اجرای 42 پروژه صنعتی در نیمه دوم سال با 15 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری

اجرای 42 پروژه صنعتی در نیمه دوم سال با 15 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری

در نیمه دوم سال، 42 پروژه بزرگ صنعتی با حجم سرمایه‌گذاری بیش از معادل 15 میلیارد دلار در 11 استان کشور‌ آغاز شده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس بخش صنعت، معدن و تجارت گرفتار مسايل متعدد و پیچیده ای است که سال‌ها انباشته شده است، برای حل این مسايل و دستیابی به اهداف باید به طراحی سازوکارها در قالب یک نقشه راه دقیق پرداخت؛ در این راستا، نقشه راه بخش صنعت، معدن و تجارت در یک دوره 8 ساله و در سه مرحله طراحی شده است.

مرحله اول، مرحله است که از نیمه دوم 1400 تا پایان 1401 با تمرکز بر حل مسايل روزمره، استقرار ساز و کارهای نوین و اصلاح شیوه حکمرانی است.

مردم دوم بازآفرینی است که از سال 1402 تا 1404 بر بازآفرینی و تعالی کس بو کارها تمرکز می شود و در مرحله سوم نیز گسترش بین المللی است که طول این دوره سال و از 1405 تا 1408 خواهد بود.

در سال اول فعالیت در چارچوب نقشه راه بخش صنعت، معدن و تجارت اقتصاد کشور دوره پرمخاطره و را پشت و متاثر از شرایط داخلی ( اجرای اصلاحات هم زمان اقتصادی شامل حذف ارز 4200 تومانی برای واردات کالاهای اساسی و محاسبات گمرکی برای واردات همه کالاها، افزایش دستمزد، افزایش نرخ ارز، افزایش نرخ عمومی تورم، افزایش نقدینگی، افزایش هزینه حامل های انرژی و حمل و نقل) و بین المللی (شامل تشدید تحریم ها ظالمانه، افزایش بی سابقه تورم جهانی کالاها و حامل های انرژی) بوده است.

با وجود مسايل انباشته و چالش‌های یک سال اخیر‌ اصلاح بخشی از سازوکارها نتیجه داده است و از ابتدای سال 1401 شاهد دستاوردهای ارزشمندی هستیم که طلیعه تحول بوده است.

مهمترین شاخص اقتصادی تولید است و خوشبختانه روند افزایش تولید امید بخش است.

* رشد 5.1 درصدی صنعت در بهار امسال

براساس گزارش مرکز آمار ایران، بخش صنعت در سه ماهه ابتدای سال جاری 5.1 درصد رشد داشته که بیشترین نرخ رشد کل اقتصاد (3.4 درصد) بوده است؛ برآوردهای کارشناسی نیز حاکی از این است که نرخ رشد بخش صنعت در سه ماهه دوم نیز با رشد مطلوبی همراه است.

شاخص تولید شرکت‌های بورسی که بیش از نیمی از تولید کشور را در اختیار دارند، از خرداد تا شهریور سال جاری به ترتیب با 2.5 ، 5.8، 6.7 و6.5 درصد رشد در مقایسه با دوره مشابه همراه بوده است. رشد بالای 6 درصد در مرداد و شهریور، طی یک سال اخیر و این استمرار رشد طی چند سال اخیر کم نظیر بوده است.

* حذف ارز 4200 تومانی تولید روغن را منطقی کرد

اغلب تولیدات صنعتی طی پنج ماهه ابتدای سال در مقایسه با دوره مشابه رشد بالایی داشته اند، به عنوان نمونه فولاد 9.9 درصد‌، محصولات فولادی 8 درصد، تراکتور 53 درصد، اتوبوس و ون 14.7 درصد، تولید خودرو کامل 288 درصد، الیاف پلی استر 5.8 درصد، کاغذ 6.8 درصد، سموم دفع آفات 11 درصد، ظروف شیشه ای و چینی 14 درصد، تلویزیون 21 درصد ، پتروشیمی 6.2 درصد، شد داشته‌اند.

‌البته در محصولی نظیر روغن خوراکی کاهش تولید 25 درصدی داشته‌ایم که علت آن اجرای سیاست حذف نرخ ارز 4200 تومانی برای کالاهای اساسی و روغن بوده و مصرف آن کاهش یافته و منطقی شده است.

صادرات غیرنفتی در نیمه اول سال به بیش از 42 میلیارد دلار رسیده و نسبت به دوره مشابه سال قبل، 13 درصد رشد دارد، همچنین شکاف صادرات غیرنفتی و واردات طی 6 ماهه امسال به 2 میلیارد دلار کاهش یافته است.

طبق گزارش مرکز آمار ایران تشکیل سرمایه در بخش ماشین آلات و تجهیزات در سه ماهه ابتدای سال 5.8 درصد رشد داشته است.

