حضور پررنگ دلالان چالش جدی بخش کشاورزی است

حضور پررنگ دلالان چالش جدی بخش کشاورزی است

با توجه به مشکلات اقتصادی موجود ناشی از تحریم‌ها و شیوع کرونا، آنچه که امروز بخش کشاورزی را با وجود تلاش‌های دولت با چالش جدی روبه‌رو کرده، حضور پررنگ دلالان در این بخش است.


به گزارش بورس نیوز، با توجه به مشکلات اقتصادی موجود ناشی از تحریم‌ها و شیوع کرونا، آنچه که امروز بخش کشاورزی را با وجود تلاش‌های دولت با چالش جدی روبه‌رو کرده، حضور پررنگ دلالان در این بخش است.

در حال حاضر در سراسر ایران کشاورزان در حال داشت یا برداشت محصولات خود هستند، اما شاهد خرید محصولات کشاورزان از سوی دلالان با نرخ‌های نازل هستیم. به عنوان مثال محصولی را که با قیمت پنج هزار تومان از کشاورز خریده اند با قیمت 30 تا 40 هزار تومان در بازار به فروش می‌رسانند و جالب اینجاست که اگر محصول آسیب ببیند باز هم کشاورزان بدهکار خواهند بود؛ بنابراین ضروری است در این شرایط شرکت‌های تعاونی روستایی تقویت شوند که مسیری مناسب برای خرید از کشاورزان و جلوگیری از زیان آنان است.

خرید دلالان از کشاورزان البته نه تنها مشکل این حوزه نیست، بلکه در مساله صادرات محصولات کشاورزی نیز با مشکلات زیادی روبه‌رو هستیم تا جایی که این مساله منجر به این شده که ایران بازار خود را در بسیاری از کشور‌ها از دست بدهد. این درحالی است که برخی با نام ایران محصول خرما را به کشور‌های امارات، پاکستان، روسیه و هند صادر می‌کنند.

با این وجود به دلیل اینکه شرایط صادرات به خوبی مهیا نیست و برنامه ریزی درست انجام نمی‌شود، دلالان از این مساله سوء استفاده می‌کنند.

همچنین بی‌برنامگی در تولید محصولات کشاورزی نیز از دیگر چالش‌های این حوزه است که بخش دیگری از سوء مدیریت در این حوزه را نشان می‌دهد یکی از وظایف اداره کشاورزی این است که تعیین کند چه محصولی در کجا کاشت شود؟

این در حالی است که این اقدام در کشورمان صورت نمی‌گیرد و وزارت کشاورزی تنها آماری از میزان تولید تهیه می‌کند و دیگر به این مساله کاری ندارد که در آینده با کمبود رو به رو خواهیم بود یا با تولید مازاد به همین دلیل است که می‌بینیم یک سال گوجه کم می‌آید و یک سال زیاد و در این میان کشاورز است که آسیب زیادی می‌بیند.

مقصر مشکلات اقتصادی تنها دولت نیست

سوء مدیریت بلای جان کشور است، زیرا بسیاری از مشکلات کشور ناشی از دعوای جناحی است به طوری که دولت تندرو، سرنوشت خوبی برای کشور رقم نخواهد زد و برای توسعه و جبران عقب ماندگی باید مدیریت همگون داشت.

دولت تا حدودی اختیار دارد و اقتصاد ایران فقط دست دولت نیست، مشکل دولت این بود که بسیاری از چالش‌ها از جمله کرونا و تحریم‌ها در این دوره به وقوع پیوست. در اروپا نیز شاهد هستیم مشکلات زیاد و اوضاع اقتصادی خراب است، اما آن‌ها با هم هماهنگ هستند.

هر دولتی که سر کار بود همین مشکلات وجود داشت، البته نمی‌توان منکر مدیریت ناهمگون و برخی اختلافات در خود دولت بود، اما به صورت کلی مشکلات را نمی‌توان فقط به دولت نسبت داد.

سوء مدیریت یکی از مهمترین چالش‌های کشور است و شاهد هستیم که بسیاری از افراد در جایگاه مرتبط نیستند، به‌طوری‌که اگر شما قلبتان درد بگیرد به چشم پزشک مراجعه کنید باعث خنده همگان می‌شوید، این در شرایطی است که هر دو پزشک هفت سال مشترک و فقط دو سال تخصص متفاوت داشتند، با این وجود همین دو سال تخصص، مسیر آنان را متفاوت می‌کند.

اما در کشور شاهد هستیم به‌طور مثال فردی که سابقه‌ای در کشاورزی یا صنعت و اقتصاد ندارند در جایگاه‌های مدیریتی قرار می‌گیرند که این مسايل منجر به ایجاد چالش‌های زیادی برای کشور شده تا جایی که از اهداف کشور عقب مانده ایم. هر چند از لحاظ صنعتی و کشاورزی در موقعیت خوبی قرار داریم، اما از آن استفاده نکرده ایم. در حالی که بسیاری از کشور‌های دیگر با منابع کمتری در جایگاه‌های ممتاز هستند. از آن جمله کشور هلند را می‌توان نام برد که از سه استان شمالی کشورمان کوچکتر است، اما سه برابر کل ایران درآمد دارد. همچنین معادنی که در یزد، کرمان و اصفهان داریم از کل اروپا بیشتر است. کشور خوش اب و هوا و چهار فصلی داریم، اما با این همه به دلیل سوء مدیریت و دعوا‌های سیاسی از این منابع بهره لازم را نبردیم.

یکی از مهمترین دلایل تشدید مشکلات اقتصادی کشور، تداوم تحریم‌ها و شیوع کرونا بود و کرونا بیشترین آسیب را به ذخایر نفتی وارد کرد. شاید در ابتدا تصور می‌شد که کرونا فقط به بخش گردشگری آسیب بزند، اما همان‌گونه که پیش‌بینی می‌شد کل مشاغل از تياتر و تالار‌های پذیرایی تا خیاطی‌ها و رستوران‌ها و ... آسیب دیدند.

بخش دیگر مشکلات، به دلیل تحریم‌ها و فروش نفت ایران بود. اکنون دو مشکل در بخش فروش نفت وجود دارد. یکی از این‌ها مشکل تحریم است که با فشار‌های آمریکا بخش خصوصی بسیاری از کشور‌ها نیز نمی‌توانند وارد معامله با ایران شوند و تحریم‌ها را دور بزنند. همچنین این مساله هزینه‌های ایران را نیز افزایش داده است، زیرا مجبور به دور زدن و طولانی شدن فرآیند خرید و فروش هستیم.

مشکل دوم در خصوص فروش نفت به مساله کرونا باز می‌گردد، به‌طوری که بسیاری از کشور‌های تولیدکننده نفت با مشکل فروش روبه‌رو هستند. زیرا به دلیل کرونا مصرف نفت و فرآورده‌های آن کاهش یافته و این مساله تقاضا برای نفت کشورمان را کاهش داده است. حتی در کشور‌هایی که تحریم نیستند از جمله عربستان و آمریکا نیز شاهد کاهش یک میلیون و دو میلیون بشکه‌ای نفت هستیم.

هر چند وابستگی‌ها به نفت در سال‌های گذشته کاهش داشته، اما همچنان بخش زیادی از درآمد‌های دولتی چه به صورت مستقیم یا غیرمستقیم از نفت است.

همچنین بقیه راه‌های درآمدی دولت از بخش کشاورزی گرفته تا پوشاک و فرش نیز با چالش رو به‌رو و این مساله موجب شده رقبای ما جایگزین شوند. به عنوان مثال در موضوع فرش شاهد این هستیم که چین، هند و کشور رومانی فرش خود را با نام ایران صادر می‌کنند.


محمدرضا کمالی- کارشناس امور اقتصادی و کشاورزی

بازگشت رشد به بورس به شرط حمایت بازارگردان‌ها

بازگشت رشد به بورس به شرط حمایت بازارگردان‌ها

بورستهران- ایرنا- یک کارشناس بازار سرمایه گفت: لازمه بازگشت رشد به معاملات بازار، تغییر در نوع فعالیت بازارگردان‌ها است؛ بنابراین باید هر چه سریعتر نسبت به تغییر قوانین مربوط به بازارگردان‌ها اقدام شو...

