چشم انداز صنعت خودرو، روشن است

چشم انداز صنعت خودرو، روشن است

خودروسازی در ایران تا حد زیادی متاثر از محدودیت در واردات ناشی از اعمال تحریم‌های بین‌المللی است، اما پیش‌بینی می‌شود در نتیجه تلاش‌های دولت برای بومی‌سازی، صنعت...

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از سنا؛  موسسه تحقیقاتی فیچ که یکی از سه موسسه معتبر اعتبارسنجی در جهان است در گزارشی به تحلیل و بررسی صنعت خودروی ایران در فصل سوم سال 2021 و همچنین پیش‌بینی 10 ساله این صنعت پرداخته است.  این موسسه در گزارش خود با تحلیل روندهای ساختاری تولید و فروش خودرو در ایران، چشم‌انداز مثبتی از صنعت خودروی کشورمان در صورت احیای توافق هسته‌ای میان ایران و آمریکا، متصور شده است.

پیش بینی حاضر با توجه به روند ساختاری تولید و فروش و نیز با چشم‌اندازی مثبت از احیای توافق هسته‌ای میان ایران و آمریکا در نظر گرفته شده است.

براساس این گزارش، چشم‌انداز رشد قوی برای تولید و فروش و نیز قرار داشتن ایران در جایگاه بزرگترین کشور تولیدکننده خودرو در خاورمیانه، از نقاط قوت این صنعت در نظر گرفته شده است. در مقابل، سختگیری در برابر بازگشت مجدد خودروسازان خارجی، قدیمی بودن تجهیزات و فناوری و کیفیت نامناسب برندهای داخلی به دلیل عدم وجود رقابت، از نقاط ضعف این صنعت محسوب می‌شود.

به نظر می رسد، با افزایش احتمال توافق هسته ای جدید بین ایران و ایالات متحده پس از انتخابات ریاست جمهوری ایران در 18 ژوين 2021، چشم‌انداز فروش خودروهای ایرانی تقویت خواهد شد؛ اما خاطرنشان می‌کنیم اگر توافق جدید در سال 2021 امضا شود، منجر به سود چشمگیر فروش خودرو صرفا از سال 2022 به بعد خواهد شد.

فرصت‌ها و تهدیدها

فرصت‌های مهم، شامل اتکای فزاینده به برون‌سپاری قطعات و لوازم یدکی، هدفگذاری افزایش صادرات و طرح نوسازی ناوگان جادهای و شهری ایران از دیگر موضوعاتی است که فرصت بهره‌مندی تولیدکنندگان خودروهای تجاری از بازار را فراهم می‌کند. در مقابل، مهمترین تهدیدها نیز بی‌ثباتی سیاسی و از بین رفتن قدرت خرید مصرف‌کنندگان در نتیجه تحریم‌های بین‌المللی است.

تولید و فروش

برآوردها حاکی از کاهش 6,22 درصدی مجموع فروش خودرو و 1,13 درصدی تولید کل خودروها طی سال گذشته است؛ اما با افزایش احتمال توافق هست های جدید در سال 2021، پیش‌بینی می‌شود که فروش و سودآوری خودروسازان از سال 2022 افزایش یابد.

در مورد فروش، پیش‌بینی می‌شود در سال 2021 ، فروش خودرو در کشور به میزان 3,13 درصد افزایش یافته و این رشد در سال 2022 به 1,25 درصد برسد. اگرچه در پرتو روابط حساس با ایالات متحده، نهایی نشدن نتیجه مذاکرات و ریسک بازار جهانی نفت، هنوز عدم قطعیت‌های زیادی در مورد چشم‌انداز صنایع خودروسازی وجود دارد.

در مورد تولید، برآوردها حاکی از افزایش 1,19 درصدی تولید در سال 2021 است؛ همچنین پیش‌بینی می‌شود که متوسط رشد سالانه تولید خودرو در ایران در سال‌های 2022 تا 2030 با هدف قرار دادن «دستیابی به تولید سالانه حدود 2,5 میلیون دستگاه در سال تا پایان سال 2030 » معادل 5,12 درصد باشد.

