جزيیات بسته حمایتی از مستاجران اعلام شد/ وام ودیعه مسکن، دايمی شد

جزيیات بسته حمایتی از مستاجران اعلام شد/ وام ودیعه مسکن، دايمی شد

مدیرکل دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی جزيیات مصوبه دولت در حمایت از مستاجران را تشریح کرد.

به گزارش خبرنگار مهر، پروانه اصلانی درباره جزيیات بسته پیشنهادی وزارت راه و شهرسازی در حمایت از مستاجران گفت: امروز بسته‌ای که وزارت راه و شهرسازی برای ساماندهی و کنترل بازار مسکن و اجاره بها و همچنین تشویق موجرانی که قواعد بالادستی بخش اجاره مسکن را رعایت می‌کنند، تهیه کرده بود در هیيت وزیران تصویب شد که به نظر می‌رسد نتایج خوبی دربرداشته باشد.

وی افزود: در حوزه تسهیلات ودیعه مسکن قرار شد قاعده‌ای گذاشته شود که هر ساله با اعلام وزارت راه و شهرسازی و بانک مرکزی مبلغی به عنوان ودیعه مسکن به مستاجرانی که این وزارتخانه معرفی می‌کند، پرداخت شود.

مدیرکل دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی گفت: همچنین قرار شد از محل کارت بانکی یارانه یا سهام عدالت متقاضیان وام ودیعه مسکن در صورتی که کفاف اقساط این تسهیلات را بدهد، وثیقه بانکی اخذ شود و دیگر نیازی به سایر وثایق نباشد و حتی اخذ آنها ممنوع شود.

به گفته اصلانی در این بسته قرار شد تسهیلات ودیعه مسکن به دو صورت بازپرداخت شود یا به صورت بازپرداخت اصل و سود و یا به صورت سود به تنهایی. اما اصل وام در پایان سال به بانک بازگردانده شود.

وی خاطرنشان کرد: اولویت دریافت کنندگان تسهیلات ودیعه مسکن با خانوارهای مستاجر کم درآمد، دهک‌های یک تا سه، خانوارهای دارای سه فرزند و بیشتر و زوج‌های جوان تعیین شد.

مدیرکل دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی محور دیگر بسته پیشنهادی وزارت راه و شهرسازی مصوب هیيت دولت را ایجاد مشوق برای موجرانی که سقف اجاره بهای مصوب شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا را رعایت می‌کنند، بود که براین اساس تسهیلاتی مانند وام جعاله یا معافیت‌های مالیاتی برای آنها اعمال شود.

اصلانی محور بعدی بسته پیشنهادی اجاره بهای مصوب هیيت دولت را تعیین حق کمیسیون مشاوران املاک دانست و گفت: براساس این بسته، کمیسیون مشاوران املاک معادل ارزش معاملاتی است که کمیسیون تقویم املاک هر ساله براساس ماده 64 قانون مالیات‌های مستقیم تعیین و اعلام می‌کند.

وی ادامه داد: سامانه‌های املاک و مستغلات مشاوران املاک به سامانه سازمان امور مالیاتی متصل شده و براساس حق کمیسیونی که این سامانه تعیین می‌کند به طرفین معامله اعم از خرید و فروش و اجاره مسکن اعلام خواهد شد؛ حق کمیسیون مشاوران املاک نیز صرفا با دستگاه پوزی که در دفتر مشاور املاک نصب می‌شود، محاسبه خواهد شد.

مدیرکل دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی یادآور شد: هر گونه خدمات مشاوران املاک منوط به این است که معاملات در سامانه‌های املاک و مستغلات و املاک و اسکان کشور ثبت و کد رهگیری اخذ شود. در غیر این صورت به عنوان خانه خالی شناسایی و مشمول مالیات خانه‌های خالی خواهد شد.

اصلانی اظهار داشت: در این بسته قرار شد اتاق اصناف هر ساله مشاوران املاک را براساس شاخص‌هایی رتبه بندی کند که یکی از این شاخص‌ها رضایت طرفین معاملات از خدمات مشاوران املاک است.

مرکز تحقیقات وزارت راه و شهرسازی ساختمان‌های ناپایدار را شناسایی کند/ورود قوه قضاییه به بحث ساختمان‌های ناایمن در کشور

مرکز تحقیقات وزارت راه و شهرسازی ساختمان‌های ناپایدار را شناسایی ک...

ایلنا: تفاهم‌نامه همکاری بین شرکت آزمایشگاه فنی و مکانیک خاک و معاونت عمران و توسعه امور شهری و روستایی و سازمان شهرداری و دهیاری‌های کشور منعقد شد که استفاده بهینه...

Ilna.ir/
رواج «شرخری» در بازار اجاره مسکن

رواج «شرخری» در بازار اجاره مسکن

«تخلیه مستاجر» این آگهی است که اخیرا در یکی از استارتاپ‌ها منتشر شده که در آن فرد آگهی دهنده مدعی شده تا مستاجر ساکن...

Bartarinha.ir/
رشد ماهانه شاخص اجاره بها در خرداد ماه

رشد ماهانه شاخص اجاره بها در خرداد ماه

گزارش بانک مرکزی نشان می‌دهد رشد ماهانه شاخص کرایه مسکن اجاری در خرداد ماه در شهر تهران و کل مناطق شهری به ترتیب معادل...

Gostaresh.news/
عرضه قطعات یدکی خودرو به بازار مشروط به داشتن کد رهگیری است

عرضه قطعات یدکی خودرو به بازار مشروط به داشتن کد رهگیری است

اتاق اصناف ایران اعلام کرد که واحدهای صنفی از خرید قطعات یدکی و مصرفی وسایل نقلیه بدون شناسه از تولیدکنندگان و واردکنندگان خودداری کنند.

MehrNews.com/
اطلاعیه سازمان امور مالیاتی در خصوص واحدهای مسکونی خالی

اطلاعیه سازمان امور مالیاتی در خصوص واحدهای مسکونی خالی

سازمان امور مالیاتی کشور در مورد مالیات بر واحدهای مسکونی خالی اطلاعیه‌ای صادر کرد.

MehrNews.com/

فهرست جدید خانه خالی به سازمان امور مالیاتی...

بررسی بسته دوم وزارت راه و شهرسازی برای کنترل بازار اجاره در هیات دولت

بررسی بسته دوم وزارت راه و شهرسازی برای کنترل بازار اجاره در هیات ...

ایلنا: وزیر راه و شهرسازی با تاکید بر لزوم رعایت مصوبه سران سه قوه مبنی بر سقف 25 درصدی افزایش اجاره‌ مسکن گفت: بسته جدیدی برای کنترل بازار اجاره‌بها فردا در هیيت...

Ilna.ir/

کنترل اجاره‌ مسکن وارد فاز تازه‌ای شد

نرخ‌های روز اجاره مسکن در تهران و حومه

نرخ‌های روز اجاره مسکن در تهران و حومه

پس از آنکه نرخ‌های اجاره مسکن در شهر تهران از توان بسیاری از مستاجران...

Isna.ir/

افزایش 83 درصدی اجاره مسکن در تهران طی 2 سال اخیر

افزایش 83 درصدی اجاره مسکن در تهران طی 2 سال اخیر

در دو سال اخیر اجاره بهای مسکن در تهران 83.3 درصد افزایش یافته حال آنکه می‌بایست حداکثر 45 درصد رشد می‌کرد .

MehrNews.com/
قیمت پایه حق‌العمل مشاورین املاک مشخص شد/ دستگاه‌ پوز مشاوران املاک باید سامانه‌های سازمان امور مالیاتی وصل شود

قیمت پایه حق‌العمل مشاورین املاک مشخص شد/ دستگاه‌ پوز مشاوران املا...

ایلنا: پروانه اصلانی مدیرکل دفتر اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی اعلام کرد: قیمت پایه حق‌العمل مشاورین املاک مشخص شده است اما نرخ آن باید در کمیسیون نظارت هر استان و...

Ilna.ir/
واکاوی رابطه تعیین سقف اجاره‌بها و کنترل بازار اجاره مسکن

واکاوی رابطه تعیین سقف اجاره‌بها و کنترل بازار اجاره مسکن

به عقیده کارشناسان فراهم کردن بسترهای ساخت مسکن به طور گسترده در نهضت ملی مسکن، یک نقش آفرینی از سوی دولت است که بازار مسکن را به سمت ناکارآمدی سوق نمی‌دهد.

FarsNews.ir/
سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور به وزارت راه و شهرسازی منتقل شد

سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور به وزارت راه و شهرسازی منت...

ایلنا: معاون وزیر صمت:سامانه ثبت معاملات املاک و مستغلات کشور به وزارت راه و شهرسازی منتقل شددر دیدار جمعی از روسای اتحادیه‌های مشاورین املاک با وزیر راه و شهرسازی...

Ilna.ir/
تقاضای پول بیشتر برای صدور کد رهگیری خلاف قانون است

تقاضای پول بیشتر برای صدور کد رهگیری خلاف قانون است

عضو اتحادیه مشاوران املاک گفت: معامله بدون کد رهگیری اصلا وجود ندارد و تفکیک معاملات به این شکل از طرف برخی مشاوران املاک و تقاضای وجه بیشتر به ازای معاملات با کدرهگیری، تخلف است.

MehrNews.com/
درآمدزایی 117میلیارد یورویی فرودگاه استانبول افزایش 81 درصدی حجم معاملات ارزی در سامانه نیما عکسی از قدیمی‌ترین پمپ بنزین در ایران اعضای جدید سازمان نظام مهندسی ساختمان معرفی شدند هنر آن است که بتوانیم با مردم ناراضی گفت‌وگو کنیم قیمت‌های متفاوت غذای نوزاد/ هزینه خرید سرلاک چقدر است؟ 80 درصد کالاها برای صادرات مشکل دارند/ خبر خوش به صادرکنندگان زمین 2 میلیون و 700 هزار واحد نهضت ملی مسکن تامین شد ثبت تقاضای 68 هزار مگاوات در روز‌های پایانی زمان اوج مصرف اعتراض اعضای کمیسیون انرژی به عملکرد وزارت نفت جزيیات وام 50 میلیون تومانی خبرنگاران/ اختصاص وام لوازم خانگی به زوج‌های تازه رفع ممنوعیت صادرات محصولات طیور به عراق پس از 6 سال سود سنواتی 6.5 میلیون سهامدار واریز شد بابایی کارنامی رییس هیات تحقیق و تفحض از شستا شد پیش بینی بورس دوشنبه 24 مرداد 1401 | برجام ورق بورس را برمیگرداند مجمع کروی 1401 | برنامه شرکت برای افزایش سرمایه چیست؟ برنامه ریشه کنی 5 بیماری مشترک انسان و دام اجرا می شود افزایش حقوق این بازنشستگان در دستور کار دولت است رستوران‌های معمولی، لاکچری شدند/ فلافل هم دست نیافتنی شد! ده خبر مهم برای بورس فردا دوشنبه 24 مرداد | خبری مهم برای خریداران خودرو از بورس کالا سود سنواتی 6.5 میلیون سهامدار واریز شد اعطای 200 متر زمین و وام به مردم برای ساخت مسکن پرداخت 2500 میلیارد ریال تسهیلات برای توسعه مکانیزاسیون کشاورزی پرفروش‌ترین موبایل‌های بازار چند؟ حباب برنج ایرانی ترکید/ کاهش 15 تا 25 هزار تومانی قیمت برنج فروش ماشین آلات خطوط تولید و صنعتی در مزایده مردادماه پیش بینی قیمت ارز سولانا | وقت خرید سولانا است؟ اخبار مهم کدال یکشنبه 23 مرداد 1401 | خبری مهم برای بورس تهران علل افزایش تورم/ حکمرانی اقتصادی برای کنترل تورم و دستیابی به رشد شکست پروژه آلمان برای جایگزین کردن گاز روسیه با گاز قطر هشدار امداد خودرو سایپا به متقاضیان خدمات امدادی سخنگوی دولت: وضعیت اقتصادی کشور در مسیر اصلاح قرار گرفته است قیمت فیله مرغ به 100 هزار تومان رسید/ افزایش قیمت سینه مرغ + جدول قیمت ببینید | اظهارنظر جنجال‌ساز محمدرضا پهلوی: سیستان ارزش اقتصادی ندارد! پیش بینی قیمت سکه | هشدار به خریداران سکه انتقاد از نحوه توزیع وام ضروری بازنشستگی واردات نفت اتحادیه اروپا از روسیه افزایش یافت روزانه 2 هزار کامیون نفت نیجریه به سرقت می‌رود وام فوری 200 میلیون تومانی بدون ضامن | شرایط دریافت وام فوری با سود کم برای همه رشد 15 درصدی سود خالص "کچاد" طی 3 ماه نخست برای حضور در اربعین در "سماح" ثبت نام کنید انتقاد از نحوه توزیع وام ضروری بازنشستگی/ حرف حساب منتقدان چیست؟ اقتصاد ایران نیازمند بازتعریف اولویت‌هاست خروج سرمایه از کشور به دلیل نبود روند واحد درصدور مجوز ایجاد کسب و کار لیست قیمت خودرو امروز در بازار | ثبات قیمت خودرو امروز در بازار حباب قیمت برنج ایرانی ترکید مشکل آب چهار محال و بختیاری تا فردا برطرف می‌شود شاخص هم‌وزن افت کمتری به نسب شاخص کل ثبت کرد جراحی اقتصادی منجر به قطع عضو نشود! معاون هماهنگی شرکت ملی صنایع مس ایران منصوب شد