منبع نامعلوم 3٫5 میلیارد دلار آزاد شده ایران/ پول وارد کشور می‌شود یا کالا؟

منبع نامعلوم 3٫5 میلیارد دلار آزاد شده ایران/ پول وارد کشور می‌شود یا کالا؟

با توجه به اخبار پراکنده‌ای که از مقامات دولتی ایران منتشر شده است 3٫5 میلیارد دلار از منابع بلوکه شده کشور آزاد شده است. اما هیچ یکی از مسيولان درباره این موضوع که منبع آن کدام کشور است اظهار نظری نکرده‌اند.

به گزارش تجارت‌نیوز، با توجه به اخبار پراکنده‌ای که از سمت مقامات دولتی ایران منتشر شده است، تا به حال 3٫5 میلیون دلار از منابع بلوکه شده ایران به صورت قطعی وارد کشور شده است. این خبرها در حالی منتشر شده است که هنوز خبری از نتایج مذاکرات برجام نیست و توافقی بین ایران و آمریکا شکل نگرفته است.

اما همچنان منبع این پول‌های آزاد شده مشخص نشده است. برخی از کارشناسان اقتصادی معتقدند این خبرها فقط با هدف ایجاد هیجان در بازار ارز منتشر شده و به صورت واقعی به بازار ارز پولی تزریق نشده است. اما اظهار نظرهای مسيولان چیز دیگری می‌گوید.

سعید خطیب‌زده، سخنگوی وزارت خارجه در نشست خبری هفتگی خود با اصحاب رسانه درباره آزادسازی منابع خارجی ایران گفته بود: «ما منابع متعددی در خارج از کشور داشتیم و داریم که در حال آزادسازی تدریجی آن‌ها هستیم، همین‌ که کالاهای اساسی به کشور وارد می‌شود یعنی اینکه این منابع آزاد می‌شوند، من بیش از این نمی‌توانم جزيیاتی را بگویم.»

در همین مورد مسعود دانشمند، یکی از اعضای اتاق بازرگانی به تجارت‌نیوز گفت: اطلاعی هنوز نداریم که منابع آزاد شده از کدام کشورها هستند. اگر هم اطلاعاتی وجود داشته باشد، نمی‌توان آن‌ها را افشا کرد چون این کشورها در لیست تحریم‌های آمریکا قرار می‌گیرند.

تنها توضیحات موجود درباره پول‌های بلوکه شده ایران مربوط به ريیس اتاق بازرگانی ایران و عراق است که در گفتگو با یکی از خبرگزاری‌ها گفته: «3٫5 میلیارد دلار از منابع آزاد شده مربوط به عراق نیست.»

پویا فیروزی، مشاور اتاق مشترک ایران و کره هم در این باره به تجارت‌نیوز گفت: ایران در کل 7 میلیارد دلار در کره پول بلوکه شده دارد اما 3٫5 میلیارد دلار مورد بحث مربوط به کره نیست.

فیروزی در این باره ادامه می‌دهد: در چند وقت گذشته حدود 50 تا 60 میلیون دلار از منابع بلوکه شده ایران در کره به صورت دارو و اقلام پزشکی به ایران منتقل شده است که بدهکاری این کشور به ایران در حال حاضر به 7 میلیارد می‌رسد.

پول وارد کشور می‌شود یا کالا؟

اما این دلارها از کدام کشورها آزاد شده‌اند و اگر قرار است به بازار ارز تزریق شود به صورت پول خواهد بود یا به صورت کالا؟

حمیدرضا صالحی، نايب ريیس کمیسیون صادرات اتاق ایران به تجارت‌نیوز در این باره می‌گوید: هنوز مشخص نیست که 3٫5 میلیارد دلار بلوکه شده از کدام کشور وارد ایران شده است.

وی همچنین درباره این موضوع که منابع آزاد شده به صورت نقد وارد کشور می‌شود یا به صورت تهاتر کالا توضیح می‌دهد: ایران به دلیل تحریم‌ها با بیبشتر کشورها ارتباط بانکی ندارد به همین دلیل احتمال آنکه این منابع به صورت کالا وارد کشور شود زیاد است.

مطالعه بیشتر: منابع بلوکه شده ایران در کدام کشور آزاد شد؟
شرکت اورگرند در آستانه فروپاشی/سایر بخش‌های اقتصاد چین ضربه می‌خورند؟

شرکت اورگرند در آستانه فروپاشی/سایر بخش‌های اقتصاد چین ضربه می‌خور...

