رسوخ اقتصاد دستوری؛ در اینستاگرام و توییتر

رسوخ اقتصاد دستوری؛ در اینستاگرام و توییتر

نگرانی، ترس، دلهره، ناامیدی، شوخی با گرانی‌‌ ها، پوست‌کلفت شدن، چه کنیم، کاش همین فردا بلند شویم و ببینیم به پایانش رسیدیم. این‌‌ها و خیلی حرف‌‌های دیگر، بخشی از...

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از دنیای‌اقتصاد ،در اینستاگرام هم وضع به همین شکل بود اما نه به داغی فضای توییتر. در این شبکه‌‌اجتماعی کاربران با بازنشر خبرهای صفحه‌های خبری در اینستاگرام، در استوری‌‌های خود درباره دورشدن از برنامه‌های زندگی‌‌شان می‌‌نوشتند.

در کل مساله‌‌ای که در شبکه‌های اجتماعی خیلی به‌چشم می‌خورد فضای مهاجرت، ناامیدی و سرخوردگی از پیش‌نرفتن کارهاست. انگار که کوه یخی به واسطه اوضاع و احوال اقتصادی حاکم بر کشور در حال شکل‌گرفتن است که به یاس و ناامیدی کاربران بیش از هر زمان دیگری دامن می‌‌زند، اما در یک نگاه کلی و در کنار این فضای پر از بی‌‌امیدی، فضای نوشته‌های اکثر کاربران توییتر فارسی با رصد نوشته‌های کاربران درباره قیمت‌گذاری دستوری، دولت سیزدهم، اقتصاد و بورس و وضعیت معیشت مردم، به یک فضا منتهی می‌شد که در روزهای گذشته در اکثر نوشته‌های کاربران به‌چشم می‌خورد و هر روزی که می‌گذرد بیشتر هم اوج می‌‌گیرد؛ اقتصاد کشور دچار بحران است و مسوولان سردرگم.  تمام این تصمیم‌‌‌هایی که یک‌شبه گرفته می‌شود و فردای آن لغو می‌شود، نشان‌دهنده عدم‌ثبات و تصمیمات لحظه‌‌ای است.

تصمیماتی که انگار در یک آزمایشگاه گرفته می‌شود و تمام کارها با آزمون و خطا پیش می‌‌رود. تصمیماتی که باعث‌شده و می‌شود که سرمایه‌‌گذاران و همچنین مردم در زندگی اقتصادی خود، ثبات و پایداری را نتوانند حس کنند.

 اما اعتراضات مردم اصفهان همراه با کشاورزان نسبت به وضعیت بی‌آبی در این استان و بالا‌رفتن قیمت دلار و پیگیری لحظه‌‌ای قیمت آن توسط کاربران، هم دو موضوع دیگری بودند که دیروز در توییتر مورد‌توجه قرار گرفته بود. دو موضوعی که انتقاد و کنایه‌های کاربران را به مسوولان کشور در پی داشت. آنها درباره بالا رفتن قیمت دلار و بحران بی‌‌آبی در کشور، خطاب به مسوولان اینطور می‌نوشتند؛ که چرا به دلار دستور نمی‌دهند که قیمتش بالا نرود و با مردم ایران راه‌بیاید.

یا در مساله بحران آب، خطاب به وزرا و دیگر مسوولان می‌نوشتند؛ که چرا به ابرها دستور نمی‌دهند که بیشتر بر سر ایران ببارند تا با بحران آب مواجه نشویم. این کنایه‌ها از وقتی شروع شد که تصمیم دولت برای افزایش نرخ فروش خودروسازها لغو شد و قیمت‌ها به روال گذشته برگشت. 

در رابطه با افزایش قیمت دلار، سیامک قاسمی، فعال حوزه اقتصاد در صفحه شخصی خود در توییتر نوشت: «دیروز برای ایجاد شوک منفی در بازار ارز اعلام کردند 5/ 3میلیارد دلار از منابع کشور در دولت جدید آزاد شده و قیمت دلار بی‌اعتنا به این خبر امروز به 28‌هزار و550 تومان رسید. این یک معنی بیشتر ندارد! حنای حرف و شعار و وعده دیگر رنگی ندارد و بازار در انتظار اتفاقات واقعیست! واقعی!» 

اما حسن سبحانی، استاد اقتصاد دانشگاه تهران در ماجرای افزایش قیمت دلار به موضوع دیگری اشاره کرد و آن‌هم عملکرد صداوسیما در این ماجرا بود. او در صفحه توییتر خود نوشت: «رویکرد رسانه ملی در آماده‌کردن افکار عمومی بر لزوم افزایش قیمت دلار که هیچ‌یک از معادل‌‌های ریالی‌‌اش متکی بر مفهوم اقتصادی «بازار» نیست، سقوط در چاه‌ویل «اقتصاد‌سیاسی» برای کسب درآمد است.

کفاره این رویکرد هم‌‌، توجیه رفتار فردای «اقتصاد سیاسی»، نسبت به جان و مال معترضان خواهد بود.» اما در رابطه با قیمت‌گذاری دستوری و اعتراض فعالان و چهره‌های حوزه اقتصاد و بورس نسبت به لغو قیمت‌گذاری دستوری در حوزه خودرو، دیروز یکی از توییت‌‌‌هایی که مورد‌توجه کاربران شبکه‌‌اجتماعی توییتر و پیام‌‌رسان تلگرام قرار گرفت، نوشته محمد فاضلی، جامعه‌‌شناس بود.

او در صفحه توییتر خود نوشت: «صدوبیست سال در‌جا زدن؟ سیاستمدار ایرانی از زمان چوب‌زدن و فلک‌کردن تاجر قند مشهور تهران در زمانه انقلاب مشروطه به بهانه گران‌شدن قند و در سودای کنترل قیمت آن، تا ایام تورم میانه دهه 1350 و تا به امروز دست از این میل به کنترل دستوری قیمت نکشیده است. آخه صدوبیست سال توهم؟!» رضا خانکی، فعال حوزه بورس هم در رابطه با این موضوع در توییتر خود نوشت: «می‌گوید چهار تا سهامدار خرد برای دو زار سود در بورس شلوغش می‌کنند که قیمت‌گذاری دستوری نباید باشد. واقعا کار به کجا رسیده است. چند ده‌‌هزار میلیارد تومان از جیب سهامداران برداشتند و رانت توزیع کردند. اعتراض که بکنی، می‌گویند حرف نزن!»

توییت او در جمع توییتری بورسی‌‌ها مورد‌توجه قرار گرفت و تا لحظه تنظیم این گزارش توسط بیش از 500 نفر از کاربران پسندیده شد، اما کاربران توییتر در رابطه با این مساله اینطور می‌نوشتند که بین سهامدارها و آنچه آنها آن را قرعه‌کشی بازها می‌‌خواندند، یک دو قطبی درست کرده‌‌اند و در نتیجه آنهایی که با افزایش قیمت‌ها از سود 100درصد قرعه‌کشی جا می‌‌مانند، ناراحت هستند و سهامدارها هم از اینکه چرا باید یک کارخانه ضررده بشود به‌خاطر قیمت دستوری، متعجب هستند و البته به این نکته اشاره می‌کردند‌ که دود قیمت‌‌گذاری دستوری در چشم همه می‌‌رود.

پیام الیاس‌کردی، فعال حوزه بورس هم در توییتر خود با استفاده از هشتگ قیمت‌گذاری دستوری نوشت: « فرض بفرمایید بایدن به مدیرعامل اپل نامه بنویسد و بگوید حق فروش محصولات بیشتر از 200 دلار را ندارید! باید ارزون بدید دست مشتری!!!»

توییت الیاس‌‌کردی هم از جمله توییت‌‌‌هایی بود که در جمع توییتری بورسی‌‌ها مورد‌توجه قرار گرفت و بیش از 300 نفر از کاربران توییتر آن را پسندیدند. فربد زاوه، فعال حوزه اقتصاد هم در توییتر خود در رابطه با قیمت‌گذاری دستوری نوشت: «حکایت امروز دولت، حکایت پدر ورشکسته‌ای است که از دارایی فرزندان هزینه جاری زندگی را می‌دهد، نهایت تمام دست و دلبازی‌های این پدر؛ شدیدتر شدن فقر فرزندانش است نه بیشتر!» رضا کاشف هم در توییتر خود نوشت: «در هر صورت خودروسازی‌ها جیب ملت را می‌‌زنند، مستقیم با افزایش قیمت یا غیرمستقیم با افزایش تورم.»

