چالش‌های مهم بازار سرمایه / می‌توان به آینده بورس امیدوار بود؟

چالش‌های مهم بازار سرمایه / می‌توان به آینده بورس امیدوار بود؟

بازار سرمایه این روزها نوساناتی دارد؛ گاهی سبزپوش می‌شود و گاهی قرمز به پایان می‌رسد اما صرف نظر از این بالا و پایین‌ها، بورس با چالش‌های مهمی چون کمبود نقدینگی و ابهام اطلاعاتی در صنایع مواجه است. در این شرایط آیا می‌توان به آینده بازار امیدوار بود؟

به گزارش تجارت‌نیوز، نمایندگان مجلس می‌گویند متوسط زیان سهامداران در بورس به 50 درصد رسیده است و حتی برخی تا 70 درصد هم ضرر کرده‌اند.

همین آمار آنها را متقاعد کرده است که طرح تحقیق و تفحص از سازمان بورس را کلید بزنند.

از سوی دیگر مقایسه تورم بیش از 44 درصدی در شهریور امسال با بازدهی بازار سرمایه، از آمارهای وحشتناک از زیان مردم حکایت‌ می‌کند.

بررسی‌ها نشان می‌دهد از شهریور پارسال تا شهریور امسال ارزش دارایی‌های مردم تا 60 درصد افت کرده است.

در این شرایط آیا می‌توان به آینده بورس امیدوار بود؟

سلمان نصیرزاده، کارشناس بازار سرمایه معتقد است با توجه به عومل تورمی و در میان‌مدت پاسخ به این پرسش مثبت است؛ با وجود این بازار سهام را دو چالش اساسی تهدید می‌کند.

کمبود شدید نقدینگی

او در یادداشتی توضیح داده که بازار سرمایه با فقر نقدینگی مواجه است؛ به‌گونه‌ای که معاملات تنها با حدود چهار هزار میلیارد تومان انجام می‌شود.

به اعتقاد نصیرزاده، ابهامات موجود در اقتصاد کلان یکی از دلایل کمبود نقدینگی در بورس و کم عمق شدن بازا است.

کسری بودجه و فروش اوراق

او به کسری شدید بودجه و فروش اوراق بدهی اشاره می‌کند و می‌افزاید: دولت در این مورد از بانک‌ها و صندوق‌های متصل به آنها برای خرید اوراق استفاده کرده است.

در نتیجه، فشار سنگینی بر بازار تحمیل شده است و نهادهایی که پول پرقدرت در اختیار دارند، به صورت دستوری یا اختیاری از بازار سهام دور شده‌اند.

نصیرزاده معتقد است، این شرایط، با توجه به اوراق سررسید شده، همچنان ادامه می‌یابد و دولت انتشار اوراق بدهی را در نیم سال دوم نیز ادامه می‌‎دهد.

نتیجه؟ فشار بر بازار سرمایه ادامه می‌یابد.

نامشخص بودن سیاست‌های دولت

این کارشناس بازار سرمایه، نامشخص بودن سیاست‌‌های اقتصادی دولت برای فعالان بازار سرمایه را مانع دیگری برای ورود نقدینگی به بورس می‌داند.

او برای مثال به ابهام در حذف ارز 4200 تومانی و زمان آن، اشاره می‌کند و می‌گوید: این مساله روی صنایع دارویی، غذایی، زراعی و از این دست، به صورت مستقیم اثر می‌گذارد.

ابهام در صنایع و قیمت‌گذاری دستوری

نصیرزاده در ادامه ابهام در گزارش‌ها و اطلاعات صنایع را یکی دیگر از چالش‌های ساختاری بازار سرمایه می‌داند.

به اعتقاد او، این مشکل باعث تردید فعالان بورسی برای ورود نقدینگی و انجام معاملات از جمله در صنایع بانکی و پتروشیمی شده است.

نصیرزاده، به ارزان‌فروشی و قیمت‌های دستوری در گروه‌هایی چون اوره‌سازی، فولادی و خودرویی اشاره می‌کند که تردیدهایی را برای ورود نقدینگی ایجاد کرده است.

تراز منفی حقیقی‌های بازار

نصیرزاده می‌‌افزاید: از ابتدای سال تاکنون، تراز منفی حقیقی‌های بازار حدود 35 هزار میلیارد تومان بوده و بورس غیر از نوسانات کوتاه‌مدت روندی فرسایشی داشته است.

نتیجه؟ اکنون بسیاری از صنایع به غیر از پتروشیمی، فلزات اساسی، کانی فلزی و چند رشته دیگر، با شاخص یک میلیون و 100 واحد به پایین معامله می‌شوند.

قیمت‌ها منصفانه است

او در عین حال تاکید می‌کند که با وجود چنین چالش‌هایی قیمت سهم‌ها مناسب و منصفانه به نظر می‌رسند.

نصیرزاده می‌افزاید: با توجه چشم‌انداز نرخ دلار، پیش‌بینی‌های تورمی و قیمت‌های فعلی جهانی، بازار سرمایه می‌تواند روند بهتری پیدا کند و از این حالت رکود فرسایشی خارج شود.

پول نیاید، شاخص افت می‌کند

این کارشناس بازار اما سرمایه هشدار می‌دهد: اگر حجم از این سطح حمایتی پشتیبانی نکند، احتمال افت آرام بازار وجود دارد.

به اعتقاد او، احتمال ریزش شدید بازار به دلیل گزارش‌هایی که از صنایع مختلف منتشر می‌شود و عواملی چون نرخ ارز، ضعیف است.

نصیرزاده در عین حال می‌افزاید: اگر حجم نقدینگی و تعداد معاملات به همین صورت فعلی باقی بماند، سطوح حمایتی فعلی می‌توانند شکننده باشند.

بهبود وضعیت در میان‌مدت

او درک دولت از اثربخشی بازار سرمایه و هماهنگی بین سازمان بورس، وزارت اقتصاد و بانک مرکزی را در تسهیل ورود سرمایه موثر می‌داند.

نصیرزاده می‌نویسد: با نگاه میان‌مدت و با توجه به عوامل تورمی چون روند رشد نقدینگی و پایه پولی، بازار سرمایه می‌تواند شرایط بهتری را پیدا کند.

برای اطلاعات بیشتر، متن کامل این یادداشت را که با عنوان چالش نقدینگی در بازار سرمایه برای تجارت‌نیوز نوشته شده است، مطالعه کنید.

مطالعه بیشتر: توافق بانک مرکزی برای کمک به بورس

آخرین اخبار حوزه بورس را در صفحه بورس تجارت‌نیوز بخوانید.

 

 

سهامداران بورس منتظر جبران باشند

سهامداران بورس منتظر جبران باشند

نشست نمایندگان تشکل‌های بخش خصوصی و ريیس سازمان بورس و اوراق بهادار در محل اتاق بازرگانی تهران امروز برگزار شد. عشقی در این جلسه از بازگشت اعتماد از دست رفته سهامداران گفت.

Bartarinha.ir/

سهامداران نگاه بلندمدت به بورس داشته باشند

اعتماد از دست رفته سهامداران بورس در بودجه جبران می‌شود

اعتماد از دست رفته سهامداران بورس در بودجه جبران می‌شود

عشقی گفت: با پیگیری‌های انجام شده اعتماد از دست رفته سهامداران را جبران کرده و پیشنهاداتی برای حل این موضوع در بودجه لحاظ خواهد شد..

YJC.news/
روز پرکار بورس انرژی

روز پرکار بورس انرژی

امروز کالاهای حلال 402، حلال 404، آیزوفید و آیزوریسایکل پالایش نفت تبریز در رینگ داخلی و رافینت 2 شرکت پتروشیمی شیمی بافت در رینگ بین‌الملل بورس انرژی ایران عرضه خواهد شد.

Sena.ir/
رشد بورس به لطف فولاد و شستا/ آغاز متعادل برای بازار سهام

رشد بورس به لطف فولاد و شستا/ آغاز متعادل برای بازار سهام

بازار سهام شنبه را بدون فشار فروش و با رشد شستا و فولاد آغاز کرد. شاخص کل در آغاز بازار امروز 0٫18 درصد مثبت است.

TejaratNews.com/

سیگنال‌های مهم بورسی برای سهامداران/ وعده‌های عشقی، حال بورس را خوب می‌کند؟

بورس یک هزار و 283 واحد رشد کرد

بورس یک هزار و 283 واحد رشد کرد

شاخص کل بورس تهران، امروز در ابتدای معاملات، یک هزار و 283 واحد رشد کرد.

YJC.news/
بورس و هفته ای پر از ابهام

بورس و هفته ای پر از ابهام

بازار سهام یک هفته منفی دیگر را پشت سر گذاشت تا با افت 9/ 3‌ درصدی شاخص کل، عمر دوره رکود فعلی بازار به یک ماه نزدیک شود.

EghtesadOnline.com/
واکنش بازارها به دور هفتم مذاکرات / افت 3.9درصدی بورس در هفته گذشته

واکنش بازارها به دور هفتم مذاکرات / افت 3.9درصدی بورس در هفته گذشت...

هفته گذشته بازار‌های دارایی تحت تاثیر برگزاری دور هفتم مذاکرات برجام در وین بودند.

EghtesadOnline.com/
هدایت‌ سرمایه های خرد مردمی به سوی طرح های نیمه تمام از طریق بورس

هدایت‌ سرمایه های خرد مردمی به سوی طرح های نیمه تمام از طریق بورس

نایب رییس کمیسیون بازار پول و سرمایه اتاق بازرگانی تهران گفت: بازار سرمایه نقش زیادی را در توسعه بخش خصوصی ایفا می‌کند، این بازار به عنوان فضایی تلقی می‌شود که...

EghtesadOnline.com/
بورس؛ زیر سایه مذاکرات / بازار هفته آینده به کدام سو می‌رود؟ + فایل صوتی

بورس؛ زیر سایه مذاکرات / بازار هفته آینده به کدام سو می‌رود؟ + فای...

بورس در هفته‌ای که گذشت گرفتار رکودی سنگین بود، به نحوی که بسیاری از کارشناسان آن را به دلیل جو بلاتکلیفی ناشی از مذاکرات می‌دانند.

EghtesadOnline.com/

بورس؛ زیر سایه مذاکرات / بازار هفته آینده به کدام سو می‌رود؟

پایان هفته‌ای پرنوسان در بورس

پایان هفته‌ای پرنوسان در بورس

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در معاملات هفته‌ای که گذشت با تداوم در مدار نزولی و قرار گرفتن در ارتفاع یک‌ میلیون و 340هزار واحد به کار خود پایان داد.

EghtesadOnline.com/
عرضه‌ های اولیه زیادی در صف داریم / قیمت‌ های جدید به نفع مردم، بورس و خودروساز است

عرضه‌ های اولیه زیادی در صف داریم / قیمت‌ های جدید به نفع مردم، بو...

مجید عشقی گفت: از سهامداران بورس می‌خواهیم به گمانه زنی‌ها و ابهاماتی که همه ساله در فصل بودجه مطرح می‌شود توجهی نکنند.

EghtesadOnline.com/
آیا بورس منتظر نتیجه مذاکرات است؟ / مرور تحولات هفتگی بورس

آیا بورس منتظر نتیجه مذاکرات است؟ / مرور تحولات هفتگی بورس

اقتصادآنلاین "آیا بورس منتظر نتیجه مذاکرات است؟ / مرور تحولات هفتگی بورس" را با حضور کارشناسان اقتصادی در کلاب‌هاوس بررسی می کند.

EghtesadOnline.com/
گزارش به ريیسی درباره مرغ و تخم مرغ در هواپیما 637هزارمیلیارد به حجم نقدینگی اضافه شد اوراق مسکن چند؟ تراکتور 4.4 برابر گران شد سیگنال‌های مهم بورسی برای سهامداران «معافیت‌مالیاتی» برگ برنده رقابت سبدگردان‌ها هر کیلو زعفران 45 میلیون تومان؟ فقط چراغ «سهام ویستا» روشن بود! بخشودگی جرایم دیرکرد تسهیلات بانکی واحدهای تولیدی تا آخر سال تمدید شد اوراق مسکن چند؟ خرید آنلاین سیمان از انبار 21 شرکت فراهم شد اثر «امیکرون» بر بازار فلزات هفته‌ای سرخ دست صندوق‌های مختلط‌ها را سوزاند نظر حسابرس بر تامین نقدینگی "دکیمی" افزایش سرمایه "بموتو" به منظور اصلاح ساختار مالی اظهارنظر حسابرس بر گزارش توجیهی افزایش سرمایه "دسینا" بازار ارز‌های دیجیتال سقوط کرد سهام "غکورش" 66 میلیون سهم را وثیقه کرد افزایش سرمایه از سود انباشته "پیزد" به پیشنهاد هیات مدیره مجمع "شبندر" ترکیب هیات مدیره را تغییر داد ترافیک پرحجم سیمانی‌ها در تالار نقره‌ای سهامداران بورس منتظر جبران باشند صف‌های خرید و فروش سهام در 13 آذر ماه توسعه صندوق‌های پروژه‌محور با هدف تامین مالی بخش‌های مختلف اقتصادی اعتماد از دست رفته سهامداران بورس در بودجه جبران می‌شود درآمد سرانه ایرانی‌ها، کمتر از نصف خط فقر درخواست مهم ريیس سازمان بورس از دولت روز پرکار بورس انرژی رشد بورس به لطف فولاد و شستا/ آغاز متعادل برای بازار سهام سلام «پیشگامان سرمایه نوآفرین» به قعرنشینی رشد 59 درصدی در فروش صنایع بورسی مردم بلیت هواپیما را گران نخرند قیمت پراید امروز 13 آذر 1400 اعتماد از دست رفته سهامداران جبران می‌شود / دامنه نوسان فعلا حذف نمی‌شود بورس یک هزار و 283 واحد رشد کرد بودجه 1401 با نگاه به منفعت سهامداران به دنبال افزایش معافیت مالیاتی شرکت‌های بورسی هستیم قیمت خودرو در بازار امروز قیمت مسکن در منطقه مرکزی تهران بحران تامین مواد غذایی با خشک‌شدن زاینده‌رود "لکما" 2 روز آینده بازگشایی می‌شود توقف "حپترو" به مدت 2 روز کاری پیش‌بینی قیمت‌ها پس از توزیع اینترنتی کالا‌ها برگزاری مجمع صندوق سرمایه گذاری آسمان آرمانی سهام(ETF) در هفته آینده در 7 ماهه اول امسال چقدر خودرو تولید شد؟ مجمع صندوق سرمایه گذاری بادرآمد ثابت کیان فردا برگزار می شود دلیل منع واردات محصولات ایران از سوی روسیه تصمیمات مجمع فوق العاده "وثنو" به ثبت رسید ثبت تصمیمات مجمع عمومی "شصدف" "خودکفا" تصمیمات مجمع را ثبت کرد