تاثیر سال نوی چینی بر بازار ارز / دلار تا پایان سال گران‌تر می‌شود؟

تاثیر سال نوی چینی بر بازار ارز / دلار تا پایان سال گران‌تر می‌شود؟

نرخ دلار در هفته گذشته افزایش یافت. آن هم در حالی که انتظار می‌رفت قیمت‌ها بدون تغییر باقی بماند. حال علت‌های مختلفی برای نوسان افزایشی قیمت دلار شنیده می‌شود. اما کدام یک از این عوامل در هفته‌های آینده در نرخ دلار تاثیر می‌گذارد و تاثیر کدام یک موقتی و کوتاه‌مدت است؟

محمدرضا اخوان، کارشناس اقتصادی در یادداشتی برای تجارت‌نیوز از احوالات این روزهای بازار ارز نوشته و رویدادهای احتمالی و تاثیر هر یک از این عوامل بر این بازار در میان‌مدت را مورد بررسی قرار داده است. در ادامه این یادداشت را می‌خوانید:

« تحولات هفته های اخیر دور تازه‌ای از نوسان را در بازارهای مالی کشور به ویژه در بازار ارز به وجود آورده است.

دلار که در کمتر از یک ماه پیش همزمان با خروج ترامپ از کاخ سفید و افزایش امیدها به بازگشت امریکا به برجام به کانال 21 هزار تومان نیز وارد شده بود، طی روزهای اخیر مجددا روند افزایشی را در پیش گرفته و با قدرت وارد کانال 25 هزار تومانی شد و حالا در آستانه فتح نرخ 26 هزارتومانی است.

ردپای نوسان بیش از 20 درصدی دلار در یک ماه اخیر را می‌توان در کشمکش میان مقامات ایران و آمریکا در برداشتن گام نخست اعتمادسازی یافت.

در واقع بازی” اول تو” میان ایران و آمریکا که در اظهارات و پیام‌های رسانه‌ای رد و بدل شده دو طرف در جریان است، بیش از هر زمانی فرصت نوسان‌گیری و سفته‌بازی را برای دلالان بازار دلار فراهم و در مقابل سرگیجه بازیگران اقتصادی و فعالان کسب‌وکار را در رابطه با آینده اقتصاد کشور دو چندان کرده است.

تجربه‌های گذشته نشان داده این بازی نمی‌تواند عمر طولانی داشته باشد و تحولات ماه‌های آتی نشان می‌دهد آیا عزم و برنامه جدی از سوی دو طرف برای برقرار مجدد روابط وجود دارد یا خیر. سفر پرحاشیه رییس مجلس ایران به روسیه و تاکید بر نگاه جدید ایران به شرق و همچنین زمزمه‌هایی مبنی بر نهایی شدن توافق راهبردی ایران و چین نیز فضای پرابهام حاکم بر اقتصاد کشور و بازار ارز را تشدید کرده است.

تاثیر سال چینی بر نرخ دلار

از سوی دیگر نزدیک شدن به انتهای سال چینی در انتهای بهمن ماه سال جاری (24 بهمن) که به صورت تاریخی زمینه‌ساز افزایش تقاضا برای حواله ارز جهت تسویه حساب‌های تجاری می شود نیز عامل مهم دیگری در افزایش نرخ درهم امارات به بیش از 7100 تومان و در نتیجه آن رشد قیمت دلار در هفته گذشته بوده و با توجه به تعطیلی هفته پیش رو در چین، به نظر می‌رسد موج افزایشی کوتاه مدتی را بر ساحل ناآرام بازار دلار روانه خواهد کرد.

از قضا این هفته زمان رونمایی از اصلاحیه دولت بر لایحه بودجه 1400 است و بسیاری از تحلیل‌گران منتظر دستپخت جدید تیم اقتصادی دولت هستند.

برآورد دولت از میزان صادرات روزانه نفت، حذف یا حذف نشدن ارز 4200 تومانی و عدد واقعی نرخ ارز بودجه در سال آتی، سه معمای ذهنی دیگر فعالان اقتصادی و تحلیل‌گران بازار ارز است که به نظر می‌رسد با ارايه لایحه جدید در هفته پیش رو اطلاعات بیشتری از آن به گوش برسد و چشم‌انداز دقیق‌تری از وضعیت دلار در سال آینده را ترسیم کند.

همچنین بحث اجازه واردات خودرو در سال آینده، که یکی از موارد مهم اختلاف دولت و مجلس در لایحه پیشنهادی بود که با توجه به تاثیر جدی آن بر نوسانات نرخ ارز در سال آینده، هم همچنان بلاتکلیف است و باید دید در لایحه اصلاحی چه سرنوشتی پیدا می‌کند.

اگرچه برآیند تحولات اخیر در فضای پرابهام کنونی، سمت وسوی افزایشی را به نرخ دلار و سایر ارزها داده اما به نظر می‌رسد همانطور که بازیگران قدیمی بازار ارز استدلال می‌کنند ورود به این بازار در شرایط کنونی (نرخ ارز 25 هزار تومانی در بازار آزاد) حداقل در میان مدت سود چندانی را نصیب سرمایه‌گذاران نخواهد کرد.

سرعت رشد نقدینگی و قیمت دلار

حتی در صورت عدم بازگشت آمریکا به برجام و تداوم شرایط جاری، با احتمال بالایی تحریم جدی و اثرگذاری بر اقتصاد ایران تحمیل نخواهد شد و با افزایش صادرات خاموش نفت که طی ماه‌های اخیر سرعت گرفته و همچنین بهبود وضعیت صادرات غیرنفتی کشور با پشت سر گذاشتن بحران کرونا در سایر کشورها، بخش مهمی از نیازهای ارزی کشور تامین می‌شود.

در این شرایط مهم ترین متغیر اثرگذار بر روند میان مدت تحولات نرخ ارز، سرعت رشد نقدینگی خواهد بود.

تردیدی نیست در صورتی که موتور خلق پول بانک مرکزی همچون گذشته برای تامین کسری بودجه دولت، جبران پرداخت وام‌های حساب نشده و در نتیجه اضافه برداشت بانک‌ها و یا تامین سایر نیازها، پرتوان به کار خود ادامه دهد، بروز سیکل‌های افزایشی نرخ ارز دور از انتظار نیست. اما در صورتی که همچون ماه های اخیر از سرعت رشد پول و نقدینگی در کشور کاسته شود، راهکارهای کم هزینه‌تری برای تامین کسری بودجه دولت مورد استفاده قرار گرفته و همچنین با تداوم روند اصلاح چارچوب سیاست‌گذاری پولی تعادل مناسبی بین خلق و حذف پول برقرار شود، احتمال بروز نوسان جدی در نرخ ارز در میان مدت به حداقل می‌رسد».

مطالعه بیشتر: کاهش کرونا قیمت دلار را ارزان می‌کند؟ / کدام اخبار نرخ ارز را کاهش می‌دهد؟

 

پیش بینی دلار در اسفند 99 / ارز تا پایان سال گران می‌شود یا ارزان‌؟

پیش بینی دلار در اسفند 99 / ارز تا پایان سال گران می‌شود یا ارزان‌؟

حملات راکتی به اربیل عراق، احتمال لغو پروتکل الحاقی از سوی ایران، افزایش نرخ درهم و افزایش تقاضای فصلی مجموعه عواملی است که این روزها برای افزایش قیمت دلار عنوان می‌شود. اما آیا روند افزایش قیمت تا پا...

TejaratNews.com/
نگاه مردم به آینده بازار ارز / اسکناس آمریکایی گرانتر می‌شود یا ارزانتر؟

نگاه مردم به آینده بازار ارز / اسکناس آمریکایی گرانتر می‌شود یا ارزانتر؟

ظاهرا این روزها که فضای بازار ارز خبری‌تر شده ، حتی سایه‌ای هم از ثبات قیمت دیده نمی‌شود و دلار یا با سرعت در حال سقوط است یا یک شبه صعودی می‌شود و تا رسیدن خبر بعدی صعودی می‌ماند. اما مردم، در چنین ش...

TejaratNews.com/
پیش‌بینی معامله‌گران از آینده بازار ارز چیست؟

پیش‌بینی معامله‌گران از آینده بازار ارز چیست؟

ريیس جمهور وعده ارز 11 هزار تومانی می‌دهد و اخبار برجامی بیش از سابق به گوش می‌رسد. در چنین شرایطی سه ضلع مثلث پیش‌بینی یعنی معامله‌گران بزرگ، کارشناسان و مردم هر کدام منتظر چه اتفاقاتی در بازار هستند...

TejaratNews.com/
آینده بازار ارز چه می‌شود؟

آینده بازار ارز چه می‌شود؟

عبدالناصر همتی، ريیس کل بانک مرکزی در حاشیه جلسه هیات دولت گفت: که بازار ارز پرریسک‌ترین بازار است و هر چه مردم خودشان تشخیص دادند، انجام دهند؛ هر لحظه ممکن است اتفاقی در این بازار بیفتد.

TejaratNews.com/
ریزش دلار چقدر محتمل است؟ / پیش‌بینی دلالان از آینده بازار ارز

ریزش دلار چقدر محتمل است؟ / پیش‌بینی دلالان از آینده بازار ارز

پس از اینکه دلار در روزهای اخیر ریزش چشم‌گیری داشته، این روزها فروش دلار از سوی مردم نقش پر رنگ‌تری در معاملات دارد و چون دلالان قیمت بیشتری نسبت به صرافان به دلار فروشان پیشنهاد می‌کنند بازار گرم‌تری...

TejaratNews.com/
4 سیگنال برای آینده بازار ارز / سقوط دوم قیمت دلار چقدر محتمل است؟

4 سیگنال برای آینده بازار ارز / سقوط دوم قیمت دلار چقدر محتمل است؟

پس از افت 12 درصدی قیمت دلار در هفته قبل، در اولین روز هفته جاری کمی قیمت دلار به حالت نوسانی برگشت. آیا سیگنال‌های جدید نشان می‌دهد سقوط بعدی قیمت دلار در راه است؟

TejaratNews.com/
صدور پیام سیاسی برای نزول دلار تجربه بانکداری خصوصی و یک خطای راهبردی قیمت دولتی موز چقدر شد؟ زمان واریز یارانه معیشتی اسفند اعلام شد بازار ارز یک بازار تخصصی است / اعلام سیاست‌های ارزی را به بانک مرکزی واگذار کنند سقوط قیمت طلا در بازارهای جهانی همتی: بدون ما سرنوشت نرخ ارز و تورم معلوم نبود خانه‌ای که با وام مسکن می‌توانیم بخریم! تکرار سیگنال‌های متناقض در بازار ارز / دلار در هفته آینده گران می‌شود یا ارزان؟ واکنش تلویحی بانک مرکزی به گفته‌های واعظی ارز خریداری ندارد فروش طلای نو با اجرت پایین / طلا در شب عید حراج شد! لوگوی جدید پژو رونمایی شد نگفتم دولت ارز را گران کرده است اعلام جزيیات آزادسازی دارایی‌های ایران در کره وعده سال 1400 برای کاهش قیمت گوشت دو میلیاردر کره‌ای نیمی از ثروت خود را می‌بخشند سهم 85درصدی مسکن از حقوق کارگران بازار مسکن در خواب کوتاه به سر می‌برد فروش ویژه نوروزی اصناف تا نیمه فروردین 1400 اعلام زمان پرداخت وام ودیعه مسکن دیدار مدیرعامل بانک رفاه کارگران با وزیر صنعت، معدن و تجارت گزارش تسهیلات اعطایی بانک رفاه کارگران در ده ماهه نخست سال 99 کمک 10میلیاردی هلدینگ آتیه صبا و شرکت های تابعه به زلزله زدگان سی سخت کاهش نرخ ارز در این هفته / روند قیمت دلار و یورو در هفته‌ای که گذشت واردات خودرو در سال 1400 آزاد است؟ نوسان نرخ محصولات فولاد خوزستان در بورس کالا افزایش قیمت دلار تا 27 هزار تومان برای اداره اقتصاد کشور بوده است قیمت میوه شب عید، 15درصد زیر نرخ بازار اتاق بازرگانی: ارز داریم اما خریدار نیست تخم مرغ گران نمی‌شود طلای ایران به کشورهای دیگر صادر می‌شود؟ مروری بر عملکرد یک ماهه "خراسان" فروش "خشرق" 112 درصد افزایش یافت جذب 6.640 میلیارد تومان منابع مالی جدید در صندوق‌های درآمد ثابت تعیین سود 1300 ریالی هر سهم "وسپه" آیا تحقیق و تفحص از بازار سرمایه می‌تواند بورس را سر و سامان دهد؟ کاهش نرخ میلگرد شرکت فولاد خراسان فقط خوراک کارگران، 6میلیون و 895هزار تومان! برگزاری بزرگترین انتخابات اقتصادی کشور با مشارکت دارندگان سهام عدالت "خدیزل" صادرات نداشت درآمد ماهیانه "دامین" افزایش یافت افت دسته جمعی بازارها / سرمایه‌گذاران کدام بازار بیشتر ضرر کردند؟ یک هفته با صنایع بورسی خروج نزدیک به 2 درصد از منابع مالی صندوق‌های سهامی در هفته گذشته روند کاهشی قیمت طلا و سکه در پایان هفته رشد 34.5هزار میلیارد ریالی پرتفوی بورسی «ثمسکن» مروری بر مهم‌ترین اخبار بازار سرمایه در هفته گذشته شرحی از وضعیت افزایش سرمایه «دپارس، ودی و شدوص» بدترین و بهترین بازدهی در صندوق های مختلط

در حال بارگیری...