نیمه دوم سال در بخش عملیات اجرایی پروژه‌های بزرگ سرمایه‌گذاری اجرای 42 پروژه بزرگ صنعتی کشور با حجم سرمایه‌گذاری بیش از معادل 15 میلیارد دلار در 11 استان کشور، اجرای پروژه‌های زیر ساختی برای ساخت نیروگاه های اختصاصی و تامین 14 هزار مگاوات برق مورد نیاز بخش تولید با سرمایه گذاری به ارزش 7 میلیارد دلار و اجرای پروژه های شیرین سازی آب دریا با محوریت شرکت های بزرگ صنعتی و معدنی آغاز شده است.

پایان پیام/

ارزش بیت کوین صفر می‌شود؟ وضعیت عجیب در بازار خودرو بررسی انواع ارزهای دیجیتال؛ رمزارزهای مختلف را بیشتر بشناسید پرسودترین محصول ایران خودرو کدام است؟ ثبت بزرگترین مزایده تاریخ خصوصی سازی فاصله تورمی دهک‌ها 0.6 واحد درصد افزایش یافت معاملات توافقی دلار با قیمت 33 هزار و 600 تومان افزایش قیمت آلومینیوم دربازارهای جهانی سامانه جامع حقوقی و وصول مطالبات بانک سینا راه‌اندازی شد میزان صادرات نفت عراق به ایلات متحده اعلام شد افزایش افسارگسیخته قیمت‌ها کیک اقتصاد روز به روز کوچک‌تر می‌شود تورم 60 درصدی در محصولات خوراکی و آشامیدنی برنامه هند و امارات برای استفاده از ارزهای ملی در مبادلات خبر داغ امروز برای سهام عدالتی ها | واریز سود 2 میلیون تومان از امشب به حساب این افراد محسن رضایی : بندر امیرآباد در تحقق برنامه های اقتصادی دولت جایگاه ویژه ای دارد حسینی پور : مازندران می تواند سیاست های اقتصادی دولت در اوراسیا را پشتیبانی کند ایجاد شفافیت در معاملات خودروهای وارداتی با کمک بورس کالا قیمت گوشی‌های آیفون در بازار + جدول مزیت‌های صندوق‌های بخشی بازار سرمایه چیست؟ افزایش افسارگسیخته قیمت‌ها/ سرگردانی دولت برای بهبود معیشت شرایط خرید 4 خودروی جذاب لاماری ایما، هایما، تارا و پژو 207 در بورس | فروش ویژه 900 خودرو هایما فردا... موافقت نمایندگان ملت با الحاق ایران به سازمان شانگهای ببینید/ قابلیت های جالب ژیان در یک تبلیغ قدیمی رفع تعهدات ارزی، نیازمند راهکارهای موثر رونمایی از الگوی جدید تعرفه برق چین منابع بانکی را بیشتر از قبل به اقتصاد تزریق خواهد کرد نرخ بالای ارز، مشوقی برای رفع تعهدات صادرکنندگان پرداخت 4 هزار و 800 میلیارد تومان مطالبات سنواتی کامیون امپاور BD300، کامیونی پرقدرت، ایمن و با دوام از «خاندوزی» تا «خاندوزی»؛ دفاع تمام قد سخنگوی اقتصادی دولت از مدیرعاملی که توسط وزیر اقتصاد کنار گذ... بیش از 39 هزار میلیارد تومان به حساب سازندگان مسکن واریز شد اوراق ارزی اصلا جذابیت دارد؟/ شقاقی: ترمز دلار این‌گونه... چرا سود سهام عدالت یکجا پرداخت نمی شود؟ | پرداخت قسط دوم سود مشروط شد تخصیص کالابرگ یعنی توزیع فقر بزرگترین معامله تاریخ خصوصی‌سازی نهایی شد/ واریز بخش نقدی معامله افتتاح نخستین بانک ژن پیاز زعفران در ایران اتفاق عجیب در بازار تره‌بار/ میوه‌های نوبرانه ارزان‌تر از دیگر میوه‌ها تشریح جزيیات کمبود گازويیل برای کامیونداران مشمولان جدید رتبه بندی معلمان اعلام شد | جیب این معلمان پرپول می شود از چاله به چاه فقر امکان احداث صندوق های بخشی در دو صنعت فراهم است ممنوعیت واردات خودرو از فرانسه گل به خودی بود/ خدمات پس از فروش خودروهای صادراتی ما فاجعه است/ واردا... خانه در کدام شهر‌ها گران‌تر است بحران مسکن در ایران رفت و آمدهای "شستا" در شرکت‌های غیر بورسی همه پتروشیمی‌های منطقه ویژه پارس عملیاتی هستند فردا این دو خودروی سفارشی را از بورس بخرید حال خراب بازار مسکن داستان غم انگیز مال استریت تنها روستای بورسی دنیا | قلبم را یک میلیارد میفروشم!