عربستان و عراق به کمک پالایشگاه‌های نفت اروپا رفتند

عربستان و عراق به کمک پالایشگاه‌های نفت اروپا رفتند

عربستان سعودی و عراق میزان بیشتری از نفت خود را به اروپا ارسال کرده و به پالایشگاه‌های این منطقه کمک می‌کنند به...

به گزارش خبرگزاری برنا، آمار رهگیری کشتی که توسط بلومبرگ گردآوری شده است، نشان می‌دهد بیش از یک میلیون بشکه در روز نفت در سه هفته نخست ژوییه از طریق خط لوله‌ای که از مصر می گذرد، از خاورمیانه به اروپا صادر شده است. این حجم در مقایسه با سال گذشته بیش از دو برابر افزایش پیدا کرده است.

حمله نظامی روسیه به اوکراین، بسیاری از شرکتهای اروپایی را به واکنش واداشت و تصمیم گرفتند معامله با مسکو را متوقف کنند. با این حال، این تحریم خودخواسته این پرسش را برانگیخت که آیا آنها منابع جایگزینی پیدا خواهند کرد.

نفت عربستان، عمده صادرات از طریق این خط لوله را تشکیل داد اما عراق هم صادراتش را افزایش داده است. شرکتها می‌توانند نفت را از طریق خط لوله سومد (SuMed) که از مصر عبور می‌کند، انتقال دهند یا اگر کشتیهای آنها به حد کافی کوچک باشد می‌توانند از طریق کانال سويز عبور کند. محموله‌های عراقی بیشتر با کشتی حمل می‌شوند. حجم انتقال یافته از طریق خط لوله، در آوریل سال 2020 که سقف تولید برای مدت کوتاهی برداشته شد، از حدود 800 هزار بشکه در روز در ماه افزایش پیدا کرد و به بالاترین رکورد رسید.

علاوه بر صادرات از خط لوله، در سه هفته نخست ژوییه، حدود 1.2 میلیون بشکه در روز نفت از خلیج فارس از طریق کانال سويز حمل شده است که عمده آن از سوی عراق بوده است. در نتیجه، مجموع صادرات نفت از خاورمیانه به اروپا، به 2.2 میلیون بشکه در روز رسید که حدود 90 درصد از ژانویه افزایش نشان داده است.

این تغییر در حالی روی داده است که حجم بیشتری از نفت روسیه از بنادر دریای بالتیک و سیاه به هند و چین ارسال می شوند و این دو کشور آسیایی را از نفت ارزان روسیه بهره مند کرده است.

جیووانی استونوو، تحلیلگر کالا در گروه یو بی اس می‌گوید: ما اکنون شاهد تغییر مسیر جریان تجارت نفت از آسیا به اروپا هستیم. اروپا خرید نفت روسیه را کاهش داده است و روسیه نفت خود را به آسیا می‌فرستد که بازار اصلی نفت خاورمیانه بوده است.

این که جریان نفت از خاورمیانه به اروپا استمرار پیدا کند، چندان معلوم نیست. در پایان سال میلادی جاری، تحریمهای اتحادیه اروپا علیه نفت روسیه به اجرا گذاشته می‌شود. بخشی از این بسته تحریمها، شامل ممنوعیت بیمه حمل نفت روسیه به خریداران دیگر است. اگر ممنوعیت بیمه شامل کل صادرات نفت روسیه شود، در این صورت رقابت برای خرید نفت از خاورمیانه را تشدید خواهد کرد.

شرکت نفتکش عربستان سعودی (بحری)، هفته گذشته ابرنفتکشی را برای حمل نفت از مدیترانه به روتردام کرایه کرد که برای این شرکت کم‌سابقه محسوب می‌شود و بارزکننده تغییر جریان تجارت نفت است.

تغییر در کریدورهای تجارت نفت همچنین یادآور چالشهای لجستیکی است که ممکن است با تلاش خریداران برای رهایی از وابستگی به نفت روسیه بروز کنند. محموله‌های نفتی باید مسیرهای طولانی‌تری را بپیمایند و فعالیت ناوگان نفتکشهای جهان افزایش پیدا می‌کند.

بر اساس گزارش بلومبرگ، درآمد پایه ابرنفتکشهایی که قادرند دو میلیون بشکه نفت حمل کنند، هفته گذشته به بالاترین میزان از آوریل رسید؛ با این حال از نظر استانداردهای تاریخی، نسبتا ضعیف محسوب می‌شود.

انتهای پیام/

واردات 131 هزار تن گندم و روغن خام از بنادر گیلان به کشور

واردات 131 هزار تن گندم و روغن خام از بنادر گیلان به کشور

131 هزار تن گندم و روغن خام در سه ماهه بهار سال جاری از طریق بنادر سه گانه استان گیلان وارد کشور شد.

MehrNews.com/
عراق واردات 6 محصول کشاورزی را تا شنبه آینده آزاد کرد

عراق واردات 6 محصول کشاورزی را تا شنبه آینده آزاد کرد

وزیر کشاورزی عراق اجازه واردات 6 محصول کشاورزی از محموله‌های موجود در گمرک به داخل این کشور را صادر کرد.

Borna.news/
رشد 3 برابری تجارت ایران و روسیه

رشد 3 برابری تجارت ایران و روسیه

الجزیره اعلام کرد در سه سال گذشته روسیه حجم صادرات غلات را به ایران افزایش داده است.

Borna.news/

‌روسیه گاز لاتویا را قطع کرد

قطب طلای جهان طلای روسیه را تحریم کرد

قطب طلای جهان طلای روسیه را تحریم کرد

سويیس، قطب جهانی پالایش طلا در جهان، طلای روسیه را تحریم کرد.

FarsNews.ir/
واردات یک‌میلیون تن برنج برای تنظیم بازار

واردات یک‌میلیون تن برنج برای تنظیم بازار

مسیح کشاورز، دبیر انجمن واردکنندگان برنج اظهار کرد: برنج بعد از گندم (نان) مهم‌ترین کالای اساسی خانوار محسوب می‌شود...

Gostaresh.news/
تعطیلی 50 درصدی خط تولید تن ماهی و رب گوجه‌فرنگی/ ترکیه بازار رب عراق را از ما گرفت

تعطیلی 50 درصدی خط تولید تن ماهی و رب گوجه‌فرنگی/ ترکیه بازار رب ع...

ایلنا: نايب ريیس سندیکای صنایع خاطر نشان کرد: تولیدکنندگان در شرایط فعلی حاضرند با سود صفر درصد به روند تولید ادامه بدهند و از سود قانونی 17 درصد بگذرند؛ اما به نظر...

Ilna.ir/
امضاء تفاهمنامه بزرگترین سرمایه‌گذاری در صنعت نفت با گس‌پروم روسیه/ همه می‌دانند نفت ایران حذف‌شدنی نیست

امضاء تفاهمنامه بزرگترین سرمایه‌گذاری در صنعت نفت با گس‌پروم روسیه...

ایلنا: توسعه میدان کیش و پارس جنوبی و با سرمایه گذاری 10 میلیارد دلاری در دستور کار است که براین اساس 100 میلیون متر مکعب تولید گاز خواهیم داشت که توسط گس پروم اجرا...

Ilna.ir/
هند در واردات زغال سنگ رکورد زد

هند در واردات زغال سنگ رکورد زد

در بحبوحه کمبود سوخت در هند، واردات زغال سنگ این کشور در ماه ژوين با وجود افزایش قیمت در سطح جهان، رکورد زد.

FarsNews.ir/
نظم جدید بازار نفت چین بعد از جنگ اوکراین/ نفت روسیه و ایران جایگزین آمریکا و عربستان شد

نظم جدید بازار نفت چین بعد از جنگ اوکراین/ نفت روسیه و ایران جایگز...

بعد از وقوع جنگ اوکراین، صادرات نفت روسیه، ایران و ونزويلا به بازار چین افزایش یافته و در عوض از سهم عربستان، آمریکا، عراق و عمان کاسته شده است.

FarsNews.ir/
تحریم‌ها‌ بیش از روسیه به اروپا آسیب زده است

تحریم‌ها‌ بیش از روسیه به اروپا آسیب زده است

نماینده سابق مجلس آلمان هشدار داد که افزایش قیمت بنزین اقتصاد این کشور را در معرض رکود، افزایش شدید بیکاری و شوک تورمی قرار داده است و بیش از آنکه به روسیه آسیب بزند، به غرب آسیب زده است.

FarsNews.ir/
عراق: به ایران بدهی نداریم

عراق: به ایران بدهی نداریم

سرپرست وزارت برق عراق با بیان اینکه انتظار می‌رود روند صادرات گاز ایران به عراق بهبود یابد تاکید کرد که این کشور تمامی...

Bartarinha.ir/
آيین‌نامه واردات خودرو به زودی ابلاغ می‌شود

آيین‌نامه واردات خودرو به زودی ابلاغ می‌شود

​فاطمی امین به سوال مبنی بر تفکیک وزارت صنعت، معدن و تجارت و جدایی بخش بازرگانی از این وزارتخانه پاسخ نداد .

Bartarinha.ir/
جزيیات واردات 634 میلیون دلاری دارو

جزيیات واردات 634 میلیون دلاری دارو

دارو، تجهیزات و ملزومات پزشکی با بیش از 634 میلیون دلار، سومین کالای اساسی وارداتی ایران است.

