روسیه مشتریان نفت و گاز ایران را ربود/ قرارداد صادرات گاز بین پاکستان و روسیه

روسیه مشتریان نفت و گاز ایران را ربود/ قرارداد صادرات گاز بین پاکستان و روسیه

ایران بازار صادرات گاز به پاکستان را از دست داد و جایگزین ایران کشوری نیست جز روسیه! روسیه حالا در شرایط تحریم، مشتری‌های سنتی نفت ایران را جذب خود کرده است و در بازار گاز هم به تازگی خط لوله انتقال گاز به پاکستان را احداث کرده است.

به گزارش تجارت‌نیوز، پاکستان قرارداد واردات سالانه 12.5 میلیارد مترمکعب گاز با روسیه را در شرایطی امضا کرد که ایران از سال 1990 میلادی خط لوله صلح را برای صادرات گاز ایران به پاکستان احداث کرد.

ایران این خط لوله را تا مرزهای پاکستان کشید و بنا داشت آن را تا هندوستان ادامه هد اما همسایه شرقی حاضر به ادامه خط لوله صلح در خاک خود نشد.

پاکستان در این مدت، غالبا گاز خود را از ترکمنستان وارد می‌کرد و حالا علاوه بر ترکمنستان با روسیه هم وارد قرارداد شده است و ایران بازار گاز پاکستان را از دست داد.‌

اتفاقی که محمد علی خطیبی، نماینده سابق ایران در اوپک و تحلیلگر انرژی آن را ناشی از نبود دیپلماسی موفق اقتصادی می‌داند و به تجارت‌نیوز می‌گوید: «توافق اولیه و کلی این گونه بوده است که ما از سمت ایران خط لوله گاز بکشیم و طرف پاکستانی هم از سمت پاکستان لوله گاز بکشد اما آن‌ها به تعهدات خود عمل نکرد. به هرحال طبیعتا دو خط لوله به هم وصل نمی‌شد.»

او توضیح می‌دهد: «به هرحال کشور واردکننده، حق دارد از میان عرضه‌کنندگان، بهترین گزینه را انتخاب کند و ما باید بین همه صادرکنندگان مشتریان خود را حفظ کنیم ولی وقتی ما توافق می‌کنیم و وارد فاز عملیاتی می‌شویم طرف مقابل هم باید همین کار را انجام دهد.»

او راجع به شرایط دیگر رقبای گاز می‌گوید: « کشورهای نزدیک ما مانند قطر، ترکمنستان و روسیه، در منطقه گاز صادر می‌کنند. طبیعی است که هر کس بخواهد کالایی تهیه کند به قیمت و شرایط مناسب‌تر توجه کند و البته قراردادهای عرضه گاز بلند مدت هستند و نگاه به این قراردادها، نگاه بلند مدت است و طبیعی است که کشورهای مشتری گاز به قراردادهای خود نگاه سیاسی و استراتژیک داشته باشند چرا که قرار است تامین گاز کشور خود را به مدت طولانی به کشوری بسپارند و بالاخره بحث‌های استراتژیک هم مطرح می‌شود بنابراین ایران باید شرایط جذاب ایجاد کند.»

خطیبی بیان می‌کند: «ما الان به ترکیه ارمنستان و عراق گاز صادر می‌کنیم و بیشتر صادرات کشور، به عراق و ترکیه است و این گاز به وسیله خط لوله صادر می‌شود زیرا هنوز نمی‌توانیم به صورت محموله و فشرده شده گاز صادر کنیم.»

محمود تهی دست، عضو هیات ريیسه اتاق ایران و پاکستان هم در واکنش به این موضوع به تجار‌ت‌نیوز می‌گوید: «ایران حتی حاضر شد که هزینه این لوله‌کشی را بپردازد اما متاسفانه هنوز هم اقدامی برای احداث این لوله نشده است و پاکستان اکنون از روسیه و ترکمنستان گاز وارد می‌کند.»

تهی‌دست، دلیل این کوتاهی را دخالت کشورهای دیگر می‌بیند و اضافه می‌کند: پاکستان، کشوری مشترک‌المنافع است و مراودات نزدیکی با عربستان و آمریکا دارد و به نظر می‌رسد که واردات گاز از ایران برای پاکستان تضاد منافع با دیگر شرکایش ایجاد می‌کرد. این در حالی است که وجود لوله گاز، باعث می‌شد امنیت بلوچستان بهتر شود و برخی مسایل امنیتی ما هم حل شود.»

او ادامه داد: پاکستان برنامه‌هایی برای واردات گاز فشرده دارد که ایران قادر به تامین آن نیست و از طرفی هم بخش خصوصی پاکستان فعال‌تر از بخش دولتی آن است که ممکن است به خرید گاز از ما تمایلی نداشته باشند.»

