بانک مرکزی روسیه نرخ بهره را برای حمایت از روبل افزایش داد

بانک مرکزی روسیه نرخ بهره را برای حمایت از روبل افزایش داد

بانک مرکزی روسیه امروز با اعلام افزایش نرخ بهره تاکید کرد که برای حمایت از ارزش واحد پول ملی این کشور آماده بیشتر کردن نرخ بهره است.

به گزارش گروه اقتصاد بین الملل خبرگزاری فارس به نقل از روسیا الیوم، بانک مرکزی روسیه با تاکید بر اینکه سطح فعلی نرخ بهره 12 درصدی با افزایش فشار تورمی مطابقت دارد، اعلام کرده است که آماده افزایش بیشتر نرخ بهره برای حمایت از روبل است.

ارزش روبل روسیه در معاملات روز گذشته به کمترین میزان در 16 ماه گذشته رسید و حتی تا 101 روبل در برابر دلار پایین آمد. پس از این اتفاق بانک مرکزی روسیه تصمیم به دخالت در بازار ارز این کشور گرفت و همین امر موجب شد تا ارزش روبل به 98.5 روبل در برابر دلار تقویت شود. عصر روز گذشته برابری روبل با یورو هم به 107 روبل به ازای هر یورو تقویت شد.

یک مسيول بانک مرکزی روسیه امروز سه شنبه پس از تصمیم این بانک برای افزایش نرخ بهره در یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد که در صورت افزایش ریسک‌های تورمی، امکان افزایش اضافی در نرخ بهره وجود دارد.

وی افزود: بانک مرکزی روسیه بر اساس میزان تورم و در راستای روند بازسازی اقتصادی و همچنین برای مقابله خطرات ناشی از شرایط داخلی و خارجی تصمیمات بیشتری در مورد نرخ بهره خواهد گرفت.

اوایل امروز، بانک مرکزی روسیه در جلسه هیيت مدیره خود تصمیم گرفت نرخ بهره اصلی را سالانه 3.5 درصد افزایش داده و به 12 درصد برساند.

این تصمیم برای بازارها غافلگیرکننده بود، زیرا تحلیلگرانی که در نظرسنجی خبرگزاری نووستی شرکت کردند، انتظار داشتند که این شاخص بین 1.5 تا 2 درصد افزایش یابد.

ماه گذشته میلادی بانک مرکزی روسیه نرخ بهره در این کشور را به 8.5 درصد افزایش داد و قرار بود نشست بعدی برای تصمیم‌گیری درباره تعیین نرخ بهره در روز 15 سپتامبر برگزار شود.

بانک مرکزی روسیه همچنین اعلام کرده که کاهش ارزش روبل هیچ خطری برای ثبات اقتصادی این کشور نخواهد داشت.

ماکسیم اورشکین، مشاور اقتصادی ولادیمیر پوتین، ريیس جمهور روسیه هم اعلام کرد که انتظار می‌رود ارزش روبل به ثبات برسد.

پایان پیام/

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد