آتی زعفران، پیشتاز بازار مشتقه بورس کالا شد

آتی زعفران، پیشتاز بازار مشتقه بورس کالا شد

جریان معاملاتی در عموم نمادهای فعال تابلوی آتی بورس کالا از رشد نرخ تسویه حکایت داشت که موجب شد جریان غالب در بازار آتی افزایشی باشد.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از دنیای اقتصاد؛ مجموع حجم دادوستدهای هفتگی در این بازار افزایش قابل توجهی داشته که مهاجرت نقدینگی بین نمادهای گوناگون را نشان می‌دهد. در شرایطی که شاهد راه‌اندازی سررسیدهای جدید برای طلا، نقره و زعفران طی روزهای اخیر بودیم، چشم‌انداز تزریق نقدینگی به این بازار همچنان افزایشی بوده و می‌تواند روزهای امیدبخشی را برای تابلوی آتی به همراه داشته باشد.

 بی‌توجهی اخیر معامله‌گران این بازار به سیگنال‌های کاهشی بازار ارز، از جمله دلایلی است که از بلوغ معاملات آتی خبر می‌دهد؛ چرا که تکانه‌های ارز را تنها متغیر اصلی تعیین‌کننده نرخ تسویه نمی‌دانند و با تکیه بر سایر داده‌های اثرگذار به پیش‌بینی دورنمای بازار اقدام می‌کنند، آن هم در شرایطی که بهای آزاد دلار از صعود بازمانده، افزایشی شدن این بازار می‌تواند شواهد احتمالی ذهنیت ایجاد کف نرخ را در بین معامله‌گران تداعی کند.

  نماد بی‌رمق پسته آتی

شواهد نشان می‌دهد که جریان معاملات نمادهای فعال تابلوی آتی بورس کالا به سیگنال‌های کاهشی که از بازار ارز مخابره می‌شود، توجه چندانی ندارد. بنابراین به نظر می‌رسد ذهنیت کلی اهالی بازار، کف 27 هزار تومانی را برای بهای آزاد دلار منطقی می‌پندارند. از این رو سعی دارند با تکیه بر سایر عوامل اثرگذار بر نرخ تسویه قراردادهای آتی به دادوستد بپردازند. از بین محصولات کشاورزی بورس کالا، زعفران نگین با فاصله قابل توجه از سایر محصولات دادوستد می‌شود. زیره و زعفران رشته‌ای با آرامش نسبی و نوسان اندک قیمتی دادوستد می‌شوند.

این درحالی است که پسته که تنها با یک نماد بر تابلوی آتی بورس کالا حاضر است، طرفدار چندانی برای خرید و فروش ندارد و حتی در برخی از روزهای معاملاتی هفته اخیر مورد معامله قرار نگرفت. روز گذشته نیز این نماد (PSME00) تا لحظه تنظیم این گزارش معامله نشد، اما بهای تسویه این محصول در معاملات 22 شهریورماه 190 هزار تومان به ازای هر کیلوگرم بود.

  رونق زعفرانی تابلوی آتی بورس کالا

تابلوی معاملات آتی بورس کالا با صدرنشینی زعفران به‌عنوان جذاب‌ترین و پرحجم‌ترین محصول این بازار به معاملات خود ادامه می‌دهد. در جریان معاملات روزهای گذشته استقبال معامله‌گران از گرفتن موقعیت تعهدی برای جدیدترین سررسید راه‌اندازی‌شده این محصول با نماد SAFDY00، به‌وضوح نمایان است؛ چرا که نوسان قیمتی این سررسید به گونه‌ای بود که حتی در برخی از روزها با صف خرید همراه شد. با خروج سررسید شهریور زعفران از تابلوی آتی بورس کالا، در حال حاضر این محصول با دو سررسید آبان و دی قابل معامله است که روز گذشته تا لحظه تنظیم این گزارش با نوسان مثبت قیمتی همراه بود.

 کافی نبودن عرضه یکی از مهم‌ترین دلایلی است که زمینه‌ساز رشد قیمت زعفران نگین شده؛ چرا که این انتظار وجود دارد که به دلیل خشکسالی و افزایش جدی هزینه نهاده‌های تولید، میزان تولید زعفران در سال جاری نسبت به سال گذشته کاهش یابد، در حالی که با بهبود شرایط اقتصادی، تقاضا برای خریدهای داخلی و صادراتی افزایش می‌یابد. بنابراین مجموعه این عوامل دست به دست هم داده و سبب ایجاد تحرکات مثبت قیمتی برای محصول زعفران نگین شده است.

