جای خالی ابزار‌های نوین بورسی در مدیریت بازار طلا و ارز

جای خالی ابزار‌های نوین بورسی در مدیریت بازار طلا و ارز

تاجبر گفت: استفاده از ابزار‌های نوینی همچون بازار‌های آتی و اختیار معامله، می‌تواند از مهمترین راهکار‌های مدیریت بازار ارز و طلا باشد.

علیرضا تاجبر، عضو هیيت مدیره کانون کارگزاران در گفت‌وگو با خبرنگار بورس گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، در خصوص ابزارهای مالی نوین  مدیریت بازار ارز و سکه با اشاره به ابزارهایی همچون بازار آتی (future) و اختیار معامله (option) بیان کرد: در بازار‌های مالی پیشرو دنیا، حجم معاملات بازار‌های آتی یا اختیار معامله بسیار بیشتر (گا‌ها ده تا پانزده برابر) از معاملات سهام است. ابزار‌های مالی مشتقه نشان دهنده انتظارات سرمایه گذاری در آینده و راهنما برای سرمایه گذاران هستند. به نوعی که می‌توان گفت ابزار‌ مشتقه یک کشتی بزرگ است که کشتی کوچک بازار‌های فیزیکی را به دنبال خود می‌کشد.

بیشتر بخوانید

  •  زعفران یکه تاز بازار آتی بورس کالا

او تاکید کرد: به صورت خلاصه می‌توان کاهش تقاضا برای کالای فیزیکی، شفافیت در قیمت، کاهش دامنه نوسان قیمت، منطقی کردن رابطه ریسک و سرمایه گذاری و همچنین توانایی معاملات در سطح گسترده‌تر با استفاده از خاصیت اهرمی را به عنوان ريوس نتایج مثبت این ابزار‌های نوین نام برد که انتظار می‌رود مدیران جدید در این دوره بتوانند در مدیریت بازار ارز و طلا بهره موثری از آن‌ها ببرند.

تاجبر در خصوص تاثیر استفاده ازاین ابزار در بهبود وضع موجود بازار سرمایه بیان کرد: بدون شک در صورت استفاده موثر از این ابزار، وضع بهتری را در بازار سرمایه و وضع سرمایه گذاری کشور شاهد بودیم. متاسفانه تصمیم گیران اقتصادی ما سال‌های گذشته تصمیماتشان بیشتر بانک محور بوده نه بورس محور، چرا که خودشان هم آشنایی کاملی با ظرفیت بازار سرمایه و کارکرد آن در اقتصاد نداشتند. بنابراین در سال‌های گذشته شاهد متوقف شدن بازاری مثل بازار آتی سکه بودیم.

تاجبر افزود: زمانی که انتظار داریم قیمت سکه افزایش پیدا کند جریان پولی سرمایه گذاران مانند یک سیل به سمت طلا سرازیر می‌شود و در اینجاست که بازار آتی سکه  بخشی از فشار سرازیری پول به سمت سکه را مانند یک سد تحمل می کند. اما مسيولان مربوط در آن زمان این بازار را متوقف کردند تا قیمت را کنترل کنند! در حالی که با هر منطقی حساب کنیم وجود این ابزار به نفع بازار است و نه تنها باعث افزایش قیمت نمی‌شود بلکه با فروش غیر فیزیکی و خاصیت اهرمی که دارد، نوسان قیمت را کنترل می‌کند.

عضو هیيت مدیره کانون کارگزاران در خصوص مشکلاتی که به استناد آن بازار آتی سکه را متوقف کردند، گفت: این ابزار‌های مدیریت بازار، مانند هر چیز دیگری بدون نقص نیستند، ولی استفاده صحیح از آن‌ها و رفع نقص این ابزار نوین در طول زمان، راه عاقلانه تری نسبت به عدم استفاده از این ابزارهاست و نقص‌های موجود در این ابزار دلیل ناکارآمدی آن‌ها نیست. شاهد این مدعا این است که متوقف شدن بازار آتی سکه به هیچ وجه جلوی افزایش قیمت سکه را نگرفت و تمام این سال‌ها شاهد افزایش لجام گسیخته و حباب گونه قیمت سکه بودیم که هنوز این حباب قیمتی وجود دارد. متاسفاته تمام این سال‌ها به جای تلاش برای مدیریت علمی به دنبال پاک کردن صورت مسيله بوده ایم.

او بیان کرد: در بازار ارز هم که یکی از مهمترین بازار‌های اقتصادی است و کنترل آن از مهمترین فاکتور‌های ارزیابی دولت‌ها قلمداد می‌شود. تاکنون شاهد آن بوده ایم که به بهانه غیرکارشناسی از ظرفیت ابزار‌های آتی و اختیار معامله در کنترل قیمت ارز استفاده نشده است و امید می‌رود در تیم جدید اقتصادی دولت نگاه جدیدی را شاهد باشیم.

انتهای پیام/

سیگنال مهم شانگهای برای قیمت دلار / دلار ارزان می‌شود؟

سیگنال مهم شانگهای برای قیمت دلار / دلار ارزان می‌شود؟

پس از سفر ابراهیم ريیسی به تاجیکستان برای حضور در اجلاس سران سازمان همکاری شانگهای، روز گذشته اعلام شد ایران به طور رسمی نهمین عضو دايم سازمان همکاری شانگهای شد. اما این اتفاق چرا اهمیت دارد و چه تاثی...

TejaratNews.com/
آخرین قیمت دلار پیش از امروز 27 شهریور + پیش‌بینی قیمت دلار امروز

آخرین قیمت دلار پیش از امروز 27 شهریور + پیش‌بینی قیمت دلار امروز

روند هفتگی دلار منفی شد تا انتظارات شماری از صعودی‌های بازار ارز، تعدیل شود. به‌رغم رشد 50 تومانی روز پنج‌شنبه و رسیدن به قیمت 27 هزار و 400 تومان، اسکناس آمریکایی 4/ 1 درصد از ارزش خود را طی هفته گذش...

TejaratNews.com/
کاهش قیمت دلار در بازار آزاد امروز / ثبات نرخ در صرافی ملی برای دومین روز متوالی

کاهش قیمت دلار در بازار آزاد امروز / ثبات نرخ در صرافی ملی برای دو...

قیمت دلار در بازار آزاد امروز با کمی کاهش همراه بود و به نرخ 27 هزار و 440 تومان رسید. نرخ ارز در صرافی ملی امروز برای دومین روز متوالی در قیمت 26761 تومان بدون تغییر ماند.

TejaratNews.com/
آخرین قیمت دلار تا پیش از جمعه / مقاومت بعدی دلار روی چه نرخی است؟

آخرین قیمت دلار تا پیش از جمعه / مقاومت بعدی دلار روی چه نرخی است؟

قیمت دلار در بازار دیروز 25 شهریور با نیم درصد افزایش، 27,446 تومان اعلام شده است. پیش‌بینی‌ها در بازار دلار چگونه است؟

TejaratNews.com/
قیمت نیم سکه به 6 میلیون تومان رسید / قیمت دلار و یورو امروز 1400/6/25

قیمت نیم سکه به 6 میلیون تومان رسید / قیمت دلار و یورو امروز 1400/...

قیمت طلا و سکه امروز تحت تاثیر کاهش بهای جهانی طلا و افزایش نرخ ارز تعیین شد که بر این اساس قیمت نیم سکه به شش میلیون تومان رسید.

TejaratNews.com/
سیگنال مهم واشنگتن برای قیمت دلار تهران / 3 اتفاق مهم پنجشنبه برای بازار ارز

سیگنال مهم واشنگتن برای قیمت دلار تهران / 3 اتفاق مهم پنجشنبه برای...

اظهارات جدید سخنگوی کاخ سفید، پایان بحث درباره ایران در شورای حکام و دیدار وزرای خارجه ایران، روسیه، چین و پاکستان سه اتفاق مهم سیاسی است که می‌تواند بر قیمت دلار در تهران در هفته جدید تاثیر بگذارد. ا...

TejaratNews.com/

قیمت دلار و یورو اعلام شد / نرخ ارز صرافی ملی امروز 25 شهریور 1400

کاهش انتظارات افزایشی در بازار دلار / پیش‌بینی‌ها از قیمت دلار چیست؟

کاهش انتظارات افزایشی در بازار دلار / پیش‌بینی‌ها از قیمت دلار چیس...

چهارشنبه خریداران از بازار ارز عقب‌نشینی کردند. دیروز، بیشتر معامله‌گران تمایل به فروش داشتند و همین موضوع موجب شد که اسکناس آمریکایی 300 تومان از ارزش خود را از دست بدهد. ساعت 3 بعدازظهر روز چهارشنبه...

TejaratNews.com/
پیش‌بینی قیمت طلا و سکه 25 شهریور 1400 / شرط بازگشت قیمت سکه چیست؟

پیش‌بینی قیمت طلا و سکه 25 شهریور 1400 / شرط بازگشت قیمت سکه چیست؟

کارشناسان بازار طلا و سکه عقیده دارند با وجود نزول قیمت دلار در کنار افت اونس جهانی، از دست دادن کانال 12 میلیون تومان برای سکه قابل پیش‌بینی و طبیعی است. این کاهش قیمت ادامه دارد؟

TejaratNews.com/
قیمت‌ها در بازار طلا و سکه دوباره کاهشی شد / قیمت دلار و یورو امروز 1400/6/24

قیمت‌ها در بازار طلا و سکه دوباره کاهشی شد / قیمت دلار و یورو امرو...

قیمت طلا و سکه امروز بر خلاف ثبات بهای طلای جهانی و با پیروی از افت نرخ ارز، کاهش یافت که بر این اساس قیمت سکه طرح جدید به 11 میلیون و 934 هزار تومان رسید.

TejaratNews.com/

قیمت دلار و یورو اعلام شد / نرخ ارز صرافی ملی امروز 24 شهریور 1400

قیمت دلار امروز 24 شهریور چقدر شد؟

قیمت دلار امروز 24 شهریور چقدر شد؟

قیمت دلار در بازار آزاد امروز تغییرات زیادی را نداشت و در نرخ 27هزار و 400 تومان به فروش می‌رسد. نرخ ارز در صرافی ملی امروز با کمی کاهش 26761 تومان ثبت شد.

TejaratNews.com/

اصلاح قیمتی دلار طبیعی بود؟ / پیش‌بینی قیمت دلار امروز 24 شهریور

خریداران دلار احتیاط کنند / سیگنال مهم وین برای قیمت دلار

خریداران دلار احتیاط کنند / سیگنال مهم وین برای قیمت دلار

هرچند قیمت دلار مجددا صعوده شده و تا 27650 تومان افزایش یافته اما با اخبار جدید از وین به نظر می‌رسد ممکن است مجددا متاثر از اخبار سیاسی یک روند نزولی به خود بگیرد.

TejaratNews.com/
قیمت‌های امروز در بازار طلا و سکه / قیمت دلار و یورو امروز 1400/6/23

قیمت‌های امروز در بازار طلا و سکه / قیمت دلار و یورو امروز 1400/6/...

قیمت طلا و سکه امروز بر خلاف رشد بهای طلای جهانی و با پیروی از رشد نرخ ارز، افزایش یافت که بر این اساس قیمت سکه طرح جدید به 12 میلیون و 2 هزار تومان رسید.

TejaratNews.com/
ایران صادرکننده بنزین شده است! / مشکل بنزین، توزیع آن است عرضه اولیه جدید به ضرر سهامداران خرد است؟ / سه‌شنبه «شکام» عرضه می‌شود خاموشی‌ها در کشور به پایان رسید سيول: نمی‌توانیم پول‌های ایران را تحویل دهیم عرضه 174 میلیون دلار ارز در سامانه نیما در 27 شهریور واکنش محسن رضایی به پیوستن ایران به پیمان شانگهای اثر نوسانات نرخ دلار بر سرمایه‌گذاری کوتاه‌مدت در بورس ماجرای مسمویت و نشت گاز یک شهر / مسببان نشت هنوز دستگیر نشده‌اند! طرح پیش‌فروش «تارا» از فردا آغاز می‌شود عرضه 174 میلیون دلار در سامانه نیما طی امروز معامله 802 هزار و 640 تن سیمان در بورس کالا ریزش قیمت‌ها در بازار خودرو استارت خورد ارزش یارانه فعلی برابر 5هزار تومان سال 89! ماینر‌ها، برق سه کلان‌شهر را بلعیدند سقف صدور کارت هدیه 2 میلیون تومان شد امکان خریدهای خرد سیمان در بورس کالا کدخدا هم رفوزه شد! حداکثر مبلغ کارت هدیه 2میلیونی شد «بانک ملی» صورت‌های مالی منتشر کرد پیش‌بینی بورس 28 شهریور / بازار فردا مثبت می‌شود؟ ارزش سهام عدالت در 27 شهریور آخرین قیمت‌ها در بازار ارز‌های دیجیتال کارمزد کارت به کارت بانکی دقیقا چقدر است؟+ جدول وام ودیعه مسکن؛ کمکی به مستاجران یا منبع جدید درآمدی، برای مشاور املاک فرصت سوزی در روند مبادلات تجاری ایران و تاجیکستان در سال‌های اخیر قیمت هر کیلو گوشت گوسفندی موبایل دوباره گران شد! نرخ سود بین بانکی چقدر شد؟ ارزشمندترین گنج طلای جهان کجاست؟ صورت مالی یک بانک دولتی برای اولین بار منتشر شد! مرغ ارزان شد / قیمت به 35 هزار تومان رسید ویژگی‌های صندوق سرمایه گذاری ثروت داریوش، از زبان همایون دارابی معاملات گواهی سپرده سیمان به زودی راه اندازی می‌شوند کدام نمادها افشای الف دارند/ تعلیقی‌های امروز و بازگشایی را بشناسید رد یک شايبه درباره توقف نماد معاملاتی فرابورس افت 37 هزار واحدی شاخص کل بورس/کدام نمادها فردا معامله نمی‌شوند؟ آمادگی سازمان هواپیمایی برای فروش بلیت اربعین صندوق سرمایه‌گذاری «ندای ثابت کیان» تاسیس می‌شود افت 37 هزار و 991 واحدی شاخص کل بورس افزایش بی‌سابقه کشتار دام‌های نارس عرضه لوازم خانگی گران با روش پیش‌فروش نرخ سود بین بانکی به 18.74 درصد رسید 8 میلیارد اوراق بهادار دست به دست شد توقف آیفکس در نخستین روز هفته افت شاخص بورس در نخستین روز معاملاتی هفته واکنش اوراق به افزایش سقف وام مسکن | هزینه دریافت وام 60 میلیون تومان شد راه‌اندازی معاملات گواهی سپرده سیمان به زودی تفاوت حقوق قابل توجه بخش خصوصی با دولتی وضعیت سبد سهام عدالت در 27 شهریور ماه رالی سکه و زعفران در بازار گواهی سپرده کالایی

در حال بارگیری...