چشمک بورس به اصلاح ارز ترجیحی

چشمک بورس به اصلاح ارز ترجیحی

بازار سرمایه پس از اصلاح ارز ترجیحی روزهای خوبی را در حال سپری کردن است. با توجه به اینکه بخش قابل توجهی از قیمت‌گذاری دستوری صنایع کشورمان ناظر به این یارانه پنهان بود قابل پیش بینی است که در روزهای آتی نیز این روند ادامه داشته باشد.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه (سنا)، پس از کش و قوس‌های فراوان سرانجام شامگاه چهارشنبه 21 اردی‌بهشت ماه همزمان با اجازه برداشت یارانه‌های جدید، قیمت‌ کالاهای هدف ارز ترجیحی تعدیل شد و این شروعی برای عملیات اصلاح ارز ترجیحی دولت سیزدهم بود.

البته دوشنبه هفته گذشته سید ابراهیم ريیسی با حضور در یک برنامه تلویزیونی به صورت زنده با تشریح روش جایگزین دولت برای پرداخت یارانه کالاهای اساسی خبر از روزهای پایانی ارز ترجیحی یا دلار 4 هزار و 200 تومانی داده بود.

بررسی شاخص‌های بازار سرمایه در همین چند روز گذشته گویای آن است که نه تنها بازار به استقبال این سیاست رفته بلکه در حال ثبت رکوردهای مثبت جدیدی پس از این اتفاق است.

زراعت پیشتاز بازدهی

بنابراین گزارش، گروه در بازه زمانی 19 اردیبهشت(یک روز پیش از سخنرانی ريیس جمهور درباره اصلاح ارز ترجیحی) تا کنون صنایع زراعت 23 درصد، مواد دارویی 7.5 درصد، غذایی 11.5 درصد و قند و شکر 10 درصد بازدهی را تجربه کرده‌اند.

اولین روز بازار پس از تعدیل قیمت‌ها

امروز اولین روز کاری و فعالیت بازار سرمایه پس از اجرایی شدن اصلاح ارز ترجیحی است. فارغ از رشد 0.89 شاخص کل بورس و امتداد گام برداشتن در شاخص یک میلیون و 500 هزار واحدی، صنایع زراعت با 5.8 درصد، قند و شکر با 4.87 درصد، غذایی 4.36 درصد، دارویی با 3.64 درصد و خرده فروشی (به استثنا وسایل نقلیه موتوری) با 3.44 درصد بیشترین بازدهی را تجربه کردند.

این بدان معناست که صنایع درگیر با مردمی سازی توزیع عادلانه یارانه‌ها با تاثیر مثبت از این اتفاق در بازدهی مطلوبی را تجربه کرده‌اند و امید این می‌رود که شاخص کل با گذر از یک میلیون و 600 هزار واحد، به مهر ماه سال 97 بازگردد.

البته در کنار موضوعات مرتبط با ارز ترجیحی نباید متغیر افزایش قیمت ارز در افزایش بازدهی شرکت‌های بورسی نادیده گرفت.

پایان ابهام اقتصادی ماندن یا نماندن ارز ترجیحی

نکته قابل توجه دیگر در این رابطه آن است که مشخص شدن سرانجام ارز ترجیحی سرمایه‌گذاران را از یک ابهام بزرگ درباره آینده اقتصاد کشور نجات داد و آنها می‌توانند با نگاه درست‌تری اقدام به سرمایه‌گذاری کنند.

پایان قیمت‌گذاری دستوری و فصلی جدید برای صنایع تولیدی

ارز ترجیحی به دو گونه مستقیم و غیرمستقیم در تامین مواد اولیه وارداتی شرکت‌های تولیدی تاثیرگذار است.

*مستقیم: در حال حاضر دولت به صورت مستقیم برای واردات 6 کالا به همراه بخشی از داروها و اقلام درمانی ارز ترجیحی تخصیص می‌دهد؛ در صورت اصلاح این سیاست پیش‌بینی می‌شود نرخ نیما به عنوان مرجع ارزی این کالاها در نظر گرفته شود.

*غیرمستقیم: رقم 4 هزار و 200 تومان بر هر دلار آمریکا هم اکنون مبنای محاسبه ارز حقوق و عوارض گمرکی است؛ این یعنی در زمان محاسبه حقوق گمرکی، دولت قیمت ارز ترجیحی را برای ارزش‌گذاری کالا مرجع قرار می‌دهد.

با این توضیح می‌توان میزان اثرگذاری این سیاست را به گستره تمام صنایع تولیدی کشور دانست اما به طور عمده پیش‌بینی می‌شود بیشترین تاثیر را در صنایع فلزات اساسی، دارویی و صنعت غذایی بگذارد.

بررسی‌ها نشان می‌دهد در دو مقطع کوتاه‌مدت و بلندمدت این تصمیم می‌تواند تاثیر خود را بر بازار بگذارد.

*کوتاه‌مدت: حذف ارز ترجیحی به طور طبیعی باعث افزایش رقم فروش در صنایع فعال در بازار سرمایه و اثرپذیر از این ارز می‌شود. همچنین می‌تواند دست دولت را برای قیمت‌گذاری کوتاه کند و می‌توان امیدوار بود افزایش رقم فروش آنها منجر به افزایش حاشیه سود شود.

*بلندمدت: مهم‌تر از اثرات کوتاه‌مدت این سیاست، اصلاح ارز ترجیحی می‌تواند به معنای تولد صنایعی باشد که به دلیل پایین بودن نرخ ارز ترجیحی توان رقابت با نمونه خارجی خود را نداشتند.

همچنین این سیاست رفته رفته رغبت به کالای تولید داخلی را در کشور به دلیل مزیت قیمتی افزایش می‌دهد. موضوع دیگر اینکه با توسعه صنایع داخلی می‌توان امیدوار بود صنایع صادرات محور که اغلب آنها هم بورسی هستند روزهای بهتری را پیش رو داشته باشند.

به طور کلی اصلی‌ترین امتیاز تعدیل قیمت حامل‌های انرژی و هدفمندی یارانه اعطایی آنها یا اجرای سیاست حمایت مستقیم ریالی به جای حمایت ارزی، پایان قیمت‌گذاری دستوری و کاهش نقش دولت در اقتصاد است.

در حال حاضر یکی از بزرگترین مشکلات پیش روی صنایع بزرگ حاضر در بازار سرمایه مانند گروه‌های خودرو، مواد دارويی، غذا و آشامیدنی و... قیمت‌گذاری دستوری است.

local_offerبرچسب‌ها:
عرضه چک موردی با اصلاح قانون چک تعاونی‌ها 400 هزار واحد مسکونی می‌سازند آمار امیدبخش چک های مبادله شده در اولین ماه سال/ کاهش 40 درصدی چک های برگشتی نسبت به قبل قانون جدید هجوم خالی‌فروش‌ها به بازار سکه/ پیش‌بینی جدید قیمت سکه در بازار تسهیلات گمرک روسیه برای صادرکنندگان ایرانی تحلیل شتران امروز 4 خرداد 1401 حجم مبادلات ایران و روسیه به 10 میلیارد دلار می‌رسد سهام شبکه‌های اجتماعی 135 میلیون دلار آب رفت الزامات دستگاه‌های دولتی برای راه‌اندازی پنجره خدمات دولت هوشمند نفت خام سنگین ایران به ونزويلا رسید منتظر افزایش قیمت این ارز دیجیتال باشید خبر خوش معاون وزیر صمت به شهرک های صنعتی کشور انتشار آمار کسب‌وکار و کاهش ارزش سهام اروپا فوری/ زمان قرعه کشی خودرو در سامانه یکپارچه تحلیل حکشتی امروز 4 خرداد 1401 ارزانی میوه در راه است محدودیت ترافیکی پایان هفته در جاده‌های شمال ؛ ترافیک در ‌هراز و کندوان | باران در جاده‌های 2 استان و... سرگردانی 62 میلیون بشکه نفت روسیه در دریا کف قیمت بیت‌کوین 8000 دلار خواهد بود؟ اقساط وام ودیعه مسکن 100 میلیون تومانی چقدر می‌شود؟ | جزییات پرداخت وام اجاره در سال جاری شرط کاهش التهاب در بازار خودرو قیمت خودرو، واقعی تر می شود جزییات عرضه اولیه فغدیر | زمان ثبت سفارش چه ساعتی است؟ افزایش نرخ "غصینو" به دلیل افزایش قیمت تمام شده پیشنهاد افزایش سرمایه هیات مدیره به مجمع "وگردش" قیمت جدید گوشت ( 4 خرداد) فوری/ خبر مهم درباره زمان ورود خودروهای وارداتی... دستبرد هکرها به حساب‌های مشتریان جنرال موتورز تولید تجدیدپذیرها سرعت گرفت دنا 505 میلیون تومان شد/ آخرین قیمت تیبا، کوییک، سمند و پژو محدودیت ترافیکی پایان هفته در جاده‌‌های شمال/ترافیک در ‌‌هراز و کندوان رشد 2 هزار و 118 واحدی شاخص بورس سال 1401، سال ایجاد یک میلیون فرصت شغلی افزایش سرمایه "کباده" به ثبت رسید واردات خودروهای خارجی در چه بازه قیمتی است؟ | ممانعت از ورود ماشین‌های لوکس "کالا" و پیشنهاد افزایش سرمایه از سود انباشته قیمت جدید برنج در بازار از توافق سران اروپایی برای تحریم نفت روسیه خبری نیست جدیدترین قیمت خودروهای پرطرفدار | دنا پلاس 505 میلیون تومان شد "خمحرکه" افزایش نرخ داد انعقاد قرارداد "ولصنم" با یک شرکت خودرویی "برکت" مقدمات افزایش سرمایه را انجام می دهد هیات مدیره "توریل" با مصوبه مجمع تغییر کرد "سجام" افزایش سرمایه اش را ثبت کرد ثبت افزایش سرمایه "خپویش" از مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها قیمت جدید مرغ مشخص شد + جدول سکه نفس چاق می‌کند؟ / پیش بینی مهم از قیمت ها این دو خودروی محبوب داخلی ارزان شد + جدول بیت کوین در آستانه صعود جذاب + قیمت رمزارزها 42 خودرو مجوز ورود به ایران را گرفتند