Irna.ir/
بررسی بورس در هفته دوم اسفند/ بازار سرمایه همچنان در مدار منفی

بررسی بورس در هفته دوم اسفند/ بازار سرمایه همچنان در مدار منفی

بورس در هفته دوم اسفند بازهم قرمزپوش بود و کاهش شاخص کل و شاخص کل هم‌وزن در این هفته بازهم تکرار شد. افزایش حجم معاملات در این هفته می‌تواند یک نشانه مثبت برای تغییر روند معاملات باشد.

FarsNews.ir/
عرضه‌های سنگین فولاد مبارکه در بورس کالا
BourseNews.ir/
تصویب FATF چه تاثیری بر بورس دارد؟

تصویب FATF چه تاثیری بر بورس دارد؟

کارشناسان معتقدند تصویب FATF موجب بهبود مبادلات ارزی و روند صادرات و واردات می‌شود. این مساله بر عملکرد شرکت‌ها تاثیر مثبت می‌گذارد. نتیجه بهتر شدن عملکرد شرکت‌ها، بهبود شرایط آن‌ها و تزریق نقدینگی به...

TejaratNews.com/
پیش بینی بورس در بهار 1400، بورس مثبت خواهد بود یا منفی؟

پیش بینی بورس در بهار 1400، بورس مثبت خواهد بود یا منفی؟

هر چند که 5 ماه ابتدایی سال جاری روند بورس کاملا صعودی بود و شاخص کل به قله 2 میلیون و 78 هزار واحد رسید، اما از 19 مرداد روند نزولی بورس آغاز شد و این روند تا هفته دوم اسفندماه هم ادامه داشته است. بو...

NabzeBourse.ir/

آینده بورس با دامنه نوسان نامتقارن

شاخص کل بورس تغییر رنگ داد!

هیچ کالایی در بورس کالا مشمول قیمت‌گذاری دستوری نیست

هیچ کالایی در بورس کالا مشمول قیمت‌گذاری دستوری نیست

مدیرعامل بورس کالای ایران گفت: با اتفاقاتی که اخیرا رخ داد همگان به این جمع بندی رسیدند که قیمت‌گذاری دستوری در بورس امکان پذیر نیست و در حال حاضر در بورس کالا،...

EghtesadOnline.com/
جمعی از مسيولان بورس به قوه قضايیه احضار شدند

جمعی از مسيولان بورس به قوه قضايیه احضار شدند

عضو کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس شورای اسلامی گفت: در پی ارسال نامه نایب اول رییس مجلس به رییس قوه قضايیه، برخی از مدیران سازمان بورس برای پاسخگویی به سوالات...

EghtesadOnline.com/
بورس چه زمانی به ثبات می‌رسد؟

بورس چه زمانی به ثبات می‌رسد؟

این روزها کارشناسان بازار سرمایه تلاش می‌کنند علت روند عجیب بازار را بررسی کنند تا شاید بتوانند تا حدودی آن را بهبود بخشند. یکی از کارشناسان بازار سرمایه با مشاهده...

EghtesadOnline.com/
بورس در تله ارزندگی قرار دارد؟

بورس در تله ارزندگی قرار دارد؟

بورس تهران در ماه‌های اخیر افت قابل‌توجهی را تجربه کرده است. اصلاح 40 درصدی شاخص و در برخی سهام اصلاح 60 درصدی سهام بسیاری از سهامداران تازه وارد و قدیمی را متعجب...

EghtesadOnline.com/
اخبار مهم برای بورس فردا + فیلم

اخبار مهم برای بورس فردا + فیلم

اخبار و تصمیماتی که اتخاذ می شوند اهمیت فراوانی بر سبز یا قرمزپوش شدن بورس و نمادها دارند. ده خبر مهم و تاثیرگذار بر بورس فردا را ببینید!

NabzeBourse.ir/
روند نزولی بورس تا کی ادامه دارد؟

روند نزولی بورس تا کی ادامه دارد؟

معاملات بازار سهام در مدار نزولی دنبال می‌شود. به عقیده کارشناسان دامنه نوسان نامتقارن جلوی ریزش شاخص کل را گرفته است. اما سوال اینجاست که روند نزولی بورس تا کی ادامه دارد؟

TejaratNews.com/

اخبار مهم برای سهامداران / بورس هفته بعد چه خواهد شد؟

کارشناس اقتصادی: عرضه سهام عدالت در بورس پادزهر مالی است

کارشناس اقتصادی: عرضه سهام عدالت در بورس پادزهر مالی است

پژوهش اقتصادیتهران- ایرنا- «عباس هشی» از کارشناسان ارشد سازمان بورس کشور، دولت کنونی را نخستین دولت جمهوری اسلامی ایران دانست که خصوصی‌سازی را با عرضه سهام عدالت در بورس و شفافیت مالی به عنوان انضباط ...

