال 1400 با اتفاقات و متغیرهای سیاسی زیادی از جمله انتخابات و مذاکره ایران و آمریکا عجین شده است. اما انتخابات چه تاثیری بر بورس دارد؟

TejaratNews.com/
پیش بینی وضعیت بورس پس از انتخابات

پیش بینی وضعیت بورس پس از انتخابات

یک کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: کاهش نرخ ارز تقریبا منتفی شده است و این جزو سیاست‌های دولت بود که در انتهای دوره خدمت خود از لحاظ روانی در بازار سرمایه اثر بگذارد.

Bartarinha.ir/
صندوق ذخیره فرهنگیان در بورس عرضه می‌شود

صندوق ذخیره فرهنگیان در بورس عرضه می‌شود

بورسعرضه سهام صندوق ذخیره فرهنگیان در بورس از طریق خرید و فروش واحدهای صندوق ذخیره فرهنگیان انجام می‌شود و مهم‌ترین مزیت پذیرش صندوق ذخیره فرهنگیان در بورس، شفافیت مالی و همچنین آنلاین شدن تمامی مراحل...

Irna.ir/
بورس در هفته‌ای که گذشت/ زنگ خطر برای بورس به صدا درآمد

بورس در هفته‌ای که گذشت/ زنگ خطر برای بورس به صدا درآمد

بورس در هفته گذشته در روندی مطابق ماه گذشته، کاهشی قرار گرفت و شاخص کل با کاهش 3.4 درصدی به یک کانال پایین تر وارد شد و باید دید حمایت از شاخص کل فعال می شود یا خیر؟

FarsNews.ir/
نوسان بورس در کانال یک میلیون و 200 هزار واحدی در سومین هفته فصل بهار

نوسان بورس در کانال یک میلیون و 200 هزار واحدی در سومین هفته فصل ب...

بورستهران- ایرنا- شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات هفته ای که گذشت (چهارشنبه، 18 فروردین ‌ماه) با 45 هزار واحد کاهش به عدد یک میلیون و 249 هزار واحد رسید که در مقایسه با پایان هفته قبل...

Irna.ir/
عقب‌نشینی 1365 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 7 هزار میلیارد تومان گذشت

عقب‌نشینی 1365 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 7 ه...

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با عقب‌نشینی 1365 واحد روبه‌رو شد.

FarsNews.ir/

7 پیش‌بینی از آینده بورس / شاخص بورس تا چند روز بعد چه می‌شود؟

سقوط نفت به 40 دلار تا 10 سال آینده بازار سرمایه نقش کلیدی در تحقق شعار سال دارد سلامت و معیشت مردم، رفع تحریم‌ها و افتتاح طرح‌های ملی 4 هدف اصلی در 100روز پایانی دولت است محصولات معدنی وارد روند واقعی‌سازی قیمت شده‌اند امکان تنظیم بهینه بازار با تحلیل داده‌های شفاف بورس کالا ارزش 370 میلیارد ریالی صندوق "مشترک گنجینه مهر" زنگنه: 21.5 میلیون تن از تعهد افزایش ظرفیت تولید پتروشیمی محقق شد یک هفته با بورس کالا پلاستیک دوباره گران شد ارزش صندوق بانک گردشگری از 101 هزار میلیارد ریال فراتر رفت معاملات بورس در روزهای پایانی فروردین ماه مثبت می‌شود؟ قیمت دلار و یورو اعلام شد/ نرخ ارز صرافی ملی امروز 1400/1/27 بازدهی یک‌ساله صندوق‌ها به کمتر از 92 درصد رسید قرارداد ترکمانچای فروشگاه‌های زنجیره‌ای با تولیدکنندگان ایرانی ها حدود 1600 خانه در ترکیه خریدند ارزش صندوق‌های مختلط به 24 هزار میلیارد ریال رسید ولخرجی دولت با دلارهای بلوکه / «به جای طلبمان واکسن بدهند» آیا با دستمزد 4 میلیون تومانی می‌توان زندگی کرد؟ ایرانی‌ها بیشترین خریدار خانه در ترکیه هستند ادامه روند تقاضای ضعیف محصول تختال فولاد خوزستان آثار مالیات خانه‌های خالی بر بازار مسکن نقدینگی در کشور به وضعیت انفجار رسید/ هدایت نقدینگی باید از روز اول دولت آینده آغاز شود یک هفته با صنایع بورسی رودخانه‌ای در ولز، پر از شیر شد چرا یارانه رمضان کم واریز شد؟ حذف تعدادی از موانع توسعه در بازار سرمایه قیمت خودرو امروز 26 فروردین 1400 اقدام غیرمنتظره هیوندای در معرفی کانسپت جدید احتمال حذف محدودیت خرید سهام از سوی کارگزاری‌ها و پرسنل آنها هدایت نقدینگی به بخش تولید و تامین مواد اولیه از مسیر بورس خرمای رطب 11.5 هزار تومانی چگونه 35 هزار تومان به مردم فروخته می‌شود؟ فورد ماستنگ پرفروش‌ترین خودروی اسپرت دنیا شد منابع ارزی ایران 115میلیارد دلار اعلام شد توزیع 922 تن مرغ در تهران قیمت دلار امروز پنجشنبه 26 فروردین 1400/ شاخص ارزی به کانال 23 هزار تومان رسید عملکرد هفتگی سهام عدالت / ارزش سهام عدالت نزولی یا صعودی؟ قیمت میوه‌های نوبرانه اعلام شد "غپاذر" از سهامداران دعوت کرد صادرات تخم‌مرغ آزاد می‌شود / شرط عجیب دولت برای آزادسازی صادرات فریب سود کلان بانک‌ها را نخورید در مجمع "ونیکی" 320 ریال تقسیم شد سود 1900ریالی نصیب سهامداران "شوینده" قیمت خرما به بسته‌ای 50هزار تومان رسید رمزارزهای با ریسک کم در بازار کریپتو رکورد منفی دیگری برای بورس به ثبت رسید تحلیل تکنیکال شاخص کل، صعود یا سقوط؟ بازار رمزارز‌ها برای همیشه صعودی باقی نخواهد ماند! کاهش 25 درصدی ارزش معاملات بورس مازندران کرونا و مرخصی‌های اجباری بدون حقوق! قیمت دلار و یورو اعلام شد / نرخ ارز صرافی ملی 1400/1/26

در حال بارگیری...