چرا مصوبات بورسی بر شرایط بازار اثری ندارد؟

چرا مصوبات بورسی بر شرایط بازار اثری ندارد؟

کاهش اعتماد و ترس سهامداران از ورود سرمایه‌های‌شان به بازار سرمایه از دغدغه‌های مهم این روزهای بورسی‌هاست.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از اعتماد، اواسط اردیبهشت ماه بود که 7 پیشنهاد سازمان بورس و اوراق بهادار جهت حمایت از بازار سرمایه با اصلاحات جزیی به تصویب سران قوا رسید که براساس یکی از پیشنهادات سازمان بورس مقرر شد 80درصد از مالیات نقل و انتقال سهام در سال 1400 به صندوق تثبیت بازار سرمایه واریز شود ضمن آنکه با انتشار 20 هزار میلیارد تومان اوراق بدهی توسط صندوق تثبیت بازار سرمایه و صندوق سرمایه‌گذاری مشترک توسعه بازار سرمایه با تضمین دولت جمهوری اسلامی ایران موافقت شد.

همچنین در جلسه سران قوا مقرر شد شرکت‌هایی که از سهام خود یا شرکت‌های زیر‌مجموعه‌شان حمایت کنند مالیات بر درآمد آنها در سال جاری امهال و به سال بعد موکول شود و شرکت‌هایی که سود تقسیم نشده سال 1400 آنها به حساب سرمایه منتقل می‌شود، مشمول مالیات با نرخ صفر شوند.

چه میزان اجرای این مصوبات اعتماد را به بورس برمی‌گرداند؟

پس از آن برخی کارشناسان بورسی اعلام کردند؛ در صورت اجرای مصوبات سران قوا اعتمادها به بازار بازمی‌گردد و این مصوبات می‌تواند به‌ طور قطع دارای اثر مثبت در بازار باشد اما نه در کوتاه‌مدت و عمدتا باید به این مصوبات با دید میان‌مدت و بلندمدت نگریست تا برای بازار مثبت ارزیابی شوند اما با ورود نقدینگی به بازار می‌توان معاملات خوبی را در این بازار شاهد بود. حسن ایزدی، کارشناس بازار سرمایه معتقد است؛ هر چه به انتخابات ریاست‌جمهوری نزدیک‌تر می‌شویم ابهامات بازار هم بیشتر می‌شود اینکه آینده تیم اجرایی مملکت چه خواهد شد؟ و این افراد چه تصمیماتی درخصوص بازار سرمایه خواهند داشت ازجمله مسايلی است که این روزها بر این بازار سایه انداخته است.

این کارشناس بازار سرمایه گفت: با وجود اینکه طی ماه‌های گذشته اصلاحاتی در بازار سرمایه صورت گرفته است و منابعی هم به این بازار تزریق شده اما هنوز هم این منابع پاسخگوی بازار نیست و روند شاخص‌ها سیری نزولی به خود گرفته است. این کارشناس حوزه بورس با بیان اینکه تصمیمات سیاستگذاران موجب تخریب بازار شده است، گفت: تمام بازار‌های مالی از درون خود را اصلاح می‌کنند و هیچ عامل خارجی نمی‌تواند بازار را سروسامان بدهد.

کاندیدایی با شعار بورسی

او ادامه داد: یکی از کاندیداهای انتخابات ریاست‌جمهوری معضل بورس را قابل حل عنوان کرده و گفته است سه روزه می‌شود مشکل حاد بازار سرمایه را حل کرد و تنها به یک دستور حکومتی از رییس‌جمهور نیاز دارد.

ایزدی با ابراز تاسف از عدم برنامه کاندیداها برای بازارهای مختلف از جمله بورس تصریح کرد: اینکه برخی کاندیداها تنها به کلی‌گویی بسنده می‌کنند درست نیست چرا این افراد برنامه دقیقی برای مسايل مختلف اقتصادی جامعه از جمله بورس ندارند و اگر هم برنامه‌ای دارند لااقل پس از انتخابات شهامت اجرای آن برنامه را داشته باشند. او ادامه داد: در این مدت تنها چند روز شاهد رشد شاخص‌ها بودیم که دلیل آن هم ریزش قیمت دلار و برگشت مجدد آن بود که موجب شد بازار به این نتیجه برسد که قیمت دلار بیش از 20 هزار تومان خواهد بود و در بحث انتخابات نیز با توجه به خبر‌های منتشر شده تا حدودی وضعیت مشخص شد و این عوامل روی شاخص اثر گذاشت.

ترس و بی‌اعتمادی منجر به فرار سرمایه از بورس  شد

او تصریح کرد: این روزها بازار سرمایه دچار ترس و بی‌اعتمادی شده و فرار سرمایه از بازار مشهود است و برگشت بازار مشروط به ورود نقدینگی هوشمند است و محدوده یک میلیون واحدی می‌تواند محدوده جذابی برای ورود نقدینگی هوشمند باشد. این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه ابهامات اقتصادی بسیار زیاد است، تصریح کرد: با توجه به شرایط کنونی اعتقاد من این است که حتی ممکن است شاخص بورس به زیر یک میلیون واحد هم سقوط کند و باید گفت طی این مدت تمایلی وجود نداشت تا بازار متعادل شود و تا زمانی که اراده بر این باشد که بازار متعادل نشود به هیچ عنوان نمی‌توان نظر دقیقی درباره آینده بازار و میزان سرمایه‌گذاری‌ها در این بازار داد.

برنامه‌ریزی‌ها شفاف و بلندمدت نیست

ایزدی درخصوص مصوباتی که تاکنون ابلاغ شده و موثر واقع نشده نیز گفت: این مصوباتی که اخیرا اعلام شدند اغلب قوانین را به حالت قبل برگرداندند و برنامه خاصی اجرا نشد این در حالی است که بازار سرمایه نیازمند برنامه‌ریزی شفاف و بلندمدت است و دلایل و مستندات هر تصمیم جدید از سوی مسوولان باید به اطلاع فعالان بازار سرمایه برسد. حال ‌آنکه در تصمیماتی که در یک سال اخیر اتخاذ شده، دلیل منطقی برای تصمیمات و تغییر مقررات ارایه نشده است. ایزدی گفت: با وجود تغییر دامنه نوسان از منفی 3 و مثبت 6 به مثبت و منفی 5 درصد و نیز بحث کاهش حجم مبنا همچنان شاهد وجود صف‌های فروش هستیم که در این بازار ایجاد می‌شود و همچنان عرضه‌های انجام شده در بازار با خریداری همراه نیست.

او خاطرنشان کرد: برخی از زیان‌دیدگان بورسی با تبلیغات مختلف بیت‌کوین و غیره امروز وارد بازار رمزارز شده‌اند و بخشی دیگر با توجه به کاهش نرخ دلار وارد این بازار شده‌اند تا دلار را با نرخ پایین‌تر خریداری کنند و چشم‌انداز بورس این روزها روشن نیست. براساس این گزارش، بورس تهران در چند ماه گذشته ریزش سنگینی را تجربه کرده و بسیاری از سهامداران زیان‌دیده، دیگر امیدی به این بازار ندارند و از ترس ریزش‌های بیشتر و از دست دادن کانال یک‌ میلیون واحدی و حتی پایین‌تر به دنبال فرصتی برای خروج از این بازار هستند. به اعتقاد کارشناسان این حوزه تعیین نتیجه برجام و انتخابات ریاست ‌جمهوری دو عامل موثر در سرنوشت سهامداران خواهد بود.

شاخص کل بورس تهران در انتهای معاملات روز چهارشنبه 5 خرداد 1400 با رشد 3915 واحدی به یک میلیون و 109 هزار و 370 واحد رسید، همچنین شاخص کل هم‌وزن نیز 298 واحد رشد کرد و به 383 هزار و 140 واحد رسید.

local_offerبرچسب‌ها:
پیش‌بینی بورس هفتگی بازار سرمایه / نظر کارشناسان بازار سرمایه درباره روند بازار هفته دوم خرداد 1400

پیش‌بینی بورس هفتگی بازار سرمایه / نظر کارشناسان بازار سرمایه دربا...

در اواخر هفته گذشته بازار سهام روندی متعادل و مثبت را داشت و شاخص کل به محدوده یک میلیون و 109 هزار واحد رسید. باید دید بازار سرمایه در هفته آینده از نگاه کارشناسان بازار سرمایه چه روندی را می‌گذراند؟

TejaratNews.com/
بورس در هفته اول خرداد/ سبزشدن بازار سرمایه با اعلام اسامی کاندیداهای ریاست جمهوری

بورس در هفته اول خرداد/ سبزشدن بازار سرمایه با اعلام اسامی کاندیدا...

بورس در هفته اول خرداد با اینکه در 2 روز پایانی هفته سبزپوش بود، اما کاهش شاخص کل و شاخص کل هموزن در کل هفته نشان داد، تغییر روند بورس هنوز رخ نداده است.

