فهم نخبگان از ناترازی انرژی غلط است

فهم نخبگان از ناترازی انرژی غلط است

یک استاد دانشگاه گفت: در هر کشوری کلیه ظرفیت خانگی و صنعتی و کشاورزی و سایر مشترکان بسیج شوند و در یک زمان فعالیت کنند و خواستار مصرف برق باشند، ناترازی شکل می‌گیرد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، کارگاه بررسی ابعاد برنامه تامین برق صنایع کشور بعد از ظهر امروز با حضور جمعی از استادان دانشگاه و کارشناسان حوزه انرژی و صنعت برگزار شد.

این نشست 3 ساعته با سخنرانی اساتید دانشگاه آغاز شد و در پایان شرکت‌کنندگان پرسش‌های خود را طرح کردند.

در ابتدای این نشست، سید دانیال آل هاشم، استاد دانشگاه اظهار داشت، ناترازی انرژی در کشور ما یک مسيله است که باید حل شود، اما آنچه سبب شده تا ما حرکت کندی به سوی حل این مسيله داشته باشیم، درک غلط از مفهوم ناترازی است.

*فهم ما از ناترازی برق غلط است

آل هاشم، با اشاره به فهم نخبگان جامعه از مسيله ناترازی گفت: وقتی به پای صحبت‌های مسيولان عالی رتبه کشور می‌نشینیم، متوجه می‌شویم که دوستان ناترازی را به عنوان کمبود فهم کرده‌اند و همین مسيله سبب شده تا راهکارهای ارايه شده نیز در حل مسيله ناترازی برق اثرگذار نباشد.

وی افزود: اغلب نخبگان ما فکر می‌کنند، ناترازی پدیده‌ای مختص به ایران است و باقی کشورها با این پدیده دست و پنجه نرم نمی‌کنند. بله این درست است که ناترازی مختص به ایران است، اما شکل تعریف مسيله ما را دچار این موضوع کرده است.

این استاد دانشگاه گفت: ظرفیت اسمی تولید برق هند حدود 400 هزار مگاوات است که تقریبا 4 برابر ماست اما 5 برابر ما تولید فولاد می‌کند، آیا در هند ناترازی انرژی داریم، خیر. ولی در هند تعرفه برق در زمان اوج بار وجود دارد و شرکت ها اگر در اوج مصرف برق یعنی تابستان برق استفاده کنند، باید هزینه سرسام آور انرژی بپرداند.

آل هاشم ادامه داد: در هر کشوری کلیه ظرفیت خانگی و صنعتی و کشاورزی و سایر مشترکان بسیج شوند و در یک زمان به فعالیت پرداخته و خواستار مصرف برق باشند، ناترازی شکل می‌گیرد.

به گفته این استاد دانشگاه، در کشور ما دقیقا مشابه همین اتفاق احمقانه رخ می‌دهد و کلیه متقاضیان در یک بازه زمانی خواستار تامین برق هستند، در حالی که چند ساعت بعد یعنی در شب هیچ تقاضایی برای برق نیست.

وی افزود: دنیا این مسيله را با تعرفه و بازار حل کرده و شرکت‌ها و متقاضیان برق به دلیل قیمت بالای برق در شرایطی سمت استفاده انرژی نمی‌روند و اوج بار در ساعات شبانه روز توزیع می‌شود، در حالی که نبود سازوکار قیمت در ایران سبب شده تا ما با این پدیده بر بخوریم.

*تامین برق صنایع خرد و مشارکت صنایع بزرگ نقاط قوت برنامه تامین برق صنایع بود

در ادامه این نشست، حسین مولایی، استاد دانشگاه با اشاره به اعداد و ارقام تامین برق صنعت در سال جاری گفت: تامین برق صنایع در سال جاری قابل قیاس با سال 1400 نیست و آمار رشد تولید صنایع در این حوزه هویدا است.

این استاد دانشگاه، با اشاره به آمار رشد تولید صنایع گفت: فولاد ایران از جایگاه دهم تولید به جایگاه هفتم رسید و در صنعت سیمان نیز ما رتبه هشتم دنیا را در اختیار داریم که این مسيله با تامین برق پایدار رقم خورده است.

وی افزود: در مکاتبه با اساتید دانشگاه خارجی در استنفورد و هوستون، اسناد برنامه ایران در حوزه تامین برق صنایع را ارايه کردیم و نظرات آن ها را اخذ کردیم.

این استاد دانشگاه گفت: مواردی نظیر، تامین برق کامل صنایع خرد و با تاب آوری کم، جلب مشارکت صنعت و تامین نیاز با جابه جایی اوج بار از جمله نکاتی بود که اساتید خارجی به عنوان نقطه قوت برنامه ایران به آن تاکید کردند.

مولایی، با اشاره به ارقام ناترازی برق گفت: بر اساس پژوهشی که ما در دانشگاه امیرکبیر انجام دادیم، ناترازی برق ما از 22 درصد در سال 1400 به 13 درصد رسیده و حدود 40 درصد کاهش را تجربه کرده که به دلیل توسعه ساخت نیروگاه است.

در انتهای این نشست دانشجویان سوالات خود از اساتید دانشگاه را مطرح کردند و پاسخ‌ها نیز داده شد. از جمله پرتکرارترین سوالات دانشجویان، جلوگیری از نابه سامانی در بازار سیمان با تامین برق و مسيله تامین نیاز صنایع خرد بود.

پایان پیام/

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد