خبری که در هیاهوی گرانی مرغ گم شد

خبری که در هیاهوی گرانی مرغ گم شد

در پی افزایش قیمت مرغ در هفته‌های اخیر و در نتیجه عرضه ناکافی آن، بازتاب‌های شناخته‌شده‌ای که در این بزنگاه‌ها از سوی بعضی محافل و تریبون‌ها رخ می‌دهد، باز هم به چشم خورد..

عبدالحسین طوطیایی در شرق نوشت: در پی افزایش قیمت مرغ در هفته‌های اخیر و در نتیجه عرضه ناکافی آن، بازتاب‌های شناخته‌شده‌ای که در این بزنگاه‌ها از سوی بعضی محافل و تریبون‌ها رخ می‌دهد، باز هم به چشم خورد؛ اما از بین آنها آنچه از تریبون مجلس شورای اسلامی در رسانه‌ها انعکاس یافت، برجسته‌تر بود.

قاضی‌زاده‌هاشمی، نایب‌‌ريیس اول مجلس شورای اسلامی، در توییتی نوشت: «‏معیشت مردم خط قرمز ماست. اسنادی وجود دارد که نشان می‌دهد متاسفانه سوءمدیریت وزیر جهاد کشاورزی به احتکار مرغ توسط عده‌ای و رانت واردات مرغ برای عده‌ای دیگر منجر شده است». او در ادامه تاکید کرد: «آقای وزیر باید در مجلس پاسخ‌گو باشد. اسناد را جهت پیگیری برای ريیس محترم قوه قضايیه نیز ارسال خواهم کرد».

در همین زمینه، توییت و مصاحبه‌های مشابهی از جانب ريیس کمیسیون اجتماعی، کمیسیون کشاورزی و کمیسیون اصل نود انجام شد که درخور تامل بسیار است. واکنش‌هایی که باز هم نشان داد نظارت مجلس بر بخش کشاورزی، کماکان احساسی و در زنجیره تولید تا مصرف تنها در محدوده نوسانات بازار دور می‌زند. نظیر چنین رفتاری را در مجالس پیشین و در مقاطعی که کمبود محصولاتی از قبیل پیاز، سیب‌زمینی و... اتفاق افتاده است، بارها و بارها در حافظه خود داریم.

البته که ابراز رضایت اخیر وزیر جهاد کشاورزی از شادمانی مردم تهران برای توزیع هزارو 250 تن مرغ را نیز باید بر شگفتی‌ها افزود. شگفتی از آنکه متولی بخش کشاورزی، چگونه خود در دام بازار مصرف و مطالبات غیراساسی نمایندگان افتاده است! خبر دیگری هم‌زمان در حاشیه‌ای کم‌رنگ و گذرا‌ از رسانه‌ها نشست.

خبری که به سیاق متعارف در قیل‌و‌قال بازار ناپدید شد و هیچ‌یک از زنگ‌های صندلی‌های سرخ‌فام مجلس‌نشینان را حتی در حد یک تذکر به صدا درنیاورد. قاچاقچیان انگتارودی (روستایی که در حومه شهرستان آمل و در مسیر چمستان قرار دارد) بیش از 200 اصله درخت راش تنومند 300 تا 500 ساله را با اره موتوری قطع و چوب‌آلات قاچاق حاصله را با خودروهای نیسان بدون پلاک، به سمت کارگاه‌های چوب‌‌بری حمل کرده‌اند.

گفته می‌شود این کار با هدف فروش چوب‌های ارزشمند جنگل‌های طبیعی و باستانی منطقه انجام شده است. البته که این حادثه نه اولین که آخرین هم نخواهد بود. سالیانی به قدمت بیش از نیم‌قرن است که زوزه دلخراش اره‌موتوری‌ها در عمق جنگل‌های هیرکانی به گوش می‌رسد. زوزه‌ای که مانند موزیک متنی ناایستا، زندگی را در این خطه نشانه گرفته و تا واپسین دم به گوش خواهد رسید.

زوزه‌ای که همه ما و با سربردن در روزمرگی زندگی به آن خو گرفته‌ایم. وقتی صاحبان تصمیم و کرسی، چشم بر مواردی مانند نابودی 170 هکتار از جنگل برای ساخت بی‌توجیه سد لاشک در استان گیلان و... می‌بندد، انتظار از قاچاقچیان چوب تنها طنزی تلخ خواهد بود.

چگونگی برخورد مجلسیان با این دو رخداد هم‌زمان باز هم در برابر این پرسش و شگفتی قرارمان می‌دهد که چرا درک غالب این نهاد قانون‌گذاری و نظارتی از فوریت‌های بخش کشاورزی و منابع طبیعی با ضرورت‌های آن فاصله‌ها دارد؟ متاسفانه گزارش‌‌های مدیریت‌های اجرايی بخش کشاورزی نیز عمدتا پیرامون نمودارهای تولید و توزیع تمرکز داشته و کمتر از تلاش‌های حفاظتی و چالش‌های پیش‌روی خود در اجرای این وظایف حاکمیتی خود خبر می‌دهد.

تنها مراسم سالانه هفته منابع طبیعی است که به سوگواری از روند نابودی منابع طبیعی اختصاص می‌یابد. پس دور از انتظار هم نیست که نمایندگان نیز که به آرای مصرف‌کنندگان بیش از رضایت تولیدکنندگان وابسته هستند، با فرایند درازمدت تولید و چالش‌های آن بیگانه باشند.

در چنین شرایطی نمایندگان و به‌ویژه کمیسیون تخصصی کشاورزی قبل از اینکه متاثر از تندبادهای بازار، به بیان مواضع احساسی مبادرت کنند، باید به اولویت‌های واقعی این بخش کلیدی بپردازند. در چنین رویکردی آنها خواهند دید تخریب موریانه‌وار بقایای جنگل و منابع طبیعی کشور به‌مراتب مهم‌تر از التهاب کمبود مرغ است و سرانجام از نایب‌ريیس مجلس باید پرسید پس از دهه‌ها تخریب منابع طبیعی، آیا هنوز این فاجعه‌ها به خط قرمز شما نرسیده‌اند؟

local_offerبرچسب‌ها:
دلیل عمده گرانی اخیر مرغ/ خروج جوجه‌های یک روزه از مرزها

دلیل عمده گرانی اخیر مرغ/ خروج جوجه‌های یک روزه از مرزها

وزیر جهاد کشاورزی، دلایل عمده گرانی مرغ به رغم جوجه‌ریزی مناسب را اعلام کرد و از خروج جوجه‌های یک روزه از مرزها خبر داد.

TejaratNews.com/

اسکورت ماشین‌های حمل مرغ توسط ناجا!

مرغ از 40هزار تومان گران‌تر نمی‌شود!

مرغ از 40هزار تومان گران‌تر نمی‌شود!

مرغ همچنان با نرخ 38 هزار تومان تومان عرضه می‌شود. مشاور اتحادیه مرغداران گوشتی می‌گوید: مرغ با قیمت مصوب 20 هزار و 400 تومان مورد قبول مرغداران نیست و نرخ پیشنهادی ما 24 هزار تومان است و چنانچه قیمت ...

Bartarinha.ir/
جعل و گرانی در بازار روغن موتور به اوج رسید

جعل و گرانی در بازار روغن موتور به اوج رسید

ريیس اتحادیه تعمیرکاران خودرو گفت: به دلیل گرانی روغن موتور اصل، بازار روغن‌های تقلبی داغ شده است.

Bartarinha.ir/

حذف مرغ سوخاری از منوی برخی رستوران‌ها

وعده کاهش قیمت مرغ در روز‌های آینده

وعده کاهش قیمت مرغ در روز‌های آینده

مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام استان تهران، با اشاره به فراوانی تولید مرغ در کشور گفت: 130 میلیون قطعه جوجه‌ریزی در دی ماه انجام شده که نتیجه آن این است؛ ماهانه 220 تا 250 هزار تن و روزانه 7200 تا 75...

Bartarinha.ir/

وزیر جهاد: مردم از توزیع مرغ بسیار خوشحال بودند

اولین پرواز مرغ در سال جدید

اولین پرواز مرغ در سال جدید

در حالی که ربیعی سخنگوی دولت دو روز پیش مدعی شده بود دولت برنامه‌ای برای گران کردن کالاهای اساسی مردم را ندارد، امروز قیمت مرغ دولتی گران شد!

Bartarinha.ir/
افزایش 82درصدی قیمت مرغ طی ماه‌های اخیر

افزایش 82درصدی قیمت مرغ طی ماه‌های اخیر

در ادامه افزایش قیمت مرغ و نوسان آن طی ماه های اخیر این کالا نسبت به سال گذشته بیش از 82 درصد افزایش قیمت داشته است، این در حالی است که واردات نهاده های تولید از جمله ذرت و سویا متوقف نشده و تامین ارز...

Bartarinha.ir/
حقوق و مزایای ناظران شرعی واردات مرغ از ترکیه

حقوق و مزایای ناظران شرعی واردات مرغ از ترکیه

حقوق ناظران شرعی واردات مرغ از ترکیه 2500 یورو در هر ماه تعیین شده علاوه بر آن پذیرایی و تغذیه، اسکان ناظران و پشتیبانی و حمل و نقل ناظران شرعی نیز منظور می‌شود.

Bartarinha.ir/
مقاومت برخی مغازه‌ها در برابر کاهش قیمت مرغ/ وجود صف خرید در برخی مناطق

مقاومت برخی مغازه‌ها در برابر کاهش قیمت مرغ/ وجود صف خرید در برخی ...

قیمت مرغ در مراکز شهر و فروشگاه های بزرگ کاهش یافته اما برخی مغازه ها به ویژه حاشیه های شهر که نظارت بر آنها نیست گران فروشی و قطعه فروشی می کنند، صفهای خرید هم وجود دارد.

TejaratNews.com/
جریمه برای واحد‌های متخلف عرضه مرغ

جریمه برای واحد‌های متخلف عرضه مرغ

در راستای اجرای طرح نظارتی نوروز امسال، عملکرد واحد‌های صنفی و غیرصنفی سراسر کشور مورد بازرسی و نظارت ویژه بازرسان سازمان صمت استان‌ها قرار گرفته و در حال حاضر نیز اجرای این بازرسی‌ها بی وقفه ادامه دا...

Bartarinha.ir/
طرح های مجلس برای بورسی ها به کجا رسید؟

طرح های مجلس برای بورسی ها به کجا رسید؟

در یک سال گذشته و به خصوص با سقوط بازار سرمایه نمایندگان مجلس طرح های مختلفی را برای بورسی ها در نظر گرفتند. در این کلیپ مروری بر طرح های مجلس خواهیم داشت.

NabzeBourse.ir/
واردات 50 هزار تن گوشت مرغ به گمرک ابلاغ شد

واردات 50 هزار تن گوشت مرغ به گمرک ابلاغ شد

وزارت صمت مصوبه واردات 50 هزار تن گوشت مرغ را به گمرک ابلاغ کرد.

TejaratNews.com/
از توزیع مرغ دولتی چه خبر؟

از توزیع مرغ دولتی چه خبر؟

مشاهدات حاکی از آن است که مرغ دولتی با قیمت هرکیلو 24هزار و900 تومان در میادین میوه و تره بار و برخی فروشگاه ها توزیع می شود.

Bartarinha.ir/
خفت‌گیری از سهامداران در گردنه‌ "گره معاملاتی" کاهش 9 هزار واحدی شاخص بورس تهران/ ا رزش معاملات دو بازار از 6.5 هزار میلیارد تومان گذشت گرانفروشی نان، میوه و مرغ در صدر شکایات شرکت سبدگردان برلیان مجوز فعالیت گرفت سقوط 9 هزار دلاری بیت کوین تنها در چند روز بازگشت صف دلار به صرافی‌ها / سود یک میلیونی حتی به قیمت کرونا! قیمت طلا امروز 29 فروردین 1400/ عقب‌نشینی قیمت انواع سکه ریزش 9 هزار واحدی شاخص در پایان معاملات ورود کامل زنجیره فولاد به بورس کالا در حال عملیاتی شدن است شرکت سبدگردان تدبیر مجوز فعالیت گرفت بهبود نقدشوندگی بازار سهام با ورود سریع منابع مالی محدودیت اخذ موقعیت خرید فزاینده در قراردادهای آتی زعفران نگین لغو شد بورس انرژی میزبان عرضه انواع فرآورده پالایشی و پتروشیمی می‌شود قیمت خودرو‌های کار کرده در بازار امروز اوراق اجاره سهام منبع جدیدی برای تامین مالی از بازار سرمایه قیمت دلار امروز یکشنبه 29 فروردین 1400/ کاهش نرخ دلار در کانال 23 هزار تومان اطلاعیه اولیه عرضه محصولات فولاد مبارکه اصفهان برای روز دوشنبه مورخ 1400/01/30 قیمت دلار امروز 29 فروردین 1400 چقدر شد؟ نقدشوندگی بورس فدای دامنه نوسان؟! بررسی موضوع بورس در جلسه سران قوا بهبود نقدشوندگی بازار سهام با ورود سریع منابع مالی حاصل از انتشار اوراق برخورد قانونی با قرارداد‌های صوری مالکان "بورس" قربانگاه سهم‌های کوچک عرضه واحدهای سرمایه‌گذاری تعهد شده و تادیه نشده در نماد معاملاتی(فنابا4) گشایش مجدد حق تقدم خرید در نماد معاملاتی (زگلدشتح1) ویترین متنوع تالار صنعتی و معدنی بورس کالا افزایش نرخ 17 درصدی دو محصول صنعتی "بموتو" فروش املاک مشهد، تهران و قزوین "کقزوی" از طریق مزایده پذیرش میلگرد و شمش طلای دو شرکت در بازار اصلی نرخ رسمی 46 ارز ثابت ماند نحوه اخذ مالیات از بازیگران و اینفلوينسر‌ها قیمت دلار و یورو اعلام شد/ نرخ ارز صرافی ملی امروز 1400/1/29 ارز تخصیص دهند؛ کمتر از یک ماه نهاده دامی وارد می‌کنیم "اخابر " با افت 2 درصدی دارای صف فروش 36 میلیونی صف فروش 13 میلیونی در "حکشتی" معاملات منفی همراه با افت 2 درصدی در این بیمه ای‌ها "تنوین" در صفر تابلو سبزپوش است نمادهای معاملاتی "ونیکی"، "و آتی"، "غمارگ" بازگشایی شدند فوتی‌های تهران به بیش از 130 نفر در روز رسید// ريیس شورای شهر تهران: آمار فوتی‌های کرونایی در تهران ... تغییر دوباره دامنه نوسان بورس از ابتدای اردیبهشت‌ماه حمایت واقعی دولت از بورس به چه معناست؟ اسامی برندگان قرعه‌کشی ایران‌خودرو مشخص شد "فرابورس" و "انرژی 3" با افت 2 درصدی در حال معاملات گروه قندی نیز همسو با دیگر گروه ها معاملاتی پر عرضه را تجربه می کنند گروه انبوه سازان سراسر قرمزپوش است تعداد سهام مجاز (باز): 484| تعداد سهم های صف فروش :377| درصد تقریبی:78درصد "رنیک" و "رمپنا" بر مدار منفی معاملات "ثفارس" همراه با افت یک درصدی شاخص کل با گذشت یک ساعت از بازار افت 5 هزار واحدی را تجربه کرد افت 2 درصدی "های وب" و "اپرداز"

در حال بارگیری...