وزیر انرژی امارات: اوپک پلاس با یک تلفن بازار نفت را تنظیم می کند

وزیر انرژی امارات: اوپک پلاس با یک تلفن بازار نفت را تنظیم می کند

وزیر انرژی امارات گفت: اقدامات کنونی اوپک پلاس برای حمایت از بازار نفت در حال حاضر کافی است و در صورت نیاز به اقدامات بیشتر، این گروه به سرعت یک تماس تلفنی می‌تواند، اقدام کند.

به گزارش گروه اقتصاد بین‌الملل فارس به نقل از رویترز، سهیل المزروعی، وزیر انرژی امارات گفت، اقدامات کنونی اوپک پلاس برای حمایت از بازار نفت در حال حاضر کافی است و در صورت نیاز به اقدامات بیشتر، این گروه «تنها با یک تماس تلفنی فاصله دارد.»

گروه اوپک پلاس که متشکل از کشورهای عضو اوپک و هم‌پیمانانش نظیر روسیه است، حدود 40 درصد نفت خام جهان را تولید می‌کند. این گروه از سال 2022 به منظور تقویت بازار تولید نفت را محدود کرد.

وزیر انرژی امارت در شهر گوا در هند، محل برگزاری نشست گروه 20 گفت: « آنچه امروز انجام می‌دهیم کافی است.»

«ما دايما نشست داریم و اگر نیاز باشد که هرکار دیگری انجام دهیم، در همان نشست‌ها آن را بررسی خواهیم کرد. ما همیشه به اندازه یک تماس تلفنی با هم فاصله داریم.»

اوپک پلاس در آخرین نشست سیاست‌گذاری خود در ماه ژوين بر سر یک توافق گسترده برای محدود کردن در سال 2024 توافق کرد و عربستان متعهد شد تا کاهش تولید داوطلبانه برای ماه جولای خود را در ماه آگوست نیز ادامه دهد.

در حال حاضر، با بروز نشانه‌هایی از کمی عرضه و محرک‌های اقتصادی در چین، قیمت نفت افزایش یافته است به طوریکه قیمت نفت برنت در روز جمعه به بالای 80 دلار در هر بشکه رسید و از 71 دلار در اواخر ماه ژوين بیشتر است.

نشست بعدی اوپک پلاس ماه نوامبر برگزار می‌شود؛ نشست وزارتی نیز به صورت آنلاین در 4 آگوست برای بررسی بازار برگزار خواهد شد.

وزیر انرژی امارات گفت، در مورد تقاضا در مورد نفت نگران نیست و سرمایه‌گذاری محدود را بزرگ‌ترین چالش (بازار نفت) توصیف کرد.

وی افزود: «ما می‌دانیم که سرمایه‌گذاری چقدر گران است و هیچ ‌کس به جز چند کشور سرمایه‌گذاری نمی‌کنند و ظرفیت‌شان را بالا می‌برند.»

امارات یکی از معدود اعضای اوپک است که ظرفیت تولید نفت استفاده نشده قابل‌توجهی دارد. در نشست ماه ژوين اوپک پلاس، هدف تولید بالایی برای سال 2024 دریافت کرد، درحالی‌که برای برخی دیگر کاهش پیدا کرد.

پایان پیام/

local_offerبرچسب‌ها:

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد