مردم قیمه و قرمه‌سبزی هم نخورند، چه بخورند؟!

مردم قیمه و قرمه‌سبزی هم نخورند، چه بخورند؟!

10 فوریه «روز جهانی حبوبات» بود. حبوبات از محصولاتی است که ضمن ماندگاری طولانی، از ارزش غذایی بالایی برخوردار بوده و تا دو سه سال قبل به خاطر قیمت مناسب و اهمیت آن در آشپزی و غذاهای ایرانی، در بین خانواده‌ها مصرف زیادی داشتند.

خبرآنلاین: 10 فوریه «روز جهانی حبوبات» بود. حبوبات از محصولاتی است که ضمن ماندگاری طولانی، از ارزش غذایی بالایی برخوردار بوده و تا دو سه سال قبل به خاطر قیمت مناسب و اهمیت آن در آشپزی و غذاهای ایرانی، در بین خانواده‌ها مصرف زیادی داشتند.

با این مقدمه کوتاه، مروری بر نرخ انواع حبوبات از بهار 97 تا زمستان 99، گویای این واقعیت تلخ و تکان‌دهنده است که قیمت این مواد غذایی پرمصرف و پرفایده تنها در 3 سال، 4 برابر شده است.

معمولا قیمت انواع محصولات در میادین میوه و تره بار، 20 تا 40 درصد ارزان‌تر از میانگین قیمت‌های سطح شهر است و قیمت انواع حبوبات که در میادین، 21 درصد از میانگین سطح شهر پایین‌تر است نیز از این قاعده مستثنی نیست.
اما در همین میادین میوه و تره بار نیز قیمت انواع حبوبات از رشد قابل توجهی برخوردار بوده و نگاهی اجمالی به رشد فزاینده قیمت این محصولات پرکاربرد که در سبد خرید و سفره خانواده‌های ایرانی از نقش پررنگی برخوردارند، نشان‌دهنده ابعاد اتفاقی است که از بهار 97 تا زمستان 99 یعنی در مدت زمانی کمتر از 3 سال در جامعه رخ داده است.

«لوبیا چشم‌بلبلی» در بهار 97 هر کیلوگرم 5500 تومان بود که قیمت آن امروز با بیش از 5 برابر افزایش به 29 هزار تومان رسیده است.

«عدس درشت» در بهار 97 هر کیلوگرم 5100 تومان بود که قیمت آن امروز با 5 برابر افزایش به 25500 تومان رسیده است.

«لپه ریز» در بهار 97 هر کیلوگرم 7500 تومان بود که قیمت آن امروز با حدود 5 برابر افزایش به 37 هزار تومان رسیده است.

و البته به همین ترتیب، در کمتر از 3 سال گذشته، قیمت عدس ریز، لپه درشت، لوبیا کشاورزی، نخود، لوبیا قرمز، لوبیا عروس و لوبیا چینی، بین 3 تا 5 برابر شده و در این میان، کمترین رشد قیمت را لوبیا سفید داشته که قیمت آن 3 برابر شده است.

فراموش نکنیم که اینها تنها یک سری عدد و رقم ساده نیستند. اینها آمار و ارقام معناداری هستند که با معیشت مردم، با سفره مردم و با تغذیه مردم سر و کار دارند.

امروز در سفره بسیاری از خانواده‌ها، نه تنها گوشت گوسفند و گوساله حذف شده که گوشت مرغ و تخم مرغ هم در حال حذف شدن است. اگر مردم گوشت و مرغ نخورند، نخود و لپه و لوبیا هم نخورند، آش و خورش قیمه و قرمه سبزی هم نخورند، پس چه بخورند؟!

شهرام جباری‌زادگان

local_offerبرچسب‌ها:
سقوط ریال در رده هفتم جهان قرار گرفت تداوم افزایش قیمت‌ها در بازار خودرو افت قیمت مرغ در بازار برای مطالبات‌مان از عراق، کالا نمی‌گیریم توثیق مکانیزه سهام برای دریافت کارت اعتباری و تسهیلات بانکی همگانی شد ده خبر مهم و تاثیرگذار بر بورس فردا + فیلم جزییات بازنگری حدنصاب سرمایه گذاری صندوق ها مهمترین سیگنال سفر همتی به آلمان / آیا گشایشی در راه است؟ دلار 15هزار تومانی در چه صورت محقق می‌شود الزامی برای تسویه اعتبارات تا پایان سال وجود ندارد تسهیلات 75 هزارمیلیارد تومانی نظام بانکی به آسیب دیدگان از کرونا کف های حمایتی وبملت کجاست؟ نرخ دلار نیمایی امروز 11 اسفند ماه پشت‌پرده اظهارات اخیر واعظی درباره نرخ ارز آینده روشن در انتظار سهامداران بانک پارسیان فروش گوشت قسطی با چک کارمندی؟! پیش‌بینی قیمت طلا فردا 12 اسفند / حباب سکه 630 هزار تومان شد مصوبه مجلس گوشی‌های موبایل را گران می‌کند؟ 40 میلیون دلار کالای ورود ممنوع ترخیص می‌شود پیش‌بینی بورس فردا 12 اسفند / بازار از 20 اسفند متعادل می‌شود سهام عدالت افت 1.6 درصدی داشت خبر خوش برای سهامداران در روزهای ناخوش بورس آخرین نرخ ارز در صرافی ملی 99/12/11 کدام نمادها در صف افزایش سرمایه هستند؟ مجمع "ساربیل" 141 تومان تقسیم کرد "زمگسا" در فکر تغییر هیات مدیره سود 600 ریالی "سنوین" نصیب سهامداران "شصفها" گرد هم می‌آیند جلسه دستمزد 1400 فردا برگزار خواهد شد مصوبه جدید مجلس کدام گوشی‌های موبایل را گران می‌کند؟ بررسی رفتارهای تاریخی سنتی سهامداران در بازار سرمایه الزامی برای تسویه اعتبارات تا پایان سال نیست حلب مورد نیاز کارخانه‌های روغن تامین شد جزییات برگزاری مجامع الکترونیک سهام عدالت سهام عدالت دولتی می‌شود؟ بیشترین خرید حقوقی بورس امروز در وتجارت رقم خورد انتخابات غیرقانونی "وبرق" از سهامداران دعوت کرد کدال‌نگر 11 اسفند1399/ زیان 10میلیاردی بانک پارسیان در 9ماه ‌گذشته افت 3 هزار واحدی شاخص کل معامله 10هزار کنتور برق بر تابلوی مناقصه بورس کالا "اتکای" یکساله 752ریال سود برای هرسهم ساخت افت سودسازی «وهور» در یکسال مالی اگر سهام شبندر دارید بخوانید (11اسفند)/ سبزپوشی پالایش نفت بندرعباس در سرخی بازار رنج معاملات مثبت در فولاد/ فولاد با سبزپوشی به استقبال فردا می‌رود فروش گوشت قسطی با چک کارمندی / احتمال کمبود گوشت برای شب عید ثبت ارزش معاملات 290میلیارد تومانی برای شستا چرا دریافت کارت اعتباری سهام عدالت، وثیقه نیاز ندارد؟ قیمت دلار به 24797 تومان رسید / چهارمین نرخ ارز در صرافی ملی 99/12/11 چراغ بورس قرمز ماند

در حال بارگیری...