دلار 4200 تومانی برای تردمیل!/ شیر خشک و دارو معطل ارز هستند

دلار 4200 تومانی برای تردمیل!/ شیر خشک و دارو معطل ارز هستند

درحالی که اخیرا شنیده می‌شود روند تخصیص ارز به کالاهای ضروری مثل دارو، نهاده‌های دامی، شیر خشک و... دچار اختلال شده، آخرین فهرست منتشر شده بانک مرکزی نشان می‌دهد برخی نهادهای فرهنگی موفق به دریافت ارز 4200 تومانی شدند.

به گزارش تجارت‌نیوز،فعالان صنعت دارو می‌گویند یازده ماه است که ارز 4200 تومانی به واردات مواد اولیه دارویی اختصاص پیدا نکرده و حداکثر ارزی که امسال به واردات داروی نهایی تخصیص پیدا کرده نیز از 11 میلیون دلار تجاوز نمی‌کند.

ريیس انجمن تولیدکنندگان شیر خشک کودکان هم ادعا کرده که بیش از 6 ماه است ارزی به شیر خشک تخصیص داده نشده و موجودی انبارها رو به اتمام است. مشکلات تخصیص ارز به کالاهای اساسی به همین جا ختم نمی‌شود و ريیس هیات مدیره انجمن خوراک دام نیز به دنبال بحبوحه نهاده‌های دامی در بهار امسال، اعلام کرده بود که تخصیص ارز به نهاده‌های دامی قطره‌چکانی انجام می‌شود.

ظاهر ماجرا این است که سقوط درآمدهای نفتی و فشار تحریم بر اقتصاد کشور موجب شده، روند اختصاص ارز به واردات کالاهای اساسی دچار اختلال شود اما بد نیست نگاهی به آخرین فهرست دریافت‌کنندگان ارز 4200 تومانی بانک مرکزی بیندازید تا متوجه شوید که برای تخصیص دلار 4200 تومانی چه اولویت‌هایی مقدم بر واردات کالاهای اساسی بوده‌اند؟!

موسسات فرهنگی در اولویت تخصیص ارز؟!

آخرین فهرست منتشر شده که در انتهای فروردین 1400 به روزرسانی شده ،حاکی از آن است که برخی موسسات با ماهیت فرهنگی یا ورزشی موفق به دریافت ارز 4200 تومانی شدند. البته ناگفته نماند که این‌ فقط بخش کوچکی از الویت‌های مقدم بر واردات کالاهای اساسی است!

شرکت موسسه فرهنگی هنری خراسان، موسسه فرهنگی هنری خراسان، شرکت موسسه ورزشی البدربندرکینگ، شرکت موسسه فرهنگی هنری ایرسافام، موسسه آموزش عالی آزادعصر دین و دانش تهران، موسسه بین‌المللی مشکوه‌الرسول، باشگاه فرهنگی ورزشی شهرداری بندرعباس و شرکت تجارت کالای ورزشی مرادی و پسران چند نمونه‌ از این نهادهای فرهنگی یا ورزشی ارزبگیر بوده‌اند.

 

آنچه از جستجو درباره این شرکت‌ها و موسسات برمی‌آید، این است که برخی اساسا وارداتی ندارند و برخی دیگر هم واردات دارند اما نه کالاهای ضروری. مثلا موسسه ایرسافام و موسسه آموزش عالی آزاد عصر دین و دانش تهران، موسساتی غیرتجاری و برگزار کننده آزمون‌های بین‌المللی IELTS هستند یا شرکت تجارت کالای ورزشی مرادی و پسران محصولاتی از قبیل انواع دوچرخه و تردمیل وارد می‌کند. با این حساب علت دریافت و بعضا حتی مصارف ارز دولتی این موسسات غیرشفاف است.

البته این اولین باری نیست که موسسات فرهنگی برای بودجه و درآمدهای ارزی کشور حاشیه‌ساز می‌شوند. موسساتی که البته عملکرد چندان شفافی هم ندارند.

