با وام اجاره، چند متر خانه می‌توان کرایه کرد؟/ واکنش‌ها به شرایط بازار اجاره

با وام اجاره، چند متر خانه می‌توان کرایه کرد؟/ واکنش‌ها به شرایط بازار اجاره

براساس بخشنامه بانک مرکزی، مبلغ وام ودیعه مسکن در تهران 60 میلیون تومان است. باتوجه به متوسط مبلغ اجاره در این شهر، با وام ودیعه چند متر مسکن می‌توان اجاره کرد؟

به گزارش تجارت‌نیوز، درسال جاری نیز، مانند سال‌های اخیر با توجه به وضعیت بازار اجاره، وام ودیعه مسکن برای مستاجران در نظر گرفته شده. بانک مرکزی طی بخشنامه‌ای شرایط پرداخت این تسهیلات را به بانک‌های عامل اعلام کرده است.

براساس این بخشنامه مبلغ وام ودیعه مسکن در تهران 60 میلیون تومان است. این درحالی است که طبق گزارش‌های میدانی، متوسط هر متر مربع اجاره در این کلان‌شهر پنج میلیون تومان برآورد شده است.

باتوجه به این مبالغ هر شهروند تهران با این وام ودیعه می‌تواند خانه‌ای با متراژ 12 متر اجاره کند.

اجاره 25 درصد افزایش می‌یابد؟

بر اساس مصوبات ستاد کرونا، مالکان در تهران برای تمدید اجاره تنها حق افزایش 25 درصدی مبلغ را دارند. موجران در کلان‌شهرها می‌توانند 20 درصد و در دیگر شهرها 15 درصد به مبلغ اجاره‌بها اضافه کنند. اما واقعیت‌ها گاه با این ارقام سازگار نیست.

او می‌افزاید: گاهی مستاجران به همین دلیل تصمیم به جابه‌جایی می‌گیرند حتی با وجودی که قانونا حکم تخلیه صادر نمی‌شود.

بر هم خوردن تعادل بازار اجاره

غیبی توضیح می‌دهد: افزایش هزینه‌های زندگی، تعدادی از مالکان را وادار می‌کند که اجاره را به گونه‌ای افزایش دهند که بخشی از این هزینه‌‌ها را پوشش دهد. از آن سو مستاجران نیز به دلیل کاهش سرمایه اندوخته، قادر به خرید مسکن نیستند. در نتیجه تقاضا برای اجاره افزایش کرده است. در چنین شرایطی، طبیعی است که قیمت‌ها بالا می‌رود.

او با اشاره به بر هم خوردن تعادل در بازار اجاره، می‌افزاید: مستاجران در برخی موارد به دلیل عدم توانایی در پرداخت هزینه‌های به روز برای اجاره، مجبور به کاهش متراژ مسکن و جابه‌جایی به منطقه پایین‌تر می‌شوند. این موضوع تبعات اجتماعی و فرهنگی نیز در پی دارد و امنیت فکری افراد را به خطر می‌اندازد.

فاصله رشد اجاره‌بها در تهران و کشور

در همین زمینه، اکوایران گزارش داده است بررسی تورم اجاره‌بهای تهران و کشور نشان می‌دهد، متوسط رشد اجاره‌بهای مسکن در کشور بیش از رشد اجاره‌بهای مسکن در پایتخت است.

فاصله متوسط رشد اجاره در کشور ابتدای سال گذشته 3/8 واحد درصد بیش از تهران بود که این فاصله در پایان سال به 4/5 واحد درصد رسید.

از سوی دیگر، بررسی روند شاخص افزایش قیمت‌ها نشان می‌دهد، تورم اجاره درفروردین بالاتر از این متغیر در مقاطع مشابه خود در سال‌های اخیر بوده است. به عبارتی تورم نرخ کرایه در کل کشور در قیاس با فروردین 10 سال اخیر، بالاترین رکورد به شمار می‌آید.

به گزارش تجارت‌نیوز، مرکز آمار تورم نقطه به نقطه اجاره در زمستان سال گذشته را 28.1 درصد اعلام کرده بود که 2،4 درصد نسبت به فصل قبل افزایش یافته بود. نرخ تورم اجاره بها نیز در این فصل، 26,9 درصد اعلام شد که 0،37 درصد کاهش را نشان می‌داد. مرکز آمار متوسط افزایش هزینه تمدید منزال کرایه‌ای را نیز 50,9 درصد اعلام کرد که نشان‌دهنده 30،51 درصد افزایش بود.

مطالعه بیشتر: تحولات و پیش‌بینی بازار اجاره/ حکم تخلیه صادر نمی‌شود؟
نظر مردم درباره وضعیت بازار مسکن

تجارت‌نیوز در روزهای اخیر گزارش‌هایی را در مورد شرایط بازار مسکن و اجاره منتشر کرده است. نظرات برخی مخاطبان را در ادامه می‌خوانید.

-«هر سال بر اساس تورم قیمت مسکن بالا میره و صاحب خانه از غافله عقب نمیوفته . من مستاجر هر سال پول پیشم اب میره و اجاره سنگین تر میدم با این اوضاع در آمد…»

-«چرا باید بیشترین ضربه گرونی بدبختی مال مستاجران باشه هنوز فصل جابه جای شروع نشده در پرنده 50 میلیون کشیدن روی خانه ایا حق ما ملت وقشر کم دارمد این هست ایا جای ارزان طر دور افتاده وکم بود امکانات از پرند هست که ما بریم اجاره کنیم خیلی دیگه دارن به مردم فشار میارید خواهشن مردان رسیدگی کنید»

«ما که چند روز دیگه قراردادمون تموم میشه ..خدا میدونه شب و روز برام نمونده ، خدا میدونه صابخونه چقد گرون کنه خونه رو ، نمیدونم از کجا بیاریم رهن و اجاره ..ای خدا کمک کن»

«چرا باید بار دیگران را موجران که با سختی و قناعت در زندگی صاحب خانه ای شده اند و برای گذران زندگی لطف کرده اند وان را با این قیمت‌های مفت اجاره می دهند بکشند مگر موجر مسوول بی کفایتی دیگران است تا وقتی که به قانون مالکیت احترام نگذاریم و چشم طمع به اموال دیگران داشته باشیم وبه موجر حسادت کنیم وضع همین طور است تا به حال خانه تعمیر کرده اید فقط اجاره نشینی وخوش نشینی به دهانتان مزه کرده است کار مستاجران به اینجا رسیده که به خانه ای که قرار داد یکساله بسته اند به چشم یک لقمه ای که می شود به آن طمع کرد نگاه می کنند»

افزایش مبلغ اجاره و تمدید قرارداد

«صاحب خونه ما رهن خونه رو دوبرابر کرده منتم میزاره که احترامتون کردم برایش هم مهم نیست دولتی که مستاجرا رو به حال خودشون میزاره وفقط تو فصل جابجایی میگه 25درصد افزایش بدین چی میگه .چون قانون یا نهاد نظارتی نیست که اجاره بها رو تعیین کنه .قانون کشور مارو بعضی از صاحب خونه ها واملاکی ها تعیین میکنند .این چه زندگی که مستاجر بدبخت داره»

«لطف کنید صدای ما رو به گوش مسيولین برسانید کمرمان زیر بار اجاره بهای افسارگسیخته مسکن شکسته شده چرا کسی به داد ما مستاجران نمیرسه؟»

«من یک بازنشسته هستم فرزندانم مستاجر هستند، هرسال وام میگیرم به بچه میدم برای افزایش اجاره بها!!!! خواهشا دولت محترم و مجلس قانونی تصویب کنید که صاحبخانه ها هر 3 یا 5 سال اجازه افزایش مسکن رادارند آن هم 10 درصد، نه بیشتر این عادلانه وتمامی اقشار می‌توانند به راحتی مسکن مناسب اجاره کنند وبا این افزایش حقوق در تهیه خورد وخوراک دیگه دچار مشکل نمی‌شوند والا صاحب خانه ها بی انصاف تر ومردم فقیر تر (البته نه همه صاحبخانه ها)»