Borna.news/
اتحادیه اروپا طرح جایگزین گاز روسیه را اعلام کرد

اتحادیه اروپا طرح جایگزین گاز روسیه را اعلام کرد

ایلنا: اتحادیه اروپا در حال برنامه ریزی برای افزایش واردات گاز طبیعی مایع (LNG) از نیجریه به دلیل افزایش نگرانی‌ها از کاهش عرضه از روسیه است.

Ilna.ir/
سهم بازار سرمایه از تامین مالی اقتصاد کمتر از 10درصد است واکنش استاندارد به اظهارات پلیس درباره کیفیت خودرو/ توقف قطعی تولید 5 خودرو سقوط قیمت‌ها در بازار خودرو؛ جدیدترین قیمت‌ها | این خودرو 60 میلیون تومان ارزان شد | خریداران مصرف ک... ورود متخصصان به نهاد سیاست‌گذاری پولی با تصویب طرح قانون بانک مرکزی رشد بازار سرمایه به توسعه اقتصاد کشور منجر خواهد شد بازنشستگانی که کمتر از 10 سال حق بیمه دارند، حقوق دریافت می کنند رشد صادرات کالا از ایران به مقصد اروپا+ اینفوگرافی دریافت مستمری فرد بیمه شده بازنشسته با سابقه کمتر از 10 سال کاهش هروزه قیمت مرغ در بازار | قیمت مرغ کیلویی چند؟ قیمت انواع مرغ +جدول جان باختن 52 نفر و تخریب هزاران خانه در سیل 3 ماهه اخیر سودان خبر فوری از افزایش حقوق بازنشستگان | واریزی جدید برای بازنشستگان امشب؟ سکه طرح قدیم 14 میلیون و 350 هزار تومان/ طلا ارزان‌تر شد اعلام میزان مستمری صندوق‌های بازنشستگی قیمت های جدید ساعت هوشمند در بازار کسب رتبه پایین ایران در رعایت حقوق سهامداران خرد سیاسی‌کاری دنباله‌دار‌ اصلاح‌طلبان در‌ احیای دریاچه ارومیه/‌ دولت سیزدهم پای‌ کار حل مشکل مردم آمد قیمت روز انواع تلفن همراه +جدول آغاز خرید خودرو بدون قرعه کشی | خرید خودرو به قیمت کارخانه قیمت میوه و تره بار + جدول رتبه بورس ایران در رعایت حقوق سهام‌داران خرد بسیار پایین است قیمت روز گوشت قرمز +جدول خبر مهم دولت برای یارانه بگیران | کالابرگ الکترونیک ماه آینده اجرایی می شود؟ 9 میلیون و 400 هزار کارتخوان غیرفعال شد چرا قیمت‌های جدید شیرخشک اعلام نمی‌شود؟ قیمت طلا، سکه و ارز امروز 23 مرداد ماه/ سقوط قیمت طلا... واردات با کدام رمز ارزها مجاز است؟آیا برای اقتصاد ایران مفید است؟ تفاوت فاحش نرخ تورم و بهره بانکی در ترکیه واریزی جدید 1 میلیون و 200 هزار تومانی در جیب این افراد | واریزی جدید دولت را چه کسانی می گیرند؟ قیمت فروش وام ازدواج اعلام شد! امضای تفاهمنامه جدید توسط بانک سپه برق در مصر سهمیه بندی می شود همیشه نفرین؟! نرخ تورم در اسپانیا به بالاترین میزان در 38 سال گذشته رسید وام فوری 200 میلیون تومانی | نحوه دریافت وام فوری + مبلغ اقساط ریزش 500 هزار تومانی قیمت سکه/ نرخ جدید؛ 14 میلیون و 300 هزار تومان چین حفاری در یکی از عمیق‌ترین میادین نفتی جهان را آغاز کرد بیماری اقتصاد دیگر با قرص‌ و دوا درمان نمی‌شود/... هندی‌ها تحریم نفتی آمریکا علیه روسیه را دور زدند قیمت دلار در بازار توافقی به 28 و 700 تومان رسید مشکلی برای تامین برق در مرزهای خوزستان وجود ندارد افزایش حجم تجارت روسیه و چین به 200 میلیارد دلار زمان ثبت سفارش خودرو در بورس کالا ابلاغ شد قیمت دلار صرافی ملی امروز یکشنبه 23 مرداد1401 قیمت این پنیر 215 هزار تومان ناقابل! برآورد اولیه خسارت 734 میلیارد تومانی سیل به واحدهای آبزی‌پروری کمبود شیرخشک، در آستانه بحرانی‌شدن قرار گرفت خبر خوش امروز/ این بازنشستگان حقوق می گیرند سهامداران عدالت رایگان سجامی می شوند ژويیه عرضه نفت خام عراق اوج گرفت