زیان 80 هزارمیلیارد تومانی خودروسازان

زیان 80 هزارمیلیارد تومانی خودروسازان

کارشناس صنعت خودرو گفت: زمانی که خودروسازان طی سه سال با زیان انباشته 80 هزار میلیارد تومانی مواجه هستند نشان می‌دهد قیمتگذاری دستوری غلط است.

امیرحسن کاکایی در گفت‌وگو با بورس نیوز، درباره ارسال نامه خودروسازان به کمیسیون صنایع مجلس در خصوص عدم مخالفت با آزادسازی واردات خودرو و همچنین قیمت‌گذاری اظهار کرد: مردم فکر می‌کنند خودروسازان مانع واردات خودرو هستند درحالی‌که این تفکر اشتباه است و خودروسازان با این نامه اعلام کردند نقشی در ممنوعیت واردات ندارند و آن را به مردم و مسيولان یادآور شدند.

کارشناس صنعت خودرو با بیان اینکه خودروسازان در حال له شدن هستند، افزود: واقعیت‌های اقتصادی که سیاست‌گذاران به بهانه انحصار برای کنترل قیمت‌ها در حال اعمال هستند خودروسازان را به مرز نابودی کشانده است.

وی گفت: لذا ناچار شدند با ارسال این نامه اعلام موضع کنند که مردم بدانند عدم واردات به دلیل حمایت از خودروسازان نیست.

کاکایی بیان کرد: آنچه برای واردات خودرو طی سه سال اخیر صورت گرفته برای کنترل مصارف ارزی بوده است نه حمایت از خودروسازان و اگر این اتفاق نمی‌افتاد قیمت ارز از قیمت فعلی بسیار بالاتر بود.

کارشناس صنعت خودرو بابیان اینکه برخی مدعی هستند که اجازه دهید با ارز خودمان واردات انجام دهیم، خاطرنشان کرد: کشوری که در حال تحریم است چیزی به نام ارز خودمان نداریم و آنچه دولت اعلام می‌کند باید وارد شود و در شرایطی که مردم در تهیه دارو و کالای اساسی مشکل‌دارند نمی‌توان واردات خودرو در دستور کار قرار داشته باشد.

وی بابیان اینکه در شرایط فعلی کشور واردات خودرو خیانت به کشور است، تصریح کرد: این نامه به این دلیل ارسال شد تا خودروسازان اعلام کنند ممنوعیت واردات به بهانه حمایت از آن‌ها نباشد.

کاکایی با اشاره به زیان 80 هزار میلیارد تومانی خودروسازان، بیان کرد: با توجه به وجود دستگاه‌های نظارتی آیا این حجم از زیان می‌تواند بر مبنای سوءاستفاده و ریخت‌وپاش صورت گیرد؟

کارشناس صنعت خودرو افزود: زمانی که 80 هزار میلیارد تومان زیان انباشته طی سه سال وجود دارد که بیش از فروش یک سال است نشان‌دهنده آن است که قیمت‌گذاری دستوری غلط است.

وی بابیان اینکه بهانه قیمت‌گذاری دستوری وجود انحصار است، گفت: انحصار توسط خودروسازان ایجاد نشد بلکه اتفاقات اقتصادی کشور عامل ایجاد آن بود.

کاکایی خاطرنشان کرد: از 30 خودروساز کشور 28 شرکت خصوصی هستند که در حال تولید بودند، اما با آغاز تحریم‌ها تولید آن‌ها تعطیل شد و قیمت‌ها بالا رفت.

کارشناس صنعت خودرو بیان کرد: دو خودروساز که روی داخلی سازی سرمایه‌گذاری کردند ادامه تولید را در دستور کار قراردادند و حتی اقدام به افزایش تولید کردند.

وی اظهار کرد: هرچند کیفیت خودرو‌های داخلی آن‌چنان بالا نیست، اما به‌جای اینکه ریشه مشکل را پیدا کنیم به دنبال ضربه زدن به این صنعت هستیم.

کاکایی تاکید کرد: خودروسازان با ارسال این نامه اعلام کردند بین مرگ و جنگ، جنگیدن را انتخاب کردند تا بتوانند به حیات خود ادامه دهند.

کارشناس صنعت خودرو با به این اینکه با توجه به شرایط کشور قطعا این نامه راه به‌جای نخواهد برد و واردات آزاد نخواهد شد، بیان کرد: از شهریورماه سال گذشته مسيولان کشور می‌دانند که خودروسازان در حال زیان هستند و قیمت‌گذاری دستوری اشتباه است، اما شرایط سیاسی به‌گونه‌ای بود که هیچ مسيولی جرات اعلام آزادسازی قیمت‌ها را نداشت و خودروسازان را فدا کردند.


بیشتر بخوانید:

رد پای بلوغ در صنعت خودرو کشور

پیش‌بینی بورس هفتگی بازار سرمایه / نظر کارشناسان بازار سرمایه درباره روند بازار هفته دوم خرداد 1400

پیش‌بینی بورس هفتگی بازار سرمایه / نظر کارشناسان بازار سرمایه دربا...

در اواخر هفته گذشته بازار سهام روندی متعادل و مثبت را داشت و شاخص کل به محدوده یک میلیون و 109 هزار واحد رسید. باید دید بازار سرمایه در هفته آینده از نگاه کارشناسان بازار سرمایه چه روندی را می‌گذراند؟

TejaratNews.com/
بورس در هفته اول خرداد/ سبزشدن بازار سرمایه با اعلام اسامی کاندیداهای ریاست جمهوری

بورس در هفته اول خرداد/ سبزشدن بازار سرمایه با اعلام اسامی کاندیدا...

بورس در هفته اول خرداد با اینکه در 2 روز پایانی هفته سبزپوش بود، اما کاهش شاخص کل و شاخص کل هموزن در کل هفته نشان داد، تغییر روند بورس هنوز رخ نداده است.

FarsNews.ir/
صدور مجوز کارگزاری جدید بورس/ تدوین اساسنامه صندوق‌های سرمایه‌گذاری اهرمی

صدور مجوز کارگزاری جدید بورس/ تدوین اساسنامه صندوق‌های سرمایه‌گذار...

هیات مدیره سازمان بورس و اوراق بهادار، مجوز تاسیس و فعالیت شرکت کارگزاری را مصوب کرد؛ همچنین به تصویب نسخه اولیه اساسنامه و امیدنامه «صندوق‌های سرمایه­‌گذاری اهرمی» و دستورالعمل نحوه صدور مجوز عرضه عم...

FarsNews.ir/
توضیحات ريیس کل بانک مرکزی درباره بازار سرمایه

توضیحات ريیس کل بانک مرکزی درباره بازار سرمایه

توضیحات ريیس کل بانک مرکزی درباره بازار سرمایه

BourseNews.ir/
بورس دوباره ریزش می‌کند؟/ تاثیر انتخابات بر بازار سرمایه

بورس دوباره ریزش می‌کند؟/ تاثیر انتخابات بر بازار سرمایه

بازار سرمایه هفته گذشته فقط یک روز مثبت در کارنامه کاری خود ثبت کرد و تا ابتدای کانال یک میلیون و 200 هزار واحد عقبگرد کرد اما آیا این روند ادامه دارد و بورس از این کانال هم سقوط می‌کند؟

TejaratNews.com/
ممنوعیت ارايه تسهیلات به شرکت‌های کارگزاری پس از 17 سال لغو شد

ممنوعیت ارايه تسهیلات به شرکت‌های کارگزاری پس از 17 سال لغو شد

بانک مرکزی بخشنامه اعطای تسهیلات به شرکت‌های کارگزاری، شرکت‌های سرمایه‌گذاری و هلدینگ را برای اجرا به شبکه بانکی ابلاغ کرد.

TejaratNews.com/

اختلال در نرخ بهره بانکی شاخص بورس را نزولی کرد / بانک مرکزی حاضر نشد بازار سرمایه را نجات دهد

انتخابات ریاست‌جمهوری و برجام؛ دو مولفه اثرگذار بر بازار سرمایه

انتخابات ریاست‌جمهوری و برجام؛ دو مولفه اثرگذار بر بازار سرمایه

بازار سرمایه در سال 99 با فراز و نشیب‌های زیادی مواجه شد. مجموعه عوامل بسیاری در این فراز و نشیب اثرگذار بودند و میتوان گفت در بسیاری از موارد، به بازار سهام...

EghtesadOnline.com/
چشم انداز مثبت بازار سرمایه در بلند مدت

چشم انداز مثبت بازار سرمایه در بلند مدت

بورستهران - ایرنا - رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: چشم انداز بازار سرمایه در بلند مدت همیشه مثبت بوده است و آمارهای جدید هم نشانگر آن است که اقتصاد کشور از رکود خارج شده و سوددهی و بازدهی شرکت ه...

Irna.ir/

چشم‌انداز بازار سرمایه در بلندمدت قطعا مثبت است

معجزه‌ای برای بازار سرمایه

معجزه‌ای برای بازار سرمایه

بازار سرمایه فعلا عطش خرید ندارد، مگر آنکه به باور دلار 30 هزار تومانی برسد.

BourseNews.ir/
بررسی چشم‌انداز بازار سرمایه در کمیسیون برنامه و بودجه

بررسی چشم‌انداز بازار سرمایه در کمیسیون برنامه و بودجه

سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی از بررسی چشم‌انداز بازار سرمایه و وضعیت اقتصادی با حضور برخی مسيولان مربوطه در جلسه این کمیسیون خبر داد.