خودروهای سواری

در واکنش به ناتوانی در تامین قطعات که مانع تولید خودرو توسط خودروسازان داخلی است و نیز ناتوانی تامین کنندگان داخلی خودرو در تحویل سفارشات و برآورده کردن تقاضای خودروهای جدید، به ویژه خودروهای اروپايی، برآوردها حاکی از آن است که در سال 2020 ،فروش خودروی سواری ایران به میزان 5,22 درصد و تولید خودروی سواری نیز به میزان 9,12 درصد کاهش یافته است.

 اما با هدفگذاری افزایش کیفیت خودروهای داخلی و نیز احیای هزینه‌های مصرف‌کنندگان به دنبال پیشرفت مذاکرات هسته ای، پیش بینی می‌شود که در سال 2021 فروش خودروهای سواری با افزایش 13 درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل به جایگاه خود برگردد و تولید خودروی سواری نیز به میزان 5,19 درصد افزایش یابد.

شاخص ریسک به بازده صنعت

خوش‌بینی بر سر پیوستن مجدد ایالات متحده به توافق هسته‌ای، جاذبه بازار ایران را که تولیدکننده بومی خودرو است زیادتر می‌کند و این کشور را در جایگاه اول جذابترین بازار در منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا قرار می‌دهد. در صورت وقوع یک برجام جدید، پروفایل ریسک‌های عملیاتی کشور بهبود خواهد یافت و امکان واردات اکثر قطعات خودرویی مورد نیاز فراهم شده و بنابراین تولید خودرو در پنج سال بعدی به تدریج افزایش خواهد یافت.

رتبه نخست تولید خودرو در منطقه

به طور کلی ایران با امتیاز 2,46 در شاخص ریسک به بازده تولید خودرو در بین چهار کشور منطقه (شامل مراکش، مصر و الجزایر و ایران) رتبه نخست و در بین پنجاه و هفت کشور جهان، رتبه 35 را کسب کرده است؛ همچنین با بهبود چشم انداز فروش خودرو و کاهش ریسک‌های خاص کشوری در نتیجه چشم‌انداز مثبت توافق هسته ای، در شاخص ریسک به بازده فروش خودرو، ایران با امتیاز 5,45 در میان 17 کشور منطقه خاورمیانه و شمال آفریقا، رتبه 8 و در بین 125 کشور جهان رتبه 74 را به خود اختصاص می‌دهد.

local_offerبرچسب‌ها:
آخرین وضعیت طرح ساماندهی صنعت خودرو

آخرین وضعیت طرح ساماندهی صنعت خودرو

سخنگوی شورای نگهبان گفت: هیيت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام «طرح سامان‌دهی صنعت خودرو» را مغایر با سیاست‌های کلی نظام طی نامه‌ای اعلام کرده که ایرادات سابق این هیيت، همچنان به قوت خود باقی است لذا ...

TejaratNews.com/
صنعت خودرو ایران به کدام سمت می‌رود؟

صنعت خودرو ایران به کدام سمت می‌رود؟

خودروسازی در ایران تا حد زیادی متاثر از محدودیت در واردات ناشی از اعمال تحریم‌های بین‌المللی است، اما پیش‌بینی می‌شود در نتیجه تلاش‌های دولت برای بومی‌سازی، صنعت خودرو در سال جاری میلادی حدود 1,19 درص...

TejaratNews.com/
نیازمندی صنعت خودرو به تکنولوژی و نوآوری

نیازمندی صنعت خودرو به تکنولوژی و نوآوری

مدیر عامل فرابورس گفت: با تزریق نوآوری در بورس وابستگی قطعه‌سازان به خودروسازان داخلی کم شده و می‌توانند کالاهایشان را به دنیا بفروشند.

YJC.news/
آسیب های جدی قیمت گذاری دستوری بر صنعت خودرو کشور

آسیب های جدی قیمت گذاری دستوری بر صنعت خودرو کشور

صنعت خودرو کشور با چالش بزرگی با عنوان قیمت گذاری دستوری مواجه شده و این امر آسیب های جدی به آن وارد کرده که نیاز به تفکر و خرد جمعی دارد تا ضمن جمع بندی نظر...

