جزيیات بودجه 1401 شرکت‌های دولتی/7 ابرشرکت 3 درصد درآمدشان مالیات و سود می‌دهند

جزيیات بودجه 1401 شرکت‌های دولتی/7 ابرشرکت 3 درصد درآمدشان مالیات و سود می‌دهند

جزيیات بودجه 1401 شرکت‌های دولتی در بخش اقتصادی نشان می‌دهد هفت ابر شرکت دولتی که سهم 36 درصدی از درآمد شرکت‌ها دارند تنها 3 درصد آن را مالیات و سود به دولت می‌دهند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، با وجود برخی قوانین و ضوابط شفافیت‌زا برای بودجه شرکت‌های دولتی اما همچنان یکی از نقاط مغفول بودجه کل کشور متعلق به شرکت‌های پردرآمد دولتی است که در بخش اقتصادی دسته بندی شده‌اند و برای سال 1401 بالغ بر 1641 هزار میلیارد تومان بودجه پیشنهادی دارند و قرار است این شرکت‌ها 1152 هزار میلیارد تومان درآمد کسب کنند.

آنچه از سوی سازمان برنامه و بودجه ارايه شده شرکت‌های دولتی سودده و سربه سر از یکدیگر تفکیک نشده است در میان این شرکت‌ها، درآمد چند شرکت به لحاظ کارکرد و ماهیتی که دارند از دیگر شرکت‌ها متمایز بوده و به همین علت جزء پر درآمدترین‌ها محسوب می شوند.

شرکت‌های امور اقتصادی گل سرسبد شرکت‌های دولتی محسوب می‌شوند و 10 هزار میلیارد تومان مالیات و بیش از 12 هزار میلیارد تومان نیز سود ویژه برای آنها پیش بینی شده که جمع این دو مورد معادل 2 درصد درآمدشان می‌شوند.

در میان شرکت‌هایی که در امور اقتصادی قرار دارند هفت شرکت در زمره ابرشرکت‌ها قرار دارند و بالاترین سهم درآمدی را به خود اختصاص داده‌اند که بدین شرح است.

*بودجه شرکت ملی نفت

بودجه سال 1401 شرکت ملی نفت که از سوی سازمان برنامه و بودجه تهیه شده بالغ بر 190 هزار میلیارد تومان پیشنهاد شده است. این درآمد براساس محاسبات نرخ ارز 23 هزار تومانی و صادرات نفت 1.2 میلیون بشکه در روز با قیمت نفت حدود 60 دلار محاسبه شده است.

جزيیات منابع شرکت ملی نفت نشان می‌دهد 8 هزار میلیارد تومان تسهیلات داخلی، 48 هزار میلیارد تومان تسهیلات خارجی و بیش از 88 هزار میلیارد تومان سایر دریافتی‌های این شرکت می‌شود.

قرار است شرکت نفت سال آینده 4591 میلیارد تومان مالیات بدهی پرداخت کند اما جای 50 درصد سود ویژه در بودجه صفر در نظر گرفته شده است. سهم دولت از تقسیم سود شرکت نفت 9183 میلیارد تومان برآورد شده است.

*پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی

شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی نیز 1340 میلیارد تومان در سال آینده درآمد کسب خواهد کرد که 62 میلیارد و 500 میلیون تومان مالیات و 125 میلیارد تومان سود ویژه پرداخت می‌کند.

*شرکت پخش فرآورده‌های نفتی

شرکت سهامی پخش فرآورده‌های نفتی ایران چهارمین شرکت پردرآمد دولتی قلمداد می شود که سازمان برنامه و بودجه برای سال آینده درآمد 23 هزار 391 میلیارد تومانی متصور است. سهم خزانه از این درآمدها که شامل مالیات و سود ویژه می‌شود به ترتیب 250 میلیارد تومان و 500 میلیارد تومان خواهد بود.

*شرکت گاز

شرکت مادر تخصصی گاز نیز از دیگر شرکت‌های دولتی سودده و گل سرسبد درآمدی محسوب می‌شود که درآمدی بالغ بر 130 هزار 464 میلیارد تومان خواهد داشت.

1498 میلیارد تومان مالیات و 2997 میلیارد تومان سهم 50 درصد سود ویژه را به خزانه واریز می‌کند. یکی از مفروضات جدی درآمدهای ارزی صادرات گاز حدود 3.6 میلیارد دلار پیش بینی شده است.

* توانیر

هرچند صنعت برق بنا به گزارش دستگاه‌های متولی به دلیل پایین بودن تعرفه‌ها و مشکلات زیرساخت و نوسازی نشدن تجهیزات زیان‌ده تلقی می‌شود اما شرکت مادر تخصصی مدیریت تولید، انتقال و توزیع نیروی برق ایران یا همان توانیر درآمدی بیش از 19 هزار 275 میلیارد تومان برای سال آینده بدست خواهد آورد. از این میزان مجموعا 150 میلیارد تومان مالیات و سود ویژه به خزانه واریز خواهد کرد.

*تولید نیروی برق حرارتی

شرکت مادر تخصصی تولید نیروی برق حرارتی 18 هزار و 918 میلیارد تومان درآمد کسب خواهد کرد که از این درآمد 32 میلیارد و 500 میلیون تومان مالیات و 65 میلیارد تومان سود ویژه به خزانه واریز می‌کند.

*صنایع معدنی

سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران برای سال آینده 33 هزار و 372 میلیارد تومان درآمدزایی خواهد داشت که از این میزان 106 میلیارد تومان مالیات و 2126 میلیارد تومان سود ویژه به دولت پرداخت می کند.

به گزارش فارس، درآمد 7 ابرشرکتی که وضعیت آنها بررسی شد بیش از 36 درصد درآمدهای اقتصادی شرکت‌های دولتی را در اختیار دارند. همچنین مجموعا 416 هزار و 846 میلیارد تومان و سهم مالیات و سود ویژه آنها نیز 13 هزار و 462 میلیارد تومان پیش بینی شده است. نسبت مالیات و سود ویژه این شرکت‌ها به درآمدشان 3.2 درصد می‌شود که رقم ناچیز است. این در حالی است که حقوق‌های نجومی و نامتعارف در این شرکت‌ها به چشم می خورد.

ريیس‌جمهور در این باره با اشاره به قابل تحمل نبودن پرداخت‌های نامتعارف در دولت و شرکت‌های دولتی، از سازمان اداری و استخدامی خواسته قبل از نهایی شدن بودجه 1401 نسبت به تدوین یک نظام پرداخت عادلانه حقوق و دستمزد اقدام کند.

انتهای پیام/

اعلام نرخ ارز بدون ذکر منبع ممنوع شد

اعلام نرخ ارز بدون ذکر منبع ممنوع شد

احمد لواسانی، ريیس کانون صرافان طی نامه‌ای به صرافی‌های سراسر کشور اعلام کرد که اعلام و انتشار نرخ ارز به هر نحو، بدون ذکر منبع و نام صرافی ممنوع است و با متخلفین برخورد قانونی خواهد شد.

Bartarinha.ir/
نرخ ارز صرافی ملی امروز شنبه 6 آذرماه

نرخ ارز صرافی ملی امروز شنبه 6 آذرماه

نرخ ارز در صرافی‌ ملی امروز شنبه نیز اعلام شد. قیمت دلار رقم 27 هزار و 753 تومان ثبت شده است.

TejaratNews.com/
بدرقه تلخ 2 هزار میلیارد تومانی درآمد ثابت‌ها

بدرقه تلخ 2 هزار میلیارد تومانی درآمد ثابت‌ها

لازم به ذکر است که صندوق‌های سرمایه‌گذاری با درآمد ثابت نسبت به هفته گذشته حدود یک هزار و 982 میلیارد تومان نقدینگی از این صندوق‌ها خارج شد.

BourseNews.ir/
نرخ ارز صرافی ملی امروز جمعه 5 آذر

نرخ ارز صرافی ملی امروز جمعه 5 آذر

نرخ ارز در صرافی‌ ملی امروز جمعه نیز اعلام شد که نسبت به دیروز تغییری نداشت و قیمت دلار در رقم 27 هزار و 753 تومان ثابت ماند.