اتمام فرصت سی روزه اورگرند برای پرداخت بخشی از بدهی‌هایش و کاهش سهام این شرکت در پی آن تنها شروع بحرانی است که این شرکت ممکن است در کشور چین به وجود بیاورد.

TejaratNews.com/
انتقاد تند مجری تلویزیون از افزایش قیمت دلار

انتقاد تند مجری تلویزیون از افزایش قیمت دلار

محمد دلاوری، مجری برنامه تهران بیست در انتقادی تند در خصوص بی‌ثباتی بازار ارز گفت: تا انتقاد می‌کنیم آقایان مسيول می‌گویند تاثیر روانی مذاکرات است خیالتان راحت! نه آقایان ما خیالمان راحت نیست!

Bartarinha.ir/
دلار سر به 31هزار تومان زد!

دلار سر به 31هزار تومان زد!

بر اساس قیمت‌های اعلام شده از سوی کانون صرافان، دلار به کانال 31هزار و یورو 35هزار تومان رسید.

Bartarinha.ir/
سکه گران شد/ قیمت دلار و یورو امروز 1400/09/15

سکه گران شد/ قیمت دلار و یورو امروز 1400/09/15

در پی معاملات بازارهای داخلی قیمت دلار با اندکی کاهش قیمت همراه بود اما انواع سکه در بازار امروز افزایش قیمت را تجربه کردند.

TejaratNews.com/

قیمت جهانی طلا امروز 15 آذرماه / اونس طلا به 1782 دلار و 95 سنت رسید

تغییر نرخ تسعیر ارز؛ راه حل رشد سهام گروه بانکی

تغییر نرخ تسعیر ارز؛ راه حل رشد سهام گروه بانکی

از آنجایی که بانک مرکزی نقش اصلی را در تعیین نرخ تسعیر ارز و مذاکره با وزارت اقتصاد جهت تصویب این امر ایفا می‌کند به همین خاطر سازمان بورس می‌تواند با هدف ساماندهی به سهام گروه بانکی از طریق افزایش نر...

Sena.ir/
سیگنال‌های ارزی جدید ريیسی / اولین واکنش دلار چه بود؟

سیگنال‌های ارزی جدید ريیسی / اولین واکنش دلار چه بود؟

ريیس جمهور شب گذشته در گفتگو تلویزیونی خود درباره مسايل مختلفی از جمله سیاست‌های دولت درباره استقراض از بانک مرکزی و چاپ پول صحبت کرد.

TejaratNews.com/
پیش‌بینی ريیس بانک مرکزی از وضعیت ورود ارز به کشور

پیش‌بینی ريیس بانک مرکزی از وضعیت ورود ارز به کشور

مدیر روابط عمومی بانک مرکزی به نقل از ريیس کل در تويیتی نوشت: از نظر ورود ارز به کشور در شرایط بسیار خوبی هستیم و پیش‌بینی من این است که در آینده نزدیک اوضاع رو به بهبود خواهد رفت.

TejaratNews.com/

قیمت دلار به 18 هزار و 500 تومان می‌رسد

قیمت دلار، سکه و طلا در بازار امروز

قیمت دلار، سکه و طلا در بازار امروز

قیمت سکه طرح جدید 13 میلیون و 150 هزار تومان، قیمت سکه طرح قدیم 12 میلیون و 950 هزار تومان، نیم سکه 6 میلیون و 800 هزار تومان، ربع سکه 3 میلیون و 900 هزار تومان و سکه گرمی 2 میلیون و 350 هزار تومان بف...

Bartarinha.ir/
پیش‌بینی عجیب اکونومیست/ دلار به 18 هزار تومان می‌رسد!

پیش‌بینی عجیب اکونومیست/ دلار به 18 هزار تومان می‌رسد!

قیمت دلار در بازار ایران به 30 هزار تومان رسیده است. اما مجله اکونومیست پیش‌بینی کرده نرخ دلار ظرف دو سال آینده کاهش پیدا می‌کند و به 18 هزار تومان می‌رسد. این پیش‌بینی واقعی است؟

TejaratNews.com/

نرخ ارز صرافی ملی امروز 15 آذرماه 1400

قیمت دلار در بازار امروز دوشنبه 15 آذر 1400

قیمت دلار در بازار امروز دوشنبه 15 آذر 1400

در بازار آزاد امروز دوشنبه قیمت دلار 30 هزار و 520 تومان ثبت شد. نرخ ارز صرافی ملی نیز 27 هزار و 861 تومان اعلام شد.