Irna.ir/
منبع دومی که جهان با کمبود آن روبرو خواهد شد ایران در 11ماه گذشته چقدر کالا صادر کرد؟ سقوط آزاد قیمت سکه در بازار اخبار مهم برای بورس فردا + فیلم پیش‌یینی قیمت بیت کوین تا پایان 2021 بیانیه پایانی چهاردهمین نشست وزارتی اوپک پلاس سود سهام عدالت سال 98 تا پایان سال جاری واریز می شود معامله‌گران بازار ارز بخوانند / دلار این هفته ارزان می‌شود؟ جزيیات طرح حمایت از سهامداران خرد در بورس/ سود سهام عدالت 200 هزار تومان است/کدام سهامداران سود 25 د... مبلغ سود سهام عدالت امسال مشخص شد نگاه بلند مدت، کلید سودآوری بازار سرمایه/ حمایت از سهامداران خرد در دستور کار نهاد ناظر/ پرداخت سود ... واریز سود سهام عدالت قبل از نوروز واریز دو یارانه تا پایان سال آنچه سهامداران عدالت باید بدانند/ مشارکت 49 میلیون نفر در اقتصاد کشور قاچاق سیگار کاهش یافت آمریکا با آزادسازی منابع ایران در عراق موافقت کرد سود بین بانکی به 19.7درصد کاهش یافت جدیدترین قیمت پراید در بازار / قیمت‌ها تا شب عید تغییر می‌کند؟ منابع مالی ایران در عراق آزاد شد؟ نفت رکورد 14 ماه خود را شکست یک هفته با صنایع بورسی مدیرعامل بانک رفاه کارگران به عنوان چهره نامی صنعت و اقتصاد کشور انتخاب شد سقوط 20درصدی ارزش بیت‌کوین افت 152 تومانی بهای دلار در این هفته / روند قیمت دلار و یورو در هفته‌ای که گذشت پیش از خرید خودرو این اخبار را بخوانید بررسی بورس در هفته دوم اسفند/ بازار سرمایه همچنان در مدار منفی گرانی 47 درصدی خیار تنها در یک ماه / در بهمن کدام خوراکی ارزان شد؟ ارزش بازارهای مالی افت کرد / سرمایه‌گذاران کدام بازار کمتر ضرر کردند؟ گرانی، مصرف گوشت را تا 50درصد کاهش داد روند نزولی بورس تا کی ادامه دارد؟ قیمت میوه شب عید کاهش می‌یابد نرخ ارز صرافی ملی امروز جمعه پانزدهم اسفند بازگشت رشد به بورس به شرط حمایت بازارگردان‌ها ادامه تقاضای ضعیف برای محصولات ایرالکو درخواست هند درباره بندر چابهار هیچ کالایی در بورس کالا مشمول قیمت‌گذاری دستوری نیست قاچاق سیگار کاهش یافت چرا میوه گران شد؟ عرضه‌های سنگین فولاد مبارکه در بورس کالا مروری بر مهم‌ترین اخبار بازار سرمایه در هفته گذشته جهش قیمت نفت پس از تصمیم جدید اوپک ارزش هفتگی معاملات "فملی" بیش از 70 درصد کاهش یافت قیمت دلار چقدر شد؟ / سیگنال‌های جدید برای بازار ارز رقم واقعی سبد معیشت کارگران چقدر است؟ وضعیت بازار ارز در هفته دوم ماه اسفند چگونه بود؟ / قیمت دلار، یورو و درهم پیش از روز جمعه زمان واریز سود سهام عدالت مشخص شد! + فیلم طرح اینترنتی تنظیم بازار گوشت در تهران و کرج تصمیم مجلس درباره مالیات خودرو و خانه آخرین قیمت طلا در شب عید / اخبار سیاسی مهم برای آینده طلا روند صعودی شبندر آغاز خواهد شد؟

در حال بارگیری...