افزایش قیمت نفت پس توافق آمریکا درباره سقف بدهی

افزایش قیمت نفت پس توافق آمریکا درباره سقف بدهی

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با 55 سنت معادل 0.71 درصد افزایش به 77 دلار و 50 سنت رسید.

به گزارش بورس نیوز، قیمت نفت در روز دوشنبه پس‌از به توافق رسیدن سران آمریکا درمورد سقف بدهی افزایش یافت. این قرارداد مانع به تعویق افتادن بدهی بزرگ‌ترین اقتصاد دنیا و بزرگ‌ترین مصرف‌کننده نفت دنیا می‌شود. اما نگرانی در مورد ادامه روند افزایش نرخ بهره جلوی افزایش بیشتر قیمت نفت را می‌گیرد.

قیمت هر بشکه نفت برنت دریای شمال امروز با 55 سنت معادل 0.71 درصد افزایش به 77 دلار و 50 سنت رسید. نفت وست تگزاس اینترمدیت آمریکا هم با 60 سنت معادل 0.83 درصد افزایش 73 دلار و 27 سنت معامله می‌شود.

جو بایدن ريیس‌جمهور آمریکا و کوین مک‌کارتی سخنگوی مجلس نمایندگان این کشور در روز شنبه به توافق رسیدند تا سقف بدهی 31.4 تریلیون دلاری آمریکا را به حالت تعلیق دربیاورند و هزینه‌های دولت را طی دوساله آینده محدود کنند. هر دو نفر اطمینان داده‌اند که اعضای احزاب دموکرات و جمهوری‌خواه به حمایت از این قرارداد رای می‌دهند.

رسیدن به این قرارداد تمایل سرمایه‌گذاران به سرمایه‌های مخاطره‌آمیز مانند کالا‌ها از جمله نفت را افزایش خواهد داد.

قیمت نفت خام برنت و نفت آمریکا، هر دو بیش‌از 1 درصد در هفته گذشته افزایش قیمت داشتند و دومین افزایش پیاپی هفتگی را تجربه کردند.

پیشرفت مذاکرات سقف بدهی آمریکا و اظهارات عبدالعزیز بن سلمان وزیر انرژی عربستان در هشدار به فروشندگان استقراضی نفت باعث افزایش قیمت این کالا شده‌است.

اظهارات بن‌سلمان می‌تواند نشانه‌ای باشد از احتمال کاهش بیشتر تولید اوپک پلاس در اجلاس چهارم ژوين. اما مقامات روسیه از جمله الکساندر نواک، معاون نخست‌وزیر این کشور اعلام کرده‌اند تمایل به حفظ سطح فعلی تولید دارند.

احتمال افزایش دوباره نرخ بهره بانک مرکزی آمریکا در ماه ژوين پس‌از انتشار نرخ تورم بالاتر از حد انتظار در آوریل می‌تواند بر قیمت نفت تاثیر منفی بگذارد.

سرمایه‌گذاران از نزدیک اطلاعات مربوط به بخش تولید و خدمات چین را به‌عنوان بزرگ‌ترین واردکننده نفت دنیا و همچنین اطلاعات لیست حقوق‌بگیران بخش غیرکشاورزی آمریکا را که در روز جمعه منتشر می‌شود زیر نظر دارند تا نشانه‌هایی از رشد اقتصاد و تقاضا برای نفت بیابند.

آخرین اخبار بورس و اقتصاد