علی کلاهی

ريیس کمیسیون صنایع اتاق ایران

برای اولین‌بار پس از پایان جنگ شاهد خاموشی در زمستان خواهیم بود. با اولین موج سرما گاز نیروگاه‌ها قطع خواهد شد و حداکثر 10‌روز ذخیره مازوت و گازويیل در نیروگاه‌ها وجود دارد. در کشوری که نرخ موفقیت در حفاری گاز بدون مطالعه (Wildcat drilling) بالای 65درصد است، کمبود گاز باورنکردنی است.

local_offerبرچسب‌ها:
اثر «امیکرون» بر بازار فلزات هفته‌ای سرخ دست صندوق‌های مختلط‌ها را سوزاند نظر حسابرس بر تامین نقدینگی "دکیمی" افزایش سرمایه "بموتو" به منظور اصلاح ساختار مالی اظهارنظر حسابرس بر گزارش توجیهی افزایش سرمایه "دسینا" بازار ارز‌های دیجیتال سقوط کرد سهام "غکورش" 66 میلیون سهم را وثیقه کرد افزایش سرمایه از سود انباشته "پیزد" به پیشنهاد هیات مدیره مجمع "شبندر" ترکیب هیات مدیره را تغییر داد سهامداران بورس منتظر جبران باشند توسعه صندوق‌های پروژه‌محور با هدف تامین مالی بخش‌های مختلف اقتصادی درآمد سرانه ایرانی‌ها، کمتر از نصف خط فقر درخواست مهم ريیس سازمان بورس از دولت رشد بورس به لطف فولاد و شستا/ آغاز متعادل برای بازار سهام سلام «پیشگامان سرمایه نوآفرین» به قعرنشینی رشد 59 درصدی در فروش صنایع بورسی مردم بلیت هواپیما را گران نخرند اعتماد از دست رفته سهامداران جبران می‌شود / دامنه نوسان فعلا حذف نمی‌شود بورس یک هزار و 283 واحد رشد کرد بودجه 1401 با نگاه به منفعت سهامداران به دنبال افزایش معافیت مالیاتی شرکت‌های بورسی هستیم قیمت خودرو در بازار امروز قیمت مسکن در منطقه مرکزی تهران بحران تامین مواد غذایی با خشک‌شدن زاینده‌رود "لکما" 2 روز آینده بازگشایی می‌شود توقف "حپترو" به مدت 2 روز کاری پیش‌بینی قیمت‌ها پس از توزیع اینترنتی کالا‌ها برگزاری مجمع صندوق سرمایه گذاری آسمان آرمانی سهام(ETF) در هفته آینده در 7 ماهه اول امسال چقدر خودرو تولید شد؟ مجمع صندوق سرمایه گذاری بادرآمد ثابت کیان فردا برگزار می شود دلیل منع واردات محصولات ایران از سوی روسیه تصمیمات مجمع فوق العاده "وثنو" به ثبت رسید ثبت تصمیمات مجمع عمومی "شصدف" "خودکفا" تصمیمات مجمع را ثبت کرد سایه دلار و ابهام نوسان در تمام بازارهای مالی صندوق نوویرا بازار صورت مالی 12 ماهه منتشر کرد بی‌تدبیری وزیر نفت در اجلاس اخیر اوپک انتشار صورت سود و زیان زیرمجموعه "فخوز" "خاهن" صورت مالی 6ماهه حسابرسی شده منتشر کرد کف کانال نزولی هدف تکنیکالی شاخص کل است قیمت خودرو امروز 13 آذر 1400(جدول) "خبازرس" صورت مالی تلفیقی 12 ماهه منتشر کرد سیگنال های بورسی برای سهامداران | وعده های عشقی حال بازار سرمایه رو خوب می کند؟ سیگنال‌های مهم بورسی برای سهامداران/ وعده‌های عشقی، حال بورس را خوب می‌کند؟ تسهیلات 10 میلیون تومانی خودروی خانوادگی بوگاتی: کمیاب، متفاوت و سریع! پیش‌بینی بورس از نگاه کارشناسان بازار سرمایه دلار از 30هزار تومان هم عبور می‌کند؟ خودرو‌های آمریکایی در جاده‌های کشور؟! قیمت مسکن دولتی 4 برابر خانه‌های پرند و پاکدشت