تولید روزانه 400 میلیون مترمکعب گاز در دستور کار

تولید روزانه 400 میلیون مترمکعب گاز در دستور کار

مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی با بیان اینکه دستیابی به تولید روزانه 400 میلیون مترمکعب گاز و 500 هزار بشکه نفت و میعانات گازی از برنامه‌های بلندمدت این شرکت است، گفت که در این زمینه طرح ضربتی افزایش بیش از 100 میلیون مترمکعبی گاز در روز با توسعه 11 میدان گازی در حال اجراست.

به گزارش ایسنا،  مهدی حیدری در نشست تخصصی «چالش‌های فناورانه شرکت ملی نفت ایران» در حاشیه دومین رویداد «پتروتک» با بیان اینکه شرکت نفت مناطق مرکزی ایران دومین شرکت تولیدکننده گاز کشور است، گفت: مناطق نفت مرکزی تنها شرکت تولیدی متولی ذخیره‌سازی گاز است که 85 میدان نفتی و گازی با بیش از 100 مخزن را مدیریت می‌کند.

وی با بیان اینکه دستیابی به تولید روزانه 400 میلیون مترمکعب گاز و 500 هزار بشکه نفت و میعانات گازی از برنامه‌های بلندمدت این شرکت است، اظهار کرد: در این زمینه طرح ضربتی افزایش بیش از 100 میلیون مترمکعب گاز در روز با توسعه 11 میدان گازی و احداث و بازآرایی هفت ایستگاه تقویت فشار گاز در حال اجرا است.

مدیرعامل شرکت مناطق مرکزی ایران راهبری 22 واحد بهره‌برداری واحد نمک‌زدایی و مرکز، تفکیک یک واحد پالایشگاهی و بیش از 5000 کیلومترخط لوله جریانی در مناطق سخت‌گذر و بیش از 600 حلقه چاه گازی و نفتی با پیچیدگی‌های منحصربه‌فرد را  از جمله عملکردهای روزمره شرکت اعلام کرد.

طبق اعلام وزارت نفت، حیدری با اشاره به اینکه حجم نفت اولیه این شرکت 23 هزار 970 میلیون بشکه و حجم گاز اولیه آن 8 هزار و 239 میلیون مترمکعب است، تصریح کرد: حجم نفت باقی‌مانده قابل برداشت این شرکت هم‌اکنون 2392  میلیون بشکه و حجم گاز باقی‌مانده قابل برداشت نیز 3678 میلیارد مترمکعب است.

وی چالش‌های فناورانه شرکت نفت مناطق مرکزی را حفاری و تعمیر چاه‌ها،  مهندسی نفت، زمین‌شناسی و طرح‌های اکتشافی دانست و گفت: در بخش تولید با چالش‌های فناورانه‌ای همچون تراوایی پایین سازند، ضخامت کم لایه تولیدی، تولید همزمان از لایه‌های متفاوت، تولید شن و ماسه و ذرات سازندی، به‌هم‌آمدگی یا تغییرشکل لوله مغزی/ جداری، رسوبات مواد آلی، آسیب گل حفاری، تولید آب و گاز اضافی مواجهیم.

مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران چالش‌های فناورانه این شرکت در بخش خطوط لوله را شامل رسوبات مواد آلی، رسوبات مواد معدنی، تغییر رژیم جریانی و تجمع مایعات و تامین نشدن فشار انتقال‌گر نفت اعلام کرد.  

حیدری به‌کارگیری فناوری‌های نو و بومی‌سازی افزایه‌های راهبردی در سیالات حفاری،  ساخت سیالات سبک حفاری سازگار با محیط زیست برای حفاری سازندهای کم‌فشار، ساخت سیمان حفاری سبک برای کنترل فشارهای دالیزهای سیمانی در مخازن کم‌فشار، به‌کارگیری روش‌های نو حفاری  مناسب برای مخازن کم‌فشار و لزوم تقویت شرکت‌های سازنده رشته‌های درون‌چاهی و تاج چاه‌ها به‌ویژه در میدان‌های گازی ترش را از جمله چالش‌های فناورانه این شرکت برشمرد.

وی چالش‌های زمین‌شناسی و طرح‌های اکتشافی این شرکت را نیز شامل ارايه راهکار برای عبور امواج لرزه‌ای از سازند گچساران برای افزایش کیفیت اطلاعات لرزه‌نگاری، ارايه روش‌های نوین برداشت و پردازش اطلاعات لرزه‌نگاری در نواحی با توپوگرافی کوهستانی خشن، لزوم بومی‌سازی و ساخت تجهیزات لرزه‌نگاری استاندارد و باکیفیت در کشور، رفع محدودیت در ثبت نمودارهای تصویری نظیر FMI در حفره‌های با سایزهای کوچک و برطرف‌ کردن چالش‌های پیش روی استفاده از روش‌های ژيومکانیکی برای افزایش تولید نفت و گاز (از قبیل لایه شکافی هیدرولیکی) دانست.

مدیرعامل شرکت نفت مناطق مرکزی ایران طرح احیای چاه‌های کم‌بازده بسته نفتی را از مهم‌ترین طرح‌های فناورانه در این شرکت اعلام کرد و گفت: تاکنون فعالیت‌های زیادی در این باره همچون شناسایی حدود 100 حلقه چاه بسته و کم‌بازده نفتی و گازی، معرفی 25 حلقه چاه نفتی بسته یا کم‌بازده برای دریافت پیشنهادهای فنی، امضا، ابلاغ و نافذ شدن قرارداد درباره بعضی از چاه‌ها انجام شده است.

local_offerبرچسب‌ها:

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد