اطلاعات جدید درباره واردات خودرو / کدام مدل‌ها به ایران می‌آیند؟

اطلاعات جدید درباره واردات خودرو / کدام مدل‌ها به ایران می‌آیند؟

با رفع ایرادات شورای نگهبان به مصوبه آزادسازی واردات خودرو و تایید احتمالی آن در آینده نزدیک، افسار خودروهایی که قرار است وارد بازار کشور شوند، به دست شورای رقابت می‌افتد. در این شرایط اطلاعات جدید از واردات خودرو چیست؟

به گزارش تجارت‌نیوز، ريیس شورای رقابت در گفتگوی اخیر خود به نوعی صحبت از محدود و مشروط بودن واردات به میان آورده است.

طبق گفته رضا شیوا، در صورت تایید مصوبه مجلس شورای اسلامی، تنها خودروهایی وارد خواهند شد که قابل استفاده عموم باشند و این در حالی است که هدف موردنظر با چالش بزرگی به نام قیمت روبه‌رو است.

خودروهای لوکس وارد نمی‌شود

گفته‌های ريیس شورای رقابت نشان می‌دهد شورا برنامه‌ای برای واردات خودروهای لوکس و لاکچری ندارد‌(حداقل فعلا)‌. با توجه به اینکه شیوا صحبت از خودروهای قابل استفاده برای عموم به میان آورده، به نظر می‌رسد شورای رقابت قصد دارد در صورت آزادسازی واردات، بیشتر روی قیمت خودروها تمرکز کند تا از این راه فرصت لازم برای استفاده عموم از مدل‌های وارداتی و به تبع آن، ایجاد رقابت در بازار فراهم شود.

به عبارت بهتر، گویا در فرمول شورای رقابت، «قیمت» بر برند و مدل خودروها ارجح است، موضوعی که می‌تواند پروسه واردات خودرو را دچار چالش کرده و حتی برخی شرکت‌های اصلی واردکننده را از دور رقابت و فعالیت خارج کند. با توجه به برنامه مدنظر شورای رقابت، حال این پرسش برای افکار عمومی پیش آمده که کدام خودروها با توجه محدوده قیمتی شورای رقابت قرار است وارد کشور شوند؟

اصلا چرا خودروهای لوکس و لاکچری جایی در فرمول شورای رقابت برای واردات ندارند؟ و اینکه آیا با دست فرمان شورای رقابت، پروسه واردات خودرو به جایی خواهد رسید؟

کاهش انحصار در بازار خودرو

با آزادسازی احتمالی واردات خودرو‌(پس از تایید مصوبه مجلس از سوی شورای رقابت) فرصت مناسبی برای کاهش انحصار در بازار خودروی کشور رخ خواهد داد، ضمن آنکه برخی کسب‌و‌کارهای تضعیف یا نابود شده‌(در اثر ممنوعیت واردات) احیا می‌شوند.

بخشی از شهروندان نیز این فرصت را پیدا می‌کنند که از خودروهای روز دنیا بهره‌مند شوند. در واقع هر چند هدف مجلس از واردات خودرو تنظیم بازار است و شورای رقابت نیز همین موضوع را دنبال می‌کند، اما به نظر می‌رسد این موضوع در تضاد با واردات عام نیست.

به عبارت بهتر، پروسه واردات خودرو می‌تواند در قالب وسیعی پیش رفته و طیفی از انواع خودروهای خارجی را در بر بگیرد و البته سهم ارزان‌قیمت‌ترها‌(در جهت تنظیم بازار) بیشتر باشد.

بنابراین به نظر می‌رسد بهتر است شورای رقابت فرمولی منعطف و چند‌منظوره برای واردات خودرو تنظیم کند، فرمولی که بخش‌های مختلف بازار را در بر بگیرد و به کاهش انحصار و ایجاد رقابت کمک کند.

خودروهای لوکس؛ منبع درآمدی برای دولت

در این فرمول، یک بخش می‌تواند به خودروهای لوکس و لاکچری اختصاص پیدا کند، خودروهایی که هر چند شاید کمک خاصی به ایجاد رقابت در بازار نکنند، با این حال منبع درآمدی برای دولت خواهند بود و ضرری هم برای تولید داخل نخواهند داشت.

شورای رقابت به دنبال انحصارشکنی در بازار خودرو و دسترسی عموم شهروندان به خودروهای خارجی است، به همین دلیل بنا ندارد گزینه محصولات لوکس و لاکچری را در فرمول واردات جا بدهد. از نظر این شورا، چون خودروهای لوکس کمکی به رقابت در بازار خودرو نمی‌کنند، توجیهی برای واردات آنها نیست.

بازار به خودروهای لوکس تمایل دارد

این در حالی است که به هر حال بخشی هرچند محدود از بازار میل به استفاده از خودروهای لوکس و لاکچری‌(مانند بنز، بی‌ام،و، ولوو و…) دارد و حاضر است برای خرید آنها تا حد امکان هزینه کند.

بنابراین اگر شورای رقابت سهمی هرچند اندک را نیز برای خودروهای لوکس و لاکچری در نظر بگیرد، ضمن تامین نیاز این بخش از بازار خودرو، امکان درآمدزایی خارج از عرف واردات را نیز برای دولت فراهم خواهد کرد.

این شورا می‌تواند به جای حذف خودروهای لوکس از پروسه واردات، بر آنها مالیات و عوارض سنگین ببندد. این اقدام می‌تواند اولا به طور خودکار واردات خودروهای لوکس و لاکچری را محدود کند، ثانیا برای دولت درآمدزایی از محل مالیات و عوارض به دنبال داشته باشد و ثالثا افکار عمومی را نیز به واسطه عوارض سنگینی که از مشتریان آنها اخذ می‌شود، بابت واردات این مدل محصولات قانع کند.

درگیری خودروسازان خصوصی در واردات

شورای رقابت اما در فرمول واردات خود می‌تواند خودروسازان بخش خصوصی را نیز درگیر کند، موضوعی که اتفاقا ريیس این شورا به آن اشاره کرده است. شیوا گفته که در حال حاضر تنها دو شرکت‌(ایران‌خودرو و سایپا) خودروساز به حساب می‌آیند و بقیه مونتاژکار محسوب می‌شوند.

به گفته وی، شرکت‌هایی که خودرو را به صورت CKD وارد و در داخل مونتاژ می‌کنند، خودروساز به حساب نمی‌آیند و برای واردات قطعات موردنیاز آنها نیز ارز از کشور خارج می‌شود.

استفاده از منابع ارزی داخلی برای مونتاژ خودرو

شیوا معتقد است مونتاژکاران نیز از منابع ارزی داخلی برای واردات خود استفاده می‌کنند، آن هم در حالی که حساب و کتاب‌شان خیلی روشن نیست و قیمت‌هایی روی محصولات خود می‌گذارند که معلوم نیست چگونه تعیین شده‌اند.

اظهارات ريیس شورای رقابت نشان می‌دهد وی بدش نمی‌آید شرکت‌های بخش خصوصی را نیز به واسطه واردات درگیر رقابت کند. به نظر می‌رسد شیوا به نوعی خودروسازان بخش خصوصی را که ارزبری قابل توجهی دارند و کنترلی هم روی قیمت‌شان نیست، متهم به انحصار کرده است.

بنابراین با واردات خودروهایی که بتوانند از حیث قیمتی با محصولات بخش خصوصی رقابت کنند، دغدغه شورای رقابت بابت انحصار خصوصی‌ها و ضعف رقابت در بازار آنها نیز تا حدی برطرف می‌شود.

رقابت و انحصار در بازار خودروهای مونتاژی

با توجه به صعود قیمت خودروهای مونتاژی طی سه سال گذشته، یافتن خودروهایی خارجی که بتوانند با محصولات بخش خصوصی رقابت کنند، راحت‌تر از پیدا کردن محصولاتی است که بناست به جنگ انحصار در بازار خودروهای داخلی (محصولات ایران‌خودرو و سایپا) بروند.

برای رقابت با محصولات بخش خصوصی صنعت خودروی کشور، محصولاتی در محدوده قیمتی 500 میلیون تا یک میلیارد تومان جواب می‌دهد و از همین‌رو شورای رقابت در این بخش دستش برای انتخاب محصول تا حدی باز است.

شکست انحصار در بخش خودروهای داخلی

اما اصلی‌ترین بخش از بازار خودرو که ظاهرا نمایندگان مجلس و شورای رقابت در مساله واردات روی آن حساب باز کرده‌اند، به حوزه خودروهای داخلی مربوط می‌شود.

شورای رقابت به دنبال فرمولی است که این بخش از بازار را از انحصار خارج کند، آن هم به واسطه واردات خودروهایی با سطح قیمت نزدیک به محصولات دو خودروساز بزرگ کشور.

آزمون سخت شورای رقابت

این بخش بدون شک چالشی‌ترین و سخت‌ترین آزمون شورای رقابت در پروسه واردات خواهد بود، زیرا به نظر می‌رسد اولا تنوع محصول چندانی وجود ندارد و ثانیا احتمالا برای برخی شرکت‌های اصلی واردکننده نیز جذابیت خاصی ندارد، ضمن آنکه ممکن است واردات خودروهایی در راستای رقابت با محصولات ایران‌خودرو و سایپا به لحاظ قیمتی امکان‌پذیر نباشد.

در حال حاضر و با در نظر گرفتن قیمت کارخانه‌ای خودروهای داخلی، کف قیمت از بالای 100 میلیون تومان شروع می‌شود و سقف آن نیز به چیزی حدود 300 میلیون تومان می‌رسد. قیمت‌های بازار نیز تقریبا در محدوده 150 تا نهایتا 500 میلیون تومان قرار می‌گیرند.

خودروهای 100 تا 500 میلیون تومانی

بنابراین اگر قرار است در این بخش از بازار (به عنوان بخش اصلی و پر مشتری) رقابتی ایجاد و عملیات ضد انحصار (از مسیر واردات) صورت گیرد، نیاز به خودروهایی است که قیمت آنها در بازه قیمتی موردنظر -100 تا 500 میلیون تومان- یا کمی بیشتر جای بگیرد.

به عنوان مثال، اگر خودرویی با قیمت 500 میلیون تومان وارد شود، می‌تواند با محصولات داخلی مانند تارا، دنا پلاس توربو شارژ و شاهین وارد رقابتی نسبی شود.

اما اگر بناست بازار خودروهای پر تیراژتر داخلی (هسته بازار) تحریک شود، نیاز به واردات خودروهایی با محدوده قیمتی 150 تا 300 میلیون تومان است. اما آیا با توجه به قیمت ارز از یکسو و تعرفه بالا از سوی دیگر و همچنین سایر عوارض و مالیات، اصلا امکان واردات چنین خودروهایی وجود دارد؟

کاندیداهای حضور در بازار خودروی ایران

شورای رقابت اما در حالی قصد دارد به واسطه واردات خودروهایی برای مصرف عموم، بازار را از انحصار خارج کند که در این راه، با مانعی بزرگ به نام تعرفه بالا روبه‌رو است.

طبق مصوبه مجلس شورای اسلامی، در حال حاضر تعرفه واردات خودرو به کشور 86 درصد است، بنابراین هر خودرویی که وارد می‌شود، متناسب با ارز مرجع در گمرک، معادل 86 درصد قیمت پایه آن به عنوان تعرفه اخذ خواهد شد.

با یک مثال ساده می‌توان اثر تعرفه را بر قیمت خودروهای واردات نشان داد. با در نظر گرفتن یک خودروی 15 هزار دلاری، قیمت پایه آن در بدو ورود به ایران (قبل از محاسبه مالیات و عوارض) و با نرخ فعلی ارز (27 هزار و 600 تومان در بازار آزاد)، چیزی حدود 415 میلیون تومان از آب در می‌آید.

با این قیمت طبعا می‌توان بازار خودروهای لوکس داخلی مانند دنا پلاس، تارا و شاهین را تحت تاثیر قرار داد و رقابتی نسبی ایجاد کرد. این رقابت روی لایه‌های پایین بازار نیز اثر محوری خود را خواهد داشت، به نحوی که انتظار می‌رود قیمت خودروهای ارزان‌تر نیز تحت تاثیر واردات محصولات 15 هزار دلاری (بدون تعرفه و مالیات) افت کند.

افزایش شدید قیمت با تعرفه 86 درصدی

این در حالی است که مجلس شورای اسلامی تعرفه 86 درصدی را برای واردات خودرو در نظر گرفته و با اعمال آن، قیمت نهایی یک خودروی 15 هزار دلاری در ایران بسیار بالا خواهد رفت.

برای این خودرو و با فرض اینکه گمرک همچنان ارز 4200 را برای محاسبه لحاظ کند، اعمال تعرفه 86 درصدی چیزی حدود 55 میلیون تومان به قیمت خام یک خودروی 15 هزار دلاری اضافه می‌کند. بنابراین خودروی موردنظر به جای 415 میلیون تومان‌(قیمت خام بدون تعرفه) 470 میلیون تومان قیمت خواهد داشت.

به این قیمت طبعا مبالغی نیز بابت عوارض و مالیات مربوط به خروج خودروهای فرسوده و همچنین سود واردکننده هم اضافه می‌شود که البته این هزینه‌ها اجتناب‌ناپذیر هستند. با این محاسبات، هرچه تعرفه پایین‌تر باشد، قیمت نهایی خودروهای وارداتی نیز کمتر از آب در می‌آید و این موضوع می‌تواند شورای رقابت و مجلس را در راستای تحقق هدف‌شان مبنی بر کاهش انحصار و تنظیم بازار خودرو یاری کند.

کدام محصولات وارد می‌شوند؟

اما حالا که مجلس و شورای رقابت به دنبال تنظیم بازار خودرو از مسیر واردات هستند، این پرسش پیش می‌آید که چه محصولاتی قابلیت ورود به کشور را دارند. برای پاسخ به این پرسش، چند خودروی منتخب که در بازار آمریکا، ترکیه و امارات مورد استفاده قرار می‌گیرد را مورد بررسی قرار داده‌ایم. متوسط قیمت در این سه بازار بین 20 تا 25هزار دلار است.

بازار آمریکا

در بازار آمریکا، شورولت مالیبو مدل 2020 قیمتی بیش از 22 هزار دلار دارد. قیمت خام این خودرو در ایران با توجه به ارز 27 هزار و 600 میلیون تومانی، بالای 600 میلیون تومان از آب در می‌آید و با احتساب تعرفه 86 درصدی، به حول‌وحوش 680 میلیون تومان می‌رسد. بنابراین چنین خودرویی بیشتر برای رقابت با محصولات بخش خصوصی مناسب است.

خودروی دیگر در بازار آمریکا، نیسان آلتیما است که 24 هزار و 350 دلار می‌ارزد. قیمت خام این خودرو در ایران بالغ بر 670 میلیون تومان خواهد بود، اما با احتساب تعرفه 86 درصدی، خودروی موردنظر قیمتی تقریبا 760 میلیون تومان خواهد داشت.

بازار ترکیه

اما در بازار ترکیه رنو سیلو با قیمت 13 هزار و 300 دلار عرضه می‌شود. با قیمت فعلی ارز، خودروی موردنظر در بازار ایران و به صورت خام، حدودا 370 میلیون تومان قیمت خواهد داشت. با احتساب تعرفه 86 درصدی اما قیمت سیلو به حدودا 420 میلیون تومان می‌رسد. بنابراین خودروی موردنظر گزینه مناسبی برای رقابت در بازار خودروهای لوکس و نسبتا لوکس داخلی به شمار می‌رود.

در بازار ترکیه اما خودروی نیسان قشقایی نیز که میهمان ایران هم شده، به چشم می‌آید. این خودرو 19 هزار و 400 دلار قیمت دارد، بنابراین قیمت خام آن در ایران 535 میلیون تومان از آب در می‌آید. با احتساب تعرفه 86 درصدی اما این قیمت به بالای 600 میلیون تومان می‌رسد. بنابراین نیسان قشقایی می‌تواند گزینه‌ای مناسب برای ایجاد رقابت در بازار خودروهای مونتاژی کشور باشد.

بازار امارات

در نهایت اما بازار خودروی امارات نیز هیوندایی النترا و دوج را به عنوان خودروهای طبقه متوسط به خود می‌بیند که اولی 19 هزار و 650 دلار و دومی 30 هزار و 245 دلار قیمت دارد. قیمت خام النترا در بازار ایران حدودا 545 میلیون تومان از آب در می‌آید، اما با تعرفه 86 درصدی، قیمت آن به بیش از 600 میلیون تومان می‌رسد.

دوج نیز بدون احتساب تعرفه، قیمتی حدودا 840 میلیون تومانی در بازار ایران خواهد داشت، اما اعمال تعرفه 86 درصدی، قیمت این خودرو را به 950 میلیون تومان می‌رساند. با این قیمت‌ها، امثال النترا و دوج خودروهایی مناسب برای رقابت با محصولات بخش خصوصی هستند.

منبع: دنیای اقتصاد

آخرین اخبار خودرویی را در صفحه اخبار خودروی تجارت‌نیوز بخوانید.

درخواست بازار سرمایه برای حذف شورای رقابت از قیمت‌گذاری خودرو

درخواست بازار سرمایه برای حذف شورای رقابت از قیمت‌گذاری خودرو

ريیس سازمان بورس در نامه‌ای به رضا فاطمی‌امین، وزیر صمت که رونوشتی از آن را برای احسان خاندوزی، وزیر اقتصاد نیز ارسال کرد، خواستار حذف قیمت‌گذاری محصولات شرکت‌های خودروساز توسط شورای رقابت شد.

TejaratNews.com/
آغاز پیش فروش 6 محصول ایران خودرو

آغاز پیش فروش 6 محصول ایران خودرو

ایران خودرو چند محصول خود را از امروز در طرح مشارکت در تولید عرضه می کند.

Irinn.ir/
آغاز پیش فروش 6 محصول ایران خودرو + جدول فروش و جزيیات

آغاز پیش فروش 6 محصول ایران خودرو + جدول فروش و جزيیات

ایران خودرو 6 محصول خود را در طرح مشارکت در تولید با موعد تحویل آذر و دی ماه 1401 عرضه می کند. در این طرح 6 محصول دناپلاس توربوشارژ دستی و اتوماتیک،‌ تارا دستی، پژو 207 دستی با سقف شیشه‌ای، رانا پلاس ...

TejaratNews.com/
رکود در بازار خودرو

رکود در بازار خودرو

ابهامات روند قیمت گذاری‌ها و عرضه محدود محصولات توسط خودروسازان بازار خودرو را در رکود قرار داد.

TejaratNews.com/
شلاق قیمت‌گذاری بر پیکر صنعت خودرو

شلاق قیمت‌گذاری بر پیکر صنعت خودرو

ريیس سازمان بورس و اوراق بهادار طی نامه‌ای به وزیر صنعت، معدن و تجارت سیاست قیمت‌گذاری صنعت خودرو را مورد اشاره قرار داد و این سیاست را زمینه‌ساز ضرر و زیان سهامداران و ادامه این رویه را عامل تعطیلی ا...

Sena.ir/
واکنش جالب مجری تلویزیون به وعده ارزانی خودرو

واکنش جالب مجری تلویزیون به وعده ارزانی خودرو

مجری تلویزیون به وعده های قطره چکانی وزیر صمت درباره ارزانی خودرو واکنش نشان داد. امیدواریم 150 تومن نشود 140 تومن و بگوییم ارزان شد.

Bartarinha.ir/
حراج یک خودرو سایپا بدون قرعه‌کشی / یارانه 40 میلیونی برای خریداران خودرو!

حراج یک خودرو سایپا بدون قرعه‌کشی / یارانه 40 میلیونی برای خریدارا...

زیان‌ده است اما ادعا می‌کند خودرو را تا 40 میلیون تومان ارزان‌تر از بازار هم که شده می‌فروشد. با این حال دو روز پس از شروع ثبت نام هنوز هم ظرفیت برای خرید خودروی این خودروساز وجود دارد.

TejaratNews.com/
خبر جدید درباره قیمت‌ خودرو / احتمال حذف شورای رقابت از قیمت‌گذاری خودرو

خبر جدید درباره قیمت‌ خودرو / احتمال حذف شورای رقابت از قیمت‌گذاری...

شورای رقابت بار دیگر در آستانه حذف از پروسه قیمت‌گذاری خودرو قرار دارد. این شورا یک‌بار نیز در سال 97 از سوی شورای هماهنگی اقتصادی سران سه قوه از تعیین قیمت خودرو کنار گذاشته شد.

TejaratNews.com/
افزایش قیمت 207 و دنا / قیمت خودرو امروز 5 آبان 1400

افزایش قیمت 207 و دنا / قیمت خودرو امروز 5 آبان 1400

قیمت خودرو در روز سه‌شنبه 4 آبان با ثبات نسبی همراه بود اما خودروهای گروه پژو 207 افزایش قیمت داشتند. قیمت پراید بعد از چند روز افزایش تغییری نداشت.

TejaratNews.com/
بهارستانی‌ها؛ حامی صددرصد طرح ساماندهی خودرو

بهارستانی‌ها؛ حامی صددرصد طرح ساماندهی خودرو

مجلس شورای اسلامی از هر ایده، طرح و اقدامی که وزارت صنعت، معدن و تجارت به عنوان متولی حوزه صنعت خودرو، برای ساماندهی و بهبود این صنعت داشته باشد قطعا حمایت خوهد کرد.

Sena.ir/
ادامه روند افزایش قیمت خودرو در آبان / قیمت خودرو امروز 4 ابان 1400

ادامه روند افزایش قیمت خودرو در آبان / قیمت خودرو امروز 4 ابان 140...

در بازار خودروهای داخلی دیروز 3 آبان قیمت خودرو پراید و پژو افزایش یافت. قیمت پراید 111 بعد تقریبا یک هفته دوباره به قیمت 155 میلیون تومان رسید.

TejaratNews.com/
اعلام وضعیت 2249 خودرو به وزارت اقتصاد

اعلام وضعیت 2249 خودرو به وزارت اقتصاد

با گذشت چندین سال از ورود و دپوی هزاران خودرو به دلیل مواجه با ممنوعیت واردات، با وجود صدور مصوبه‌ها و اقدام‌هایی که برای تعیین تکلیف آن‌ها صورت گرفت، همچنان حدود 2249 دستگاه در گمرک مانده است. اما به...

Bartarinha.ir/
بازارها در 7 ماهه اول امسال/ خودرو پرسودترین بازار تا پایان مهر

بازارها در 7 ماهه اول امسال/ خودرو پرسودترین بازار تا پایان مهر

در هفت ماهی که از سال 1400 گذشته، بازار خودرو بیش از دیگر بازارها رشد کرده و سود 20 درصدی برای سرمایه‌‌گذاران خود به همراه داشته، در مقابل بازار طلا کم‌نوسان ظاهر شده است.

TejaratNews.com/
فروش خودرو 50 درصد زیرقیمت بازار! / یارانه 54 میلیونی برای خریداران سایپا

فروش خودرو 50 درصد زیرقیمت بازار! / یارانه 54 میلیونی برای خریدارا...

خودروسازان دست از فروش فوق‌العاده برنمی‌دارند و همچنان اصرار دارند حتی اگر 50 درصد ارزان‌تر از قیمت بازار هم شده خودروهای خود را با قرعه‌کشی تحویل یک تعداد محدودی از مشتریان بدهند.

TejaratNews.com/
توییت عجیب وزیر صمت درباره خودرو / خودرو ارزان می‌شود!

توییت عجیب وزیر صمت درباره خودرو / خودرو ارزان می‌شود!

