چگونه در ایام تعطیل نوروز بازدهی کسب کنیم؟

چگونه در ایام تعطیل نوروز بازدهی کسب کنیم؟

صندوق ترنج سودمند مهمترین جایگزین سپرده بانکی است که حتی در ایام تعطیل نوروز نیز سود‌ دهی دارد.

در ایام نوروز و تعطیلی بازارهای مالی، سرمایه‌گذاری و کسب بازدهی اقدامی هوشمندانه در مدیریت دارایی‌ شخصی و یا شرکت‌ها و موسسات حقوقی به شمار می‌رود. با توجه به تعطیلی بازارهای مالی مانند طلا، سهام، ارز و... گزینه‌های محدودی را برای سرمایه‌‌گذاری در تعطیلات باقی می‌ماند که صندوق درآمد ثابت ترنج سودمند یکی از این گزینه‌هاست که در مقاله زیر به آن خواهیم پرداخت.

صندوق درآمد ثابت چیست و چگونه در تعطیلات سود می‌دهد؟

صندوق‌های درآمد‌ثابت بورسی از ابزارهای نوین بازار سرمایه است، همانطور که از نام آن مشخص است این صندوق‌ها همانند بانک سود مشخص دارند، سود سالانه این صندوق‌ها حدود 23 الی 25 درصد است. مزیت این صندوق‌ها نسبت به سپرده‌های بانکی بازدهی بالاتر، سود روز‌شمار، عدم محدودیت زمانی سرمایه‌گذاری مانند بانک مثلا 6 ماهه یا یکساله و همچنین سهولت سرمایه‌گذاری است.

روند بازدهی یا سوددهی برخی صندوق‌های درآمد ثابت مانند ترنج سودمند، هموار و روز شمار است. یعنی این صندوق هر روز درصد مشخصی سود می‌سازد که با روزهای دیگر یکسان است و حتی تعطیلات را هم شامل می‌شود. مثلا اگر صندوق ترنج سودمند سالانه 27.5 درصد بازدهی داشته باشد، این بازدهی بین 365 روز سال تقسیم می‌شود و روزهای تعطیل هم شامل می‌شود. معمولا سرمایه‌گذاران حقیقی و حقوقی دارایی‌های نقد و سرمایه‌ در گردش خود را پیش از تعطیلات در صندوق‌ درآمد ثابت ترنج سودمند سپرده‌گذاری می‌کنند که در ایام تعطیل بازدهی کسب کنند.

محسن اسلامی، مدیر صندوق درآمد ثابت ترنج سودمند می‌گوید: سود موثر سالانه صندوق درآمد ثابت ترنج حدود 26 درصد است که به صورت هموار و روزشمار نصیب سرمایه‌گذاران صندوق می‌شود. این صندوق تقسیم سود ماهانه نیز دارد که به سرمایه‌گذاران تعلق می‌گیرد.

محسن اسلامی، با اشاره به اینکه صندوق ترنج سودمند تحت نظارت سازمان بورس و اوراق بهادار است، افزود: سرمایه‌گذاران می‌توانند تا 28 اسفندماه 1401 نسبت به سرمایه‌گذاری در صندوق ترنج سودمند از طریق سایت صندوق ترنج اقدام کنند و در تعطیلات نوروز نیز سود کسب کنند.

سپرده‌گذاری ساده و بدون کارمزد

صندوق‌های درآمد ثابت بورسی به دو صورت قابل معامله ETF یا صدور و ابطالی هستند، برای سرمایه‌گذاری در صندوق‌های قابل معامله یا ETF حتما افراد حقیقی و حقوقی باید کد‌بورسی دریافت کنند و از طریق پلتفرم‌های معاملاتی کارگزاری‌ها اقدام کنند که مشمول کارمزد کارگزاری نیز می‌شود.

سرمایه‌گذاری در صندوق‌های صدور و ابطالی که ترنج سودمند از این نوع است بسیار ساده‌تر است و نیاز به دریافت کد‌بورسی نیز ندارد و سرمایه‌گذاری در این صندوق‌ها به راحتی از طریق سایت این صندوق‌ها صورت می‌گیرد. البته مبداء واریزی پول حتما باید حساب بنام سرمایه‌گذار باشد. انجام عملیات ورود و خروج پول از این صندوق(صدور و ابطال) هیچ کارمزدی ندارد.