این در حالی است که در دو سال گذشته شاهد شرایطی متفاوتی بودیم. به دلیل شرایط بی‌سابقه پاندمی کرونا، محدودیت‌های حمل‌ونقل و بسته‌بودن مرزها تقاضا برای محصول زعفران به‌شدت کاهش یافته بود، اما در سال جاری علاوه بر آنکه بسیاری از مقاصد صادراتی این محصول نظیر چین که بزرگ‌ترین متقاضی زعفران تولیدی ما به شمار می‌رود، در مقابله با این ویروس موفق عمل کرده، با عمومی شدن واکسیناسیون در اقصی‌نقاط دنیا، مراحل بازیابی اقتصادهای جهان با چشم‌انداز روبه رشد و مثبتی همراه شده است. از این رو این انتظار وجود دارد که تقاضا برای صادرات زعفران افزایشی باشد. اما اینکه محصول سال جدید پاسخگوی نیاز متقاضیان خواهد بود یا خیر، چندان مشخص نیست.

به این ترتیب از سوی اهالی بازار آتی، معامله زعفران نگین به‌ویژه در سررسیدهای دورتر بسیار جذاب تلقی شده که در جریان معاملات روزهای اخیر قابل رویت بود.

  استقبال بازار از زعفران دی‌ماه

نزدیک‌ترین سررسید زعفران نگین که روز 23 آبان از تابلوی آتی خارج می‌شود، روز گذشته در لحظه تنظیم این گزارش با بهای 16 هزار و 350 تومان به ازای هر گرم دادوستد شد.

 این درحالی بود که در این نماد به میزان 50موقعیت خرید و فروش به صورت همزمان باز شد و مجموع موقعیت‌های این نماد را به 51 هزار و 639 رساند.

همچنین سررسید دیگر زعفران نگین که تا تاریخ 19 دی 1400 بر روی تابلو آتی بورس کالا قابل معامله است، روز گذشته با نوسان مثبت قیمت همراه بود و تا لحظه تنظیم این گزارش با قیمت 20 هزار و 820 تومان به ازای هر گرم معامله شد.

باز شدن موقعیت خرید و فروش در هر نماد تازه راه‌اندازی شده طبیعی است، اما در این نماد با استقبال زیادی از سوی معامله‌گران همراه است. گویی علاوه بر مهاجرت نقدینگی از سایر سررسیدهای زعفران به این نماد، شاهد ورود خریداران جدید هستیم که زعفران را محصولی جذاب برای معاملات شناسایی کردند.   این سررسید تازه راه‌اندازی‌شده در حال باز کردن موقعیت‌های تعهدی همزمان است و تاکنون مجموع موقعیت خرید و فروش این نماد به صورت همزمان به میزان 27 هزار و 285 موقعیت ارزیابی می‌شود. طبق ویژگی‌های فنی تابلوی معاملات آتی، بازه نوسان قیمتی برای تمامی قراردادهای این بازار مثبت و منفی 5 درصد در نظر گرفته شده است. نوسان نرخ تسویه روز گذشته زعفران سررسید دی‌ماه تا لحظه تنظیم این گزارش به 32/ 4درصد نیز رسید که پتانسیل ایجاد صف خرید در این نماد را به‌خوبی نشان داد.

  نقره و طلای آتی بی‌توجه به بازار جهانی این دو فلز گرانبها

نقره آتی در حال حاضر با سه نماد فعال در سه سررسید مهر، آبان و آذر روی تابلوی آتی بورس کالا قابل معامله است. برآیند ورود نقدینگی در هر سه نماد به میزان محدودی مثبت ارزیابی می‌شود. روز گذشته نقره در دو سررسید SILME00 و SILAB00 با نوسان مثبت قیمت همراه شد، اما در دورترین سررسید خود یعنی نقره آذرماه با کاهش محدود قیمتی نسبت به روز ماقبل معامله شد.