وزیر صمت در توییتی اعلام کرده که طرح‌هایی در صنعت خودرو طراحی کرده که سبب می شود قیمت خودرو تا پایان سال ارزان شود. او گفته با افزایش تولید خودرو، قرعه‌کشی هم حذف می‌شود. اما آیا وعده وزیر شدنی است و ...

TejaratNews.com/
" شبندر " بنزین یورو 4 تولید نمی‌کند بهره برداری از واحد تولیدی کودهای "شفارس" آخرین وضعیت سوخت‌رسانی در کشور آرامش در انتظار بازار ارز زمان اعلام اسامی برندگان قرعه‌کشی سایپا اعلام شماره‌های پیامکی به مشتریان بانک ایران زمین ادامه اختلال در پمپ بنزین‌ها / بنزین 1500 تومانی چه زمانی عرضه می‌شود؟ آخرین قیمت کارخانه‌ای پراید چقدر بود؟ قیمت‌گذاری دستوری بلای جان بورس و اقتصاد " زقیام " گاوداری 10 هکتاری را روانه میز فروش کرد " وامین " در بازار دوم فرابورس پذیرفته شد آغاز پیش فروش 6 محصول ایران خودرو "نه" دلاریون به سیگنال بازارساز میرداماد اختلال در سامانه سوخت، حمله سایبری بود یا مشکل فنی؟ درخواست بازار سرمایه برای حذف شورای رقابت از قیمت‌گذاری خودرو دریافت مجوز افزایش نرخ فروش شیشه های " کساپا " افزایش عرضه «کوچک‌متراژ» در منطقه 13 تهران تهرانی‌ها مشغول چه کاری هستند؟ رکود به بازار معاملات خودرو بازگشت اوضاع بازار ارز از نگاه ريیس کل بانک مرکزی آغاز پیش فروش 6 محصول ایران خودرو + جدول فروش و جزيیات پیش‌بینی ريیس بانک مرکزی از بازار ارز/ آرامش در انتظار بازار ارز است علی رستمی مدیر عامل شستا کیست؟ افزایش جوجه‌ریزی در آبان ماه/ مرغ ارزان می‌شود؟ 60 ثانیه 5 آبان 1400 اعلام جزيیات توافق ایران و ترکمنستان قرعه‌کشی 5 محصول طرح فروش فوق‌العاده سایپا دستورالعمل درج قیمت بر کالاها ابلاغ شد احداث نیروگاه 400 مگاواتی برق در ترکمنستان درصد تغییر قیمت مسکن شیراز در یک سال گذشته / کدام مناطق کمترین میزان افزایش را داشته است؟ قطعی پمپ‌بنزین‌ها، مرغ را کمیاب کرد آخرین وضعیت از جایگاه‌های سوخت/ 340 جایگاه به سامانه هوشمند متصل شد آخرین وضعیت جایگاه‌های سوخت سراسر کشور سکه تمام بهار 75 هزار تومان گران شد/ قیمت دلار و یورو امروز 1400/8/5 قیمت‌های عجیب قوری و کتری‌های لاکچری آغاز فصل جدید روابط همه جانبه ایران و ترکمنستان توزیع سود 170 شرکت سهامی از طریق سامانه سجام اتصال 340 جایگاه عرضه سوخت کشور به سامانه هوشمند تولید روزانه 940 میلیون مترمکعب گاز در زمستان امسال سود سهام شستا واریز شد بهره گیری صحیح از فناوری های نوین در جهت خلق ارزش و توسعه اقتصاد کشور صادرات 2 هزار تن مس از بورس کالای ایران سناریو کلاغ ها برای بازار سرمایه فروش خوب فولادی‌ها در بورس کالا 2 پیش‌بینی از روند هفته آینده بورس/ شاخص رشد می‌کنند؟ بهره گیری صحیح فناوری‌های نوین در جهت خلق ارزش و توسعه اقتصاد کشور سرمایه‎‌گذاری خارجی در بورس ایران چه موانعی دارد؟ «فیدلیتی» به تالار بورس کالا نزدیک شد وقتی وزیر نفت هم از حضور سرزده ريیسی غافلگیر شد در سایه سکوت مسيولان، شاخص کل بورس حدود 3 درصد ریخت