  • صندوق‌های قابل معامله یا ETF: نیازمند دریافت کد‌بورسی + سرمایه‌گذاری از طریق سامانه کارگزاری‌ها + پرداخت کارمزد معاملاتی
  • صندوق صدور و ابطالی ترنج: بدون نیاز به کد‌بورسی + سرمایه‌گذاری از سایت صندوق به سادگی + بدون کارمزد

فرآیند ورود و خروج پول از این صندوق نیز به سهولت و سرعت صورت می‌گیرد، سرمایه‌گذارانی که در صندوق ترنج پیش از ساعت 11 و حتی 12 ظهر اقدام به ابطال یا فروش کنند، همان روز اصل پولشان را دریافت می‌کنند. اغلب صندوق‌ها هر زمان که ابطال صورت بگیرد، روز بعد، پول سرمایه‌گذار را برای او واریز می‌کنند. این ویژگی خاصی است که صندوق ترنج سودمند سعی کرده‌ برای سرمایه‌گذاران فراهم کند.

هر 1 میلیارد تومان سرمایه در صندوق ترنج چقدر بازدهی دارد؟

اگر سرمایه‌گذار 1 میلیارد تومان پول در صندوق ترنج سودمند سرمایه‌گذاری کند، پایان هر ماه، این فرد به اندازه 24.5 درصد تقسیم بر 365، ضرب در 30، سود می‌گیرد. یعنی چه؟ یعنی در انتهای هر ماه، به ازای 1 میلیارد تومان، مبلغ 20 میلیون و 400 هزار تومان به عنوان سود به سرمایه‌گذار پرداخت می‌شود، که امکان ارتقاء این سود به 22 میلیون و 900 هزار تومان معادل 27.5 درصد نیز ممکن است. اما چگونه؟

سود مرکب یکساله صندوق ترنج سودمند 27.5 درصد است، یعنی سرمایه‌گذار وقتی در انتهای ماه اول، مبلغ 19 میلیون و 300 هزار تومان سود دریافت کرد، آن مبلغ را دوباره در صندوق سرمایه‌گذاری کند، به عبارت ساده‌تر، روی سودهایش هم سود بگیرد. در این شرایط، 1 میلیارد سرمایه‌گذار در انتهای سال به 1 میلیارد و 275 میلیون تومان تبدیل می‌شود که معادل ماهانه آن حدود 22 میلیون و 900 هزار تومان می‌شود.

  • سرمایه‌گذاری با برداشت سود ماهانه: هر یک میلیارد تومان ماهانه 20 میلیون و 400 هزار تومان سود
  • سرمایه‌گذاری بدون برداشت سود ماهانه یا یکسال کامل: هر یک میلیارد تومان ماهانه 22 میلیون و 900 هزار تومان سود

مشاوره رایگان و شروع سرمایه‌گذاری پیش از تعطیلات نوروز

صندوق ترنج از صندوق‌های مجموعه مشاور سرمایه‌گذاری ترنج است که 8 صندوق سرمایه‌گذاری در انواع مختلف: سهامی، مختلط، درآمد ثابت، جسورانه، بازارگردانی و صندوق در صندوق را در بازار‌سرمایه ایران مدیریت می‌کند. علاقه‌مندان برای کسب اطلاعات بیشتر و دریافت مشاوره رایگان سرمایه‌گذاری می‌توانند به سایت صندوق ترنج سودمند مراجعه کنند.

