استفاده 15 کشور همسایه از روبل

استفاده 15 کشور همسایه از روبل

عضو شورای کانون صرافان گفت:با توجه به اینکه 10 تا 15 کشور همسایه ایران که مراودات تجاری با ایران دارند، از روبل استفاده می‌کنند و گشایش نماد روبل-ریال می‌تواند نقش موثری در معاملات با این کشور‌ها داشته باشد.

بورس نیوز: کامران سلطانی زاده، عضو شورای کانون صرافان درباره تاثیر گشایش نماد روبل-ریال اظهار کرد: این نماد می‌تواند حجم بسیاری از تبادلات تجاری بین کشور‌های آسیای میانه را پوشش دهد و به لحاظ اقتصادی به صرفه‌تر از دلار است.

وی افزود: چنانچه افراد برای تامین ارز دانشجویی کشور‌های منطقه از روبل استفاده کرده و مصرف‌کننده ارز آن را از صرافی‌های رسمی تامین کنند، باید سیاست‌گذاری‌ها به‌گونه‌ای باشد که هم قیمت روبل و هم عرضه روبل برای متقاضیان جذابیت داشته باشد.

عضو شورای‌عالی کانون صرافان گفت: با توجه به اینکه 10 تا 15 کشور همسایه ایران که مراودات تجاری با ایران دارند، از روبل استفاده می‌کنند و گشایش نماد روبل-ریال می‌تواند نقش موثری در معاملات با این کشور‌ها داشته باشد؛ زیرا قابل تبدیل به ارز آنهاست و این رویه در کنترل بازار ارز اهمیت زیادی دارد.

سلطانی زاده تاکید کرد: چنانچه در مورد نحوه استفاده از روبل در کشور‌های مشترک‌المنافع دقت، ظرافت و رصد تخصصی داشته باشیم و اطلاعات تخصصی در آن کشور‌ها را به‌صورت میدانی جمع‌آوری و خدمات ارايه دهیم، موفق خواهیم بود و موانع پیش‌رو را یکی پس از دیگری از پیش رو خواهیم برداشت.

وی توضیح داد: باید نظر تجار، صرافان و دانشجویان کشور‌های منطقه از طریق نظرسنجی و بازخورد رصد و پالایش کنیم تا از ظرافت‌های معاملات روبل آگاهی یابیم و پالایش کنیم و گسترش دهیم و اگر به ظرافت‌ها توجه کنیم به طور قطع می‌توانیم بازار روبل را در کشور‌های مشترک‌المنافع را گسترش دهیم.

عضو شورای‌عالی کانون صرافان تاکید کرد: با استقبال از نماد روبل-ریال صد درصد بر قیمت دلار و یورو تاثیر خواهد گذاشت، زیرا در معاملات بازار ارز بیشترین توجه‌ها به دلار است و افراد برای سفر به کشور‌های مختلف همچون روسیه، امارات، عراق و کشور‌های دیگر دلار تهیه می‌کردند، چون ارز این کشور‌ها در صرافی‌ها به‌اندازه کافی نیست.

سلطانی زاده بیان کرد: اگر بتوانیم به صورت مستقل ارز هر کدام از کشور‌ها که ایران با آن تبادل دارد را در صرافی‌ها و بازار متشکل به مردم ارايه کنیم، مطمينا مصرف‌کننده نهایی ارز ملی هر کدام از کشور‌ها را خریداری و مصرف می‌کند.

وی گفت: یکی از دلایلی که مردم مصرف‌کننده دلار هستند، این است که در بسیاری از سفر‌های افراد به کشور‌های مختلف، چون دسترسی به ارز محلی آن ندارند؛ به طور قطع گشایش نماد‌های مختلف ارزی بر قیمت دلار تاثیر مثبتی خواهد داشت و قیمت آن کاهش می‌یابد.

این فعال بازار ارز با بیان اینکه در بحث گشایش نماد‌های دیگر نیز صحبت‌هایی انجام شده است، افزود: زیرساخت‌های آن نیز آماده شده و صرافی‌ها نیز آمادگی خود را اعلام کردند. مطمينا بازار متشکل ترزی با توجه به ارتباط خوبی که کانون صرافان دارد، می‌تواند نماد‌های جدید را در آینده بسیار نزدیک اجرایی کند.

سلطانی زاده تاکید کرد: با گشایش نماد معاملاتی روبل - ریال و ایجاد نماد‌های معاملاتی دیگر که در آینده بسیار نزدیک شاهد آن خواهیم بود به طور قطع حجم مصرف دلار کاهش می‌یابد.

عضو شورای‌عالی کانون صرافان در ادامه درباره وضعیت بازار ارز و خرید و فروش دلار‌های خانگی نیز، گفت: در مورد دلار‌های خانگی باید رویکرد خوبی در به‌کارگیری این دلار‌ها داشته باشیم و تهاجمی و تخاصمی نباشد.

وی تاکید کرد: باید برنامه‌های مختلفی همچون حساب‌های سپرده ارزی مبتنی بر اسکناس که سود به سپرده‌گذاران بدهد و افراد هر زمان که خواستند اسکناس خود را برداشت کنند و دغدغه افراد نسبت به بازپس‌گیری اسکناس‌های ارزی افراد را برطرف کنیم.

سلطانی زاده بیان کرد: الان ابهامی در بین افراد وجود دارد که اگر ارز خود را به بانک‌ها بدهند، بانک‌ها مالیات اخذ می‌کنند یا اینکه امکان بازپس‌گیری سپرده ارزی وجود ندارد از جمله مواردی است که باید برطرف شود.

