وعده‌های ريیسی در حوزه مسکن محقق شد؟

وعده‌های ريیسی در حوزه مسکن محقق شد؟

عملکرد 100 روزه نشان می‌دهد میانگین قیمت مسکن در شهر تهران 5٫4 درصد و میانگین اجاره‌‌‌بهای مسکن پایتخت 21 درصد افزایش یافت که دولت برای بهبود بازار مسکن و تغییر ریل آن به مسیر درست باید دست‌‌کم دو اقدام مهم را در اولویت سیاستگذاری و اجرا قرار دهد.

به گزارش تجارت‌نیوز، کارنامه 100 روز اول فعالیت دولت سیزدهم، 5 رخداد مهم در حوزه بازار مسکن را در خود جای داده است. بررسی‌‌‌ها درباره آنچه طی نیمه مرداد ماه( زمان آغاز به کار رسمی دولت سیزدهم) تا روز بیست و دوم آبان -100 روز اول فعالیت دولت ريیسی- در بازار مسکن به وقوع پیوسته است، نشان می‌‌‌دهد در این بازه زمانی میانگین قیمت مسکن در شهر تهران 4/ 5 درصد و میانگین اجاره‌‌‌بهای مسکن پایتخت 21 درصد افزایش یافت.


در واقع دو پارامتر مهم در سنجش عملکرد دولت سیزدهم در بازار مسکن طی 100 روز اول فعالیت این دولت، مربوط به تحولاتی است که در بازار معاملات خرید و فروش از یکسو و بازار اجاره از سوی دیگر رقم خورده است.

برآوردها در این باره نشان می‌‌‌دهد، میانگین قیمت مسکن در شهر تهران در ابتدای این دوره-ابتدای 100 روز- یا همان نیمه مرداد که مراسم تحلیف ابراهیم ريیسی به عنوان ريیس جمهور جدید برگزار شد، تا پایان 100 روز یعنی 22 آبان ماه 1400، معادل 4/ 5 درصد رشد کرده است.

مراسم تحلیف سید ابراهیم ريیسی پس از انتخاب به عنوان ريیس جمهوری ایران برای دوره سیزدهم ریاست جمهوری، روز 14 مرداد ماه 1400 برگزار شد. حال پس از گذشت 100 روز از آغاز به کار رسمی دولت سیزدهم – تا 22 آبان- بازار معاملات مسکن با چند تحول مهم رو به رو شده است که رشد 4/ 5 درصدی میانگین قیمت مسکن و افزایش 21 درصدی اجاره ‌‌‌بهای ملک دو پارامتر مهمی است که به منزله دماسنج بازار مسکن در این دوره زمانی قابل استناد هستند.

با گذشت 100 روز اول فعالیت دولت سیزدهم یک سوال مهم آن است که در این بازه زمانی 100 روزه دولت سیزدهم چه سیاست‌‌‌هایی برای مهار التهاب و شرایط بحرانی بازار معاملات مسکن در پیش گرفته است؟ آیا در این مدت شرایط بحرانی بازار هم به لحاظ تورم مسکن و هم از نظر تورم اجاره تحت کنترل در آمد یا خیر؟ و در کل بازار مسکن در 100 روز اول فعالیت دولت سیزدهم چه واکنشی از خود بروز داد؟

پارامتر اول همان‌‌‌گونه که گفته شد مربوط به تورم مسکن است که در این بازه زمانی 100 روزه براساس آمارهای رسمی درباره تحولات بازار معاملات مسکن شهر تهران معادل 4/ 5 درصد در شهر تهران رقم خورده است. میانگین قیمت هر مترمربع مسکن در ابتدای این دوره 100 روزه حدود 30 میلیون تومان بود که در پایان این دوره به حدود 31 میلیون و700 هزار تومان رسید.

اگر چه سرعت رشد قیمت در این بازه زمانی 100 روزه نسبت به سه سال اخیر که اوج جهش قیمت مسکن در شهر تهران بود کاهش یافته است، اما تورم مسکن می‌‌‌توانست در این دوره منفی شود.

در بازار اجاره نیز همین روند افزایشی و تورمی تجربه شد؛ هر چند شیب تورم اجاره‌‌‌ مسکن در این 100 روز به مراتب بیشتر از شیب تورم مسکن و سرعت رشد قیمت واحدهای مسکونی بود. در این دوره 100 روزه در حالی میانگین اجاره‌‌‌بهای مسکن در شهر تهران با افزایش 21 درصدی همراه شد که تورم اجاره نیز می‌‌‌توانست در این دوره منفی شود.

علت این موضوع به مقوله «انتظارات» بعد از تغییر دولت مربوط می‌‌‌شود. معمولا بعد از تغییر دولت‌‌‌ها، در نتیجه کاهش بدبینی‌‌‌ها در بازارها و امیدواری فعالان اقتصادی به گشایش‌‌‌های جدید در عرصه‌‌‌های مختلف اقتصادی و غیراقتصادی، تورم در بازارها منفی می‌‌‌شود.

در ابتدای دولت یازدهم چنین امری تجربه شد. در 100 روز اول دولت یازدهم در سال 92 میانگین قیمت مسکن در شهر تهران با افت 3درصدی همراه شد. میانگین اجاره‌‌‌بهای مسکن در پایتخت نیز در این بازه زمانی 5‌درصد کاهش یافت. در حالی‌که در 100 روز اول سپری شده در دولت فعلی، هم تورم اجاره و هم تورم مسکن مثبت شد. علت مقایسه این دو دوره گذشته از اینکه دو دوره مشابه در دو دولت اخیر محسوب می‌‌‌شوند، به ویژگی‌‌‌های مشترک بازار مسکن در هر دو دوره مربوط می‌‌‌شود.

زمان روی کار آمدن دولت یازدهم -سال 92- مصادف با پایان دوره جهش قیمت مسکن وشروع دوره «پساجهش» در بازار ملک بود. جهش قیمت مسکن در آن دوره تا خرداد 92 ادامه داشت و از تیرماه بازار وارد فاز پساجهش شد. هم‌‌‌اکنون نیز بازار پس از پشت سر گذاشتن سه سال پی در پی جهش قیمت، در فاز پساجهش قرار گرفته است.

در 100 روز اول دولت یازدهم همزمان با کاهش انتظارات تورمی و امیدواری فعالان اقتصادی به گشایش‌‌‌های اقتصادی و غیراقتصادی، تورم در بازار خرید و اجاره مسکن کاهشی شد. اما در 100 روز اول دولت سیزدهم، اگرچه سرعت رشد قیمت مسکن کاهش یافت اما تورم منفی در بازار ملک به ثبت نرسید. ضمن آنکه تورم بالای 21 درصدی در بازار اجاره تجربه شد.

این دو متغیر یعنی وضعیت تورم مسکن و تورم اجاره نشان می‌‌‌دهد عملا در 100 روز اول فعالیت دولت سیزدهم رویدادی که باید در بازار ملک برای مهار تورم به وقوع می‌‌‌پیوسته، محقق نشده است.

مهم‌ترین دلیل این موضوع هم آن است که فضای بیرونی بازار مسکن و متغیرهای بیرونی اثرگذار بر این بازار در این دوره زمانی به سمتی حرکت نکرد که در نتیجه ایجاد تغییرات امیدوارکننده برای فعالان اقتصادی در این فضای بیرونی، بازار مسکن نیز به سمت ثبات و ثبت تورم منفی حرکت کند.

سیاست‌‌‌های اجرا شده در 100 روز اول فعالیت دولت سیزدهم نیز عملا نتوانسته است تاکنون این هدف را محقق کند. از سوی دیگر سیاست‌‌‌های داخلی موثر برای مهار تورم بازار مسکن نیز به کار گرفته نشد. سید ابراهیم ريیسی، ريیس جمهور ایران، در اولین نشست خبری خود بعد از مراسم تحلیف به معضل اصلی بازار مسکن به درستی اشاره و اعلام کرد: دولت سیزدهم قصد دارد با اعمال سیاست‌‌‌های مالیاتی موثر با سفته‌‌‌بازی و سوداگری ملکی که یکی از مهم‌ترین عوامل جهش قیمت و التهاب در بازار مسکن است مقابله کند.

اشاره وی به این موضوع و تاکیدی که برای مقابله با سوداگران ملکی از سوی او مطرح شد نشان داد دولت سیزدهم بعد از اشتباهات دولت‌‌‌های قبلی در بخش مسکن درصدد برآمده است تا ریشه نابسامانی و جهش قیمت در این بازار را که همان سوداگری و سفته‌‌‌بازی ملکی در نبود اهرم‌‌‌های مالیاتی موثر است، بخشکاند. اما به رغم این اعلام، هنوز اقدام و سیاست موثری در این زمینه وضع و اجرایی نشده است.

به این ترتیب در 100 روز سپری شده از عمر دولت سیزدهم، انجماد آپارتمان‌‌‌‌‌‌های در حبس خریداران سرمایه‌‌‌ای به قوت خود باقی ماند که این موضوع سومین رویداد قابل ذکر بازار مسکن در این بازه زمانی 100 روزه است.

در قالب چهارمین رویداد نیز فقط وام خرید مسکن دو برابر شد که آن هم به خاطر مشکلات اقتصادی خانوارها، تاثیری بر خرید مسکن نداشت. اگر چه با افزایش دو برابری وام خرید مسکن قدرت خرید به طور نسبی تقویت شد، اما در استطاعت نبودن رقم اقساط این تسهیلات باعث شد عملا تنها برخی از متقاضیان تبدیل به احسن واحدهای مسکونی سهم عمده متقاضیان دریافت این وام را به خود اختصاص دهند.

رویداد پنجم در بازه زمانی 100 روز اول فعالیت دولت سیزدهم اقدام به انجام ثبت‌‌‌نام از فاقدین مسکن، برای مسکن دولتی در قالب طرح ساخت یک میلیون واحد مسکونی در سال است. طرحی که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان حتی در صورت اجرایی شدن نمی‌‌‌تواند مشکلات چندانی را از بازار ملک برطرف کند و برخی معتقدند این طرح نیز می‌‌‌تواند مانند سیاست مسکن مهر با آثار تورمی و تبعات اجتماعی و زیست محیطی در آینده همراه باشد.

عملکرد 100 روزه نشان می‌دهد دولت برای بهبود بازار مسکن و تغییر ریل آن به مسیر درست باید دست‌‌کم دو اقدام مهم را در اولویت سیاستگذاری و اجرا قرار دهد. نخستین اقدام پرهیز از نگاه جزیره‌‌ای به بازار مسکن با بهبود و تنظیم وضعیت شرایط متغیرهای بیرونی موثر بر بازار ملک است. از سوی دیگر و در وهله دوم لازم است دولت هر چه سریع‌تر وعده روزهای آغازین خود مبنی بر استفاده از اهرم‌‌های مالیاتی موثر برای مقابله با احتکار و انجماد ملکی و سفته‌‌بازی در بازار مسکن را اجرایی کند.

منبع: دنیای اقتصاد

آخرین اخبار حوزه مسکن را در صفحه بازار مسکن تجارت‌نیوز بخوانید.

تزریق واحدهای در اختیار دلالان به بازار مسکن

تزریق واحدهای در اختیار دلالان به بازار مسکن

معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی گفت: باید واحد‌های مسکونی که بخش عمده‌ای از آن‌ها در اختیار دلالان است به بازار تزریق شوند.

TejaratNews.com/
متوسط اجاره مسکن در اهواز چقدر است؟

متوسط اجاره مسکن در اهواز چقدر است؟

بر اساس قیمت مسکن در شهر اهواز و آگهی‌های دیوار، لیستی از متوسط نرخ اجاره ماهانه در برخی از محلات اهواز به دست آمده است.

TejaratNews.com/
مناطق ارزان کرج کدامند؟ / متوسط قیمت مسکن در برخی محلات کرج

مناطق ارزان کرج کدامند؟ / متوسط قیمت مسکن در برخی محلات کرج

با توجه به قیمت مسکن در استان البرز و نیازمندی‌های دیوار، فهرستی از متوسط قیمت خرید مسکن در برخی از محلات و مناطق کرج و حومه به دست آمده است. کدام محلات ارزان‌تر است؟

TejaratNews.com/
قیمت مسکن در غرب تهران / بریانک ارزان‌تر است یا نواب؟

قیمت مسکن در غرب تهران / بریانک ارزان‌تر است یا نواب؟

بر اساس آگهی‌های مسکن دیوار و قیمت آپارتمان در تهران، فهرستی از متوسط قیمت خرید یک متر مربع آپارتمان مسکونی در برخی از محلات غربی تهران به دست آمده است. کدام محله منطقه 9 و 10 شهرداری ارزان‌تر است؟

TejaratNews.com/
چیتگر ارزان‌تر است یا شهران؟ / قیمت مسکن در برخی از محلات غرب تهران

چیتگر ارزان‌تر است یا شهران؟ / قیمت مسکن در برخی از محلات غرب تهرا...

بر اساس آگهی‌های ثبت شده در سایت دیوار و قیمت مسکن در تهران، فهرستی از متوسط قیمت خرید مسکن در برخی از محلات غرب تهران به دست آمده است.

TejaratNews.com/
قیمت مسکن پایین آمد

قیمت مسکن پایین آمد

رییس اتحادیه مشاوران املاک گفت: در مرکز و جنوب شهر تهران قیمت مسکن 10 تا 12 درصد کاهش یافته و تا پایان سال افزایش قیمت نخواهیم داشت.

Bartarinha.ir/
مقایسه قیمت مسکن در غرب و شرق تهران / حکیمیه ارزان‌تر است یا شهرزیبا؟

مقایسه قیمت مسکن در غرب و شرق تهران / حکیمیه ارزان‌تر است یا شهرزی...

بر اساس آگهی‌های سایت دیوار لیستی از متوسط قیمت خرید مسکن در برخی از مناطق و محلات شرق و غرب تهران به دست آمده است.

TejaratNews.com/
نگرانی‌ها از جراحی در بازار مسکن / پیش‌‌نیاز اجرای طرح جهش تولید چیست؟

نگرانی‌ها از جراحی در بازار مسکن / پیش‌‌نیاز اجرای طرح جهش تولید چ...

طرح ساخت چهار میلیون مسکن در سال‌های آینده، هم در برنامه دولت قرار دارد و هم نمایندگان مجلس بر اجرای آن تاکید می‌کنند. این جراحی بزرگ در بازار مسکن اما تبعاتی دارد که برخی کارشناسان را نگران کرده است.

TejaratNews.com/
شوک به بازار مسکن / مالیات موجب کاهش قیمت می‌شود؟

شوک به بازار مسکن / مالیات موجب کاهش قیمت می‌شود؟

مالیات خانه‌های لوکس از سوی سازمان مالیاتی به ادارات این سازمان ابلاغ شد. ريیس اتحادیه مشاوران املاک عقیده دارد اجرای مالیات در حالت کلی مفید است اما نباید موجب وارد شدن شوک به بازار مسکن شود.

TejaratNews.com/
قیمت مسکن در تهران

قیمت مسکن در تهران

با وجود اینکه بازار مسکن به لحاظ قیمتی روزهای آرامی را سپری می‌کند، متقاضیان تبدیل به احسن همچون دوره رونق، از تاکتیک «خرید و فروش همزمان در یک روز» استفاده می‌کنند تا ریسک معامله خود را به حداقل برسا...

Bartarinha.ir/
افزایش نرخ اجاره مسکن مشهد / کدام منطقه بیش‌ترین افزایش قیمت را داشته است؟

افزایش نرخ اجاره مسکن مشهد / کدام منطقه بیش‌ترین افزایش قیمت را دا...

بنا بر قیمت مسکن و نرخ اجاره مسکن در بازار مسکن مشهد فهرستی از متوسط اجاره مسکن در برخی از محلات مشهد به همراه درصد افزایش قیمت سالانه به دست آمده است.

TejaratNews.com/
مقایسه افزایش اجاره مسکن در غرب و شرق تهران / پیروزی و آذربایجان 50 درصد افزایش داشتند

مقایسه افزایش اجاره مسکن در غرب و شرق تهران / پیروزی و آذربایجان 5...

بر اساس اطلاعات به دست آمده از نیازمندی‌های دیوار، قیمت و اجاره آپارتمان در تهران، فهرستی برای مقایسه متوسط اجاره آپارتمان و درصد افزایش اجاره در یک سال گذشته در برخی از محلات غرب و شرق تهران تهیه شده...

TejaratNews.com/
میزان افزایش قیمت مسکن سالانه در تهران / افزایش 50 درصد اجاره در جنت آباد

میزان افزایش قیمت مسکن سالانه در تهران / افزایش 50 درصد اجاره در ج...

بنا بر داده‌های موجود در سایت دیوار و افزایش قیمت مسکن در یک سال گذشته، لیستی از متوسط اجاره ماهانه آپارتمان در برخی از محلات منطقه پنج شهرداری تهران به دست آمده است. همچنین درصد افزایش قیمت در یک سال...

TejaratNews.com/
افزایش قیمت مسکن در مناطق شمال تهران / افزایش 62 درصدی اجاره در جردن

افزایش قیمت مسکن در مناطق شمال تهران / افزایش 62 درصدی اجاره در جر...

با توجه به آگهی‌های ثبت شده در سایت دیوار، فهرستی ازمتوسط اجاره ماهانه در برخی از محلات شمال شهر تهران(منطقه سوم شهرداری) به همراه تغییر قیمت ماهانه و سالانه به دست آمده است.

TejaratNews.com/
پیش‌بینی بازار مسکن تا پایان 1400

پیش‌بینی بازار مسکن تا پایان 1400

امسال به دلیل رکود معاملات مسکن، متناسب با تورم عمومی که بیش از 40 درصد بوده شاهد رشد قیمت مسکن نبودیم اما در اولین مراجعات به بازار مسکن قیمتها افزایش پیدا می‌کند که معمولا در ماههای پایانی سال اتفاق...

Bartarinha.ir/
بلیط هواپیما ارزان نشد که هیچ، گران‌تر هم شد! محمد: مترصد ایجاد بورس بین الملل در مناطق آزاد هستیم کوچ صنایع از اصفهان شروع شد؟ نقشه‌های سایپا برای تحول در بازار خودرو تراز 9 هزار واحد اولین هدف شاخص انبوه‌سازی «فروش خودرو زیر قیمت»، شگرد جدید کلاهبرداران بورس شامل حمایت دولت می‌شود؟/ توصیه مهم به سهامداران شاهکار جدید و مرموز مرسدس بنز احتمال افزایش 10 درصدی قیمت خودرو قیمت خودرو خارجی در ایران 10برابر نرخ جهانی قیمت انواع سبزیجات 44درصد گران شد نوبل اقتصاد هم می رسد به... جایگاه ویژه بورس در نقشه راه رشد غیرتورمی دولت برق گران نشده؛ به فیش‌هایتان با دقت نگاه کنید احتمال کاهش قیمت خودرو با ورود به بورس ترس در بازار سرمایه/ فشار فروش در بورس ادامه می‌یابد؟ ثبت تصمیمات مجمع عمومی " تبرک" پیشنهاد طرح فروش اقساطی سهام به مردم/ رهاشدگی از عوامل مشکلات بنگاه‌های خصوصی شده است انتشار صورت سود و زیان 6 ماهه زیرمجموعه "وپاسار" عضو جدید هیيت عامل سازمان خصوصی سازی منصوب شد "فنفت" صورت مالی میاندوره ای زیرمجموعه را منتشر کرد واردات لوازم خانگی کره‌ای همچنان به‌صورت قانونی رشد 40 درصدی تجارت خارجی کشور عربی‌ترین شاسی‌بلند ب‌ ام‌ و روانه امارات می‌شود! سقوط قیمت نفت با ظهور کرونای جدید کراس جدید سوزوکی معرفی شد «پلاک تاریخی» برای خودرو‌های بالای 30 سال هیات مدیره "ومعادن" با مصوبه مجمع تغییر کرد عراقچی: هیچ پولی در پرونده من جابجا نشده! فردا، مجمع صندوق اختصاصی بازارگردانی آرمان اندیش برگزار می شود "حپارسا" در مجمع 345 تومان تقسیم کرد هر فرد تا پایان سال چقدر یارانه دریافت می‌کند؟ سوددهی "وپاسار" آغاز شد دورهمی سهامداران "فسازان" در هفته آینده شبکه بزرگ قاچاق لوازم خانگی منهدم شد افت شدید قیمت دلاردر صرافی بانک‌ها / بازگشت دلار به کانال 26 هزار تومان قیمت آپارتمان در اطراف تهران افت کرد قنادان با کمبود و گرانی روغن مواجهند زنگ مجمع "ما" به صدا درآمد پیشنهاد برای فروش 1800 خودروی وارداتی رسوبی شاخص کل بورس بیش از 27 هزار واحد افت کرد انهدام شبکه بزرگ قاچاق لوازم خانگی شاخص بورس قرمزپوش ماند تغییر ساعت کاری خزانه‌های سکه طلا جزيیات جدید فروش نقدی ارز در صرافی‌ها سقوط آزاد بورس در نخستین روز هفته صفر تا صد یارانه یک میلیون تومانی! وضعیت سبد سهام عدالت در ششم آذر ماه شرط تزریق واکسن برای ورود به مدرسه ممنوع است مدت زمان اجاره خانه تغییر می‌کند