ولخرجی از منابع ارزی

نکته جالب دیگری که در فهرست ارزی به روزرسانی شده یادآوری می‌شود، ماجرای دریافت ارز دولتی خیریه امیرالمومنین است. اردیبهشت سال گذشته که فهرست دریافت 9 میلیون دلار ارز دولتی این موسسه خبرساز شد، برخی رسانه‌ها اعلام کردند که نام این موسسه به اشتباه در فهرست منتشر شده اما در اطلاعیه بانک مرکزی روشن شد که پرداخت ارز به این موسسه به منظور بازپرداخت تسهیلات ارزی‌ که 15 سال پیش گرفته بوده، انجام شده؛ که البته این اطلاعیه و تلاش برای توجیه دریافت ارز این موسسه، خود عذر بدتر از گناه بود.

هرچند که مشخص نیست چرا تسهیلات ارزی به خیریه‌هایی پرداخت می‌شود که مطابق قانون حق فعالیت اقتصادی ندارند. حالا اما بیش از یکسال است نام خیریه در فهرست ارزی بانک‌مرکزی دیده می‌شود اما همچنان سوالاتی مثل این که چرا این خیریه سال 85 از حساب ذخیره ارزی تسهیلات ارزی دریافت کرده؟ این تسهیلات چه میزان بوده و چرا با وجود گذشت 15 سال هنوز تسویه نشده؟

سوال مهم‌تر اما این است که چرا برای بازپرداخت تسهیلات ارزی دریافتی یک خیریه، آن هم در سال‌های تحریمی و در شرایط مضیقه ارزی که برای کالاهای اساسی و دارو به سختی ارز تامین می‌شود، به این موسسه به جای پرداخت ارز نیمایی، ارز 4200 تومانی پرداخت شود؟

تجارت‌نیوز برای دریافت پاسخ این سوالات و دریافت اطلاعات اولیه درباره نهادهای متولی موسسات فرهنگی و ورزشی که ارز دولتی گرفتند، از طریق بانک‌مرکزی اقدام کرده اما تا این لحظه پاسخی از سمت این نهاد دریافت نشده است.

مطالعه بیشتر: ارز واردات دارو گم شد؟!/ کمیاب شدن انسولین

 

سرنوشت مبهم 370 میلیون دلار ارز دارو / دلیل کمبود شیرخشک چیست؟

سرنوشت مبهم 370 میلیون دلار ارز دارو / دلیل کمبود شیرخشک چیست؟

بانک مرکزی گفته 770 میلیون دلار ارز برای واردات دارو تخصیص داده شده اما ريیس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران گفته بود این رقم فقط 11 میلیون دلار بوده است. دلیل این اختلاف آماری چیست؟

TejaratNews.com/
دستگیری 555 نفر به علت سوءاستفاده از ارز 4200 تومانی

دستگیری 555 نفر به علت سوءاستفاده از ارز 4200 تومانی

سرپرست دادسرای مبارزه با جرايم اقتصادی از دستگیری 555 نفر به علت سوءاستفاده از ارز 4200 تومانی خبر داد.

TejaratNews.com/
اطلاعات و همشهری هم ارز 4200 تومانی گرفتند!/ وضعیت غیرشفاف تخصیص ارز کاغذ

اطلاعات و همشهری هم ارز 4200 تومانی گرفتند!/ وضعیت غیرشفاف تخصیص ا...

« همشهری و اطلاعات هم ارز 4200تومانی گرفتند، لازم است ارشاد لیست کامل ارز 4200 تومانی و میزان تخصیص به مطبوعات را شفاف سازی کند تا حداقل خودش را از اتهام رانت دهی مبرا کند». این جملات بخشی از واکنش مو...

TejaratNews.com/
ارز 4200 تومانی مثل خون ملت بود

ارز 4200 تومانی مثل خون ملت بود

معاون اول ريیس جمهور گفت: باید نام کسانی را که از ارز 4200 تومانی که مثل خون ملت بود و نیاز مردم از طریق این ارز به کشور وارد می‌شد سوءاستفاده می‌کردند را سربازان آمریکا در جنگ اقتصادی علیه ملت ایران ...

TejaratNews.com/
سازوکار دولت برای تخصیص ارز 4200 تومانی در بودجه 1400

سازوکار دولت برای تخصیص ارز 4200 تومانی در بودجه 1400

قايم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی می‌گوید که دولت می‌تواند ارز 4200 تومانی را به درستی تخصیص دهد و به مجلس اطمینان داده می‌شود که انحرافی در این مسیر اتفاق نیفتد.

TejaratNews.com/
ارز 4200 تومانی حداقل تا 6 ماه آینده برقرار است

ارز 4200 تومانی حداقل تا 6 ماه آینده برقرار است

ريیس کل بانک مرکزی گفت: ارز 4200 تومانی حداقل تا 6 ماه آینده برقرار است.

TejaratNews.com/
ادامه تخصیص ارز 4200 تومانی به کالا‌های اساسی در سال آینده

ادامه تخصیص ارز 4200 تومانی به کالا‌های اساسی در سال آینده

کمیسیون تلفیق لایحه بودجه 1400، با تخصیص ارز 4200 تومانی برای تامین کالا‌های اساسی در بودجه سال آینده موافقت کرد.

TejaratNews.com/
دولت تصمیمی برای حذف ارز 4200 تومانی نگرفته است

دولت تصمیمی برای حذف ارز 4200 تومانی نگرفته است

درحالی دولت طی هفته جاری لایحه اصلاحیه بودجه 1400 را به مجلس تقدیم خواهد کرد که ريیس کل بانک مرکزی از عدم تغییر ارز 4200 تومانی دارو و کالاهای اساسی در این اصلاحیه خبر داد.

TejaratNews.com/
جهانگیری: حذف ارز دولتی تصمیم درستی است

جهانگیری: حذف ارز دولتی تصمیم درستی است

هیچ دولتی در هنگامه جنگ اجازه نمیدهد ارزاق و کالا‌های اساسی مردم گران به دست آن‌ها برسد.

Bartarinha.ir/
قطع همکاری کونلون بانک چین با ایران / 220 میلیون دلار ارز دارو بلاتکلیف ماند

قطع همکاری کونلون بانک چین با ایران / 220 میلیون دلار ارز دارو بلا...

رییس کمیسیون اقتصادسلامت اتاق بازرگانی تهران از بلاتکلیفی 220 میلیون دلار ارز ترجیحی تخصیص یافته به شرکت‌های دارویی در چین خبر می‌دهد و می‌گوید: « کونلون بانک دیگر با ایران همکاری نمی‌کند، اگر بانک مر...

TejaratNews.com/
حذف ارز 4200 تومانی جدی شد

حذف ارز 4200 تومانی جدی شد

وزیر صنعت، معدن و تجارت خواستار آن شد تا نمایندگان مردم در مجلس شورای اسلامی یک تصمیم انقلابی درخصوص حذف ارز 4200 تومانی و تک‌نرخی کردن ارز بگیرند.

TejaratNews.com/
نابودی صنعت دارو با ارز 4200 تومانی

نابودی صنعت دارو با ارز 4200 تومانی

عضو اتاق بازرگانی تهران گفت: تزریق ارز 4200 تومانی به حوزه تولید دارو، منجر به نابودی توسعه و سرمایه‌گذاری صنعت دارو شده است.

TejaratNews.com/
ارز 4200 تومانی ضربه بزرگی به اقتصاد زد / فرار مغزها شدت گرفته است

ارز 4200 تومانی ضربه بزرگی به اقتصاد زد / فرار مغزها شدت گرفته است

ريیس اتاق بازرگانی تهران اظهار کرد: ارز 4200 تومانی ضربه بزرگی به اقتصاد زد و در سه سال گذشته رشد اقتصادی و رشد سرمایه‌گذاری منفی بوده و فرار مغزها شدت گرفته که یکی از دلایل آن مناسب نبودن محیط کسب و ...

TejaratNews.com/
خبر جدید جهانگیری درباره ارز 4200 تومانی

خبر جدید جهانگیری درباره ارز 4200 تومانی

معاون اول ریاست جمهوری گفت: در خصوص افرادی که از سال 98 ارز 4200 تومانی برای واردات دارو و کالای اساسی دریافته کرده اما کالایی به کشور وارد نکرده‌اند، کارگروهی برای شناسایی دقیق اینگونه افراد و شرکت‌ه...