عضو شورای‌عالی کانون صرافان تصریح کرد: در حال حاضر چند میلیارد دلار در خانه‌ها ارز نگهداری می‌شود که این حجم زیاد ارز اگر از خانه مردم و صندوق‌ها خارج و وارد چرخه اقتصادی شود می‌توان پالایشگاه ساخت و زیرساخت‌های کشور را تحت تاثیر قرار می‌دهد و در سازندگی کشور مفید خواهد بود.

وی تاکید کرد: در بحث دلار‌های خانگی بانک مرکزی و دولت با دقت و ظرافت بسیار زیادی برخورد کند تا وارد چرخه اقتصادی شود.

جاری شدن سیل در کره جنوبی سورپرایز اپل لو رفت / زمان رونمایی و قیمت آیفون 14 مشخص شد قیمت خودروهای فردا مشخص شد + جدول قیمت خودرو در بازار آزاد در 17 مرداد 1401 خریداران ملک بخوانند | قیمت آپارتمان در تهران 17 مرداد 1401 زمان واریز یارانه نقدی مرداد 1401 اعلام شد آخرین قیمت خودروهای اقتصادی بازار + جدول رشد تراکنش‌های بانکی در تیر ماه / جابجایی 686 هزار میلیارد تومان آخرین قیمت گل سرسبد سایپا در بازار رژیم صهیونیستی وادار به بازگشایی گذرگاه‌های غزه شد نذری‌های عاشورا و تاسوعا، سیب زمینی را گران کرد؟ عواقب تورمی به دلخواه ما نیست! 4 محموله کشتی غلات و دانه روغنی دیگر از اوکراین صادر شد لیست جدیدترین افزایش سرمایه‌ها | پیشنهاد افزایش سرمایه 62 درصدی نماد پالایشی مونسون چگونه می‌تواند حیات‌بخش باشد؟ قیمت محبوب ترین بنزها در بازار خودروی ایران +... خریداران خودرو بخوانند | آخرین قیمت انواع تیبا در بازار خودرو خریداران خودرو بخوانند | آخرین قیمت انواع تیبا در بازار خودرو نذری های عاشورا و تاسوعا ، سیب زمینی را گران کرد؟ اقتصاد جهان در تاریکی فرو می رود؟ کاهش بهای جهانی غلات در پی تداوم صادرات اوکراین 10 عامل موثر بر بورس فردا | خبری برای سهامداران دارویی آینده اقتصاد ایران با احیای برجام اعتصاب یک روزه بانک‌ها در لبنان وضعیت عجیب ارزان‌ترین خانه‌های تهران در 5سال وضعیت عجیب ارزان‌ترین خانه های تهران در پنج سال / افزایش قیمت 800 درصدی ملک در پایتخت آینده اقتصاد ایران با احیای برجام/ نرخ تورم و بورس چه تغییری می کنند؟ پشت‌پرده نایاب شدن دستمال کاغذی در بازار آخرین قیمت انواع تیبا در بازار خودرو + جدول ترافیک سنگین در محورهای شمالی/ جاده چالوس یک طرفه شد پشت پرده نایاب شدن دستمال کاغذی در بازار / اقتصاد دستوری حتی حریف دستمال کاغذی هم نیست! عادت به نوسان های برجامی پایان می یابد؟ / مسیر بورس پس از توافق احتمالی برای احیای برجام طرح جدید برای صرفه‌جویی اقتصادی؛ از چوبی کردن صندلی‌های اتوبوس‌های واحد تا اخذ مالیات از نوار کاست پیش بینی بورس فردا از دریچه تابلو | آیا زمان ورود به بورس است؟ + فیلم افزایش حقوق بازنشستگان قطعی شد / حقوق‌ها چند درصد افزایش می یابد؟ فارس من| مطالبه اصلاح و بهبود بورس از دولت مصرف سرانه گوشت کارگران ایران به سه کیلو در سال رسیده چین به 53 کیلو! جهش قیمت تازه‌های بازار خودرو/ تارا 50 میلیون تومان... با پرفروش‌ترین خودروهای جهان آشنا شوید سرگردانی 4 ماهه مسيولان دولتی در قیمت گذاری رب / تولیدکنندگان : مصرف کنندگان ضرر می کنند فارس من| مطالبه پرداخت سریع وام فرزندآوری/ 2 دستور بانک مرکزی برای تسهیلات فرزندآوری با پرفروش‌ترین خودروهای جهان آشنا شوید/عکس فارس من| مطالبه مردمی برای رفع مشکل شماره‌گذاری 207 ام سی فرمانده سپاه محمد رسول‌الله(ص) تهران: با رویکرد انقلابی و جهادی می‌توان موانع را پشت سر گذاشت گام سوم برای حذف قیمت‌گذاری دستوری از اقتصاد اخبار مهم کدال دوشنبه 17 مرداد 1401 | کدام شرکت ها شفاف سازی می کنند؟ قیمت گوشت پايین می آید؟ / معافیت مهم برای عرضه کنندگان گوشت قرمز پیام متفاوت مدیرعامل ایران‌خودرو به مناسبت روز خبرنگار فارس من| شرکت سایپا به تعهدات گارانتی خود عمل نمی‌کند خرید گوشت برای این طبقه شغلی آرزو شد!