TejaratNews.com/

قیمت دلار و قیمت یورو امروز 15 آذرماه / روند نزولی قیمت‌ها

نرخ رسمی 19 ارز کاهش یافت

نرخ رسمی 19 ارز کاهش یافت

بانک مرکزی نرخ رسمی 46 ارز را برای امروز (دوشنبه، 14 آذر 1400) اعلام کرد که بر اساس آن، بهای 19 واحد پولی کاهش و قیمت چهار ارز افزایش یافت. نرخ 23 واحد پولی دیگر نیز ثابت ماند.

JameJamOnline.ir/
انتقاد تند مجری تلویزیون از افزایش قیمت دلار ورود 45 هزار تن شکر به کشور روایتی عجیب از قیمت‌گذاری زمین بابک زنجانی فعال سازی مخازن انرژی حوزه خزر دلار سر به 31هزار تومان زد! اثر مذاکرات اخیر 1+4 بر بازار مسکن شرکت اورگرند در آستانه فروپاشی/سایر بخش‌های اقتصاد چین ضربه می‌خورند؟ سکه گران شد/ قیمت دلار و یورو امروز 1400/09/15 رونمایی از تویوتا یاریس در لباس مزدا 2 جدید! اسکان 30 درصد جمعیت شهری در بافت‌های ناکارآمد جزيیات بزرگترین مزایده تاریخ خصوصی‌سازی/ بعید است تا پایان سال 90 هزار میلیارد تومان سهام بفروشیم قیمت مسکن در منطقه محبوب تهرانی‌ها طعم شیرین آموزش لاکچری/اینجا "گندکاری" جرم نیست عرضه اولیه جدید در راه است؟ فروش فوری هایما S5 و S7 بدون قرعه‌کشی / در بازار چند؟ بزرگترین مزایده سازمان خصوصی‌سازی رکورد منفی ارزش معاملات خرد/ روند فرسایشی بورس تا کی ادامه دارد؟ روسیه فعلا از ایران فلفل نمی‌خرد پیش‌بینی ريیس بانک مرکزی از وضعیت ورود ارز به کشور تاخیر در وازیر سهمیه گازويیل / سهمیه سوخت کامیون‌ها تغییر کرد؟ سهامداران "خفنر" بخوانند دورهمی "وسبحان" با چاشنی افزایش سرمایه مجمع "بگیلان" 610 ریال تقسیم کرد سود 1200 ریالی مجمع "سدشت" در جیب سهامداران فروش خودرو‌های فیدلیتی و دیگنیتی با استقبال خریداران به پایان رسید کیش اینوکس 2021 در نود ثانیه کاهش 866 واحدی شاخص کل بورس اخبار خوش ارزی ريیس کل بانک مرکزی/ اوضاع به زودی بهبود می‌یابد حذف قیمت‌ها، ثبات را به بازار خودرو باز می‌گرداند؟ / چرا خودرو گران شد؟ وضعیت سبد سهام عدالت در 15 آذر ماه شاخص بورس افت کرد آزادسازی صادرات شیرخشک و روغن به‌صورت مشروط/ شرط صادرات چیست؟ تغییر نرخ تسعیر ارز؛ راه حل رشد سهام گروه بانکی توقف تولید در 28 شرکت خودروسازی بورس دوباره منفی شد | کاهش 865 واحدی شاخص کل قیمت خودرو‌های ایران‌خودرو و سایپا امروز 15 آذر 1400/ افزایش 5 میلیونی پژو 206 فروش اوراق دولتی برای بازپرداخت اوراق قبلی/ برنامه دولت برای حمایت از سهام‌داران خرد پیش‌بینی شگفت‌انگیز از اقتصاد ایران در سال آینده افزایش تعداد کارت‌های بانکی تراکنش‌دار خرید ربع‌سکه 3 میلیون تومانی در بازار / چرا قیمت سکه‌ها متفاوت است؟ بهترین بازار برای سرمایه‌گذاری از دید مردم کجاست؟ ارزش سهام عدالت من (15 آذرماه) سیگنال‌های ارزی جدید ريیسی / اولین واکنش دلار چه بود؟ دستور اژه‌ای برای بررسی وضعیت بورس کاهش 865 واحدی شاخص بورس قیمت دلار، سکه و طلا در بازار امروز برنامه جدید سازمان بورس برای حذف دامنه نوسان/ 3 فایده و 4 ضرر دامنه نوسان در بازار سرمایه آیفکس با شاخص بورس تهران همراه شد سرقت 196میلیون دلار از یک صرافی رمزارز کاهش 865 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 51 هزار میلیارد تومان گذشت