FarsNews.ir/
توضیحات ريیس کل بانک مرکزی درباره بازار سرمایه

توضیحات ريیس کل بانک مرکزی درباره بازار سرمایه

توضیحات ريیس کل بانک مرکزی درباره بازار سرمایه

BourseNews.ir/
بورس دوباره ریزش می‌کند؟/ تاثیر انتخابات بر بازار سرمایه

بورس دوباره ریزش می‌کند؟/ تاثیر انتخابات بر بازار سرمایه

بازار سرمایه هفته گذشته فقط یک روز مثبت در کارنامه کاری خود ثبت کرد و تا ابتدای کانال یک میلیون و 200 هزار واحد عقبگرد کرد اما آیا این روند ادامه دارد و بورس از این کانال هم سقوط می‌کند؟

TejaratNews.com/
معجزه‌ای برای بازار سرمایه

معجزه‌ای برای بازار سرمایه

بازار سرمایه فعلا عطش خرید ندارد، مگر آنکه به باور دلار 30 هزار تومانی برسد.

BourseNews.ir/
انتخابات ریاست‌جمهوری و برجام؛ دو مولفه اثرگذار بر بازار سرمایه

انتخابات ریاست‌جمهوری و برجام؛ دو مولفه اثرگذار بر بازار سرمایه

بازار سرمایه در سال 99 با فراز و نشیب‌های زیادی مواجه شد. مجموعه عوامل بسیاری در این فراز و نشیب اثرگذار بودند و میتوان گفت در بسیاری از موارد، به بازار سهام...

EghtesadOnline.com/
چشم‌انداز بازار سرمایه در بلندمدت قطعا مثبت است

چشم‌انداز بازار سرمایه در بلندمدت قطعا مثبت است

ريیس سازمان بورس گفت: چشم‌‌‌‌انداز بازار سرمایه در بلند مدت همیشه مثبت بوده است و آمارهای جدید هم نشانگر آن است که اقتصاد کشور از رکود خارج شده و سوددهی و بازدهی شرکت‌ها افزایش یافته است.

TejaratNews.com/
چشم انداز مثبت بازار سرمایه در بلند مدت

چشم انداز مثبت بازار سرمایه در بلند مدت

بورستهران - ایرنا - رییس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: چشم انداز بازار سرمایه در بلند مدت همیشه مثبت بوده است و آمارهای جدید هم نشانگر آن است که اقتصاد کشور از رکود خارج شده و سوددهی و بازدهی شرکت ه...

Irna.ir/

تجهیز 670 هزار میلیارد تومان منابع در بازار سرمایه

بررسی چشم‌انداز بازار سرمایه در کمیسیون برنامه و بودجه

بررسی چشم‌انداز بازار سرمایه در کمیسیون برنامه و بودجه

سخنگوی کمیسیون برنامه و بودجه مجلس شورای اسلامی از بررسی چشم‌انداز بازار سرمایه و وضعیت اقتصادی با حضور برخی مسيولان مربوطه در جلسه این کمیسیون خبر داد.

TejaratNews.com/
توسن در راه بازار سرمایه

توسن در راه بازار سرمایه

شرکت توسعه سامانه نرم افزاری نگین (توسن)، یکی از شرکت‌های فعال و موفق در حوزه فناوری اطلاعات بانکی و پرداخت کشور از ورود خود به بازار سرمایه خبر داد.

BourseNews.ir/

حذف تعدادی از موانع توسعه در بازار سرمایه

تسهیل فرآیندهای ورود نقدینگی به بازار سرمایه تا 48 ساعت آینده

تسهیل فرآیندهای ورود نقدینگی به بازار سرمایه تا 48 ساعت آینده

بورستهران - ایرنا - رییس سازمان بورس و اواراق بهادار به همه مجموعه‌های نهاد ناظر بازار سرمایه ماموریت داد تا طی 48 ساعت آینده، موانع پیش روی هلدینگ‌ها رفع و فرآیندهای ورود نقدینگی به بازار سرمایه تسهی...

Irna.ir/
پیشنهاداتی برای پایان دادن به مشکلات بازار سرمایه

پیشنهاداتی برای پایان دادن به مشکلات بازار سرمایه

عضو هیات مدیره کارگزاری بورسیران گفت: دل بستن به حمایت‌های حقوقی ها از بازار، بسیار ساده لوحانه است؛ چرا که هیچ گاه از بازار سرمایه به صورت جدی حمایت نکرده‌اند و شاید هم توان این کار را نداشته باشند.