مطالعه بیشتر: خروج بازار مسکن از رکود/ وام‌های ودیعه دلیلی برای افزایشی قیمت اجاره است
قزاق ها خواستار روابط تجاری با ایران شدند شوینده گران نمی شود آشوب بازار پس از انتشار یک خبر / آیفون های 80 میل... کاهش قیمت طلا در معاملات امروز 4 خرداد افزایش سرمایه 66 درصدی این نماد بورسی ترس از بورس پر زد قیمت جدید سکه اعلام شد / 4 خرداد تجار ایران و روسیه ارتباط مستقیم با یکدیگر ندارند رایزنی ایران و عراق در مورد پرداخت بدهی‌ها مبنای محاسبه ارزش گمرکی از 4200 به ETS تغییر کرد متاورس بنگاه اقتصادی آینده دنیا است هزینه خرید خانه در منطقه 2 + جدول برگزاری دوره‌های مهارتی برای جویندگان شغل در بازار سرمایه برخورد با اقدامات سودجویانه در حوزه تغییر کاربری اراضی کشاورز قیمت دلار وارد کانال جدید شد | قیمت دلار در بازار امروز تاسیس دفتر مرکزی توسعه صادرات روسیه در ایران امضای موافقتنامه آزاد تجاری ایران و روسیه تا آذر 1401 قیمت دلار در صرافی ملی اعلام شد / 4 خرداد هند به ایران خودرو برقی می فروشد؟ | قیمت خودرو برقی هندی نرخ رسمی 22 ارز افزایشی شد دعوت‌ از فعالان اقتصادی روس برای سرمایه‌گذاری در ایران روابط جدیدی میان ایران و رسیه وضع می‌شود عربستان: هر کاری می‌توانستیم برای بازار نفت انجام دادیم سیگنال جدید آمریکا به بازار ارز ایران/ دلار کانال عوض می‌کند؟ جهش 7 درصدی تولید تختال در فولاد هرمزگان مجلس شورای اسلامی در حوزه قانونگذاری، یاریگر صنعت فولاد است نوتیفیکیشن‌های ویندوز را چطور مدیریت کنیم؟ نرخ 22 ارز افزایش یافت | 4 خرداد 1401 پرداخت تسهیلات با 3 نرخ مختلف به بنگاه‌های تولیدی دام و طیور ورود شبکه‌های نسل ششم به بازار تا 8 سال دیگر پیش بینی قیمت سکه امروز 4 خرداد ایست قیمت در بازار خودرو/ رکود سنگین بر بازار حاکم است صف خرید و فروش سهام در چهارم خرداد زمینه فعالیت سرمایه گذاران روس در ایران را فراهم می‌کنیم افزایش سقف اعتباری دامدارکارت به 200 میلیون تومان عرضه چک موردی با اصلاح قانون چک سود 13 شرکت غیربورسی سهام عدالت در آینده نزدیک واریز خواهد شد تصمیم نهایی دولت برای رتبه بندی معلمان | زمان رتبه بندی معلمان مشخص شد پیش بینی جذاب از قیمت دلار امروز 4 خرداد نرخ رسمی 46 ارز اعلام شد / 4 خرداد منتظر واردات خودروهای جدید با این قیمت باشید صادرات تولیدات معدن و صنایع معدنی چقدر رشد داشته ... تعاونی‌ها 400 هزار واحد مسکونی می‌سازند دولت ؛ کاهش مواد اولیه را دریابد جدید ترین قیمت دوغ بعد از گرانی لبنیات آمار امیدبخش چک های مبادله شده در اولین ماه سال/ کاهش 40 درصدی چک های برگشتی نسبت به قبل قانون جدید هجوم خالی‌فروش‌ها به بازار سکه/ پیش‌بینی جدید قیمت سکه در بازار تسهیلات گمرک روسیه برای صادرکنندگان ایرانی گزارش فعالیت ماهانه "سابیک" منتشر شد تصمیمات مجمع فوق العاده "غمینو" ثبت شد