واحدهای صندوق طلای بازار آتی که تحت سه نماد معامله می‌شوند، روز گذشته رشد نرخ تسویه را در هر سه نماد به ثبت رساندند. جدیدترین سررسید این فلز گرانبها، با نماد ETCAZ00 در بازار آتی معامله می‌شود که روز گذشته با 46 درصد افزایش در موقعیت باز همراه شد، به این معنی که به صورت همزمان 105 موقعیت خرید و فروش با هم به بازار وارد شدند. جریان غالب بازار آتی افزایشی است، اما طلا و نقره در معاملات جهانی روز گذشته کاهشی بودند و هر اونس طلا با نرخ 1787 دلار و اونس نقره با 23 دلار و 57 سنت معامله شد که برآیند نوسان هفتگی و روزانه آنها منفی بود.

local_offerبرچسب‌ها:
ابلاغیه جدید بورس کالا در خصوص تغییر سهمیه بهین یاب

ابلاغیه جدید بورس کالا در خصوص تغییر سهمیه بهین یاب

مدیریت عملیات بازار شرکت بورس کالای ایران در نامه‌ای به کارگزاران تغییر میزان خرید پلی پروپیلن نساجی را اطلاع رسانی کرد.

YJC.news/
بورس کالا، گزارشگر کاهش یا افزایش قیمت کالاهاست

بورس کالا، گزارشگر کاهش یا افزایش قیمت کالاهاست

سید جواد جهرمی معاون عملیات و نظارت بر بازار بورس کالای ایران با بیان اینکه بورس کالا یک پلتفرم معاملاتی است، گفت: بورس کالا در افزایش یا کاهش قیمت کالاها دخیل...

EghtesadOnline.com/
سیمان صاحب تالار اختصاصی در بورس کالا می‌شود

سیمان صاحب تالار اختصاصی در بورس کالا می‌شود

براساس ابلاغیه مدیر عملیات بازار بورس کالای ایران، تالار اختصاصی سیمان از هفته آینده در بستر معاملات TTS راه اندازی می‌شود.

YJC.news/
امکان خریدهای خرد سیمان در بورس کالا

امکان خریدهای خرد سیمان در بورس کالا

معاون توسعه بازار بورس کالا گفت: تا پایان شهریور گواهی سپرده کالایی سیمان راه‌اندازی می‌شود و خریداران خرد سیمان می‌توانند از این طریق اقدام به خرید کنند.

TejaratNews.com/
امکان شناسایی موجودی کالاها با اطلاعات بورس کالا و سامانه انبارها

امکان شناسایی موجودی کالاها با اطلاعات بورس کالا و سامانه انبارها

مهدی غضنفری می گوید: مکانیزم‌های بازار دارای نوعی پویایی هستند که در پی آن تغییراتی حاصل می‌شود ولی اگر این مکانیزم‌ها را نشناخته و اقدام به هدایت آن نکنیم، با...

EghtesadOnline.com/
جزيیات خرید برنج از بورس کالا

جزيیات خرید برنج از بورس کالا

مدیر توسعه بازار فیزیکی بورس کالای ایران گفت: تمام افراد دارای کد سهامداری می‌توانند از این نماد اقدام به خرید و فروش برنج کنند.

Irinn.ir/

امکان خرید خرد و یک کیلویی برنج در بورس کالا فراهم شد

امکان خرید خرد و یک کیلویی برنج در بورس کالا فراهم شد

امکان خرید خرد و یک کیلویی برنج در بورس کالا فراهم شد

مدیر توسعه بازار فیزیکی بورس کالا گفت: معاملات گواهی سپرده کالایی برنج در بورس کالا آغاز شده و افراد می‌توانند از این طریق برنج خریداری کنند.

EghtesadOnline.com/
آیا مشتریان خرد می‌توانند در بورس کالا سیمان بخرند؟

آیا مشتریان خرد می‌توانند در بورس کالا سیمان بخرند؟

به گفته معاون بورس کالای ایران، معاملات گواهی سپرده سیمان به زودی در این بازار راه‌اندازی می‌شود تا امکان خرید مشتریان خرد سیمان نیز فراهم و تسهیل شود.