TejaratNews.com/
تسهیل فرآیندهای ورود نقدینگی به بازار سرمایه تا 48 ساعت آینده

تسهیل فرآیندهای ورود نقدینگی به بازار سرمایه تا 48 ساعت آینده

بورستهران - ایرنا - رییس سازمان بورس و اواراق بهادار به همه مجموعه‌های نهاد ناظر بازار سرمایه ماموریت داد تا طی 48 ساعت آینده، موانع پیش روی هلدینگ‌ها رفع و فرآیندهای ورود نقدینگی به بازار سرمایه تسهی...

Irna.ir/
توسن در راه بازار سرمایه

توسن در راه بازار سرمایه

شرکت توسعه سامانه نرم افزاری نگین (توسن)، یکی از شرکت‌های فعال و موفق در حوزه فناوری اطلاعات بانکی و پرداخت کشور از ورود خود به بازار سرمایه خبر داد.

BourseNews.ir/
حرکت قطار بازار سرمایه روی ریل توسعه

حرکت قطار بازار سرمایه روی ریل توسعه

روش ما در سازمان بورس مبتنی بر تعامل، همکاری و انتقادپذیری است. تلاش بر این است که مجموعه بازار سرمایه به عنوان یک خانواده در کنار هم باشند. زیان برخی سهامداران در...

EghtesadOnline.com/
افزایش قیمت بلیت پرواز‌های داخلی منتفی شد اجاره مسکن غرب تهران؛ کدام مناطق ارزان شد؟ قیمت دلار امروز 31 خرداد 1400 چقدر شد؟ موج جدید خاموشی در راه است جزيیات مهم از عرضه اولیه جدید بورس | وطوبی آماده عرضه اولیه شد همه عرضه های بورس انرژی در معاملات روز جاری افزایش 180 درصدی سود هر سهم "ودی" کاهش بهای 19 ارز/ نرخ رسمی 14 ارز افزایش یافت قیمت اجاره و خرید مسکن در مشهد + جدول طرح عرضه خودرو در بورس به صحن ارسال شد تحلیل بورس 31 خرداد 1400 / تغییر مسیر بازار با کاهش نرخ سود بین بانکی با 300 تا 600میلیون چه خودرویی بخریم؟ آخرین فرصت برای پرداخت مالیات سکه عرضه اولیه لطیف در فرابورس ایران بازار مسکن بر مدار کاهش قرار گرفت احتمال افزایش قیمت ماکارونی سهمیه بنزین تیر 1400، کی واریز می‌شود؟ عرضه اولیه جدید در فرابورس قطعی شد "رنیک" در مناقصه دو مرحله‌ای شرکت کرد "فافزا" در مناقصه "فولاد" شرکت کرد تفاهمنامه همکاری "برکت" جهت خرید واکسن کرونا در این لحظات شاخص با افت 505 واحدی مواجه شد آخرین فرصت برای پرداخت مالیات سکه در مجمع حخزر چه گذشت؟ برنامه های آتی شرکت چیست؟ موافقان عرضه خودرو در بورس، باتری خالی کردند آغاز بورس 31 خرداد چگونه بود؟ / تاثیر مثبت «شستا» بر شاخص کل شوینده‌های "شپارس" 25 درصد گران شد محاسبه تعهدات بیم‌سنجی مشترکین "وبصادر" توسط بانک‌ها بهبود معاملات بازار بورس با مشخص‌شدن سیاست‌های دولت جدید کدام شرکت‌ها در مراحل افزایش سرمایه قرار دارند؟ افت هزار واحدی بورس بازار مسکن بر مدار کاهش قرار گرفت لغو پرواز‌های روسیه با دستور ستاد کرونا آینده بورس در دولت سیزدهم انتشار صورت سود و زیان "سهرمز" بورس امروز دوشنبه 31 خرداد 1400 | شستا صدرنشین تاثیرگذارترین نمادها صورت مالی میاندوره‌ای 9 ماهه "کفرآور" منتشر شد تیگو 5 توربو به بازار می‌آید زنان مجرد بالای 35 سال وام اجاره دریافت می‌کنند صورت مالی تلفیقی حسابرسی شده "بترانس" صاحبان آرای باطله چه کسانی هستند؟ "وسدید" صورت سود و زیان منتشر کرد انتشار صورت‌های مالی میاندوره‌ای "مپنا بازار" "آسمان بازار" صورت‌های مالی میاندوره‌ای را منتشر کرد صورت مالی تلفیقی "کچاد" منتشر شد "بهگزین بازار" صورت‌های مالی میاندوره‌ای 3 ماهه را منتشر کرد سهمیه بنزین تیر ماه امشب واریز می‌شود انتشار اطلاعات و صورت‌های مالی تلفیقی "پارتا" "آرمان سهام" صورت مالی 12 ماهه را منتشر کرد پولبک به سهم‌های صف‌فروش، پشت ایست "مقاومت"

در حال بارگیری...