BourseNews.ir/
رسیدن بازار سرمایه به تعادل پس از ریزش اخیر/ پتانسیل‌های جدید به بازار سرمایه معرفی شوند

رسیدن بازار سرمایه به تعادل پس از ریزش اخیر/ پتانسیل‌های جدید به ب...

خانکی، کارشناس بازار سرمایه گفت: بازار سرمایه به ریزش روزهای اخیر برای رسیدن به تعادل نیاز داشت.

EghtesadOnline.com/
عرضه اولیه لطیف بخریم یا نخریم؟ واردات 16 میلیون و 410 هزار گوشی در یکسال گذشته لبنیات 70 درصد گران می‌شود؟ سهام عدالت امروز یک تیر چقدر شد؟ / سبد سهام عدالت به 11 میلیون می‌رسد؟ کاهش قیمت مسکن در پردیس/ وضعیت بازار اجاره مسکن در شرق پایتخت توضیح توانیر در مورد جدول‌های خاموشی‌ برق تلیسه چقدر سود توزیع کرد؟ | آیا شرکت برنامه‌ای برای افزایش سرمایه دارد؟ عرضه اولیه لطیف چهارشنبه 2 تیر 1400 می‌آید| چقدر نقدینگی نیاز دارد؟ + فیلم بیت کوین کانال 30 هزار دلاری را هم از دست داد پراید 111 امروز چند؟ وضعیت قرمز در بازار رمزارزها رشد 351 درصدی خالص درآمد کارمزدی بانک تجارت طی 3 سال چین وضعیت بازار رمزارز‌ها را قرمز کرد 40 درصد کالاهای بورسی، مشمول قیمت‌گذاری دستوری کشف بزرگترین مزرعه استخراج رمزارز در تهران تحلیل قیمت بیت کوین | آیا سقوط نزدیک است؟ پیش‌بینی بورس دوم تیر 1400 / شاخص به یک میلیون و 200 هزار واحد می‌رسد؟ پیش بینی بورس فردا چهارشنبه 2 تیر 1400 قیمت لحظه‌ای دلار و یورو در بازار + قیمت انواع سکه | گرانی دلار در کانال 24/ سرعت خرید دلار در بازار... ثبت سرمایه "وسنا" در مرجع ثبت شرکت‌ها افزایش قیمت 30 درصدی محصولات بتنی "سفاسی" "غبهپاک" نرخ را بالا برد ارزش روز سهام عدالت چقدر شد؟ چین بر رمزارزها سایه انداخت انعقاد قرارداد میان "دبالک" و "دسبحان" تحلیل صورت های مالی یک بانک | زیان انباشته وبصادر کاهش یافت نرخ رسمی تورم خرداد اعلام شد آغاز چهارمین نمایشگاه بین‌المللی کاغذ، مقوا، فرآورده‌های سلولزی و ماشین‌آلات وابسته خاموشی‌های بیشتری در راه است/ لطفا صرفه جویی کنید 30 دستگاه استخراج رمز ارز غیرمجاز در اهواز کشف شد کشف و ضبط 24 دستگاه ماینر در استان سمنان تحلیل تکنیکال و بنیادی یک نماد پالایشی | شبریز صعودی می ماند؟ شناسایی بزرگترین مزرعه استخراج رمزارز کشور با 7 هزار ماینر در تهران "غپاذر" آماده پرداخت سود شد "کگل" از ماه آینده سود می‌دهد "کماسه" روز مجمع را مشخص کرد افت قیمتی کم‌سابقه ارزهای دیجیتال دیدار سهامداران "غاذر" در مجمع جلسه مجمع عمومی عادی سالانه شرکت احیا استیل فولاد بافت برگزار شد بیمه مرکزی به دنبال ساخت سریال طنز 300 میلیارد ریالی قیمت طلا و سکه در بازار امروز علت صف مقابل صرافی‌ها چیست؟ ارزش سهام عدالت امروز 1 تیرماه گزارش عملیات اجرایی سیاست پولی ایران برای ساخت مسکن در سوریه رقیب ندارد بورس امروز اول تیر ماه چگونه به پایان رسید؟ افزایش 70 درصدی قیمت لبنیات از هفته آینده چرا بازار بیت کوین و ارزهای مجازی ریزشی شد؟ رونمایی از گران‌ترین سوپراسپرت قرن ارزش پالایشی یکم 1 تیر 1400 چقدر است؟

در حال بارگیری...