TejaratNews.com/

برنج هم به بورس کالا آمد/ دلالی از بازار حذف می شود؟

اثر عرضه نقره در بورس کالا / نقره موجب رونق بورس کالا می‌شود؟

معامله 802 هزار و 640 تن سیمان در بورس کالا

معامله 802 هزار و 640 تن سیمان در بورس کالا

تالار محصولات صنعتی و معدنی بورس کالای ایران امروز میزبان معامله 802 هزار و 640 تن سیمان بود.

YJC.news/

معرفی سنگین وزن‌ ها در رینگ معاملاتی بورس کالا

بورس کالا میزبان انواع ورق فولادی در بورس کالا

شناسایی 20 هزار کارت بانکی فعال در حوزه قمار واکنش نمادهای خودرویی به آزادسازی واردات / سهام خودرویی بخریم؟ جعل سند یک ملک 100میلیارد تومانی در ولنجک تامین برق مراکز مجاز استخراج رمزارز از مهرماه قیمت انواع مرغ و تخم مرغ در 29 شهریور 1400 (فهرست قیمت) قیمت گوشت در 29 شهریور 1400 (فهرست قیمت) طرح اتصال انرژی برق ایران به روسیه قابل توجیه است سقوط آسانسوری، صعود لاکپشتی برنامه هلال احمر برای واردات 60میلیون دز واکسن قیمت بلیت اتوبوس‌ برگشت زايران اربعین اعلام شد تمدید مهلت تسویه بدهی بدهکاران شبکه بانکی تا پایان سال مجوز افزایش سرمایه شتران ثبت شد افت قیمت خودرو‌های خارجی در بازار انتشار اوراق چه تاثیری در بورس دارد؟ / مثبت‌های بازار مقطعی است؟ مصرف برق استخراج بیت کوین در سال 2021 چقدر خواهد بود؟ سواد مالی و ضرورت آن صف انتظار یک ساله وام ودیعه مسکن / پرداخت وام اجاره متوقف شد؟ مشکلات مردم در وام ودیعه مسکن / «وام سرکاری» برای مستاجران! تنها راه علاج مشکل ارز دولتی «حذف» آن است پانزدهمین عرضه اولیه امسال پس فردا انجام می‌شود افزایش قیمت برنج، حتی در میادین! + جدول سهامداران " قاسم " گرد هم می آیند دعوت از سهامداران "وجامی" به مجمع اقدام به افزایش سرمایه در مجمع "غمینو" گشایش جدید برای صادرکنندگان نارنگی زرد نخرید استقبال از پیش‌خرید واحدهای گروه سرمایه‌گذاری مسکن آغاز اختیار معامله بر «اخابر» تصمیم به انتخاب هیات مدیره "قشیر" در مجمع رشد اقتصادی ایران در بهار چقدر شد؟ لغو مجوز فعالیت کارگزاری ها با عدم تجمیع مجوزها پیگیری روال عادی معاملات بدون اختلال در هسته معاملات دسترسی جدید به سامانه نامک بلامانع است وضعیت سبد سهام عدالت در 29 شهریور ماه ورق بورس تهران برگشت چگونه قبض برق را قسطی پرداخت کنیم؟ چه عواملی در ریزش بازار سهام نقش داشتند؟ / چرا بورس امروز مثبت شد؟ رشد 7278 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 10.5 هزار میلیارد تومان فراتر رفت بورس بالاخره به روند منفی خود پایان داد؛ رشد 7 هزار واحدی شاخص کل تعرفه و حق کمسیون مشاوران املاک واقعی می‌شود به هر ایرانی 3 هکتار زمین از مساحت کشور می‌رسد ابلاغیه جدید بورس کالا در خصوص تغییر سهمیه بهین یاب پرداخت تسهیلات ریالی و ارزی به صادرکنندگان جزيیات ساخت مسکن حمایتی / چه کسانی مشمول هستند؟ فرآیند تحویل قرارداد آتی «صندوق طلا» سررسید مهر اعلام شد کاهش قیمت طلا با افزایش قیمت دلار رنگ سبز شاخص کل از ابتدا تا انتهای معاملات امروز شاخص بورس به مدار رشد بازگشت "وآذر" فردا بازگشایی می شود/برگزاری مجمع فوق العاده "کاما"، "شدوص" کاهش 6 درصدی قیمت سهام عدالت

در حال بارگیری...