اعطای سهام عدالت به جاماندگان سرانجام عملیاتی خواهد شد؟ چرا پول انصرافی‌های خرید خودرو آزاد نمی شود؟ درآمد نفتی سال 1401 ایران، معادل سود یک ماه شرکت عربستانی خیز برداشتن قیمت میوه در بازار/ میوه گران می شود؟ روایت اکونومیست از سقوط ریال؛ در طول یک دهه ریال 94 درصد سقوط کرد! تورم وارد عصر جدیدی شده است/ مسگری: دستیابی به تورم 20 تا 30 درصدی در حد آرزو می‌ماند رشد 34 هزار واحدی شاخص بورس در آخرین روز معاملاتی هفته «گرانی»کام مسافران نوروزی را تلخ کرد/دشواری اسکان در سرما و باران بورس به سقف تاریخی نزدیک شد آخرین وضعیت بدهی‌‎های خارجی ایران به دلار و یورو واکنش سازمان برنامه به تاخیر در پرداخت حقوق شب عید معلمان/ هزینه‌ها از سقف قانونی عبور کرده بود/ 24 ... علت تاخیر در پرداخت حقوق شب عید معلمان مشخص شد رشد پول به بیش از 70درصد رسید! / چرا رشد نقدینگی کم اما تورم زیاد شد؟ صعود 34 هزار واحدی شاخص بورس هزینه زندگی چطور با یک همبرگر اندازه‌گیری می‌شود؟ رشد 11.6 درصدی بخش صنعت در پاییز 1401/ بالاترین نرخ رشد فصلی صنعت در 5 سال گذشته ثبت شد شاخ و شانه کشیدن مرسدس بنز برای تسلا/ عکس افزایش صادرات و واردات گمرکی هیچگونه اختلالی در سامانه های خدمات دهی بیمه سلامت وجود ندارد/ رصد و نظارت لحظه ای وزارت بهداشت بر ا... موافقت‌نامه و شرایط عمومی قرارداد‌های واگذاری (فاکتورینگ) ابلاغ شد انتقاد از امضای یک مصوبه غیرقانونی/ تلاش کارگران برای ابطال دستمزد 1402 هشدار سطح قرمز برای کاهش شدید دما و خسارت به صنعت کشاورزی ریل‌گذاری صنعت آب و برق برای توسعه اقتصاد کشور ملاک ابقاء یا حذف مدیران در سال جدید رضایتمندی عمومی است پاسخ ارسالی نماینده سهامداران شرکت پدیده در هیات مدیره "گشان" به انتشار یک گزارش نرخ دلار و یورو در مرکز مبادلات ارزی افزایش 2.7 واحد درصدی پایه پولی و کاهش 5.7 واحد درصدی نقدینگی در دی ماه 1401 جهشی دیگر در بازار سهام/ بورس به سقف تاریخی نزدیک شد کارگران برای ثبت نام مسکن کجا بروند؟ متوسط نرخ دلار در دی ماه 1401 اعلام شد نوسان نرخ سکه در کانال 31 میلیون تومان قیمت انواع سکه و ارز/ دلار صرافی 42150 تومان جریمه 160 میلیون دلاری گوگل در هند تایید شد سرویس پرداخت قسطی اپل راه‌اندازی شد کاهش رشد نقدینگی در 10 ماهه اول سال گذشته مصرف بنزین خودروهای داخلی 2برابر استاندارد جهانی است/ برآورد قاچاق روزانه 10 میلیون لیتر گازويیل 80 درصد پروازها بدون تاخیر انجام می‌شود رشد 34 هزار واحدی شاخص کل بورس کدام جاده‌ها در روزهای پایانی تعطیلات یک‌طرفه است؟ فروش بلیت قطارهای نیمه دوم فروردین فردا آغاز می‌شود تداوم روند صعودی "شپدیس" دلار 40 هزار و 200 تومان اعلام شد نوبرانه‌ای که از فرانسه به تهران آمد/ پای خوشمزه‌ترین دسر جهان چطور به ایران باز شد؟ سهم ایران از بازار 188 میلیارد دلاری عربستان با برقراری روابط چقدر است؟ افزایش حداقلی دستمزد کام کارگران را تلخ کرد تکمیل واحدهای باقیمانده مسکن مهر در شهرهای جدید تا پایان تابستان تمدید پرداخت وام کمک ودیعه مسکن تا پایان شهریور 1402 رشد 31 درصدی تامین مالی از طریق فرابورس نرخ دلار در بازار آزاد باز هم بالاتر رفت "وسینا" همسو با بانکداری درست