کم رمقی بورس در سیل توقف‌ ها

کم رمقی بورس در سیل توقف‌ ها

بورس تهران معاملات روز گذشته خود را در حالی به پایان رساند که نماگر اصلی این بازار با ثبت رشد 65/ 0 درصدی توانست تمام افت روز یکشنبه را جبران کند و مجددا به مرز...
به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از دنیای اقتصاد؛ این روند صعودی در حالی رقم خورد که قرار گرفتن در روزهای پایانی برگزاری مجامع بورسی و ترافیک شدید آن سبب شد تا شاهد افزایش نمادهای متوقف بازار باشیم. این مهم در کنار افزایش فشار فروش سهام در این روزها به دلیل عدم‌تمایل برخی سهامداران برای شرکت در مجامع شرکت‌ها بورسی، همواره موجب شده بازار سهام در روزهای پایانی تیر ماه فضای کم‌رمقی را تجربه ‌کند. به موجب این شرایط روز گذشته ارزش معاملات خرد سهام به کمتر از 3600 میلیارد تومان رسید که رکورد کمترین میزان این متغیر در تیرماه بود.

صبح روز گذشته سخنگوی دولت اعلام کرد که بنابر پیشنهاد قرارگاه عملیاتی و کمیته امنیتی، اجتماعی و انتظامی ستاد ملی کرونا و موافقت ريیس‌جمهور تمامی ادارات استان‌های تهران و البرز از سه‌شنبه (29 تیرماه) تا یکشنبه (4 مردادماه) تعطیل است. این امر بر اساس اعلام بانک مرکزی به تعطیلی شعب بانک‌ها در تهران و کرج و در نهایت تعطیلی 3روزه بورس انجامید تا روز گذشته به‌عنوان آخرین روز معاملاتی هفته و تیرماه محسوب شود.

بر این اساس با پایان معاملات روز دوشنبه شاخص کل بورس با ثبت بازدهی هفتگی 4/ 0 درصدی، آخرین هفته تیرماه را پایان داد. این در حالی بود که به‌رغم تعطیلی بانک و بورس برخی رسانه‌ها در فضای مجازی اعلام کردند که بنا به اعلام مدیر نظارت بر ناشران سازمان بورس و اوراق بهادار از آنجا که بسیاری از شرکت‌ها فقط تا 31 تیر فرصت قانونی برگزاری مجمع دارند، برگزاری مجامع به قوت خود باقی است.

این در حالی بود که دیروز سارا علیاری، مدیر روابط عمومی و امور بین‌الملل سازمان بورس و اوراق بهادار در این خصوص به همفکران گفت: «بر اساس قانون تجارت، شرکت‌های بورسی حداکثر 4 ماه پس از پایان سال مالی می‌توانند نسبت به برگزاری مجمع اقدام کنند و اختیار برگزاری مجمع در این مدت به عهده خود ناشران است، بنابراین سازمان بورس دخالتی در زمان برگزاری مجامع ندارد.

اگر ناشران در روزهای تعطیل تصمیم به برگزاری مجمع داشته باشند از نظر سازمان بورس منع قانونی ندارد و نماینده سازمان هم در مجامع حاضر خواهد شد. اما آنچه ممکن است مانع برگزاری مجامع در روزهای تعطیل پیش رو شود تصمیمات قرارگاه عملیاتی مقابله با کروناست و به سازمان بورس ارتباطی ندارد.» باید دید آیا قرارگاه عملیاتی کرونا مجوز برگزاری مجامع را خواهد داد یا خیر؟ این امر درحالی است که در صورت لغو مجامع باید فرصت برگزاری مجامع به مدت یک هفته تمدید شود. در این‌صورت احتمالا فضای کم‌رمقی که فصل مجامع در بازار سهام ایجاد می‌کند، یک هفته دیگر برقرار خواهد بود.

به هر روی با پایان معاملات روز دوشنبه شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران با ثبت رشد 8420 واحدی (معادل 65/ 0 درصد) روی عدد یک میلیون و 311 هزار واحد توقف کرد. به نظر ابهام در تعطیلی بورس تا دوشنبه هفته آینده تا حدودی از شتاب رشد بورس در معاملات دیروز کاست. سه نماد «تاپیکو»، «رمپنا» و «فارس» بیشترین اثر مثبت را بر شاخص کل بورس داشتند. همچنین دیروز شاخص کل هموزن که نشان از اثرگذاری یکسان نمادها دارد، اندکی از شاخص کل پیشی گرفت و به لطف تقویت تقاضا برای نمادهای کوچک‌تر رشد 68/ 0 درصدی را ثبت کرد. این نماگر بورسی با پایان معاملات هفته رشد 36/ 0 درصدی را در مقیاس هفتگی داشت.

از سوی دیگر در فرابورس ایران نیز به واسطه رشد تقاضا برای سهام کوچک‌تر شاهد رشد 08/ 1 درصدی نماگر اصلی این بازار بودیم. شاخص کل فرابورس نیز در مقیاس هفته با رشد 31/ 0 درصدی همراه شد. در این بازار نیز سه نماد «بپاس»، «آریا» و «زاگرس» بیشترین سهم را در رشد نماگر اصلی فرابورس داشتند.

از جمله اخبار اثرگذار بر معاملات سهام می‌توان به مصوبه یکشنبه شب ستاد فرماندهی راهبری اوج بار کشور اشاره کرد که بر اساس آن محدودیت‌های برقی فولادی‌ها و سیمانی‌ها کاهش یافت. بدین‌ترتیب بر اساس مصوبه و با توجه به توافق صورت گرفته بین وزارت صمت و وزارت نیرو مقرر شد که کارخانه‌های تولید سیمان در روزهای دوشنبه و سه‌شنبه از ساعت 24 تا 8 صبح با 100 درصد توان تولید خود و در طول روز با 30 درصد توان به فعالیت بپردازند. این امر برای کارخانه‌های فولادی از ساعت 24 تا 8 صبح 50 درصد دیماند و در طول روز 10 درصد دیماند مصرفی بود. از چهارشنبه تا یکشنبه نیز کارخانه‌های تولید سیمان می‌توانند در 24 ساعت شبانه‌روز با 100 درصد توان تولید خود و کارخانه‌های فولادی نیز تا 50درصد دیماند برای 24 ساعت شبانه‌روز به فعالیت بپردازند.

رکودی‌ترین روز معاملاتی تیرماه

از جمله نکات حايزاهمیت در معاملات بورسی روز گذشته، پیشی گرفتن ارزش صف خریدها از ارزش صف فروش‌ها بود. این امر تا حدودی از میزان فضای رکودی که در معاملات دوشنبه به نسبت یک ماه گذشته (از 31 خرداد تاکنون) با افت ارزش معاملات (افت 27 درصدی نسبت به‌روز یکشنبه) مشاهده می‌شد، کاست. بر این اساس در جریان دادستدهای خرد بورسی روز گذشته سهامی به ارزش 3558 میلیارد تومان و در معاملات خرد فرابورسی 1659 میلیارد تومان میان سهامداران جابه‌جا شد. «شستا» و «برکت» در مجموع با ارزش 349 میلیارد تومان، در صدر دادوستدهای خرد بورسی قرار داشتند. در فرابورس نیز نماد معاملاتی «دی» با ارزش معاملات 220 میلیارد تومانی بیشترین میزان معاملات خرد فرابورسی را به خود اختصاص داد.

مالکیت هفتگی سهام در دستان حقوقی‌ها

در جریان معاملات روز دوشنبه سهامداران خرد مالکیت‌های سهام را از آن خود کردند. بر این اساس روز گذشته مبلغ 8 میلیارد و 550 میلیون تومان از پرتفوی حقوقی‌ها به سبد سهامی حقیقی‌ها منتقل شد.

سهام سه گروه «چندرشته‌ای صنعتی»، «مواد غذایی به جز قندی‌ها» و «فرآورده‌های نفتی» در صدر خریدهای حقیقی‌ها قرار داشت. در مقابل سهامداران عمده به خرید سهام از سه گروه «سیمان»، «فلزات اساسی» و «کانه فلزی» گرایش بیشتری داشتند. از طرفی به‌رغم اینکه در آخرین هفته معاملاتی تیرماه از لحاظ تعداد روز سهامداران حقیقی خوش‌تر از حقوقی‌ها درخشیدند، اما مالکیت‌ها در مقیاس هفتگی به سمت سهامداران عمده بود. بدین‌ترتیب حقوقی‌ها در مقیاس هفتگی خالص خرید 91 میلیارد تومانی را رقم زدند.

بورس دوشنبه از دریچه آمار

در روزی که شاخص کل بورس تهران با رشد 65/ 0 درصدی همراه شد، از 297 نماد معامله شده، قیمت پایانی 172 سهم (58 درصد) مثبت بود و در مقابل 114 سهم (38 درصد) در سطوح منفی دادوستد شدند. در این بازار 53 نماد (18 درصد) صف خریدی به ارزش 301 میلیارد تومان تشکیل دادند. اما در مقابل شاهد شکل‌گیری صف فروش در 25 نماد بورسی (8 درصد) به ارزش 291میلیارد تومان بودیم.

local_offerبرچسب‌ها:
هفتمین عرضه اولیه بورس تهران/"سپید" به بورس می آید

هفتمین عرضه اولیه بورس تهران/"سپید" به بورس می آید

سهام شرکت سپید ماکیان در روز چهارشنبه هفته جاری عرضه اولیه می شود.

BourseNews.ir/
پیش‌بینی بورس 24 خرداد / بورس مثبت می‌شود؟

پیش‌بینی بورس 24 خرداد / بورس مثبت می‌شود؟

بسیاری از کارشناسان بازار معتقدند در بیشتر بازارها روند رکودی حاکم شده است. اما معضل اساسی بازار سرمایه علاوه بر رکود، تحرکات منفی است که در نتیجه اقدامات نادرست دولت و نهاد ناظر در بازار ایجاد شده اس...

TejaratNews.com/
پیش‌بینی بورس 12 خرداد 1400 / اثرات مثبت مالیات بر عواید سرمایه بر بورس

پیش‌بینی بورس 12 خرداد 1400 / اثرات مثبت مالیات بر عواید سرمایه بر...

یک کارشناس بازار سرمایه معتقد است؛ جریان نقدینگی در بازار سرمایه خوب نیست و نقطه روشنی برای بالا رفتن حجم معاملات و در نتیجه افزایش ارزش معاملات وجود ندارد.

TejaratNews.com/
بورس در هفته‌ای که گذشت/ زنگ خطر برای بورس به صدا درآمد

بورس در هفته‌ای که گذشت/ زنگ خطر برای بورس به صدا درآمد

بورس در هفته گذشته در روندی مطابق ماه گذشته، کاهشی قرار گرفت و شاخص کل با کاهش 3.4 درصدی به یک کانال پایین تر وارد شد و باید دید حمایت از شاخص کل فعال می شود یا خیر؟

FarsNews.ir/

پیش بینی بورس فردا یکشنبه 20 تیر 1400 | اصلاح بورس در پیش است؟

اخبار بورس فردا دوشنبه 31 خرداد 1400 | آخرین سیگنال‌ها برای بورس فردا چیست؟ + فیلم

اخبار بورس فردا دوشنبه 31 خرداد 1400 | آخرین سیگنال‌ها برای بورس ف...

بورس امروز با همه فراز و نشیب های خود سبزپوش بسته شد و بورس فردا ممکن است از این ده خبر مهم متاثر باشد. بنابراین قبل از معاملات فردا این ده خبر را ببینید!

NabzeBourse.ir/
پیش بینی بورس فردا دوشنبه 7 تیر 1400 | بورس قرمزپوش می شود؟

پیش بینی بورس فردا دوشنبه 7 تیر 1400 | بورس قرمزپوش می شود؟

بورس فردا دوشنبه 7 تیر 1400 در حالی آغاز خواهد شد که امروز برای چهارمین روز متوالی شاهد ورود پول حقیقی به بازار بودیم، اما در میانه‌های بازار عرضه‌ها بعد از چند روز سبزپوشی بیشتر شد و سهامداران گویا ب...

NabzeBourse.ir/
بورس تا کی تعطیل است؟ | امروز بورس تعطیل است؟

بورس تا کی تعطیل است؟ | امروز بورس تعطیل است؟

روز گذشته مورخه 28 تیر 1400 به دلیل جلوگیری از شیوع کرونا، شش روز استان‌های تهران و البرز تعطیل شدند و متعاقب آن طی فرآیندی بورس نیز تعطیل شد. تعطیلی بورس تا کی ادامه دارد؟

NabzeBourse.ir/
پیش‌بینی بورس هفته چهارم خرداد / انتخابات چه تاثیری روی بورس می‌گذارد؟

پیش‌بینی بورس هفته چهارم خرداد / انتخابات چه تاثیری روی بورس می‌گذ...

هفته گذشته بازار سرمایه روند مثبت و متعادلی را داشت. کارشناس بازار سرمایه درباره روند هفته آینده بورس گفت: به نظر می‌رسد با وجود ابهامات سیاسی در کشور اما هفته آینده روند بازار متعادل باشد.

TejaratNews.com/
گزارش بورس امروز شنبه 5 تیر 1400 | نقشه بازار بورس امروز چگونه بود؟ + فیلم

گزارش بورس امروز شنبه 5 تیر 1400 | نقشه بازار بورس امروز چگونه بود...

شاخص کل بورس روز چهارشنبه 2 تیر1400 در نهایت با افزایش 26094 واحدی بر روی کانال یک میلیون و 213 هزار و 15 واحد آرام گرفت. امروز شنبه 5 تیر1400 در بورس چه گذشت؟

NabzeBourse.ir/
پیش‌بینی بورس 17 خرداد 1400 / چه زمانی برای ورود به بورس مناسب است؟

پیش‌بینی بورس 17 خرداد 1400 / چه زمانی برای ورود به بورس مناسب است...

کارشناس بازار سرمایه درباره روند بازار در روز دوشنبه و هفته آینده گفت: با توجه به کاهش قیمت سهم‌ها روند خوبی را در هفته گذشته شاهد بودیم و با وجود فاکتورهای بنیادی مطلوب، به قیمت‌های جذابی برای ورود د...

TejaratNews.com/
تاثیر رقابت‌های انتخاباتی بر بورس/ پیش‌بینی بورس هفته

تاثیر رقابت‌های انتخاباتی بر بورس/ پیش‌بینی بورس هفته

انتشار مطلبی در مورد نقش ريیس کل بانک مرکزی و وزیر اقتصاد در ریزش شاخص از قله دو میلیون واحدی، از حواشی مهم روزهای اخیر بازار سهام است که با توجه به حضور عبدالناصر همتی در میان کاندیداهای ریاست‌جمهوری...

TejaratNews.com/
عرضه اولین صندوق ای تی اف در بورس / حمایت از بورس ادامه‌دار است / بورس حباب ندارد

عرضه اولین صندوق ای تی اف در بورس / حمایت از بورس ادامه‌دار است / ...

وزیر اقتصاد از عرضه اولین صندوق قابل معامله در بورس (ای تی اف) دولتی شامل سه بانک با ارزش 16 هزار و 500 میلیارد تومان در بورس خبر داد. او همچنین گفته است: حمایت دولت از بورس ادامه‌دار است.

TejaratNews.com/
بازدهی هفتگی بورس بیشتر از 5 درصد شد / آیا روند صعودی بورس ادامه دارد؟

بازدهی هفتگی بورس بیشتر از 5 درصد شد / آیا روند صعودی بورس ادامه د...

در هفته‌ای که گذشت، شاخص کل بورس تهران با 5٫7 درصد رشد وارد کانال یک میلیون و 200 هزار واحدی رسید.

TejaratNews.com/

بورس تهران تنها بورس سبز رنگ سال 1394 در میان 18 بورس معتبر خارجی

گروکشی سود سهامداران عدالت از سوی دو شرکت سرمایه‌پذیر پاداش 500میلیونی جزو کمترین پاداش‌‎ها است! تورم نقطه‌ای 62 درصدی هتل و رستوران‌ها قیمت لحظه‌ای دلار و یورو در بازار + قیمت انواع سکه | دلار در انتظار پایان دولت تدبیر و امید برق دوباره قطع می‌شود؟ نگاهی به اخبار رمزارز‌ها 1400/05/03 جزییات تقسیم سود 7 نماد بورسی | سهامداران کدام نماد بیشترین سود را دریافت میکنند؟ 147 هزار تن موز در 15 ماه گذشته غیرمجاز وارد شد کاهش تولید و عرضه در بورس کالا باعث افزایش قیمت سیمان شد کاهش بی‌سابقه تعهدات سایپا به 170هزار خودرو آغاز فروش سهام عدالت چه زمانی است؟| زمان پرداخت 10 درصد باقیمانده سود سهام عدالت توضیح بانک در مورد رقم پاداش نیم میلیاردی اختلاف 11 درصدی قیمت ارز نیمایی و آزاد، رانت‌آفرین است چرا قیمت بیت‌کوین در سه روز اخیر رشد کرد؟ بازار سیمان در دست 15 نفر!/ سلاطین سیمان چه کسانی هستند؟ تداوم تولید «شاهین» در ایام تعطیلات تابستانی ویديوی عجیب از تصویب پاداش 500میلیون تومانی قیمت گوجه‌فرنگی به بیش از 10هزار تومان رسید پیش‌بینی بورس 4 مرداد / اولین روز معاملاتی بورس مثبت خواهد بود؟ تکلیف گرانفروشی ایرلاین‌ها مشخص می‌شود؟ سیگنال‌های مهم برای بورس فردا دوشنبه 4 مرداد | افزایش سرمایه آپ لغو شد! اخلالگر 135میلیاردی بازار مرغ دستگیر شد آزاد سازی سهام عدالت بدون تاثیر در بازار سهام سقوط قیمت مسکن جدی است؟ آیا قیمت مرغ دوباره پرواز می‌کند؟ اجاره خانه دوباره افزایش یافت/ تعطیلات کرونایی به ضرر بازار مسکن تحلیلی بر دلایل رشد امروز قیمت بیت کوین بیت‌کوین 900 دلار بالا رفت/ روز نسبتا سبز بازار بقیه ارزهای مجازی توقف تولید نیسان آبی بعد از نیم قرن / آخرین قیمت نیسان چند است؟ سایپا چقدر خودرو به مردم بدهکار است؟ استارتاپ‌های سلامت؛ میان‌بری از داروخانه تا خانه دستان خالی سهامداران "لازما" از مجمع/مجمع لازما سود نداد تورم 2 رکورد جدید زد هیات مدیره جدید "فتوسا" تعیین شد رشد چراغ خاموش دلار در تعطیلات چرا ایرانی‌ها هر سال فقیرتر می‌شوند؟ سیگنال مهم به صنعت روغن‌سازی / ساوه در بهار به ازای هر سهم چقدر سود محقق کرد؟ 20 نماد با بیشترین بازدهی در تیرماه | عرضه اولیه‌ای با 100 درصد سود آغاز فروش سهام عدالت چه زمانی است؟ صادرات نفت ایران به چین قطع می‌شود؟ چین از ایران نفت وارد نمی‌کند افزایش 41 درصدی قیمت روغن موتور هیات مدیره "شرنگی" با مصوبه مجمع تغییر کرد چرا مجوزهای زايد کسب و کار حذف نمی‌شود؟ استخدام در یک شرکت خودروسازی جزيیاتی از افزایش سرمایه چند شرکت بورسی / لغو افزایش سرمایه آپ روغن خودرو 41درصد گران شد فروش سهام عدالت از چه زمانی آغاز می‌شود؟ "سکارون" املاک تهرانی را می‌فروشد "حفارس" اعضای هیات مدیره را تغییر داد

در حال بارگیری...