برای مطالعه بیشتر در این باره، گزارش «کاهش وابستگی عراق به گاز ایران» را از سایت تجارت‌نیوز بخوانید.

local_offerبرچسب‌ها:
آیین‌نامه اجرایی عرضه گاز طبیعی در بورس انرژی ابلاغ شد

آیین‌نامه اجرایی عرضه گاز طبیعی در بورس انرژی ابلاغ شد

معاون اول ريیس‌جمهوری آیین‌نامه اجرایی عرضه گاز طبیعی در بورس انرژی را ابلاغ کرد.

Borna.news/
قیمت گاز افزایش نمی‌یابد

قیمت گاز افزایش نمی‌یابد

سخنگوی شرکت ملی گاز گفت: در سال جدید تا کنون خبری از افزایش تعرفه گاز مشترکان نبوده و قرار هم نیست که تعرفه‌ها افزایش یابد.

Bartarinha.ir/

عراق برای پرداخت پول گاز ایران بهانه می‌آورد

عراق برای پرداخت پول گاز ایران بهانه می‌آورد

عضو هیات مدیره اتاق مشترک بازرگانی ایران و عراق اظهار داشت: عراقی‌ها با بهانه‌های مختلف مانند تحریم بودن بانک‌های ایرانی سعی کردند که از پرداخت پول به ایران اجتناب کنند. وی خاطرنشان کرد: سعی عربستانی‌...

Bartarinha.ir/
تردد صدها نفری مسافر از مرز پاکستان!

تردد صدها نفری مسافر از مرز پاکستان!

ظاهرا ممنوعیت تردد مسافر و کالا از مرز پاکستان و هند برای ممانعت از شیوع کرونای هندی یک اعلام رسانه‌ای بوده و این ممنوعیت بعد از گذشت چهار روز هنوز به گمرک ابلاغ نشده است و مسافران در حال تردد هستند.

Bartarinha.ir/
تهدید جدی صادرات گاز ایران/ بازار عراق از دست می‌رود؟

تهدید جدی صادرات گاز ایران/ بازار عراق از دست می‌رود؟

افزایش تولید نفت عراق به افزایش تولید گاز همراه نفت این کشور منجر می‌شود. این در حالی است که تولید نفت ایران با تحریم سقوط قابل ملاحظه‌ای داشته است و همین مساله برای نگرانی جدی برای بازار صادرات گاز ا...

TejaratNews.com/
رایگان شدن گاز برای بیش از 8میلیون مشترک

رایگان شدن گاز برای بیش از 8میلیون مشترک

مدیرعامل شرکت ملی گاز ایران گفت: گاز طبیعی از دی‌ماه سال 1399 تاکنون برای بیش از 8 میلیون مشترک رایگان شده است.

Bartarinha.ir/
ابراز علاقه عمان به واردات گاز ایران

ابراز علاقه عمان به واردات گاز ایران

وزیر نفت و گاز عمان در مصاحبه با اس اند پی گلوبال پلاتس اظهار کرد در صورت احیای برجام، عمان علاقمند خواهد بود طرحهای واردات گاز ایران از طریق خط لوله احیا شود.

TejaratNews.com/
نگاهی به عملکرد ماهانه سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین / تاپیکو معامله ای ثبت نکرد

نگاهی به عملکرد ماهانه سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین / ت...

شرکت سرمایه گذاری نفت و گاز و پتروشیمی تامین در اردیبهشت ماه فروشی نداشت.

EghtesadOnline.com/
رکورد مصرف گاز خانگی شکست

رکورد مصرف گاز خانگی شکست

رکورد مصرف گاز در بخش خانگی و تجاری با ثبت مصرف 660 میلیون مترمکعب در یک شبانه روز شکست و تخصیص گاز به نیروگاه‌ها و صنایع محدودتر شد.

Bartarinha.ir/
قیمت هل دو میلیون تومان شد / واردات قاچاقی هل از پاکستان و هند

قیمت هل دو میلیون تومان شد / واردات قاچاقی هل از پاکستان و هند

به گفته یک فعال بازار قیمت هل در حالی به کیلویی دو میلیون تومان رسیده که سال گذشته قیمت آن 600 تا 700 هزار تومان بوده است. ريیس سابق اتحادیه صادرکنندگان گیاهان دارویی علت گرانی هل را افزایش قیمت دلار ...

TejaratNews.com/
شفاف‌سازی فارس در مورد پالایشگاه گاز بید بلند

شفاف‌سازی فارس در مورد پالایشگاه گاز بید بلند

شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس در مورد پالایشگاه گاز بید بلند خلیج فارس شفاف‌سازی کرد.

FarsNews.ir/
دنیا به نفت و گاز ایران نیاز دارد

دنیا به نفت و گاز ایران نیاز دارد

ريیس جمهور با بیان اینکه دنیا نیازمند به نفت و گاز ایران است، گفت: شما امروز را نبینید که چند سال ما را در فشار و تحریم گذاشتند، بالاخره جهان و منطقه به نفت و گاز ایران آن هم با جایگاهی که ایران دارد ...

