افزایش دو برابری سود شرکت صنایع ملی پتروشیمی در سال 99

افزایش دو برابری سود شرکت صنایع ملی پتروشیمی در سال 99

بررسی صورت مالی شرکت ملی صنایع پتروشیمی نشان می‌دهد سودآوری این شرکت به 3.36 هزار میلیارد تومان رسیده است که نسبت به سال گذشته اش حدود دوبرابر شده است.

به گزارش خبرنگار مهر، از روز گذشته گزارش حسابرس مستقل و بازرس قانونی به انضمام صورتهای مالی سال مالی 1398، (296) شرکت دولتی اعم از مادر تخصصی، اصلی و فرعی و گزارش حسابرس مستقل و بازرس قانونی به انضمام صورت‌های مالی سال 1399، (313) شرکت دولتی از جمله تعداد 7 بانک دولتی، 2 بیمه دولتی و همچنین 4 شرکت تابعه وزارت امور اقتصادی و دارایی در سامانه کدال منتشر و در دسترس عموم قرار گرفت.

در همین راستا گزارش صورت مالی شرکت ملی صنایع پتروشیمی منتشر شده است که مشروح اطلاعات آن به شرح زیر است:

شرکت ملی صنایع پتروشیمی یکی از چهار شرکت اصلی تابعه وزارت نفت است. این شرکت وظیفه مدیریت و گسترش عملیات صنایع شیمیایی و پتروشیمیایی کشور را برعهده دارد.

سود خالص شرکت در سال 99 به 3.365 هزار میلیارد تومان رسیده است که نسبت به سال گذشته‌اش 1.73 هزار میلیارد تومان رشد داشته است.(بیش از دو برابر)

طبق صورت مالی، این شرکت بیش از 41 هزار میلیارد تومان صادرات داشته که نسبت به سال گذشته‌اش حدود 14 هزار میلیارد تومان افزایش داشته است. همچنین فروش داخلی مواد پتروشیمی و خدمات یوتیلیتی شرکت در سال 99، 85 هزار میلیارد تومان بوده است که نسبت به سال گذشته بیش از 38 هزار میلیارد تومان افزایش داشته است.

لازم به ذکر است واحدهای یوتیلیتی برای سرویس دهی به مجتمع‌های پتروشیمی به وجود آمده است. معمولا در یک سایت پتروشیمی که شامل واحدهای مختلف تولیدی است یک واحد یوتیلیتی ساخته می‌شود تا خدمات مورد نیاز پتروشیمی‌ها، از جمله واحدهای تولید برق، بخار، آب و... در مجتمع را ارايه می‌دهد.

دیگر جدولی که مهم است فروش این شرکت به پتروشیمی‌های فرعی آن است. همانطور که مشاهده می‌کنید پتروشیمی نوری با حدود 27 درصد، بیشترین سهم از فروش این شرکت را بر عهده دارد.

جدول زیر مقایسه بین تولید سال 99 شرکت‌ها و ظرفیت اسمی و واقعی آن هاست. در این میان تولید محصولاتی که تولید آنها در سال 99 بیش از ظرفیت واقعی بوده است، مثل اتیلن، بوتان، پارازایلن، انواع پت و... قابل توجه است که نشان از بازار مناسب این محصولات دارد. تولید LPG پتروشیمی‌ها هم 940 هزار تن بوده که نسبت به سال گذشته‌اش قدری کاهش داشته است.

همچنین تولید محصول آنیلین در سال 99 995 هزار تن بوده، در حالی که ظرفیت اسمی آن تنها 30 هزار تن ذکر شده است که دلیل آن احتمالا به دلیل راه‌اندازی واحدهای تولید پتروشیمی کارون است.

نکته قابل توجه دیگر آن است که تولید برخی محصولات مهم مثل پروپیلن، بوتیلن، پنتان پلاس و ... در این جدول صفر آمده که دلیل آن مشخص نیست.

در چدول زیر پروژه‌های جاری شرکت ملی صنایع پتروشیمی به نمایش درآمده است. پروژه بهسازی اسکله ماهشهر اسفند گذشته با حضور وزیر نفت به افتتاح رسید.

در پایان اشاره شده است که تعهدات سرمایه‌ای شرکت ناشی از قراردادهای منعقده بیش از 59 هزار میلیارد تومان است.

مبنای محاسبه ارزش گمرکی از 4200 به ETS تغییر کرد برگزاری دوره‌های مهارتی برای جویندگان شغل در بازار سرمایه برخورد با اقدامات سودجویانه در حوزه تغییر کاربری اراضی کشاورز امضای موافقتنامه آزاد تجاری ایران و روسیه تا آذر 1401 هند به ایران خودرو برقی می فروشد؟ | قیمت خودرو برقی هندی نرخ رسمی 22 ارز افزایشی شد دعوت‌ از فعالان اقتصادی روس برای سرمایه‌گذاری در ایران عربستان: هر کاری می‌توانستیم برای بازار نفت انجام دادیم جهش 7 درصدی تولید تختال در فولاد هرمزگان مجلس شورای اسلامی در حوزه قانونگذاری، یاریگر صنعت فولاد است نوتیفیکیشن‌های ویندوز را چطور مدیریت کنیم؟ نرخ 22 ارز افزایش یافت | 4 خرداد 1401 ورود شبکه‌های نسل ششم به بازار تا 8 سال دیگر پیش بینی قیمت سکه امروز 4 خرداد ایست قیمت در بازار خودرو/ رکود سنگین بر بازار حاکم است صف خرید و فروش سهام در چهارم خرداد افزایش سقف اعتباری دامدارکارت به 200 میلیون تومان عرضه چک موردی با اصلاح قانون چک سود 13 شرکت غیربورسی سهام عدالت در آینده نزدیک واریز خواهد شد پیش بینی جذاب از قیمت دلار امروز 4 خرداد نرخ رسمی 46 ارز اعلام شد / 4 خرداد منتظر واردات خودروهای جدید با این قیمت باشید صادرات تولیدات معدن و صنایع معدنی چقدر رشد داشته ... تعاونی‌ها 400 هزار واحد مسکونی می‌سازند دولت ؛ کاهش مواد اولیه را دریابد جدید ترین قیمت دوغ بعد از گرانی لبنیات آمار امیدبخش چک های مبادله شده در اولین ماه سال/ کاهش 40 درصدی چک های برگشتی نسبت به قبل قانون جدید هجوم خالی‌فروش‌ها به بازار سکه/ پیش‌بینی جدید قیمت سکه در بازار تسهیلات گمرک روسیه برای صادرکنندگان ایرانی گزارش فعالیت ماهانه "سابیک" منتشر شد تصمیمات مجمع فوق العاده "غمینو" ثبت شد یارانه ای که منجر به نجات ملی شد تحلیل شتران امروز 4 خرداد 1401 حجم مبادلات ایران و روسیه به 10 میلیارد دلار می‌رسد سهام شبکه‌های اجتماعی 135 میلیون دلار آب رفت الزامات دستگاه‌های دولتی برای راه‌اندازی پنجره خدمات دولت هوشمند شیر مازاد دامداران برای مدارس خریداری می شود نفت خام سنگین ایران به ونزويلا رسید منتظر افزایش قیمت این ارز دیجیتال باشید خبر خوش معاون وزیر صمت به شهرک های صنعتی کشور انتشار آمار کسب‌وکار و کاهش ارزش سهام اروپا فوری/ زمان قرعه کشی خودرو در سامانه یکپارچه تحلیل حکشتی امروز 4 خرداد 1401 ارزانی میوه در راه است محدودیت ترافیکی پایان هفته در جاده‌های شمال ؛ ترافیک در ‌هراز و کندوان | باران در جاده‌های 2 استان و... سرگردانی 62 میلیون بشکه نفت روسیه در دریا کف قیمت بیت‌کوین 8000 دلار خواهد بود؟ اقساط وام ودیعه مسکن 100 میلیون تومانی چقدر می‌شود؟ | جزییات پرداخت وام اجاره در سال جاری شرط کاهش التهاب در بازار خودرو قیمت خودرو، واقعی تر می شود