خودرویی‌ها و دلاری‌ها عامل ریزش امروز بورس/ تکرار سنت دیرینه‌ صندوق‌ها برای بستن حساب‌ها در پایان سال

خودرویی‌ها و دلاری‌ها عامل ریزش امروز بورس/ تکرار سنت دیرینه‌ صندوق‌ها برای بستن حساب‌ها در پایان سال

به عقیده کارشناسان بازار سرمایه، ثبت نام خودرو در سامانه یکپارچه فروش و کاهش قیمت دلار از جمله دلایل خروج پول حقیقی و ریزش شاخص‌های بورس است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، بازار سرمایه در روزی که انگیزه‌ای برای صعود نداشت، با افت شدید مواجه شد تا بازهم به یک کانال پایین‌تر نقل مکان کند و تثبیت در کانال 1.8 میلیون واحدی به سال آینده موکول شود.

به‌نظر می‌رسد شاخص بورس با روندی که در پیش گرفته است، در یک بلاتکلیفی خاصی به سر می ‌برد. افت یکپارچه شاخص‌های بورس نشان می‌دهد، سهامداران خرد در حال خروج از بورس بوده و این مساله می‌تواند به دلیل کاهش قیمت دلار، ثبت نام خودرو و یا خرید عرضه اولیه باشد.

شاخص کل هم‌وزن نیز با وجود افت در نیمه دوم نتوانست خود را بالاتر از سقف شکسته شده مقاومت سال 1399 نگه دارد. مقاومتی که چند روزی بود با شکستن آن امید تازه‌ای به اهالی بازار سرمایه داده است که می‌تواند به اعداد و ار‌قام بالاتر دست پیدا کند.

* ثبات نرخ ارز می تواند بورس را به تعادل برساند

در این‌باره، راضیه آرمند، کارشناس بازار سرمایه در گفت‌‌‌‌و‌گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، گفت: بازار سرمایه این روزها رقبای جدی‌تری پیدا کرده است، ثبت نام خودرو در سامانه یکپارچه نیاز به نقدینگی 100 میلیون تومانی دارد که بسیاری برای تهیه این مبلغ در حال فروش سهام خود هستند.

وی ادامه داد: ریزش نمادهای دلاری نیز به دلیل افت قیمت ارز در روزهای اخیر اتفاقی قابل پیش بینی بوده است و تا زمانی که نرخ ارز در کشور به ثبات نرسد، نمی توان امیدوار به روند متعادل در سهم های دلاری بورس بود.

این کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد: البته نباید این موضوع را فراموش کرد که در انتهای سال به سنت دیرینه بسیاری از صندوق‌ها برای بستن حساب‌های خود اقدام به فروش می‌کنند تا میزان سود و زیان سالیانه خود را محاسبه کرده و پس از تعطیلات نوروزی اقدام به خرید می ‌کنند. این موضوع برای حقیقی‌‌هایی که از اعتبار استفاده می‌کنند نیز صادق است.

آرمند تصریح کرد: بازار به سقف روانی خود رسیده و انتظار معامله گران رشد بیشتر قیمت‌ها نیست و اغلب معامله‌گران در پی ذخیره سود و نوسان‌گیری در بازار هستند.

* ریزش شاخص های عملکردی بورس

در جریان معاملات امروز بورس، شاخص کل با سقوط 33 هزار و 544 واحدی نسبت به روز کاری قبل تا سطح یک میلیون و 783 هزار و 195 واحد پايین آمد. بازدهی این شاخص منفی 1.85 درصد بوده است.

شاخص کل هم‌وزن بورس نیز با ریزش 9 هزار و 610 واحدی در رقم 539 هزار و 650 واحدی ایستاد. بازدهی این شاخص نیز منفی 1.75 درصد بوده است.

همچنین شاخص کل فرابورس با کاهش 365 واحدی در سطح 22 هزار و 718 واحد قرار گرفت. شاخص کل هم‌وزن فرابورس نیز 2 هزار و 292 واحد افت کرد و به رقم 93 هزار و 572 واحد رسیده است.

* کاهش ارزش معاملات خرد بازارسهام

امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به 46 هزار و 496 میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 27 هزار و 813 میلیارد تومان بود که 59 درصد از ارزش کل معاملات بازار را در این روز شامل می شود.

امروز ارزش معاملات خرد سهام نیز با کاهش 25 درصدی به نسبت روز معاملاتی قبل به رقم 6 هزار و 771 میلیارد تومان رسید.

* خروج سنگین پول حقیقی از بازار سرمایه

امروز ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار برای دومین روز متوالی منفی بود و 912 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد که نسبت به دیروز 59 درصد افزایش یافته است.

در معاملات روز یکشنبه بیشترین خروج پول حقیقی به سهام وسالت (بانک رسالت)، خاور (ایران خودرو دیزل) و وبانک (سرمایه گذاری گروه توسعه ملی) اختصاص داشت. در سوی دیگر، نماد خپارس (پارس خودرو)، انرژی 3 (سایراشخاص بورس انرژی) و بورس (شرکت بورس تهران) بیشترین ورود پول حقیقی را داشتند.

* سرانه خرید و فروش حقیقی

در پایان معاملات امروز سرانه فروش حقیقی بیشتر از سرانه خرید حقیقی بود. میزان سرانه خرید حقیقی ها 23.2 میلیون تومان و میزان سرانه فروش آنها، 25.3 میلیون تومان بوده است.

* رشد قیمت 139 نماد در بورس

در پایان معاملات ‌روز یکشنبه، 123 نماد رشد قیمت داشتند و 519 نماد کاهش قیمت داشتند. به عبارت دیگر، 20 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 80 درصد بازار افت قیمت داشتند.

در جریان معاملات امروز، 49 نماد صف خرید داشتند و 110 نماد با صف فروش مواجه بودند. ارزش صف‌های خرید با افت 20 درصدی به 206 میلیارد تومان رسید و ارزش صف‌های فروش نیز 22 درصد افزایش یافت و 422 میلیارد تومان بود.

در پایان معاملات نماد تنوین (شرکت تامین سرمایه نوین)، تکنو (شرکت تکنوتار) و خکمک (شرکت کمک فنر ایند امین) بیشترین صف خرید را داشتند.

در سوی دیگر در پایان معاملات نماد فاذر (صنایع آذرآب)، حآفرین (ریل پرداز نو آفرین) و خمحرکه (نیرو محرکه‌) بیشترین صف فروش را داشتند.

پایان پیام/ ت 1882

خاندوزی: مصمم به کاهش نرخ تورم هستیم/ ایران به بالاترین سطح صادرات نفت خود در 2 سال گذشته دست یافته ... پیش‌بینی اوضاع بورس در 1402 15 مورد ریزش سنگ در کندوان طلا 8 دلار گران شد بی‌توجهی اوپک پلاس به بحران بانکی آمریکا/ کاهش 2 میلیون بشکه در روز تا پایان سال ادامه دارد جوابیه شرکت کروز به یک خبر نیازمند روش‌های نوین برای اکتشافات عمیق معدنی هستیم برند ژاپنی توشیبا بزودی 15 میلیارد دلار فروخته می شود جزيیات نهایی افزایش حقوق کارگران | مبلغ افزایش حقوق کارگران اعلام شد اثرات افزایش قیمت دلار بهار امسال نمایان می‌شود/ دو سناریو پیش روی تورم در اقتصاد ایران رشد 11 درصدی سفرهای نوروزی یک پیش‌بینی از قیمت مسکن در سال جاری ؛ آیا قیمت ها ریزش خواهد کرد؟ استفاده از این سامانه برای خرید و فروش ارز و سکه قیمت خودرو داخلی طی یک سال چقدر افزایش یافت؟ دولت برخی موارد را در بودجه لحاظ نکرده بود و ما چون کارشناس هستیم تغییراتی را رقم زدیم / مجلس سقف بو... وضعیت تورم بعد از نجومی شدن قیمت دلار صنعت خودرو در 1402 به کدام سمت می‌رود؟ ساعت کاری همه ادارات در ماه رمضان شناور شد قیمت مرغ گرم در بازار + فیلم مصرف 30 هزار و 762 مگاوات برق در ساعت 12 اول فروردین ساعت کاری همه ادارات در ماه رمضان شناور شد ایران به بالاترین سطح صادرات نفت خود در 2 سال گذشته دست یافته است وضعیت ارز در سال گذشته / دلار چند درصد بازدهی داش... توزیع 123 میلیون لیتر بنزین در دومین روز فروردین‌ خاندوزی: ایران به بالاترین سطح صادرات نفت خود در 2 سال گذشته دست یافت ساعت کاری همه ادارات در ماه رمضان شناور شد خبر جدید مخبر درباره برنامه دولت برای مهار تورم حکم غرامت 1.68میلیارد دلاری آمریکا علیه بانک مرکزی ایران+جزيیات وام فوری برای سهام عدالتی ها | ثبت نام وام فوری 13 میلیونی با سهام عدالت در سایت زیر قیمت پنیر در ماه رمضان اعلام شد + جدول خاندوزی: روسیه 2.76 میلیارد دلار در ایران سرمایه گذاری کرده/ افزایش 12 درصدی صادرات غیرنفتی در 11 ما... عرضه خرمای تنظیم بازاری از امروز/خرما کیلویی 71 هزار و 400 تومان «تشکیل سرمایه» لازمه تحقق رشد 8 درصدی قیمت جدید دلار اعلام شد (3 فروردین) هشدار سخنگوی صنعت آب درباره احتمال بروز سیل و طغیان رودخانه های کشور در نوروز 1402 رشد 14 درصدی مصرف بنزین در 10 روز پایانی سال 1401 افزایش 60 درصدی سقف نرخ خرید برق از نیروگاه‌ها فوری / ساعت کار ادارات شناور شد تولید روزانه 115 میلیون لیتر بنزین در پالایشگاه‌های کشور تولید روزانه 115 میلیون لیتر بنزین در پالایشگاه‌های کشور این خودرو رکورد گرانی را زد! کاهش قیمت نفت به 76.52 دلار دبیرکل اوپک: توافق کاهش تولید اوپک چالش‌های بازار نفت را برطرف کرد دومینوی ورشکستگی بانک های آمریکایی/ 50 بانک جدید در معرض ورشکستگی سقوط قیمت بیت کوین در بازار + جزيیات تکمیل 99 حلقه چاه نفت در آخرین ساعات پایان سال 1401 جزيیات مصرف برق در‌ آغاز‌ نوروز/ چه روزهایی از سال مصرف به حداقل می‌رسد‌ قیمت‌هایی که پایین بیا نیست! آموزش انتقال چک صیادی از طریق پیامک ارتقای 1113 مگاواتی نیروگاه حرارتی بدون نیاز به سوخت جدید