TejaratNews.com/
نرخ ارز صرافی ملی امروز پنجشنبه چهارم آذرماه

نرخ ارز صرافی ملی امروز پنجشنبه چهارم آذرماه

نرخ ارز در صرافی‌ ملی پنجشنبه نیز اعلام شد که با افزایش نسبت به روز گذشته قیمت دلار رقم 27 هزار و 753 تومان ثبت شده است.

TejaratNews.com/
نرخ ارز صرافی ملی امروز چهاشنبه سوم آذرماه

نرخ ارز صرافی ملی امروز چهاشنبه سوم آذرماه

نرخ ارز در صرافی‌ ملی دوشنبه نیز اعلام شد که با کمی افزایش نسبت به روز گذشته قیمت دلار رقم 26 هزار و 945 تومان ثبت شده است.

TejaratNews.com/
لایحه بودجه 1401 بدون کسری بسته شد

لایحه بودجه 1401 بدون کسری بسته شد

ريیس سازمان برنامه و بودجه گفت: بودجه سال آینده بر اساس منابع پایدار و بدون کسری بسته شده و مجلس هم از این سیاست دولت حمایت کرد.

Bartarinha.ir/
میرکاظمی: لایحه بودجه 1401 بدون کسری بسته شد

میرکاظمی: لایحه بودجه 1401 بدون کسری بسته شد

ريیس سازمان برنامه و بودجه گفت: بودجه سال آینده بر اساس منابع پایدار و بدون کسری بسته شده و مجلس هم از این سیاست دولت حمایت کرد.

Irinn.ir/
ثبات در بازار ارز / نرخ ارز صرافی ملی امروز سه‌شنبه دوم آذرماه

ثبات در بازار ارز / نرخ ارز صرافی ملی امروز سه‌شنبه دوم آذرماه

نرخ ارز در صرافی‌ ملی دوشنبه نیز اعلام شد که با بدون تغییر نسبت به روز گذشته قیمت دلار رقم 26 هزار و 795 تومان ثبت شده است.

TejaratNews.com/
نرخ ارز صرافی ملی امروز دوشنبه اول آذرماه

نرخ ارز صرافی ملی امروز دوشنبه اول آذرماه

نرخ ارز در صرافی‌ ملی یکشنبه نیز اعلام شد که با تغییر کاهشی نسبت به دیروز قیمت دلار رقم 26 هزار و 795 تومان اعلام شده است.

TejaratNews.com/
کسب درآمد از سامانه معاملات بورس، حتی بدون انجام معامله!

کسب درآمد از سامانه معاملات بورس، حتی بدون انجام معامله!

درگاه معاملاتی درساتریدر، با معرفی درساکلاب و چند ابزار جدید دیگر امکاناتی را مهیا کرده است که کاربران آن بتوانند حتی بدون انجام معاملات در بورس، کسب درآمد داشته با...

EghtesadOnline.com/
سیر تا پیاز بودجه 1401 شرکت‌های دولتی

سیر تا پیاز بودجه 1401 شرکت‌های دولتی

بودجه سال 1401 شرکت‌ها، بانک‌ها و موسسات دولتی از نظر منابع و مصارف نسبت به مدت مشابه سال جاری 74 درصد افزایش یافته و تعداد شرکت‌های زیان‌ده کاهشی شده است.

FarsNews.ir/
نرخ ارز صرافی ملی امروز یکشنبه 30 آبان

نرخ ارز صرافی ملی امروز یکشنبه 30 آبان

نرخ ارز در صرافی‌ ملی یکشنبه نیز اعلام شد که نسبت به دیروز تغییر کاهشی کمی داشته و قیمت دلار با رقم 26 هزار و 805 تومان ثبت شد.

TejaratNews.com/
نرخ ارز صرافی ملی امروز شنبه 29 آبان

نرخ ارز صرافی ملی امروز شنبه 29 آبان

نرخ ارز در صرافی‌ ملی امروز شنبه نیز اعلام شد که نسبت به دیروز تغییر کمی داشته و قیمت دلار با رقم 26 هزار و 859 تومان ثبت شد.

TejaratNews.com/
صف‌کشی مقابل صرافی‌ها جمع می‌شود؟ مسکن در نیمه دوم سال ارزان می‌شود؟ یک پذیره‌نویسی جدید در فرابورس / بیمه پردیس وارد بازار می‌شود کندل سیاه بزرگ و امروز، روز سرنوشت! "وتجارت" صورت سودوزیان شرکت صرافی تجارت را منتشر کرد توقف نماد "وزمین" و بازگشایی تا 2 روز آینده توقف "وحکمت" به دلیل افشای اطلاعات گروه (ب) "وسقم"،"وسخوز"،"وسرضوی"مشمول رفع گره معاملاتی صندوق سرمایه گذاری مشترک بانک خاورمیانه مجمع برگزار می کند مجمع صندوق سرمایه گذاری اختصاصی بازارگردانی دارا داریوش در هفته آینده سهامداران صندوق سرمایه گذاری طلای سرخ نو ویرا به مجمع می روند " فنفت" صورت مالی میاندوره ای شرکت تابعه خود را منتشر کرد "وایرا" صورت سود و زیان زیرمجموعه اش را منتشر کرد خودرو گران شد/ قیمت خودرو امروز 7 آذر 1400(جدول) انتشار صورت مالی 6 ماهه "گدنا" "فجام" صورت مالی حسابرسی شده منتشر کرد سیگنال مهم برجام برای بورس/ رشد شارپی سال 99 تکرار می‌شود؟ تیر خلاص دولت به طرح حذف ارز 4200تومانی؟ عربی‌ترین خودروی «بی ام و» روانه امارات می‌شود! سعید محمد: یکی از مریض‌ترین اقتصاد‌ها را داریم کم‌کاری صندوق تثبیت بازار در بازارگردانی سهام عدالت/ مخابرات و مپنا سود سهام عدالت را ندادند اعلام نرخ ارز بدون ذکر منبع ممنوع شد میرکاظمی: فقیر، فقیرتر و دارا، داراتر شد شرایط فروش و قیمت پیکاپ کلوت اعلام شد +جدول رونمایی از کیا‌ نیرو 2023/ مدل جدید چه ویژگی‌هایی دارد؟ شیايومی خودرو تولید می‌کند/ تولید 300 هزار خودروی برقی در سال 207 اتوماتیک 480میلیون تومان قیمت خورد بلیط هواپیما ارزان نشد که هیچ، گران‌تر هم شد! محمد: مترصد ایجاد بورس بین الملل در مناطق آزاد هستیم کوچ صنایع از اصفهان شروع شد؟ نقشه‌های سایپا برای تحول در بازار خودرو تراز 9 هزار واحد اولین هدف شاخص انبوه‌سازی خرید متری خانه ریسک دارد؟ / راه جدید برای تامین مالی ساخت و سازها «فروش خودرو زیر قیمت»، شگرد جدید کلاهبرداران بورس شامل حمایت دولت می‌شود؟/ توصیه مهم به سهامداران نرخ طلا و سکه در اولین روز هفته/ قیمت دلار و یورو امروز 1400/09/06 شاهکار جدید و مرموز مرسدس بنز احتمال افزایش 10 درصدی قیمت خودرو قیمت خودرو خارجی در ایران 10برابر نرخ جهانی قیمت انواع سبزیجات 44درصد گران شد نوبل اقتصاد هم می رسد به... جایگاه ویژه بورس در نقشه راه رشد غیرتورمی دولت برق گران نشده؛ به فیش‌هایتان با دقت نگاه کنید احتمال کاهش قیمت خودرو با ورود به بورس ترس در بازار سرمایه/ فشار فروش در بورس ادامه می‌یابد؟ ثبت تصمیمات مجمع عمومی " تبرک" پیشنهاد طرح فروش اقساطی سهام به مردم/ رهاشدگی از عوامل مشکلات بنگاه‌های خصوصی شده است انتشار صورت سود و زیان 6 ماهه زیرمجموعه "وپاسار" عضو جدید هیيت عامل سازمان خصوصی سازی منصوب شد "فنفت" صورت مالی میاندوره ای زیرمجموعه را منتشر کرد