EghtesadOnline.com/
سیاست مجلس حمایت از صنعت خودرو است

سیاست مجلس حمایت از صنعت خودرو است

یک نماینده مجلس شورای اسلامی با تاکید بر حمایت از صنعت خودروی کشور گفت: سیاست مجلس حمایت از صنعت خودرو است.

Bartarinha.ir/
قیمت‌گذاری دستوری، صنعت خودرو را زمین زد

قیمت‌گذاری دستوری، صنعت خودرو را زمین زد

دبیر انجمن قطعه سازان با بیان اینکه قیمت گذاری دستوری صنعت خودرو را زمین زده است، می‌گوید قیمت‌گذاری دستوری گردش مالی خودرو سازان را ماهانه 1000 تا 1500 میلیارد تومان منفی کرده است.

Bartarinha.ir/
مجلس حامی صنعت خودرو است

مجلس حامی صنعت خودرو است

صنعت خودرو باید حمایت جدی شود و باید با اتکا به ظرفیت و توانمندی‌های داخلی در جهت تامین قطعات خودرو در داخل اقدام شود.

Bartarinha.ir/
چینی‌ها با صنعت خودرو ایران چه می‌کنند؟

چینی‌ها با صنعت خودرو ایران چه می‌کنند؟

عضو هیيت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران می‌گوید در هر قراردادی، دو طرف به فکر منافع ملی خود هستند و ایران نیز باید همین هدف را دنبال کند.

TejaratNews.com/
ساماندهی صنعت خودرو یا نمایش انتخاباتی

ساماندهی صنعت خودرو یا نمایش انتخاباتی

واردات خودرو موقتا توسط دولت ممنوع شده و مجلس مخالف واردات خودرو نبوده که حالا با قید شروطی، اجازه واردات خودرو بدهد.

BourseNews.ir/
یک حرکت اشتباه در صنعت خودرو

یک حرکت اشتباه در صنعت خودرو

صنعت خودروی ما به اشتباه تولید خودروی ارزان قیمتی همچون پراید را متوقف کرد و تمرکز خودروسازان به سمت تولید خودروهای گرانقیمت تر با استانداردهای بالاتر رفت!

BourseNews.ir/
عرضه خودرو در بورس کالا از اساسی‌ترین محورهای طرح «ساماندهی صنعت خودرو»

عرضه خودرو در بورس کالا از اساسی‌ترین محورهای طرح «ساماندهی صنعت خ...

حجت‌الله فیروزی، سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس الزام به عرضه خودرو در بورس کالا را از اساسی‌ترین محورهای طرح «ساماندهی صنعت خودرو» دانست.

EghtesadOnline.com/
پیش‌بینی 10 ساله از صنعت خودرو ایران

پیش‌بینی 10 ساله از صنعت خودرو ایران

موسسه فیچ در تحلیلی از وضعیت صنعت خودروسازی ایران پیش‌بینی کرد تولید خودرو در ایران طی دوره ده ساله 2021 تا 2029 به طور متوسط رشد سالانه 12.4 درصدی را تجربه کند و از سال 2024 تولید خودرو ایران بیش از ...

TejaratNews.com/
خداحافظی صنعت خودرو با موتور‌های پرمصرف

خداحافظی صنعت خودرو با موتور‌های پرمصرف

شرکت توسعه قوای محرکه تیوان حاصل سرمایه‌گذاری مشترک گروه بهمن و شرکت دانش‌بنیان توسعه فناوری پارس رایزن است که با استفاده از توانمندی‌های داخل و همکاری و مشارکت قطعه‌سازان بزرگ کشور، به دنبال اجرای طر...

BourseNews.ir/
ویروس کرونا با صنعت خودرو چه کرد؟

ویروس کرونا با صنعت خودرو چه کرد؟

فروش خودرو در کشور چین تحت تاثیر شیوع کرونا در سه‌ماهه ابتدایی سال جاری با افت 42 درصدی مواجه شده است. این در حالی است که سلامت این صنعت در چین برای دیگر نقاط جهان هم از اهمیت برخوردار است.

TejaratNews.com/
تصمیم‌گیری درباره آینده بازار نفت رویداد ارايه معکوس دیوار و جوانه در دانشگاه شریف افزایش فروش نفت طوفان توییتری علیه نبود امنیت سرمایه‌گذاری خروج نقدینگی از بورس شدت گرفت | بی توجهی بازار سرمایه به اخبار مثبت | تحلیلگران، حرفی برای گفتن ندار... خروج یک هزار و 670 میلیارد تومان از بورس طی 5 روز معاملاتی/ چرا اخبار مثبت بر بازار تاثیر ندارد؟ کابوسی که رنگ واقعیت به خود گرفت قیمت دارو باید تغییر کند؟ نصب بلندترین برج صنعت پتروشیمی ایران صادرات 137 هزارتنی خرما ادامه‌دار شدن روند نزولی بورس/ مذاکرات برجام بازار سهام را نجات می‌دهد؟ ارزش سهام عدالت امروز 10 آذر‌ماه + ارزش 60 درصد قابل فروش جدیدترین قیمت 83 کالای اساسی اعلام شد بالاترین تعرفه گاز متعلق به چه صنایعی است؟ دزدی 80میلیون دلاری از آستان قدس رضوی؟! رونق دلالی با کد ملی در بازار خودرو آورده نقدی 450 میلیونی برای متقاضیان مسکن خروج یک هزار و 670 میلیارد تومان از بورس طی 5 روز معاملاتی "آبادا" پیمانکار نیروگاه سیکل ترکیبی را تغییر داد " کایتا" لوازم مستعمل را می فروشد طلا منتظر اخبار مذاکرات / کاهش تقاضای هیجانی برای سکه اقدامات توسعه‌ای بانک رفاه کارگران تشریح شد سهم تامین مالی اقتصاد از بورس 12 درصد اثرات شکاف بین قیمت دلار متشکل و آزاد صعود "خکرمان" از بازار پایه به بازار دوم فرابورس میدکو افزایش سرمایه داد دعوت از سهامداران "قثابت" به مجمع پذیره نویسی پنجمین شرکت بیمه اتکایی در فرابورس تکلیف قیمت خودرو‌های داخلی مشخص نشد طرح بانک مرکزی صف‌ های دلار را جمع می‌کند؟ وضعیت سبد سهام عدالت در 10 آذر ماه سهامداران "کشرق" در مجمع تصمیم گرفتند "جم پیلن" در تصور انتخاب هیات مدیره جدید پرداخت سود به سهامداران "سدشت" از سال آینده دوری از هیجان؛ نگاه به آینده افت شاخص بورس در آخرین روز معاملاتی هفته خبر خوش برای متقاضیان مسکن ملی اقبال به آگهی‌های مسکن افزایش یافت افت 17 هزار واحدی شاخص کل بورس در آخرین روز معاملاتی هفته عقب‌نشینی بورس در آخرین روز کاری هفته "فسازان" به مجمع می رود/ "غاذر" آماده انجام معاملات ضرورت آشنایی آحاد مردم با مبحث رتبه بندی اعتباری و اعتبارسنجی افت 17 هزار واحدی شاخص بورس تهران نامه توکلی به سران قوا درباره ارز 4200تومانی اوضاع شکر چطور است؟ استفاده از منابع مولد سازی در تقویت سرمایه گذاری بخش خصوصی افت شاخص بورس در آخرین روز معاملاتی هفته جلسه "شورای مشورتی" با موضوع "اولویت‌های پژوهشی سازمان بورس و اوراق بهادار" برگزار شد خشکسالی به تهران رسید / تهران 90 روز آب شرب دارد؟ پایان قرمز بورس در آخرین روز کاری هفته | کاهش 17 هزار و 8 واحدی شاخص کل