TejaratNews.com/
علی ربیعی، سخنگوی دولت هم حذف ارز 4200 تومانی را تایید کرد+عکس

علی ربیعی، سخنگوی دولت هم حذف ارز 4200 تومانی را تایید کرد+عکس

علی ربیعی، سخنگوی دولت هم حذف ارز 4200 تومانی را تایید کرد+عکس

BourseNews.ir/
مردم از ساعت 12 تا 18 کمتر برق مصرف کنند سقوط بازار ارز مجازی ادامه دارد پیش‌بینی بورس 31 خرداد / بازار در 2 روز آینده منفی می‌شود؟ سقوط بازار ارز مجازی/ بیت کوین 1200 دلار ریخت واکنش مثبت بازار سرمایه به تحولات سیاسی کشور/ دلالان نمی‌خواهند بورس رشد کند بلیت پرواز تهران - مشهد یک میلیون تومان شد رانا پلاس در آستانه ورود به بازار/ ویژگی‌های محصول جدید ایران خودرو ضبط 24 دستگاه تولید ارز دیجیتال در قزوین مخالفت وزیر صمت با عرضه خودرو در بورس/ طرح جدید قیمت‌گذاری خودرو رشد چشمگیر در سود هر سهم "ونوین" "ودی" به هر سهم 4723 ریال اختصاص داد تغییر مالکیت 1.3 میلیارد اوراق بهادار مالی سود "وصندوق" دو برابر شد هشدار تحلیلگران به ریزش قیمت بیت کوین دولت با افزایش قیمت بلیت هواپیما مخالفت کرد اجاره و فروش مسکن؛ کدام مناطق تهران ارزان شد؟ قیمت لحظه‌ای دلار و یورو در بازار + قیمت انواع سکه | کاهش نرخ دلار در صرافی ملی قیمت اجاره و خرید مسکن در قم + جدول کارشناس آمریکایی:‌ بانک‌های مرکزی کشورها 10 سال از بازار ارزهای مجازی عقب افتاده‌اند کدام خودرو‌های زیر 400میلیون ارزان شدند؟ امروز 30 خرداد بورس چگونه به پایان رسید؟ تاکید به اعضای ستاد اقتصادی دولت برای ارايه گزارش به ريیس جمهور منتخب بازار مجازی‌ها هم‌چنان منفی/ ریزش قیمت ارزهای مجازی برای سومین روز متوالی "شرانل" در مجمع 5000 ریال تقسیم کرد / پرداخت سود سهام از طریق سامانه سجام طلا و سکه در بازار امروز چند؟ انتقال وجه کارت به کارت از طریق اپلیکیشن دیجی‌پی در بانک رفاه راه اندازی شد شاخص بورس در مدار صعود ساعت‌های قطعی برق در استان تهران رشد 1689 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 13 هزار میلیارد تومان فراتر رفت رشد 1689 واحدی شاخص کل مطالبه فعالان بازار سهام از رییسی بیشترین تغییر مالکیت حقیقی و حقوقی در بورس امروز (30خرداد) / روند نوسانی خروج پول ادامه دارد نمای پایانی بورس (30خرداد1400) / شاخص کل با رشد هزار و 700واحدی همراه شد چراغ سبز سهام به دولت جدید؟ ارزش پالایشی یکم 30 خرداد 1400 چقدر کاهش یافت؟ شاخص با رشد 1689 واحدی به کار خود پایان داد ارتباط با سامانه سازمان راهداری کشور در کوتاه‌ترین زمان ممکن عرضه 5هزار میلیارد ریال صکوک مرابحه انتظارات بورسی از دولت جدید عرضه 5 هزار میلیارد ریال صکوک مرابحه کمبود شیرخشک به زودی جبران می‌شود شاخص در لحظات پایانی سبزپوش است بازار سرمایه، شفاف‌ترین سرپناه برای نقدینگی و تامین مالی وزیر صنعت: با عرضه خودرو در بورس مخالفم تحلیل قیمت بیت کوین | آیا سقوط نزدیک است؟ قیمت دلار امروز 30 خرداد 1400 چقدر شد؟ سهامداران در انتظار مشخص شدن برنامه دولت جدید برای بازار سرمایه تحلیل بورس امروز 30 خرداد / بعد از انتخابات چه زمانی وارد بازار سرمایه شویم؟ نمای میانی بورس (30خرداد) / شاخص کل بیش از دو هزار واحد رشد کرد در این لحظات شاخص با رشد 2600 واحدی همراه است

در حال بارگیری...