TejaratNews.com/
قیمت نفت کوره برابر با قیمت گاز در کارخانه‌های سیمان

قیمت نفت کوره برابر با قیمت گاز در کارخانه‌های سیمان

با ابلاغ دولت به وزارت نفت، قیمت نفت کوره تحویلی به کارخانه‌‌‌های سیمان با قیمت گاز مصرفی آنها برابر شد.

TejaratNews.com/
چرا بورس این روزها سبز است؟ درآمد بورس از اجاره تالار حافظ چقدر است؟ تحلیل بیت کوین برای روزهای آینده/ مردم گول رشد امروز را نخورند افزایش قیمت شیرخام هنوز ابلاغ نشده است سهام عدالت امروز 2 تیر چقدر شد؟ / سبد سهام عدالت به محدوده یازده میلیون تومان رسید ظهور سه سرباز سفید | بورس صعودی می ماند؟ تحقیق و تفحص از وزارت نفت در مجلس کلید خورد دورهمی سهامداران "خفولا" در نیمه تیرماه 60 ثانیه 2 تیر 1400 سقوط بیت‌کوین به زیر 30هزار دلار افزایش قیمت شیر منتفی شد دلار به دو شرط تک نرخی می‌شود مصرف آب تهرانی‌ها بیشتر از میانگین کشوری/ وضعیت جیره‌بندی آب در کشور افزایش قیمت بلیت هواپیما قانونی است؟ پکیج حرام گرگ های همیشه در صحنه بازار سرمایه تامین مالی بنگاه‌های کوچک را میسر می‌کند/ هدایت نقدینگی خرد به سمت بنگاه های کوچک تولید... پیام تبریک مدیر عامل بانک رفاه کارگران به ريیس جمهوری منتخب ضرورت تنظیم سیاست‌های پولی در راستای تقویت تولید پیش‌بینی بورس هفته دوم تیر / آیا نرخ بهره بین بانکی روند بازار را تغییر می‌دهد؟ دلیل سبز شدن شاخص بورس از نظر ريیس سازمان بورس + فیلم خاموشی مراکز مجاز رمزارز تا پایان شهریور 1400 "فولاد" از سهامداران دعوت کرد انعقاد تفاهم‌نامه تامین مالی تولید، با استفاده از سرمایه‌های خرد مردمی کارت اعتباری سهام عدالت به کدام سهامداران تعلق نمی‌گیرد؟ کارخانه قند ورامین به چرخه تولید بازگشت افزایش تسهیلات بلاعوض مسکن محرومان حجم معاملات نقدی دلار و یورو در بهار 1400 شرایط پیش فروش یکساله محصولات ایران خودرو + جدول تصاویری از «هیوندا النترا» جدید با ظاهر اسپرت دنده معکوس بیت کوین در معاملات امروز بیشترین ارزش معاملات سهام (2تیر) / مجموع ارزش معاملات پس از چهار ماه به بیش از 6هزار میلیارد رسید قیمت طلا به مسیر صعودی بازگشت بهار قرمز بازارها / سرمایه‌گذاران کدام بازارها سود کردند؟ قیمت لحظه‌ای دلار و یورو در بازار + قیمت انواع سکه | نوسان دلار در محدوده حساس/ پیش بینی روند بازار ... میزان مشارکت در عرضه اولیه لطیف چقدر بود؟ / به هر کد معاملاتی چند سهم رسید؟ عملکرد سفارس در خرداد ماه1400/ ارزش بازاری سفارس دو هزار و 390میلیارد کاهش یافت افزایش هزینه خانوار؛ رشد 50درصدی برخی کالاها آخرین صورتحساب پالایشی یکم 2 تیر 1400 چقدر شد؟ قیمت طلا و سکه در بازار امروز پایان عرضه اولیه «لطیف» / به هر نفر چند سهم رسید؟ رشد ارزش سهام عدالت در آخرین روز معاملاتی هفته | ارزش سبد سهام عدالت 532 هزار تومانی در 2 تیر 1400 پایان بورس امروز 2 تیر 1400 / شاخص کل کانال یک میلیون و 200 هزار واحدی را رد کرد میزان مشارکت در عرضه اولیه لطیف چقدر بود؟ | به هر کد معاملاتی چند سهم رسید؟ پایان عصر دستور برای تعیین قیمت ثبت حجم معاملات هزار و 500میلیون واحدی برای خساپا / خساپا با سبزپوشی همراه شد ثبت رشد 0.05درصدی برای خودرو / خودرو با سبزپوشی به استقبال هفته آینده رفت رشد پرقدرت شاخص بورس در آخرین روز معاملاتی هفته اگر سهام فولاد دارید، بخوانید(2تیر) / سهم 10درصدی فولاد مبارکه در رشد شاخص بورس تهران نگاهی به پرتفوی شرکت سرمایه گذاری غدیر در خرداد ماه / وغدیر در کدام شرکت های غیربورسی سرمایه گذاری ک... سهامداران «فملی» بخوانند (2تیر) / صعود پرقدرت فملی در آخرین روز هفته

در حال بارگیری...