تاثیر توافق سقف بدهی آمریکا بر طلای جهانی

تاثیر توافق سقف بدهی آمریکا بر طلای جهانی

قیمت هر اونس طلا امروز با 0.05 درصد کاهش به 1945 دلار و 56 سنت رسید.

به گزارش بورس نیوز، توافق مقامات آمریکا درمورد سقف بدهی و احتمال ادامه روند افزایش نرخ بهره بانک مرکزی این کشور که می‌تواند تقاضا برای طلا به عنوان یک سرمایه غیرسودده را پایین بیاورد، قیمت این فلز گرانبها را در روز دوشنبه کاهش داده است.

قیمت هر اونس طلا امروز با 0.05 درصد کاهش به 1945 دلار و 56 سنت رسید.

جو بایدن ريیس‌جمهور آمریکا در روز یکشنبه اعلام کرد به یک قرارداد بودجه با کوین مک‌کارتی سخنگوی مجلس نمایندگان این کشور رسیده تا سقف بدهی 31.4 تریلیون دلاری دولت را تا اول ژانویه 2025 به حالت تعلیق در بیاورند. این قرارداد آماده ارايه به کنگره برای رای‌گیری است. اظهارات جو بایدن تقاضا برای طلا به‌عنوان یک پشتوانه ایمن را کاهش داده است.

به علاوه، اطلاعات اقتصادی آمریکا در روز جمعه نشان می‌داد هزینه‌کرد مصرف‌کنندگان بیش‌ازحد انتظار در آوریل افزایش یافته و تورم شدت گرفته است. این گزارش احتمال افزایش 25 واحدی نرخ بهره بانک مرکزی آمریکا را در ماه ژوين تا 65.3 درصد بالا برده است.

تمایل برای خرید طلا در زمان بالا رفتن نرخ بهره کاهش پیدا می‌کند، چون هزینه نگه‌داری این فلز گرانبها به‌عنوان یک سرمایه غیر سودده را بالا می‌برد. شاخص دلار هم همچنان در سطح بالایی قرار دارد و خرید طلا برای دارندگان سایر ارز‌های دنیا گران‌تر کرد است.

قیمت نقره امروز با 0.06 درصد افزایش به 23 دلار و 38 سنت رسید و پلاتین با 0.16 درصد افزایش 1028 دلار و 3 سنت معامله می‌شود.

آخرین اخبار بورس و اقتصاد